agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2008, 18:55   #1
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Yetiştirme ortamı olarak saman kullanma denemesi

Cocopeat-perlit-kum-çakıl-vermikülit-zeolit-kayayünü-pomza-cam yünü-plastik köpük-torf-talaş-ağaç kabuğu değil.
Name:  sahibinden_yeni 025.jpg
Views: 6720
Size:  58.8 KB
saman...
Name:  sahibinden_yeni 026.jpg
Views: 4664
Size:  43.9 KB

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 19:48   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Samanı nasıl dezenfekte ediyorsunuz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 20:07   #3
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sayın envor, zeolit ile yapılan çalışmalar hangi türde daha verimli oluyor.
Zeolit kullanılırken yaptıgınız karışımdan bahsedebilir misiniz?

Düzenleyen cihan_as : 11-02-2008 saat 23:16
cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 20:43   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sayın envor
Çok ilginç yetiştirme ortamı saman. Samanı önce çürütüyormusunuz? Diğer katı kültürlerden daha ucuz mu oluyor? Yani avantajı nedir? Selamlar.

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 07:04   #5
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Samanı nasıl dezenfekte ediyorsunuz?
Saman balyalarının uygun katı ortam maddesine dönüştürmek için sulamamız,çürütmemiz gerekiyor.

Sularken fermastasyonu hızlandırmak içinde,
Balya başına;

460gr amonyum nitrat,
180gr triplesüperfosfat,
180gr magnezyumsülfat,
350gr potasyumnitrat,
80gr demirsülfat,

Gübresini 10lt. su içinde erittim ve balyaların içine iyice işliyecek şekilde bu su ile suladım.

iki saat sonra tekrar 5 lt su ile balyaları suladımki fermastasyon hızlansın diye.

Fermastasyon halindeki saman 50-60derece sıcaklığa ulaşacağından içerisindeki ot tohumlarının ve bakterilerin yok olacağını düşünüyorum.
Bu kültürü daha önce hiç denemediğimden bende sonucu merak ediyorum.

Eski 12-02-2008, 07:17   #6
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Sayın envor, zeolit ile yapılan çalışmalar hangi türde daha verimli oluyor.
Zeolit kullanılırken yaptıgınız karışımdan bahsedebilir misiniz?
Sayın cihan_as zeolit ile daha çalışma fırsatı yakalayamadım ama domates ve biber yetiştiriciliğinde iyi sonuç alındığını biliyorum.Zeolitin su tutma kapasitesi yüksek olması,gübreleri bünyesinde tutması özellikleridir.
İnşallah sorunuzun cevabını verebilmişimdir...Saygılarımla...envor...

Eski 12-02-2008, 07:25   #7
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zooteknist Mesajı Göster
Sayın envor
Çok ilginç yetiştirme ortamı saman. Samanı önce çürütüyormusunuz? Diğer katı kültürlerden daha ucuz mu oluyor? Yani avantajı nedir? Selamlar.
Sayın zooteknist,yukarıda açıkladığım gibi samanı fermantasyona uğratıp çürüteceğim,diğer ortamlardan ucuzmu?bence değil.Bulmasıda zor.Ama iç anadoluda ve sizin bölgenizde belki bulmak kolay ve ucuz olabilir.Şu an için bir avantajı var gibime gelmiyor,deneyip göreceğiz.
Saygılarımla...envor...

Eski 13-02-2008, 23:06   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sayın envor
Saman bizim buralarda kolay bulunabiliyor ancak biraz pahalı. Diğer kültürleri denemek daha avantajlı olabilir.

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2008, 07:58   #9
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Evet zooteknist ******* diğer kültür ortamları daha ucuz ****** ama saman kültürüde hep aklımdaydı denemessem içim rahat etmiyecekti.

Eski 14-09-2008, 12:27   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2008
merhaba

arkadaşlar bir sorum olacak

dikey torbada marul yetiştirmeyi düşünüyorum yetiştirme ortamı olarak ne kullanabilirim ucuz, toprak kullansam olur mu? amaç az alanda çok üretim yapabilmek

ozkanmaden33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 16:24   #11
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sayın zooteknist,yukarıda açıkladığım gibi samanı fermantasyona uğratıp çürüteceğim,diğer ortamlardan ucuzmu?bence değil.Bulmasıda zor.Ama iç anadoluda ve sizin bölgenizde belki bulmak kolay ve ucuz olabilir.Şu an için bir avantajı var gibime gelmiyor,deneyip göreceğiz.
Saygılarımla...envor...
Bir zamanlar, gezdiğim çok büyük bir mantar üretim tesisinde, araziye yığılmış, kararmış, yarı çürümüş samanlar görmüştüm. Bunların üretim artıkları olduğunu söylemişlerdi.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 19:10   #12
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Sayın envor;
Samanda yetiştirme denemenizin sonuçları ne oldu acaba?.

