agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2008, 23:12   #61
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamun Mesajı Göster
Merhaba sayın envor
Şu kırmızı örümcek dediğiniz şey benim bir avuç kadar fasulyelerime musallat oldu ve fasulyeleri kökünden söküp attım, acaba bu çözüm oldu mu, yoksa diğer -domates, çilek, ve çiçeklere- musallat olmadı mı, veya olmayacak mı? Ve devam edecekse bunun çaresi varmı, veya ne yapabiliriz? Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
Saygılarımla.
Sayın kamun,kırmızı örümcekle mücadele etmenin tek yolu ilaçlama ile olur,çok hızlı üreyen bir zararlıdır ve gözle görülemeyecek kadar küçüktür,fasulye gibi ince yapraklı bitkilerde daha yoğun olarak görülebiliyor,Eğer bir büyütec ile incelerseniz yumurtalarınıda görebilirsiniz,ilaçlama imkanınız yoksa fasulyeleri söküp atmanız iyi olmuş ama diğer bitkilerinizdede olabilir...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2008, 23:17   #62
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Ben bu kırmızı örümcek illetine yok edecek ilaç bulamadım. Kükürt en basta işe yarıyor ama 1-2 hafta sonra tekrar ortaya çıkıyorlar vede bu defa kükürtte işe yaramıyor. NeemAzal ilacı sipariş ettim bakalım işe yarıcakmı?

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 21:45   #63
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Geçtiğimiz hafta tatile gittik.
Topraksız tarım sistemine bolca eriyik koymuştum giderken.
****** bitmiş ben gelene kadar...

Pazar akşamı sadece su koydum.
yaklaşık 36 saat , aralıksız, sadece su ile çalıştırdım.
Bu sabah suyu eriyik ile değiştirdim.

Yine bolca çiçek var, fakat meyve yok henüz.
Beklemedeyim...

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 08:19   #64
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Haftasonu neredeyse pes ediyor ve domatesleri söküyordum.
Bolbol çiçek fakat meyve oluşmuyordu gene.
Domates çiçeği para eder mi, ben o işe gireyim diyorum

3 tane kuzuyu görünce kıyamadım ve eriyiği tazeledim.

Ve şu kanıya vardım;
kapalı bir terasta, yüksek ısıda, ne yaparsanız yapın olumlu sonuç almak imkansıza yakın.
Ne çok sulama, ne oksijen yetersizliği.
Tüm problem iklimlendirme.

Saygılar.

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 12:42   #65
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
sayın eczadolabı, bende de aynı sorun vardı benim teras açık dolayısıyla çok aşırı güneş oluyor aşırı güneşte de hem çiçekler meyvaya dönüşemiyor hem de bitki soluyordu. ben de gölgeleme yaparak bitkiyi ayakta tutmaya çalıştım sonuçta meyvaya dönüştü geçen hafta da ilk meyvaların tadına baktık.

Benim tesbitlerim de bitkiyi aşırı güneş ışığı ve sıcaklıktan koruyacaksın.Oksijen miktarını azaltıp çoğaltarak denedim pek bir fark göremedim.Benim ph ve ec değeri ölçme imkanım olmadı haftada bir besin eriğini deiğiştirdim.

Sera ortamlarında yetiştirilen topraksız tarımı incelediğimiz de birçok veriler dikkate alınarak bitki yetiştiriliyor.Topraksız tarım seralarının otomasyon sistemlerini üreten bir arkadaşımın belirttiğine göre yetiştirilen bitkilerin yapraklarından örnek alınıp testleri yaptırılıyormuş bu testler sonucuna göre bitkinin ihtiyacı olan besinler hazırlanıyormuş. Ayrıca sizin de belirttiğiniz gibi iklimlendirmenin de çok önemli olduğunu belirtti. Sıcaklık,güneş ışığı,nem gibi metorolojik değerlerinde sürekli ölçülerek bitkinin ihtiyacı olan en iyi ortam sağlanarak bitki yetiştirilmeye çalışılıyormuş.

Biz amatörlerin şu an için böylebir ortam sağlaması mümkün değil onun için biz de kendi imkanlarımız ölçüsünde bitkiden nasıl en iyi verimi alabiliriz onun çabası içindeyiz.
iyi çalışmalar dileği ile.

elektronik. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 21:20   #66
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Sayın eczadolabı sorun döllenme olmadıgı için meyva tutmuyor olabilir ankara çok sıcak degil bizim ora daha sıcak , ama yılmayın derim aydınlıga giden yol karanlık olur saygılar

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024