agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2008, 23:43   #1
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
İklimsiz / Durgun Su kültürü

Besin eriyiklerini, detaylarıyla açıklanan bilgiler ışığında hazırlayıp bu akşam denemeye başladım. Ortam olarak torf düşünüyordum fakat yeterli miktarda bulamayınca ponzada karar kıldım.

Fideler de hazırdı. Gerekli düzeneği kurmayı bitirdim ve bu akşam saat 21 itibariyle ponza ortamında ilk besin eriyiklerini verdim. İkinci beslenme saat 24 te olacak.

Otomatik besin pompalanması için bir filtrasyon pompası ve zaman ayarlı saat temin edildi. Saat 3'er saat aralıkla 15 dak. pompalamak üzere ayarlandı. Gün içersinde içme suyuyla, 15 dak. zaman zarfında ne kadar su pompaladığını gözlemledim. Motora bağladığım, serum hortumu benzeri düzeneğin klempsi sayesinde sıvı akışının kontrolü sağlanıyor. 450 ml.

Eklenen Resimler

Düzenleyen İklimsiz : 02-04-2008 saat 10:39 Neden: bitki beslenme periyodu
İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 23:46   #2
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Düzenek şu an odanın içersinde, uzatma kablosu alıp balkona taşıyacağım.

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2008, 23:50   #3
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Saksılar besin eriyiğine göre aşağıda olduğunda, otomatik olarak pompalama bittiğinde hala borudan sıvı akışı gözlemledim. Besin eriyiğine göre hangi konumda olmalı, aynı seviyede mi, biraz yukarda mı?

Sulama borusunu bitkinin saksıyla tam ortasına yerleştirdim. Doğru mu?

Sulama borusunun ucu, saksının içinde kökle aynı seviyede. Doğru mu?

Eski 01-04-2008, 23:54   #4
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Deneyimlerimizi bu başlıkta mı paylaşacağız, yoksa her üye kendi denemesi için ayrı başlık açmalı mı?

Eski 02-04-2008, 01:11   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sizi gerçekten kutlarım Sayın iklimsiz,bravvo, işte bukadar otamatik düzen ,otamatik düzen dediğimiz bu .Hatırlarsanız ilk başlarda sistemlerden bahsederken anlatmıştık. Şimdi kurduğunuz bu düzenin sağlıklı çalışması için şunlara dikkat etmek lazım.
1 .kesinkikle saksılar besin eriyiğinin seviyesinden yukarıda olacak zira yaşadığınız olay gibi besin eriyiği pompa çalışmasada veya durduğu halde akmaya devam eder buna sifon denir.mutlaka saksılar eriyikten enaz 5-10 cm yukarıda olmalı.
2 Saksılardan akansu işte o 5-10 cm den dökülmeliki eriyik hava ile temas etsin eriyiği ayrıca havalandırmaya gerek kalmasın.
3 besin tankınız mümkünse 10 litre olsun eriyiği sık değiştirmek sizi bıktırmasın.
4 ve en önemlisi Sayın iklimsiz pomza torf gibi perlit gibi fazla su tutmaz denemelerim var onun için saati 3saate bir ayarlamışsınız onu sıklaştırın tavsiyem 15 dakikaya bir ayarlayın.3 saat uzun bir süre.ancak ben sisteminizi alttan delikli saksı olarak düşünüyorum eğer deliksiz birsaksı ve pompa sadece eriyiği değiştirmek için kullanılıyorsa yani kökte eriyik herzaman mevcutsa 1 saat aralıklarla ayarlana bilir bunun sık olması faydalıdır. Tekrar tebrik ederim, sanırım ilk otomatik sistemi siz kurdunuz çünkü kimse yazmadı başarılar dilerim, lütfen gelişmelerden haber veriniz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 01:14   #6
Ağaç Dostu

Ayrıca bu bilgilerin aynı başlıkta paylaşılması takip açısından kolay olu diye düşünüyorum.

Eski 02-04-2008, 01:41   #7
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Sayın Tezel, izin verin size hocam diye hitap edeyim Son günlerimi, bu otomatik düzeni nasıl sağlarım, düşünerek araştırarak bu noktaya geldim.

Saksılar besin tankından aşağıda olacak, zaten gözlemim o yöndeydi.

Besin tankı 10 lt. kapasitede olacak, bu da kolay

Saksılar alttan delikli. Zaten şu anki hacimleri de küçük, büyüteceğim. İlerde bu hacimli saksıda domateste sorun yaşarım. İçerlerindeki ponzayı torfla değşiebilirim.

