agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2007, 19:43   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Topraksız tarım uygulamaları (şematik anlatım)

Merhaba arkadaşlar,

Terasımızdaki topraksız tarım parkurunun bir kısmını görüyorsunuz.

Name:  DSC00605.jpg
Views: 29190
Size:  60.4 KB

Name:  DSC00613.jpg
Views: 21124
Size:  67.6 KB

Name:  DSC00344.jpg
Views: 18919
Size:  86.7 KB

Name:  DSC00298.jpg
Views: 17870
Size:  62.5 KB

Resimde gördüğünüz plastik tekneleri Eminönünden aldım. Bu teknelerden altı adet bir tarafta sekiz adet bir tarafta var. Bunlarda topraksız tarım yöntemiyle Domates, Fasülye, s. biber, d. biber, patlıcan ve salatalık yetiştiriyorum,

Teknelerde torf-kum karışımı yaklaşık %50-%50.

Teknelerin boyu 75 cm eni 36 cm yüksekliği de 17cm.

İçindeki torf-kum yüksekliği 12 cm kadar.

Bir tekneye simetrik sıralanmış altı adet fide dikiyorum. Geçen sene bu kadar yerden tam yetmiş kilo ürün aldık. Daha fazlası alına bilirdi ama terasımız çok fazla rüzğar alıyor fırtınalar esiyor verim de düşüyor. Bu kadarı bile bambaşka bir zevk. Bundan önce bir maydanoz bile ekmemiştim.

Name:  DSC00712.jpg
Views: 18324
Size:  69.1 KB

Resimde gördüğünüz sakız kabağı da ilk su kültürü denemem. Şu anda mevsim gereği bahçede bir şey yok. Kışın açık alanda topraksız tarım yapmak zor, inşallah bu yaz beraberce bu zevki yaşıyacağız.

Su kültüründe yetiştirmeye çalıştığım bir pepino'm var onun da fotoğrafını birkaç gün sonra yollayacağım, şu anda deney kabında.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 20:38   #2
Ağaç Dostu

Sayın Nevsune hanım,ben pepino ile sekiz ağustos 2007 tarım fuarında tanıştım.İki adet fidan aldım.Dahadoğrusu ikincisini eşantiyon olarak verdiler.Birini topraklı saksıya ektim
küçük olanlada deney yapıyorum.Gayem su kültüründe yetiştirmek.Edindiğim bilgilere göre
Ege-Marmara-Karadeniz bölgelerinde yazın, Akdeniz bölgesinde kışın meyve veren bir bitki.
Ankara'nın kışında meyve verirmi bilmiyorum.Tavsiyem,dondan korumak ve ilkbaharda çelikler alarak coğaltmaktır.Deneylerin neticesine göre iki üç hafta sonra birşeyler söylene bilir belki.

Eski 02-11-2007, 18:55   #3
Ağaç Dostu

2006-2007 Senelerinde balkonuma ektiğim fideleri çeşitli pazarlardan aldım. Aslında tohum arşivim bayağı zengin fakat tohum yetiştirmekle uğraşacak vaktim olmadı.
Bu sene nasib olursa tam otomatik,mini sera yapıp ,topraksız tarım yöntemiyle kendi fidelerimi kendim yetiştireceğim.Yaptığım serayı resimleyip sizlide bilgilendireceğim.
Şimdiye kadar vermeye çalıştığım bilgiler temel bilgilerdi ve besin eriyiklerinin hazırlanmasında oluşacak hataları askariye indirmek için pratik bir yoldur.
Mini seramızı yaptıktan sonra ekeceğimiz tohumlardan fide elde edebilmek için gerekli besin eriklerimizi hazırlayacağız.Bu yaz balkonumuzda topraksız tarımla sebze yetiştireceğiz.
Merak edenlere duyurulur.

Eski 14-11-2007, 22:23   #4
Ağaç Dostu

Mini sera örneği

Sevgili arkadaşlar geçen birkaç günlük süreçte bir mini sera yapmaya çalıştım. Bu serayı hayata geçirip bu sene mutlaka kullanmak istiyorum. Şimdiye kadar diktiğim fidelerin birçoğu fideyi aldığım kişinin söylediğini tutmadı. Salkım domates diye aldım normal domates çıktı. Dolma biber diye aldım sivri biber çıktı, tatlı diye aldım bazıları çok acı çıktı.

