agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2008, 18:42   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Hidro / Uygulamaları

Degerli forum sakinleri,
Uzun suredir foruma yazamiyorum ancak islerim cok yogundu.Tabi bu arada deneme seramiza devama ediyoruz.

Yeni fotograflari cektim. Oncelikle fasulyeler ve su kulturu calismamiz.Ayrica fasulye cimlendirme saksilarimiz. Perlit kullaniyoruz saksilarda fasulye icin.

Eklenen Resimler

Hidro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 18:46   #2
Ağaçsever

Devam

Tasyununde cimlendirme . Daha sonrada cimlenenleri perlit dolu saksilara aliyoruz. Yakinda damlama sulama odamiza alacagiz

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hidro : 19-03-2008 saat 19:25
Eski 19-03-2008, 19:01   #3
Ağaçsever

Besin tanki

Odadaki otomasyon tamamlanmadigi icin besini oncelikle hazirlayip odadaki tanka koyuyorduk her defasinda. Baktik olmuyor. Buyuk bir tanka besin erigini bol miktarda hazirladik. Gerektiginde buradan alip odadaki tanklara ekliyoruz. Uzmanlar biliyordur da ama ben yinede ekleyeyim. Perlit inanilmaz olcude su tutuyor. Ilk 10 litrelik sulamamizda 10 litre suyun 7 litresini perlit emdi. Biz cok sasirdik. Damlatmada besin cok gerekebilir gibi geliyor bana

Ayrica raft sistem icin hazirliklari tamamladik.Son resimde sivi kabi ve yuzdurme sistem icin kestigimiz strafoam.F1 ve biberler buraya konulacak.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2008, 19:53   #4
Ağaçsever

Oda son durum

Gelelim odanin son durumuna

Oncelikle ilk damlatma sirasina cheri domateslerini aldik. Odayi metal halid 400 watt ampul ile aydinlatiyoruz. Tum duvarlari parlak jelatin ile kapladik. Oda sicakligini 21 derece sabit tutuyoruz (sanirim yanlis yapiyoruz yorumlarinizi bekliyorum) Ayrica lamba beyaz isik veren Metal halid ve 18 saat yaniyor 6 saat sonuyor. Cicek ve meyve doneminde sari isik veren sodyum buharli metal halid lamba kullanacagiz.

Besin tanki ve besin pompasinida fotografladim. Besin pompasini kendimiz yaptik. Bir tane eski araba silecek motoru bulduk.5lt lik pet sisenin kapagini delip oraya monte ettik. Damlatma kanallarinda gelen su bu pet siseye geliyor ve yeniden yukaridaki besin tankina pompaliyor ve devir daim gerceklesiyor.

Odada bir tablomuz var gunluk isi ec ph i buraya yaziyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2008, 19:58   #5
Ağaçsever

Ek damlatma

F1 domateslerin cok uzayacagini dusundugumuzden onlari yere koydugumuz bir damlatmaya koyayiriz dedik ve yerede yaptik bir damlatma.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2008, 20:02   #6
Ağaçsever

Bahce

Yeri burasi degil ama fotograflamistim onlarida yukleyeyim dedim. Disaridaki bahcemiz hazirliklari tamamladik yakinda ekime gececegiz burada ayrica.Boylece toprakli topraksiz karsilastimasi yapip kendimizi sinayacagiz.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2008, 19:51   #7
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sn.Hidro elinize sağlık güzel olmuş.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 22:01   #8
Ağaçsever

Tessekkurler Sn Envor,

Sizin yaptiklarinizin yaninda bizimki sanirim oldukca ufak kaliyor

Size ve forumdaki butun diger uzman arkadaslara bir kac sorum var,

1. Hangi bitkileri ayni EC ve PH li besinle besleyebiliriz. Var midir boyle bir genelleme.

2. Sicaklik hep sabit mi olmali? Varsa nedir ? 21 derece iyi midir?

3. Cimlenmis bir tohum ne zaman fide olur . (domates, biber gibi uzun govdeli bitkiler icin)

4. Sistemimiz hakkinda elestrileriniz onerileriniz var mi?

5. Budama yapmak gerekiyor mu belirli bir boy ya da yaprak sayisina gelince

6. Isigi 18 saat acik tutuyorum su anda dogru mu?

7. Kudret bey, bildiginiz gibi sizden edindigimiz besin erigini fide donemi icin 50,40,40 oraninda kullaniyoruz. Ben simdi fide donemi ne zaman bitiyor bilemedigim icin soruyorum 60,40,40 a ne zaman gececegiz.