Saksıları ve düzeneği yarın balkona çıkaracağım. Balkon kapalı. Pencereleri açık tutarak hem aşırı ısınmanın önüne geçebilir, hem de çiçeklenme döneminde döllenmeyi sağlayabilirim diye düşünüyorum. Geçen yıllarda aynı balkonda biber ve salatalık denemem olup, gayet verimli bir hasat olmuştu

Gelişmeleri haftalık periyodlarla resimleyerek paylaşmak düşüncesindeyim. Eğer arada bir sorunla karşılaşırsam istisna tabi

Saygılar, teşekkürler.

Eski 02-04-2008, 08:48   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Tebrikler , basit ama çok güzel bir sistem ."Aman nasıl olacak bu iş " diyenlere örnek olur.

Benimde merak ettiğim; saksılara 5-10 cm üstten, tek bir noktadan eriyik verilmesi durumunda köklerin hepsine nasıl bir dağıtım olacağı?Yani bir kısım kökler sanki hiç besin alamayacak gibi?

Bunun yerine yine akvaryumcularda satılan ikili çatal aparatla eriyiğin döküleceği tek noktayı ikiye ayırsak ve saksıya 5-10 cm den iki noktadan besin eriyiği bıraksak derim ?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 09:42   #9
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar,Topraksız tarım örnek ve uygulamalar,linkindeki 31 ve 32 . şemalara tekrar bakarsanız kuracağınız sistemde faydası olur kanaatindeyim,
Önemli olan bitkinin susuz kalmaması,bitkinin susuz kalmaması derken sadece sizden değil başka sebeplerde olabilir. Örneğin elektrik kesilir,pompa arıza yapar, zaman röleniz arıza yapar ,işte bunlardan haberdar olup arızayı giderinceye kadar bitkinizin zarar görmemesi lazim.onun için her halukarda bitkinizin eriyik içinde olması su pompasının eriği değiştirmek ve havalandırmayı sağlamak içinkullanılmasına dikkat etmek lazımdır.

Eski 02-04-2008, 12:01   #10
Ağaç Dostu

Sn.iklimsiz

Topraksız tarım örnek ve uygulamalar,linkindeki 31 .mesajdaki sistem 3 de saksı deliği en alttan değil de 3-4 cm yandan yapılmış, yani Kudret Beyin dediği gibi bitkinin olası olumsuz durumlarda susuz kalmaması için saksı deliklerinin en altta değil yanda 3-4 cm saksı dibinden yukarda olmasında fayda var bu durumda her halukarda saksı dibinde 3-4 cm besin eriyiği olmuş olacak.

(saksının en alttaki deliği silikonla kapatılabilir yan taraftaki delik de ısıtılmış şiş veya lehim makinası ile açılabilir)

Eski 02-04-2008, 12:20   #11
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Eksiklerim, gözden kaçırdığım noktalar elbette var. Siz değerli sınıf arkadaşlarımın uyarılarıyla götüreceğiz bu işi Her öneriyi uygulamaya dökmeye çalışacağım.

Sayın denizakvaryumu, kurduğum sistemde köklerin, besin akan kısmı beslenebilecek düşüncesi, uygulamadan sonra bende de oluştu. Fakat saksı içindeki ponza yüzeye kadar ıslak ki, kökleri düşünün artık.

Akşama alt delikleri kapatılmış, yanlardan açılmış, saksı değişimi yaptığımda ortamı kum+torf karışımıyla değiştirmeyi düşünüyorum. Ponza bu kadar nemliyken, torf daha nemli olmayacak ve nemi uzun süre içersinde barındırmayacak mı? Kudret beyin önerdiği 3'er saat arayla 15 dk. besin eriyiği akışı, saksı içinin fazla sulu kalmasına neden olmayacak mı? Bunlar endişelerim.

Zamanla, gelişmeleri gözleyerek yeni bir periyod oluşturabilirim diyorum ama bu uygulamanın değişmez kuralları var mıdır, bilemiyorum?

Eski 17-04-2008, 13:33   #12
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Uygulamayı bu başlıkta sunduğum için, gelişmelerle yine burada devam ediyorum.

Bitkilerin son durumları resimlerdeki gibi. Geçen hafta çilek yaprakları sarıya dönük açık yeşil olunca umudu kesmiştim. Sevgili Envor sağolsun, yardımcı oldu. Besin eriyiği kovasını 3 günde bir boşaltıp, yenisini ilave ediyorum. Çilek düzeldi.