Bu işin en güzeli ya ziraat odalarından **** tanınmış tohumculuk şirketlerinin tohumlarını alıp yetiştirmek zaten buişin engüzelide böyle yapmak.

Ekim dönemine daha uzunca bir süre var. Bu süre zarfında önce mini seramızı yapalım, fidelerimizi yetiştirelim besin eriyiklerimizi hazırlıyalım ve nasıl kullanacağımızı öğrenelim.

Mini seramız şu bölümlerden oluşuyor.

1 - Camekan
2 - Saksılar
3 - Saksı tablası
4 - Besin kabı
5 - Isıtma kutusu
6 - Isıtıcı
7 - Termostat
8 - Besin pompası
9 - Hava pompası
10- 2 adet besin kabı.

Biraz teferruatlı gibi görünüyor ama değil, çok basit.

Camekanın görevi ısıyı ve rutubeti tutmak, tohumu fideyi dış etkilerden korumak,ışığı geçirmek. Bu cemekanı, camdan, naylondan, asetattan, şeffaf bir plastikten (şeffaf dosya) köşeleri yapıştırarak veya bantlıyarak yapabilirsiniz.

Saksılar 100 adedi 2 ytl ye satılan plastik dondurma bardağı. Çapı 6,5 cm derinliği 5 cm bardakların altını kalınca bir çiviyi ısıtarak sıkça deliniz (5mm çapında 15-20 delik) saksı tablası uygun çapta delikler delerek, bardakları geçireceğimiz bir tabla. İnce sert bir plastik veya daha kolayı 1-2 cm kalınlığında strafor levhadan yapılabilir.

Besin kutusu 35*25 cm ebadında 13 cm derinliğinde plastik bir saklama kabı.

Isıtma kabı yaklaşık 30*40 cm yüksekliği 30 cm olan kalın ve sağlamca bir mukavva kutu

Isıtıcısı 15 waat lık bir ampul. İstiyenler bu ampul devresine bir akvaryum termostatını seri bağlıyarak ısıyı 25-28 derecede sabit tuta bilirler. Eğer termostat bağlama imkanı yok ise bu 15 waat lık ampulun ısısı yetebilir ancak bir oda termometresiyle kontrol etmekte fayda var.

Besin pompası, akvaryumlarda kullanılan filtre pompasıdır.

Hava pompası yine akvaryumda kullanılan hava pompasıdır.

2 adet besin kabı 1'i besin kabı kadar su alabilecek bir kapaklı kova olabilir.

Sevgili arkadaşlar bunları hayal gücünüzü kullanarak şekillendiresiniz diye yazdım. Bir kaç gün içinde bitmiş halinin resimlerini yollayacağım çok daha anlaşılır olacak.

Sofii beğendi.
Eski 15-11-2007, 07:55   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2007
Topraksız tarım için şematik anlatım

Sn Tezel bildiğim kadarıyla domates 70 cm civarında kök uzunluğuna ulaşıyor.. biber 30 ve
salatalık 20 .. bunların o küçük kaplarda kökleri. uzayıp yumak mı oluşturuyor yoksa besin aldığı için tembelleşip kısamı kalıyor?

Atomkkarınca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 17:00   #6
Ağaç Dostu

Sevgili Atom Karınca, sizin sorunuza gelince, benim teknelerimin derinliği agregat olarak 12 cm kadar ve 80 cm*40 cm bir alana 6 fide dikiyorum yani 26 cm* 20 cm*12 cm*=6,24 litre agregata bir bitki düşüyor. Bitkiler gayet güzel büyüyor ama çok sık olduğunu biliyorum budamak çok zor oluyor. Bukadarcık kökle bu netice elde edildiğine göre tembellik mi çalışkanlıkmı bilemiyorum, ama gerekli besinin ortamda bol miktarda bulunmasından dolayı fazla büyümesine gerek kalmadığı belli.

aaabalci beğendi.
Eski 20-11-2007, 10:21   #7
Ağaç Dostu

mini sera

Merhaba Sevgili arkadaşlarım,
Geçen yaklaşık bir haftalık süreçta mini seramızı yaptık,fasülye,domates,marul,balkabağı ve ıspanak tohumlarımızı ektik.Mini sera içindeki suyun sıcaklığı 28 derece.Bu bir haftalık süreçte fasülyeler hayli büyüdü .Domatesler görünür biçimde fakat fotoğraflarda görülmeye bilir.Tarımın en güzeltarafı insana sabır aşılıyor.

