agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2008, 07:59   #61
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Gübrelerde 16 element bulunamaz malesef.
Hidrojen, Oksijen ve Karbon u hava ve sudan bitki kendisi temin eder.
Diğerlerinde ise saf element olarak veremezsiniz.
Zira böyle olsaydı bitki azot ihtiyacını atmosferdeki ~%78 saf azot dan kendisi karşılardı.
Amonyumlu gübrelerdeki azot NH4 formunda, Nitratlı gübrelerdeki azot ise NO3 formundadır, Bundan başka sülfat, fosfat, klorür gibi bileşikler de gübrelerde bulunur. Bitkinin gübreyi alabileceği formda vermek gerekir. Daha önce karşılaşmadım ancak şelatlanmış gübre de Gübredeki mineralleri (elementleri) kaplayıp bitkinin alabileceği forma dönüştürür ve bitkinin alabileceği miktarın artması sağlanır. Ticari gübreler (üre hariç) hepsinde birden fazla form bulunur. Ürenin tamamı NH2(%46 saf azot) formundayken, Amonyum Nitrat (%33 saf azot) içinde %50 Amonyum ve %50 Nitrat bulunur. Diğer gübrelerde ise birden çok besin elementi bulunur. 15-15-15 örneğinde üç onbeş tabir edilir ve 100 kg gübrede 15 kg. saf N (azot), 15 kg. saf P (Fosfor) ve 15 kg. saf K (potasyum) bulunur, bundan hariç İE (iz element) ler de gübreye takviye amaçlı konulur ancak çok cüzi miktarlardır.
Besin elementi tablosu vardı besin için PPM değerlerine bakarak birbilerine oranlarını izleyebilirsiniz.
Kısaca 13 besini piyasadan veya laboratuvardan kendinizin alıp karıştırması hiç ekonomik bir yol değildir. Bunun yerine ticari gübreleri kullanmak daha münasiptir, veyahut gübre şerbeti yaparak gübredeki besin değerlerine göre makro elementleri mineral gübre ile takviye edebilirsiniz.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 13:40   #62
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Teşekkür ederim Sayın Kürşad, topraksız tarım denemeleri yapıyoruz yapmasına da bu çalışmaları Kudret Beyin sayesinde yapıyoruz. Kudret Bey bu eriğikleri hazırlamasaydı başta ben olmak üzere birçok arkadaş topraksız tarım denemelerine başlayamayacaktı.

Demek ki piyasada böyle amatörlere hizmet verecek bir kuruluş fazla yok. Bu bir eksiklik olarak görünüyor. Kudret Bey bu eksikliği görüyor olmalı.

elektronik. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 19:15   #63
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Biraz geç başladık ama yine de ilk hsatımızı yaptık.Tadına bakma fırsatı bulduk.Tadı nasıl diye sorduğunuzu duyar gibiyim tek kelimeyle harika.Çarşıdan aldığımız domateslerin tadına hiç mi hiç benzemiyor.Organik tarımla yetiştirilen domateslerden daha leziz olduğunu söyleyebilirim.
Yine aynı besinle yetiştirdiğim biber de de durum aynı biberin rengi toprakta yetiştirdiğimden daha koyu oldu.Tadıyla ve kokusuyla kendini ön plana çıkarıyor.
Tadları şeker gibi her halde Kudret bey bu besinlerin içerisine şeker katmış.

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2008, 19:28   #64
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Değiştirdiğim besin eriğiklerini dökmeyip değerlendirdim. Torfa dikmiş olduğum üç kök domatesleri bu besin eriği ile manuel olarak suladım.Aynı anda toprağa da dikmiş olduğum domatesi de su ile suladım. Her ikisinin saksıları aynı boyutta oldukça küçük yaklaşık 1/2 litre kadar toprak alıyor.
Sonuç mu işte bir avuç torf ta ve bir karış boyda çok sayıda domates var. Topraktaki ise toplam üç adet domates yorumu sizlere bırakıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2008, 19:33   #65
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Yine bu da artık besinlerle suladığım domateslerin toplu hali resim de tam çıkmamış ama çıktığı kadarı ile.

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2008, 20:28   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın arkadaşlarım,yaklaşık 5 gündür internetim çalışmıyordu.söylediklerine göre telefon hattı çalışmalarından kaynaklanmış. sağ olsun uzman bir arkadaşım halletti artık beraberiz.
Domateslerin tadına bakmışsınız sayın elektronik ama şekeri biraz fazla kaçırmışım anlaşılan Birdahaki sefere dikkat ederim.
Şakabir yana arkadaşlar memnuniyetiniz benide mutlu ediyor, teşekkür ederim . Bende bu zaman zarfında EC metre ile uğraştım işin sonuna geldiğimi müjdeleye bilirim sizlere bozulmayacak,uzun ömürlü neyaptığınızı bileceğiniz gözle görülür elle tutulur çok değişik bir EC metre sunacağım.Başarılarınıza başarı ekliyeceğinizden eminim.imalat konusundaki bazı zorlukları giderince daha detaylı bilgi vereceğim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 21:40   #67
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Gözkararı el nizam ancak bukadar oluyor.EC metre bundan sonraki çalışmalarımıza inşallah yetişirde bizde biraz daha bilinçli çalışmalar yaparız.
Kudret Bey yeni bir akıllı saksı modelinden bahsetmiştiniz.Bununla ilgili gelişme varmı?Uygulamaya geçirebildinizmi? Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda en kullanışlı ve pratik olan sistemi tesbit edip okullar açıldığında sistemin çalışmasını animasyon olarak gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