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2008, 15:20   #13
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın kahyanur, samanda yemeklik kabak, salatalık ve kavun denedik, çokta güzel olmuşlar, ben sadece yetişen meyveleri tatmakla yetindim, birde resimlerini görmüştüm, sağolun hatırlattınız, arkadaşım bana o resimleri yollayacaktı, bende unutmuştum. Kendisinden isteyeyim ve buraya ekliyeyim.

Eski 28-03-2010, 20:40   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Enver bey ben de samanda çocuklar için havuç ve benzeri şeyler deneyeyim istiyorum. Benim okuduğum bir kaynakta 10 gün normal su ile ( her gün 4 lt) sulayın sonraki hafta bahsettiğiniz gramdaki gübreli su ile sulayın diyor ve toplam 3 hafta fermentasyon için bekleyin diyordu. Şimdi 2 balya saman aldım ama buradaki yazıda kafam karıştı sanki siz direkt gübreli su kullanmışsınız ve 1 gün kalmış gibi anladım. Tam olarak kaç gün gübreli sıvı kullandınız? Öncesinde normal su kullandınız mı? Hergün 10 litre suya bu miktarı mı veridiniz, yoksa toplam gübre miktarı tamamen bu gramlar mı?

Son olarak yine okuduğum kaynak diyor ki su ihtiyacı topraktan fazla olacaktır. Sizden temin ettiğim besin eriyikleri ile damlama sulama yapacağım ama organik bir ortama ekim yapacağım için yine 5 lt suya 15 cc eriyik mi koymalıyım ve ne kadar sıklıkla sulamalıyım? Şimdi ben Adana'da açık havada deneyeceğim, başarılı olursa kışın üzerine basit bir naylon örtü ile kapatacağım. Açık havada yazın ve kışın oranlar değişecektir diye düşünüyorum.

Son soru: Saman balyalarını sadece 1 kez mi kullanabiliyoruz?

Amma çok soru sordum, biliyorum ama kızma ne olur. Bu saman işi benim şartlarıma çok uygun geldi. Çok cezbedici ama çok bilinmeyen var benim için ve anlaşılan benden başka da pek ilgilenen yok sitede. Çok rica ediyorum, ayrıntılı bilgi verirsen çok sevinirim.

Saygılarımla... katsu...

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 22:07   #15
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın katsu; saman balyalerini önce ıslatın, daha sonra aşağıdaki gübreleri 10 litre su içerisinde eritip, tarif ettiğim şekilde uygulayın, daha sonra da sera plastiği ile hava almayacak şekilde kaplayıp, güneş altında bırakın, bir hafta, on gün içerisinde fermantasyon işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Sadece gübreli su ile saman balyesini iyice ıslata biliyorsanız, daha önce ıslatmanıza gerek yok, ama ıslatamama ihtimalinden dolayı isterseniz siz bu şekilde yapın. İyi bir fermantasyon için, saman balyesinin her tarafı iyice ıslanmış olması gerekiyor.

Bir diğer konuda; benden almış olduğunuz besin eriyiği organik besin eriyiği değil. Kimyevi gübreler katogorisine giriyor. Bunu kullanarak organik yetiştiricilik yapamazsınız, organik besleyerek de tam manalı topraksız tarım yapamazsınız. Bu besin eriyiğin de doz aşımı yapmazsanız bir zararıda olmaz, vücuda zararlı olacak kadar da doz aşımı yaparsanız da zaten bitkiniz ölecektir. 4,5 yıl senenin 8 ayı, hafta içi her gün yurt dışına yapılan tır sevkiyatlarının hen ilaç, hen gübre kalıntı raporlarını alıp, yurt dışındaki müşterilerimize fakslıyordum, daha hiç birinde kalıntı çıkmadı. Bu konuda içiniz rahat olsun. Tabi ki gönül % 100 organik ürünler yetiştirmek istiyor, ama yerimiz dar

Saygılarımla...

Eski 28-03-2010, 22:13   #16
Ağaç Dostu

Ben organik derken katı ortamın organik matreyal olmasından bahsetmiştim aslında. Organin tarım yapmayı kastetmemiştim. Bu durumda saman balyasına günde ne kadar sizden aldığım sıvıdan vermeliyim. Hem lt olarak hem EC olarak tabii. Yani yine 5 litre suya 15 cc eriyik mi koyacağım ve bu sulandırılmış eriyiği günde ne kadar vereceğim.