Eklenen Resimler

naci03 ve soulofthesea beğendi.
Eski 20-11-2007, 10:28   #8
Ağaç Dostu

Mini sera

Devam

Eklenen Resimler

naci03 ve tkmvedat beğendi.
Eski 20-11-2007, 10:34   #9
Ağaç Dostu

Mini sera

Devam

Eklenen Resimler

naci03 ve soulofthesea beğendi.
Eski 20-11-2007, 10:48   #10
Ağaç Dostu

Birde şu pepinolar vardı ,Küçüğünü su kültüründe büyütmeye çalışıyorum,

Eklenen Resimler

naci03 beğendi.
Eski 20-11-2007, 11:17   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kudret Bey,
elinize sağlık...Fotolar çok iyi , şimdi çok daha anlaşılır oldu

Peki güneş ışığı şart mı ? Bitkili akvaryumlarda kullanılan bu iş için imal edilmiş özel florasanlar var...Soğuklar geçene kadar ev ortamında bu flo.lar kullanılamaz mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 11:26   #12
Ağaç Dostu

Kudret Bey,
fasulyelerin olduğu 12 lik düzeneğin altındaki besin kabında hava motoru nereye konacak?
Yine su pompası düzeneği nasıl çalışıyor?

Besin kabında sıvının yüksekliği nedir ? Hep aynı mı kalacak?

Bu sorular için erken mi?

Eski 20-11-2007, 13:05   #13
Ağaç Dostu

Merhaba Sevgili Deniz Akvaryumu,
Bu düzenekte henüz hava pompası ve su pompası yok.

Bitkiler daha doğrusu tohumlar sadece alttaki kabın sağladığı rutubet ve lambaların sağladığı ısıyla gelişiyor. Alttaki rutubet kabının içindeki suyun miktarı hiç önemli değil. 3-4 cmolabilir ama saksılara (plastik dondurma kablarına) değmemesi iyi olur diye düşünüyorum.

Saksıların altından çıkan kökleri gördünüz . Bardakların dibinde çok incecik pamuk var, pamuğun üstüne 1 cm kadar perlit koydum üstüne tohumları koydum ve tohumların üstünede yine 0,5-1 cm kadar perlit koydum. pamuğun gayesi perlit daneleri 1-2 mm , bardağın delikleri 5-6 mm olduğu için
deliklerden aşağıya inmesine mani olmak.

Birkaç gün sonra attaki besin kabına besin eriyiğimizi koyacağız, dışarıda bir kabımız daha olacak iki kap arasında besin eriyiğini doldurup boşaltarak bitkilerimizi büyüteceğiz.

Yolladığım resimlerde herşeyin anlaşılır olduğunu zannediyorum bundan sonraki aşamalarıda açık seçik yollıyacağım.

Sofii beğendi.
Eski 20-11-2007, 13:52   #14
Ağaç Dostu

Mini-mini bir sera

Sevgili arkadaşlar,
deney yapmayı seven arkadaşlar için çok değişik bir deney seti hazırladım, bakalım beğenecek misiniz?
Bir adet elektrikli sinek kovucu veya parfümlük
Bir adet deney tüpü
Bir kaç adet tohum
Biraz pamuk biraz su
Sinek ilacını veya parfüm şişesini çıkarıyorsunuz yerine deney tüpünü takıyorsunuz

içine 2-3 cm su koyuyorsunuz ve bir pamuk yumağını suya değmiyecek şekilde tüpe sokuyorsunuz. Pamuğun üstüne 3-4 tohum atıyorsunuz ve onun da üzerine incecik bir pamuk daha koyuyorsunuz ve bir pet şişe kapağınıda tüpün ağzına kapatıyorsunuz ve takıyorsunuz pirize. Oldu size mini-mini-mini bir sera .