Gene Envor'un önerisiyle sulama düzeneğini, 1'er saat arayla, sabah 8, akşam 6 saatleri arasında verilmek üzere ayarladım. Bitkiler geceyi besinsiz geçiriyorlar.

Bahçede domates yetiştirmekte olduğu gibi, domateste budama yapıyorum, ama doğru yaptığımdan emin değilim.

4. resimdeki domatesin alt 3 yaprak sapını da koparsam mı?

Eklenen Resimler

Düzenleyen İklimsiz : 17-04-2008 saat 15:35
Eski 17-04-2008, 16:17   #13
Ağaç Dostu

Domates ve çilekler sağlıklı gözüküyor, bu işi başarmışsınız tebrikler.

Saksı deliklerini ne yaptınız?Saksılarda 3-4 cm. besin eriyiği kalıyor mu? Yoksa hepsi alttaki kapta mı toplanıyor?

Eski 17-04-2008, 20:59   #14
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sayın İklimsiz domatesin yapraklarını henüz kopartmayın bence,ayrıca biraz rengi açık geldi bana ayrıca ince gidiyor gibi sanki,EC'si kaç acaba?

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 22:38   #15
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Sistemi ilk kurduğumda saksıda pomza vardı. Kudret bey pomza ortamında 3'er saat arayla besin eriyiği verilmesinin yetmeyeceğini, beslenmeyi saat başı yapmam gerektiğini yazdı.

Pomzayı perlitle değiştirdim. En ihtiyacımız olduğu sırada Kudret beyin annesi rahatsızlandı. Bu esnada denizakvaryumu, Kudret beyin sunduğu şemada, saksının alt deliklerinin kapalı olduğuna ve saksı altından 3-4 cm. yukarda drenaj için delik bırakıldığına dikkat çekti.

Saksıyı boşaltıp alt delikleri kapattırıp, 3,5 cm. yukardan delik açtırdım. Besin eriyiğini gene 3 saat arayla vermeye başladım.

Daha sonra Kudret bey bir yazısında, bitkilerin 1 saat arayla beslenmesine değinince, zaman rölesini 1 saat arayla sulayacak şekilde ayarladım. Yani 24 saatte 12 kere, 0,5 lt. besin veriliyordu.

Envor, 0,5 lt. besinin fazla olduğunu, mümkünse 100 ml. vermem gerektiğini söyledi. Bu esnada çileği kaybediyordum, yaprakları sarıya dönük yeşermişti. Kloroz olabileceğini söyledi. Kloruzun ne olduğunu araştırırken, demir eksikliği olduğunu öğrendim. Yapabileceğim birşey yoktu. Envor'un tavsiyesine uyup, beslenmeyi 1 saat arayla, 100 ml. ve sabah 8, akşam 6 saatleri arasında ayarladım.

Balkonumda, toprakta da domates var. Her iki domates bitkisini hemen her gün gözlüyorum. Yaprak renklerinde bir farklılık yok, büyümelerinde de bir farklılık yok.

Bu uygulamada, açıkçası kim ne derse onu yapar hale geldim. Oysa başlarken ne kadar hevesliydik, besin eriyiği alan tüm arkadaşlar birbirimizin deneyimlerinden yararlanır diye düşünüyordum.

Şimdi ise, pes etmek yok, gittiği yere kadar diyorum. Tek çekincem, besin eriyiği sıvısını 3 günde bir yenisisiyle değiştiriyorum. Yetecek mi acaba?

Eski 17-04-2008, 22:39   #16
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Sevgili envor, Ec değeri ölçme olanağım yok maalesef.

Eski 17-04-2008, 22:44   #17
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Besin eriyiğini vileda kovasına, üzerine de fırın ızgarası koyup, saksıları ızgaranın üzerine yerleştirdim. Balkon güneşli günlerde saat 11 den 5 e kadar güneş alıyor.

Kudret bey, 10 lt. suya 2 ölçek A besin eriyiği, 2 ölçek B besin eriyiği karıştırmamızı yazmıştı. 3 günde yenisiyle değiştiğime göre, 5 lt suya 1'er ölçek karıştırayım dedim.