Eski 13-08-2008, 21:53   #68
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

DÜZELTME

Sevgili arkadaşlar akıllı saksı sistemindeki algılayıcı kısmındaki tek telli bakır kabloların sudan etkilenerek oksitlenebileceği dikkate alınarak , bunların üzerine plastik kılıf geçirilmiş çelik tellerden yapılması daha uygun olacaktır. (Resimde ve yazıda gerekli düzeltmeler yapılmıştır.)

Eski 13-08-2008, 22:05   #69
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
selamlar . sayın elektrnik benide özendirdin. ürünlerin cok hoş görünüyor .

balkonumu kapatıp sera yapmayı düşünüyorum,kısa zamanda hallederim eh ozaman kış üretimi yaparız hep birlikte. Şu benim işik ölcer meselesi hala halledemedik sonunda kendim yapmaya karar verdim. bir ölcü aleti bir foto sel omaja göre bir grafik hazırlarsam olacak bu iş galiba. afiyet olsun

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 22:10   #70
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

selamlar kudret bey yakında sizin engin bilgilerinize ihtiyacım olacak. ****** hazırladığınız besinlere . bu arada sizleri tebrik etmemek elde değil .

çalışmalaınızda başarılar dileğiğle.saygılarımla

Eski 13-08-2008, 22:49   #71
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Sayın neconeco, yapacağınız ışık ölçer belirttiğiniz gibi fotoseli ohm metreye bağlayıp omaj değerine göre ışık ortamına karar verebilirsiniz .Bunun için ayrıca basit ışık kontrastını ölçen devre de yapılabilir .Ayrıca ışık ortamına göre ledleri sürdüren devre de yapılabilir. Örneğin devredeki on adet led lambanın ışık şiddetine bağlı olarak sıradan yanmasını sağlayan devre de yapılabilir.Ama bunlar anlık ölçüm yapar gün boyu sizin takip etmeniz gerekir.Devresini yapabilirim derseniz bir iki devre örneğini deneyerek sonucu hakkında bilgi verebilirim.

Eski 14-08-2008, 12:59   #72
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

selamlar elektronik. evet maksat ta bu zaten balkonda gün içersinde ışık çok değişken hagi koşeye gün içersinde kaç lüx ışik düşüyor bunu öğrenmek.

bitkileri işik isteğine göre yerleştirip birdaha yer değiştirmemek.

elektronik konusunda biraz teçrübem var bilgiler için teşekkürler. saygılarımla

Eski 14-08-2008, 21:52   #73
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Sayın Neconeco, devreyi deney amaçlı kurdum.Devrede 10 adet led lamba kullandım.Akşam denemesini yaptım fotosel üzerine düşen ışık şiddetine göre lambaları sırasıyla yakıyor.Gündüz deneyip son ince ayarlarını yapıp değerlerini tesbit ettikten sonra devre şemasını vereceğim.

Eski 14-08-2008, 22:12   #74
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

selamlar. sayın elektronik senide uğraştırıyoruz. Lakin güttüğüm tez doğrumu ? acaba, bugüne kadar niye böyle bir ihtiyaç doğmamış. Bi akllı benmiyim diye de düşünmedim değil hani )))) saygılar.

Eski 14-08-2008, 22:19   #75
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

selamlar . yani demek istediğin ses frekansına tepki gösteren devre gibi düşünelim ,evet gayet basıt ozaman hurda bir teypten sokebiliriz hem entegre devre olur ve kararlı calışır

Eski 14-08-2008, 22:35   #76
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Ben bugüne kadar böyle bir ihtiyaç hissetmedim.Çünkü sabahtan akşam güneş batıncaya kadar güneş ışığı alıyor.Benim derdim de fazla güneş alması. Seneye kısmet olursa sisleme yapacağım güneşi biraz azaltmak için.
Sizin ortam için bir ihtiyaç doğmuş olabilir.En iyisi devreyi kurup deneyin.Aklınızda soru işareti kalmasın.

Eski 14-08-2008, 22:38   #77
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Devre için acele etmeyin yarin gündüz kontrol edip sonucunu bildireceğim.

Eski 15-08-2008, 20:18   #78
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

teşekkürler.sayın elektronik..