Eski 20-11-2007, 13:58   #15
Ağaç Dostu

Mini-mini-mini-sera

Eklenen Resimler

naci03 ve culsuz gezgin beğendi.
Eski 20-11-2007, 14:28   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Alttaki rutubet kabının içindeki suyun miktarı hiç önemli değil. 3-4 cmolabilir ama saksılara (plastik dondurma kablarına)değmemesi iyi olur diye düşünüyorum.
Kudret Bey,
besin sıvısı, ilerki aşamalarda da üsteki perlit olan kaba hiç bir zaman değmeyecek anladığım kadarı ile...

Eski 20-11-2007, 16:05   #17
Ağaç Dostu

Sevgili deniz akvaryumu, suyun seviyesi sadece bu durum için.
besin eriyiğine başladığımızda saksılar dolacak ,boşalacak, şimdi su seviyesi saksılardan biraz aşağıda ,o zaman saksıların üstünden biraz aşağıya kadar dolacak,15 dakika sonra(bu zaman ilk başlarda biraz uzun ,bitkiler büyüdükçe kısa tutulması faydalıdır diye düşünüyorum) boşalacak ,tekrar dolacak.

Eski 20-11-2007, 16:09   #18
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Pepinolar tamamen topraksız ve suyun içinde değil mi?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 16:48   #19
Ağaç Dostu

Işık meselesine gelince profesyonel seralar için geliştirilmiş lambalar var,Fakat kendileride harcadıkları elektrik açısındanda oldukça pahalı.en küçüğü 400 watt 250-300 ytl.

Piyasada bitki büyütme lambası diye satılan lambalar var onlardan deneriz, olmassa UV fuluoresant lambalar var sizin dediğiniz akvaryum lambalarının biraz daha büyükleri,onları deneriz.

Ben de meraklı bir arkadaşımın hediye ettiği PHILIPS TD/L840-58 watt lambalar var. Onlarda bitki büyütmede kullanılıyor, Çok önemli olmadığını düşünüyorum. çünki bizim montajımız hem küçük bir alanda , hem de bitkiye çok yakın bir mesafede olacağı için istenilen aydınlatma şiddetini yakalayabileceğimizi umuyorum. Hele şu tohumlar bir çıksın,

Eski 20-11-2007, 17:06   #20
Ağaç Dostu

Pepinoya gelince,siyah bir kovanın içinde bir akvaryum hava taşı var,hem besin eriyiğini karıştırıyor ,hemde eriyiğe gerekli oksijeni sağliyor.İlk hali yarısından küçüktü güzel gelişiyor bir kaç formül var deneyeceğim
tamam deyince yazacağım merak etmeyin.

Eski 20-11-2007, 19:12   #21
Ağaç Dostu

Nevsune Hanım , olay gittikçe netleşiyor...

Kudret Bey sayesinde bu işi başaracağız, ben anlamadıklarımı soruyorum eğer sormazsak öğrenemeyiz...Siz de öyle yapın derim, Kudret Bey bir yandan yazıyor bir yandan uyguluyor ve resimliyor, her zaman bu fırsat gelmez

Besin eriyikleri kısmına, bitkiler biraz boylanıp, kökler uzayınca sanırım tekrar Kudret Bey değinecek...

Bu işin püf noktası besin kısmı,fiziksel kısmını yani saksı-hava motoru-su pompası vs. kısmını er geç kaparız.

Ama besin kısmında zorlanacağız,ondan da bütünlemede geçeriz

Bu konu aslında forumun en önemli konularından biri ama yeterince ilgi görmüyor...

Bana göre ise bitkilerle ilgilenen herkesin mutlaka bilmesi gereken bir olay...burada geleceğin tarımının nasıl yapılacağı anlatılıyor...