8. Fidelerin normal hizla buyudugunu anlamak icin bir kriter var midir?(Tabii her bitki icin farklidir ama yinede bazi genellemeler olabilir , ornegin yapraklar genis olmali boylar 10 cm olmali gibi )

9. Bizim fasulyeler nerdeyse 1.5 metre oldu , domatesler 10 cm. yaklasik 20 gunde. Bu normal mi? Yani Fasulye cok mu hizli buyur ? Yoksa bizim domatesler mi guduk kaldi?

Sorularimin bazilari garip gelebilir sizlere.Ancak ben hayatimda ilk defa bu kadar cok turu birarada yetistirmeyi deniyorum. Bir cogunu hic yetistirmedim ve bildiginiz gibi kapali bir ortamda yapmaya calisiyorum bu isi. Acikcasi oneri ve goruslerinize cok ihtiyacim var.

Herkese cok selamlar

Hidro

Eski 21-03-2008, 23:20   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili hidro formül aklında yalnış kalmış anlaşılan. İkinci etap 60-40-40 değil 50-60-50
olacak ama henüz erken.Kolay gelsin,selamlar.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 16:09   #10
Ağaçsever

Kudret bey,

Evet, yanlis yazmisim. Haklisiniz. 50-60-50 olacakti.

Eski 25-03-2008, 02:15   #11
Ağaçsever

Bana kimse yanit vermiyor , hersey cok yolunda gidiyor sonucuna varabilir miyim ?

Eski 02-04-2008, 23:37   #12
Ağaçsever

Degerli forum sakinleri,

Odada bazi degisiklikler yaptik,

Ilk olarak beyaz isik veren metal halidi kaldirip , sari isik veren 400w lik ampulu taktik. Cunku butun bitkilerin yapraklari acik yesile donmeye baslamisti. Kendi hatamizi bulduk. Simdi hepsi koyu yesile donmeye basladilar. Oda cok isinmaya basladi bu nedenle vantilator ile havalandirma yapiyoruz. Gelisim hizlandi.

Fotograflara bakin , yorumlarinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hidro : 03-04-2008 saat 19:42
Eski 02-04-2008, 23:41   #13
Ağaçsever

Fasulyelleride ustune ipler ile dolanabilecekleri bir aski agi hazirladik

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2008, 23:46   #14
Ağaçsever

Son olarakta forum moderatolerinden bir istegim var. Fotograflari foruma yuklemek icin cok kucultmek gerekiyor. Boyle oluncada reimler cok kotulesiyor. Ayrica bazi filmlerde cekiyoruz biz bunlarida paylasmak istiyoruz ancak foruma yuklemek mumkundegil bunlari. Youtube vb sitelere koymakta cok dogru gelmiyor bize. Buna bir cozum bulunabilirmi? Bir ftp server olsa oraya upload etsek ornegin.

Selamlar

Hidro

Eski 10-04-2008, 18:09   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bu konu hemen gündeme gelemese de, aklımda bulunacak...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 18:10   #16
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
evet dogru yapmissin metal lamba yesermeden ciceklenmeye kadar olan surec icin kullanilir sodyum lamba ciceklenmeden meyvelenme veya tohumlanmaya kadar olan surec icin kullanilir

yapraklarin sararmasinin nedeni cesitlidir lambalarla hic alakasi yok eger yaprak uclari ve kenarlari sararip kivriliyorsa evet haklisin lamba yakin ve yapraklari yakiyor yani isi ile ilgili