Eski 22-04-2008, 22:34   #18
Ağaç Dostu

Sayın iklimsiz, hazırlamış olduğunuz düzende besin eriyiği taşıyan hortumun ince olduğunu ve perlitin içine sokulduğunu görüyorum hortumun ucu saksının dibine çok yakın olabilirmi nedersiniz.saksının altındaki deliklerin büyüklüğü (çapı ) nekadar ? Bitki tarafından kullanılan eriyik ile pompanın bastığı eriyiğin tamamen yer değiştirdiğinden eminmisiniz?
Taze eriyik saksının her tarafını doldura biliyormu ?

Eski 24-04-2008, 21:59   #19
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Domatesimde çiçek tomurcukları belirdi. Boyu da fazla uzadığı için destek yapmak zorunda kaldım. Çiçekler tam açsın resimleyeceğim.

Çilekte ise belirgin bir gelişme yok, habire kol uzatıp duruyor. Oysa toprakta, saksıdaki çileğim meyve verdi, kızarmasını bekliyorum. Topraksız tarım uygulamasındaki ve saksıdaki çilek aynı tür.

Eski 24-04-2008, 22:08   #20
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Sayın Tezel, hortumun ucu saksının dibine çok yakın değil. Saksı ağzından 5 cm. kadar derinde. Saksının altındaki delikleri kapattığımı, saksı dibinden 3,5 cm. yukarıda delik açtırdığımı daha önce yazmıştım. Deliğin çapı yaklaşık 0,5 cm.

Hortumun ise, ince olduğunu düşünmüyorum. Pompa düzeneğinin ağzına tam oturuyor. Sıvı pompalaması, klemps tam açık olduğunda 15 dakikada 0,5 lt. Deneme yanılma yoluyla, epey bir uğraştan sonra, klempsi çevirerek, pompalama başına 100 ml. olacak şekilde ayarladım.

Tek endişem, perlit taneciklerinin borunun ucunu tıkayacağı idi. Böyle bir durumla da karşılaşmadım.

Eski 24-04-2008, 23:34   #21
Ağaç Dostu

Sayın İklimsiz, deney bilgiyi sınamak için yapılır.bildiğimizden emin değil isek saplantılarımız bizi yanılta bilir.
hortumun ince olduğunu düşünmüyorum diyorsunuz, pompa çıkış ağzı ile hortumun uyumlu olduğunu söylüyorsunuz ve en açık halinde 15 dakikada 0,5 litre eriyik basıldığını söylüyorsunuz sebep olarak aklıma hortum boyunun çok uzun olması geliyor ama bu da doğru olamaz neticede çok çok 40-50 cm hortum kullanmışsınızdır her halde.
sözü fazla uzatmadan bir önerim var denerseniz,zaman rölesini iptal edin pompayı direkt
bağlayın yanı pompa gece gündüz besin eriyiği bassın siz ve maksimum hali ile yani 15 dakikada 0,5 litre. yine 2-3 günde bir eriyiği değiştirmeye özen gösterin .Bir haftalık bir gözlemden sonra durumu tekrar değerlendirelim , ne dersiniz.
Tabii bir hafta beklemeden meydana gelecek değişikliği fark ettiğiniz an yazabilirsiniz.

Eski 25-04-2008, 00:06   #22
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Şunu mu anlıyorum?

Zaman rölesini devreden çıkaracağım.

Hava motorunu prize takacağım.

Klempsi yatay konuma getirip, besin eriyiği akış hızını artıracağım.

24 saat sürekli besin eriyiği vereceğim.

Kovadaki besin eriyiğini 2-3 günde bir değiştireceğim.

Eski 25-04-2008, 00:23   #23
Ağaç Dostu

Evet sayın iklimsiz, aynen öyle . Eğer saksının altından akan eriyik 10-15 cm havayla temas ediyorsa havalandırma motorunada gerek kalmaya bilir.

Eski 25-04-2008, 01:19   #24
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Tamam da sayın hocam, böyle yapmaktaki amacımız ne?