Eski 21-11-2007, 22:21   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sayın Kudret Tezel
Anlattığınız yöntemde hava verilen suda mikroorganizma çoğalması nedeniyle kokuşma olmuyor mu? Veya mikroorganizma çoğalmasını önleyen bir ilaç mı kullanılıyor? Zamanla suyun içindeki köklerde çürüme oluşuyor mu?

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 08:37   #23
Ağaç Dostu

Kokuşma olmuyor. Su gayet temiz bunun için herhangi bir ilaç kullanılmıyor. Sadece koyu renkli ışık geçirmez kapları tercih etmek lazım, eriyik besin içerdiği için yosun yapabiliyor, alg ler oluşa biliyor, kökler de çürüme olmuyor ancak besin eriyiği havasız kalırsa kökler çürür zaten o zamanda bitki ölmüştür.

Eski 22-11-2007, 08:58   #24
Ağaç Dostu

Sanırım ph konusu da önemli...Bitkilerin isteğine göre ph ayarlaması yapıyor musunuz?

Eski 24-11-2007, 20:49   #25
Ağaç Dostu

Merhaba Arkadaşlar,
15 kasım perşembe günü dikmiş olduğum tohumları hiç sormuyorsunuz?
Fasulyelerin boyu 36 cm oldu.

Şimdi bu deneyde yapılan hatalardan bahsedelim.

Dondurma bardaklarının altına ince bir pamuk serip üzerine tohumları,onların da üstüne perlit koymuştuk hatırlarsanız.

3 Gün önce domates tohumları çimlenip perlitin üstüne çıktılar boyları 4-5 cm oldu birazcık besin eriyiği verdim fakat birşeylerin iyi gitmediğini fark ettim.

Saksının birini boşalttım, dibi taş gibi olmuş, (pamuk) kısmı ve nekadar uğraştıysam kökleri kurtaramadım. Tahmin edersiniz ki çok incecikler.

Fasulyelerin kökleri çok güzel. Fasulyelerin saplarından çekince bardaktan çıktılar. Alttaki pamuğu biraz temizlemeye çalıştım, Tohumları ektiğim seranın düzeneği hazır olduğu halde hemen küçük bir düzenek hazırladım, bilmem beğenecekmisiniz.

Bu sistem hidrafor sistem.
Kabın birinde bitki var diğerinde hava. 2 adet küçük akvaryum pompasıyla çalışıyor.
Pompanın biri bitkinin olduğu kaba devamlı hava basıyor.

İkincisi hava kaçırmayan bir saklama kabı.

İkinci pompa çalışınca yaptığı hava basıncıyla eriyiği bitki kabına transfer ediyor. Bir süre sonra duruyor ikisi de aynı seviyeye düşüyor. Bunu fotoğraf ve çizim olarak vereceğim.

Serayı temizleyip boşalttım, Büyük deliklere mani olmak için saksılara pomza koydum üzerine perlit. Tohumları yeniden dikeceğim.

Sofii beğendi.
Eski 25-11-2007, 20:33   #26
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar, kusura bakmayın bende bazan konuyu dağıttığımın farkındayım. Ama takdir edersiniz ki birtaraftan konuyu anlatmaya bir taraftan da deneylerden bahsetmeye, neticeleri aktarmaya çalışıyorum, ister istemez biraz dağınıklık oluyor.
Arkadaşlar, herşeyde bir denge durumu söz konusudur, nasıl mı? Örneğin bir kutuya biri sıcak su ile doldurulmuş, biri buzlu su ile doldurulmuş, biri de ılık su dolu 3 şişe koyalım. Kutuyu bir süre sonra açtığımızda görürüz ki fark kalmamış hepsi aynı sıçaklığa gelmiş.

Az geçirgen iki torbanın birine çok tuzlu, birine de az tuzlu su koyarak ikisini birden normal su ile doldurulmuş bir kovaya koyalım. Bir süre sonra göreceğiz ki torbalardaki ve kovadaki su ayni tada gelmiş. İşte buradan çok önemli bir sonuç çıkıyor. Az yoğun ortamdan çok yoğun ortama doğru bir akış, bir geçiş oluyor. Bu olaya OZMOZ denir.