Eski 15-08-2008, 23:45   #79
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Sayın Neconeco,ışık kontrasttına göre 10 adet led lambayı sırasıyla yakan bir devre tasarladım.Bu devredeki seçtiğim değerleri açık alan için ayarladım.Kapalı oda içerisinde lamba yanmaz.Pencere kenarında ışık yanmaya başlar.
devreyi kurduktan sonra üzerindeki 1k lık tirimpotla ince ayar yapılması gerekir.Ayar yaparken fotoselin iki ayağını kısa devre yaparak ayarlı trimpottan tüm lambalar yanacak şekilde ayarlayınız.Tüm lambaların yandığı anda ayar işlemini bitiriniz.
Kullandığım fotosel 1cm çapında.Daha küçük tip kullanmayınız.
Sayın Neconeco devredeki Lm3914 led sürücü entegredir.Hala saksılarını nereye koyacağına karar veremedinse bu devre sanırım işini görür. İyi çalışmalar dileği ile.

Eklenen Resimler

Eski 16-08-2008, 15:01   #80
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

selamlar elektronik güzel bir devre olmuş gayet te basıt görünüyor. şimdi direk güneş altında parametre olarak 10 ledi yakarsak ki buda yaklaşık 33000 lüks karşılğı işık kaynağı demektir.(saat olarak herhalde) yarı gölgede 5 led yanarsa bu iş oldu demektir, sonrası ölçümlere kalıyor. acaba konuyu doğrumu? anlamışım. saygılarımla

Eski 17-08-2008, 00:36   #81
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Evet Sayın neconeco doğru anlamışsınız.ayarı deneyerek te bulabilirsiniz ama ayarı anlattığımgibi yaparsanız daha kolay kalibre etmiş olursunuz.

Fotoselin ayaklarını kısa devre yaparak trimpot ayarı ile 10.ledi yaktığı anda ayarı bırakınız.Bu ayarda direk güneş altıda 10 ledi de yakıyor. İsterseniz direk güneş altında 9 ledi yakacak şekilde de araylayabilirsiniz.Güneş çekilip gölge düştükçe ledleri teker teker söndürür. kolay gelsin.

Eski 17-08-2008, 13:38   #82
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

selamlar. elektronik ilgi, uğraşların için cok teşşekkür ederim. şimdi bizim ufaklığa devre plaketi çizdirip montaja kaldı .kendisi medikal elektronik bölümü mezunü. sonrası da bana kalmış görünüyor. saygılarımla

Eski 17-08-2008, 23:16   #83
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Sayın neconeco,plakete çizmeye uğraşmayın devreyi delikli pertinaksa kurun daha pratik olur.

Eski 18-08-2008, 18:04   #84
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

işık ölçer

selamlar.sayın elektronik evet öylesi daha pratik olacak bu hafayı atlatalım çocukların üvs. kayıtları var 10 gün içinde hallederim.hemde güneş biraz daha güneye kaymış olur.. saygılarımla

Eski 29-09-2008, 12:55   #85
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Sessiz kaldığımıza bakmayın bizlerde boş durmuyoruz.Bu sezon domates ve salatalık ve biber denedim. Bu yılda edindiğim bilgiler doğrultusunda daha verimli çalışmalar yapacağız kanısındayım. Yaptığım çalışmalar neticesinde gördüğüm kadarı ile
Perlitin torf 'a göre daha çok su tutma özelliği olduğundan topraksız tarımda daha verimli oluyor.
Ayrıca sebzeleri yakıcı güneş ortamından korumamız gerektiğini öğrendim. Aksi takdirde çiçeklerin dökülmesine sebep oluyor.
Durgun su kültüründe ki fidenin diğer katı ortamdakine göre daha çabuk büyüme gösterdiğini gördüm.
Saksılarımızın ve besinimizin aşırı ısınmasını önlemeliyiz.
Besin eriğini güneş ışığından korumalıyız.
Benim uygularımda tesbit ettiğim hususlar bunlardı.

Eski 29-09-2008, 13:04   #86
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Bu hususları dikkate alarak güzlük salatalık tohumlarımı ektim ve şu anda meyvelerini yemeye devam ediyorum. Gerçekten uğraşmaya değer.

Eklenen Resimler

Eski 29-09-2008, 13:07   #87
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Yakında salatalıkları çatının üzerinde toplayacağım.

Eklenen Resimler

Eski 29-09-2008, 13:13   #88
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Hocalarımın dediği gibi domateslerden koltuk alıp köklendirdim. Bunları besin eriği ile suladım. Sanki diğer domateslerin yavruları gibi oldular. Resimlerini bu gün çektim işte sonuçları.

Eklenen Resimler

Eski 29-09-2008, 13:17   #89
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Evet Kudret ve Envor hocam sizce bu sene sınıfı geçebilirmiyim?

Eski 29-09-2008, 17:27   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Geçtin, geçtin sevgili elektronik bu sene ikinci sınıftasın. Bir zoru başarmışsın tebrikler. salatalık yetiştirmek domates yetiştirmekten zordur,topraksız olarak. Bu konuyu daha detaylı olarak anlatırsan seviniriz.bu arada tohum markasınıda vermeyi unutma lütfen bütün arkadaşlar zevkle deniyeceklerdir eminim. Ellerinize sağlık,teşekkürler.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024