Düzenleyen katsu : 28-03-2010 saat 22:16 Neden: düzeltme
Eski 28-03-2010, 23:04   #17
Ağaç Dostu

Tamam hocam ben EC değerini başka bir linkteki yazınızdan buldum. Kusurumu bağışlayın, çok soru sordum ama nihayet cevaplarımı buldum. Ben bu siteyi seviyorum yaa

Birkaç nedenle seviyorum: 1. Gerçekten paylaşım var, yeterince arasak hemen herşeyi görebiliyoruz 2. Bu işin hem teorisyenleri hemde Envor gibi pratik insanlar var 3. Site sayesinde inşallah çocuklarıma ve tavşanlarımıza ve kendime havuç yetiştirebileceğim

Eski 29-03-2010, 09:34   #18
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katsu Mesajı Göster
Ben organik derken katı ortamın organik matreyal olmasından bahsetmiştim aslında. Organin tarım yapmayı kastetmemiştim. Bu durumda saman balyasına günde ne kadar sizden aldığım sıvıdan vermeliyim. Hem lt olarak hem EC olarak tabii. Yani yine 5 litre suya 15 cc eriyik mi koyacağım ve bu sulandırılmış eriyiği günde ne kadar vereceğim.
Adanada açıkta yetiştirecekseniz, olduğundan fazla sulamanız gerekir, hem saman su tutmaz, hem havanın aşırı sıcağından buharlaşma çok fazla olur, o yüzden fideleriniz ne kadar sulamanız gerektiğini size söyleyecektir, yapraklarındaki salmayı gözlemlersiniz, bizde burada yine tartışırız. Ayrıca sorularınıza kızdığım falan da yok, sadece bazan fırsat bulamıyor ve de cevaplayamıyor ve ya geç cevap veriyorum, ama bu kızdığımdan değil, bu böyle biline

Saygılar....

Eski 31-03-2010, 17:54   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2010
sayın envor öncelikle merhaba.saman konusu banada çok ilginç geldi.benim bulunduğum yerde samanı bolca bulabilirim.ben açıkcası bir deneme yapmak istiyorum.sizinde fikrinizi alarak ******.hiç kimyasal gübre kullanmadan samanı sulayıp güneşin altında organik gübre döksek biraz sıvı gübre b5adan sonra naylonu sarsak bekletsek.daha sonrada saman balyasının içinede ecosorb (polimer tabanlı sututar) yerleştirsek ürün yetiştirebilirmiyiz?

yeşilyol74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 18:58   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşilyol74 Mesajı Göster
sayın envor öncelikle merhaba.saman konusu banada çok ilginç geldi.benim bulunduğum yerde samanı bolca bulabilirim.ben açıkcası bir deneme yapmak istiyorum.sizinde fikrinizi alarak ******.hiç kimyasal gübre kullanmadan samanı sulayıp güneşin altında organik gübre döksek biraz sıvı gübre b5adan sonra naylonu sarsak bekletsek.daha sonrada saman balyasının içinede ecosorb (polimer tabanlı sututar) yerleştirsek ürün yetiştirebilirmiyiz?
Doğrusu benzeri bir soru sormak benim de aklıma gelmişti ama o kadar çok soru sorunca Envor kızıyor

Ben kışı dışarda geçirmiş birkaç balya saman buldum, Envor'un verdiği oranlarda gübreleri almak 2-3 balya saman için hiç ekonomik gelmedi. Acaba bize hazır olarak gelen konsantre eriyikleri sulandırmadan kullansam ne olur diye soracaktım. Acaba sorsam mı?

Şaka bir yana bazen soruları görünce Envor ve Kudret Bey'in ruh halini ve yüz ifadelerini çok merak ediyorum. Gerçi biz burada bir çeşit beyin fırtınası yapıyoruz aslında, beyin fırtınasında soruların saçma olması çok garipsenmez ama yine de merak işte. Keşke Kudret abi'yi ve Envor'u forumu okurken izleme fırsatım olsaydı

Eski 31-03-2010, 19:22   #21
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sayın Arkadaşlar !
Samanla uretim denince benimde bir olay başımdan geçti . Bulgaristanda 1989 senesinde gelen Bulgaristan goçmenlerinden yanımızda çalışan bir arkadaş , Bulgaristandan uzun salatalık tohumu getirmişti ,bizim bahcede saman balyasının ortasına bir çukur açtık gubre ile diktik . Kendilerinin Bulgaristanda ,butun seraya saman serip bu salatalıkları ektiklerini soyledi . Bizimki bir deneme idi fena olmadı devamlı bahcede olmadıgımızdan fazla verim alamadık .

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2012, 22:52   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2012
bakalım bu formda daha neler ögrenecegiz

özgürr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024