Böbreklerimiz bu prensiple çalışır. Su filtrelerinin bir kısmı bu prensiple çalışır. Şimdi konunun bizim konumuzla alakasına gelelim. Eğer bitkinin öz suyu kökleri etrafındaki sudan yoğunsa kökleri etrafındaki su bitki tarafından emilir ama kökleri etrafındaki su bitki özsuyundan tuzlu ise bitki bu suyu ememez hele bir de haddinden fazla tuzlu ise bitkinin özsuyu kökleri etrafındaki bu tuzlu su tarafından emilerek bitkiyi susuz bırakır ve ölümüne sebep olur,
bu deneyi yeni aldığınız bir fidede deneyebilirsiniz. Susuz kalmış pörsümüş bir fideyi içme suyu dolu bir kaba koyun yarım saat bir saat sonra göreceksinizki fide canlanacak (bu dirikme olayına TURGOR denir S.Y). Şimdi suyuna birazıcık tuz atın (litreye 4-5 gram) göreceksiniz ki fide pörsümeye başlayacak.

İşte tuzluluğun önemi. Her bitkinin tuzluluk isteği farlı farklı. Besin eriyiğinin içeriği tabiiki önemli ama inanın pH ve EC değerleri çok daha önemli.

Örneğin:

Domates 2,5 ms/cm
Biber 2,4 ms/cm
Hıyar 2,0 ms/cm
Patlıcan 2,0 ms/cm
Marul 2,3ms/cm

Bu şu demektir arkadaşlar: Domates için hazırladığımız besin eriyiğini patlıcana verecek olsak 1 Litre besin eriyiğine 0,25 Litre su ilave ederek EC sini 2,5 tan 2,0 ye düşürmemiz lazımdır. EC değerini 1 litre besin eriyiğindeki tuz miktarı olarak düşüne biliriz.

Eğer böyle bir kaç bitki bir arada büyütülecekse EC değeri olarak en düşük değer seçilmelidir.

Belki biraz konu dağılacak ama bu iş şuna benziyor arkadaşlar, düşününki önünüze çok güzel bir yemek gelmiş, yarayışlı faydalı proteini zengin enerji dolu ama ne yazıkki sizin o yemeğe allerjiniz var bir kaşık dahi yiyemiyorsunuz işin kötüsü hergün ayni yemek. Ne olacak siz zayıf düşüp hastalanacaksınız. Ama düşününki öyle çok yarayışlı bir yemek değil ama iştahla yiyorsunuz kilo almanız kaçınılmaz. Bu konu gerçekten çok önemlidir çok iyi kavranması lazım.

Sofii beğendi.
Eski 25-11-2007, 20:47   #27
Ağaç Dostu

Topraksız tarım için şematik anlatım

Sizlere hidrafor sistemi olarak isimimlendirdiğim bir sistemin, ve Tek kovalı bir
sistemi tanıtayım.Hidrafor sistemi amatörce düşünüldüğünde pek kullanışlı değil ama sistem mantığı açısından bir bilği verebilir.Bunları şematik çizimler olarakta göndereceğim.

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2007, 09:11   #28
Ağaçsever

resimlere bakınca fidelerin direkt güneş görmemesinden beyaz gövde yapıp boyunu çok uzatmış ve ışığı aramış hissi veriyor .. kanımca bu fideler besin eriyi verilse de kısa zamanda ölür.. bunu eriğin yanlış oranda kullanıldığına yormayın diye yazdım..

Eski 26-11-2007, 09:39   #29
Ağaç Dostu

Burda asıl amaç ; bizlere sistemi ve mantığı öğretmek...Kudret Bey'in amacı bu sanırım.

Kudret Beyin domates ve kabaklarını gördükten sonra bizler için yazı beklemekten başka çare yok

naci03 beğendi.
Eski 26-11-2007, 10:00   #30
Ağaçsever

Sn. Kudret Tezel deneyde yapılan hatalardan bahsedelim demişti ve ilave etmişti bir şeylerin iyi gitmediğini farkettim... ben de iyi gitmeyen şeyi gördüm katkısı olur diye yazdım.. kaldı ki sera hazırlığı yaptık.. yani yaz öncesi ürün almak istiyoruz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024