Eski 25-04-2008, 19:33   #25
Ağaç Dostu

Sayın iklimsiz,hangi sistemi kurarsak kuralım ne yapacaksak yapalım tek gayemiz bitkinin istediği besini ona sunabilmek.Toprakta yaşıyan bir bitkiyi toprak nemli olduğu sürece beslemek mümkündür,zira toprağın besin verebilmesi içi nemli olması yeterlidir,ama topraksız tarımda nen yetmez çünkü agregat minaral bakımından çok fakirdir bitki sulama suyuna verdiğimiz minaralleri emer minaraller bitince agregat ıslakta olsa büyüme olamaz. O halde devamlı besin takfiyesi yapmak zorundayız.
Sulama sistemleri üstten, alttan, devamlı, fasılalı diye isimlendirile bilir ama asıl sistem
iki ye ayrılır
1--- açık sistem
2---kapalı sistem
açık sistem normal bir sulama sistemidir yani suyu dökersiniz birkısmı bitkinin yararlana bileceği alanı ıslatırken bir kısmıda toprağım alt katmanlarına ve bir kısmıda bitki çevresindeki uzak bölgelere gider.Bitkinin kullanım alanı büyüktür ve toprağın nemli kaldığı sürecte bitki beslenmeye devam eder.
Topraksız tarımda ise bu sistemi uygulamak mümkündür ancak agregatın su tutma gücü ve miktarı çok önemlidir.

Kapalı sistemde ise besin eriyiği bir pompa vasıtası ile pompalanır fazlası bir geridönüş sistemi ile besin tankına döner.Devamlı bir sirkülasyon sağlanır.Yani sizin kurmuş olduğunuz sistem gibi.

Buraya kadar çok önemli birşey söylemedik ama bundan sonrası çok önemli bence.
Kullandığımız agregatın tane büyüklüğü nekadar iri ise agregat okadar az su tutar daha doğrusu tuttuğu suyun bir kısmı agregat tarafından emilir ( mesala perlit çok su emer kum emmez ) Bir kısmıda danecikler arasında kılcal boşluklarda kalır. Bitki boşluklarda kalan besin eriyiğini kullanır ama miktarı çok azdır agregatın emdiği besin eriyiğini ilk sulamada belki kullanır ama ikinci sulamada agregatın gözeneklerinde temiz su olduğu için besin eriyiği sadece ara boşlukları dolduracak kadar kullanılır yani besin eriyiğinin EC si düşer. agregatın dane büyüklüğüde iri olduğu için kökün her tarafı agregata değmez. Dolayısıyla bitki beslenemez .Budurumun önüne geçe bilmek için sulamanın bolca yapılması agregatın her tarafının taze besin eriyiği ile dolması lazım diye düşünüyorum. pompanız fazla basmadığı için böyle düşündüm. ikinci bir yol olarakta besin eriyiğinin EC değerini biraz yükseltmek mesela 10 litre yerine 7,5 veya 5 litreye hazırlamak düşünüle bilir

Eski 05-05-2008, 22:12   #26
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Topraksız olarak yetişen domatesin 35 günlük serüveni

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2008, 00:11   #27
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz Mesajı Göster
Topraksız olarak yetişen domatesin 35 günlük serüveni
İnanılır gibi değil .. şaşkınlık içersindeyim. Bu domatesleri 35 gün öncemi tohumdan ektiniz.? Evet bu topraksız tarım şaşırtıcı birşey.

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 01:30   #28
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Domatesi tohumdan, toprakta çimlendirdim sayın Karaçalı. Daha sonra uygun boya gelince, perlite alıp, Kudret beyden temin ettiğimiz besin eriyiği vermeye başladım.

35 günlük serüven, topraksız tarım uygulaması serüveni.

Eski 06-05-2008, 07:58   #29
Ağaç Dostu

Ellerinize sağlık Sayın iklimsiz. İşte olay bu . Bitkiyi topraksız yetiştire bilmek.
Bayağı bir emek sarfettiniz ama karşılığı da geliyor sanıyorum.
Bence önemli olan işin teknik detayları.Aksilikler,yanlışlıklar olabilir eğer olayı kavradıysak tekniğini çözebildiysek artık başarısız olmak imkansız. Darısı diğer arkadaşların başına.
Onlardanda mesajlar geldikçe işin teknik atrıntılarını anlatmaya devam edeceğiz.
Seçilen agregat, seçilen sistem, seçilen besin eriyiği ve besleme şekli işin teknik ayrıntıları.
Aslında vakit geçmiş değil hazır fide alarak mesela bir pead +perlit veya torf + kum,u deneyebilirsiniz.

Eski 06-05-2008, 09:07   #30
Ağaç Dostu

Sn iklimsiz ,tebrikler, bu işin olabileceğini biz amatörlerin de yapabileceğini ispatladınız.

Kudret Bey sizin besinler ve bilgileriniz olmasa idi bu işin bu kadar kolay olabileceği aklımdan geçmezdi tekrar teşekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024