ama yapraklar sararmaya damarlardan basliyorsa sudaki gubre kitlenmistir yani fonksiyon gostermezler bu suyun sicak olmasi ve sudaki oksijen oranin dusuklugune neden olur normal olarak ve yeterli oksijen alamayan kokler besin alimini durdurur veya yavaslatir suyun sertligide cok onemli yani ph 6.2 ve 6.8 rasinda olmali bu gerekli bir kural duzenli olmasi sart

damardan baslayan sararmalar icin suda gubre oranini cf metre ile olcun. Bu metre suda mm.kupe dusen gubre, azot, potasyum ,fosfor ,cinko ,magnezyum ,kalsiyum v.b elementleri olcer ve bu elementlerin azligi veya coklugu bitkiyi etkiler

kisaca coklugu bitkiyi yakar azligi sarartir
yani biraz gubre ekle yapay veya kimyasal suyun sicakligini 21 derecen yukari cikarma suyun sertligini sabit tut yani bu yuzme havuzlarinda ph dusurucu ve yukselticisi olan asit turlerini kullan bunlari bulamassan evdeki kabartma tozu ile ph dusur sirke ile yukselt ama ph olcme kiti olmasi sart elektronic kullanirsan bunlar suyun sicakliginda farkli ph gosteriyorlar ben sivi olcer kullaniyom bence ideal

saygilar..

matrakmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 18:12   #17
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

evet dogru yapmissin metal lamba yesermeden ciceklenmeye kadar olan surec icin kullanilir sodyum lamba ciceklenmeden meyvelenme veya tohumlanmaya kadar olan surec icin kullanilir

yapraklarin sararmasinin nedeni cesitlidir lambalarla hic alakasi yok eger yaprak uclari ve kenarlari sararip kivriliyorsa evet haklisin lamba yakin ve yapraklari yakiyor yani isi ile ilgili

ama yapraklar sararmaya damarlardan basliyorsa sudaki gubre kitlenmistir yani fonksiyon gostermezler bu suyun sicak olmasi ve sudaki oksijen oranin dusuklugune neden olur normal olarak ve yeterli oksijen alamayan kokler besin alimini durdurur veya yavaslatir suyun sertligide cok onemli yani ph 6.2 ve 6.8 rasinda olmali bu gerekli bir kural duzenli olmasi sart

damardan baslayan sararmalar icin suda gubre oranini cf metre ile olcun. Bu metre suda mm.kupe dusen gubre, azot, potasyum ,fosfor ,cinko ,magnezyum ,kalsiyum v.b elementleri olcer ve bu elementlerin azligi veya coklugu bitkiyi etkiler

kisaca coklugu bitkiyi yakar azligi sarartir
yani biraz gubre ekle yapay veya kimyasal suyun sicakligini 21 derecen yukari cikarma suyun sertligini sabit tut yani bu yuzme havuzlarinda ph dusurucu ve yukselticisi olan asit turlerini kullan bunlari bulamassan evdeki kabartma tozu ile ph dusur sirke ile yukselt ama ph olcme kiti olmasi sart elektronic kullanirsan bunlar suyun sicakliginda farkli ph gosteriyorlar ben sivi olcer kullaniyom bence ideal

bide vantilator bitkilerin ustnu gecmiyecek sekilde yerlestir yani saksi seviyesinde olsun yuksek olunca lambadan aldigi sicak havayi direk yapraklara uflemesi hic hos olmaz yaprak uclarinda sararma ve yukari kivrilma yapar

saygilar..

Eski 10-04-2008, 18:17   #18
Ağaçsever

matrakmurat's Avatar

bide yapraklar cok yeile donerse bu fosfor coklugudur yani kulandin gubredeki fosfor orani yuksek ama o kadar bas agritici deil sadece hasat donemine gelince yetistirdin meyvada eksimsi bir tat alirsin yani kisaca gubreyi yersin

gubrelemeyi hasattan 2 hafta once kesinlikle kesmelisin sadece su ile. gubrelemeye devam edersen sonunda meyvadan istedigin tadi alamassin

ziyan olur..

Eski 26-11-2008, 16:17   #19
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu arkadaş kapalı alanda çalışmış, ben gün ışığından faydalanarak yapmak istiyorum. Bu durumda besin eriyiklerinin farklı olması gerekmiyor herhalde ?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024