agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-07-2008, 09:48   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Alıntı:
2500 cclik eriyiğe yaklaşık 25 cc (50/250 konsantre %20 lik )ilave etmeniz gerekiyor. Eğer ölçme imkanı varsa eriyiğin PH ı 5,2 civarında olmalı.
Kudret bey siz hangi asiti kullanarak yaptiniz?Fosforik asit kullansam olur mu.

mustak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 10:18   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın mustak. siz mesajınızda 15-20 damla sülfirik asit kullandım diyince bende %20 lik 25 cc kullanmalısınız dedim. ama mesajdaki ifade eksik olmuş ,mesajı düzeltim eger bir daha göz atarsanız anlaşılacaktır.
Fosforik asit tabiiki kullanılır ama ben kullanmıyorum sebebi poforik asit eriyiğinizdeki fosfor dengesini bozar, yani hesaplarınız şaşar,onun için ben sülfirik asiti tercih ederim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 11:11   #63
Ağaç Dostu

küçük laboratuvarım

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2008, 13:42   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Kudret hocam laboratuvariniz cok iyi.
Sulfirik asiti sizin dediginiz gibi seyrelticegim.tesekkur ederim.

mustak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 16:28   #65
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Benim domatesler bu laboratuarı görseydiler yaptıklarına utanırlardı herhalde.
Sersem eşekler...

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 16:37   #66
Ağaçsever

sahmehmet's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
oh oh oh Allah bizede böyle bir labratuvar nasip etsin kudret hocam.imrenmemek mümkün değil

sahmehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 09:56   #67
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Kudret hocam süper vallahi. Umarım bir gün (EC hazırlamayı öğrendiğimizde) biz de böyle bir laboratuar oluşturabiliriz.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 10:10   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2007
Kudret Bey ben Giresun da yaşıyorum ve sizin kullandığınız hammadeleri bulmakta zorlanıyorum eğer marka veya alabilceğim bir yer konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca bu karışı ladin ve sedir tohumlarında da ve fidanlarında kullanabilirmiyiz.

Kazım COŞDAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 18:58   #69
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Sevgili Kudret Tezel,
Balkonumda Domates ve biber yetiştirmeye çabalıyordum. sitenizi keşfettikten sonra topraksız tarımı denemeye karar verdim. Perlit ve PVC borudan, otomatik sulaması olan bir sistem oluşturuyorum. Sziden öğrenmek istediğim iki şey var:
1-Bana besin eriyiği gönderebilmeniz için size adresimi nasıl ulaştırabilirim? (e-mail gönderdim yaklaşık bir hafta önce ama sanırım elinize ulaşmadı).
2-Fidelerim yaklaşık 10-15 cm uzunluğa ulaştı, tohumdan yetiştirdim. Toprak ve torf karışımı bir ortamda büyüttüm. Buradan alıp, hazırlamakta olduğum perlitli ortama taşıyabilir miyim bu fideleri, yoksa sıfırdan yeniden yetiştirmem mi gerekecek?

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2008, 04:19   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2007
Sayın Kudret Bey, laboratuvarınız gerçekten şahane; titizliğiniz gönderdiğiniz paketlerden de anlaşılıyordu zaten.
Başarılarınızın devamı da sağlıkla olsun.

kamun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2008, 10:35   #71
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili meetine, aramıza hoş geldiniz. Kudret Bey' e sorduğunuz ikinci soruyu dilim döndüğünce cevaplandırayım: sıfırdan fide yetiştirmenize gerek yok. Fidelerinizi topraktan çıkardıktan sonra köklerindeki toprakları suyla iyice yıkayın. Ondan sonra perlit ortamına güvenle aktarabilirsiniz.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 12:40   #72
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
teşekkür ederim sevgili malbman, dediğinizi yaptım. bakalım bu sezon ürün alabilecek miyim?

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 14:15   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Kudret bey merhaba, ben foruma bu gün üye oldum. Yeni başlayanlar için olan bölümü başından sonuna kadar okudum. Değerli bilgi ve birikmlerinizi bizle paylaşıp bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Ben hemen gerekli bütün hazırlıkları tamamlayıp bir hazır fide alarak deneme yapmak istiyorum. Mevsimsel olarak geçmi kaldım acaba, eğer geç kalmamışsam besin eriyiğini sizden temin etmek için sizle nasıl irtibata geçmem gerekiyor. Teşekkürler.

Hakan SAKAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 20:19   #74
Ağaç Dostu

Sayın Hakan Sakar, Aramıza hoş geldiniz.
; Bilgi paylaşıldıkça büyür ; diyor ve paylaşmaya devam ediyoruz. Ve faydalı olabiliyorsak ne mutlu.
Tarım her mevsim yapıla bilir hele hele deney yapmanın hiç zamanı yoktur. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 28-07-2008, 21:09   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Kudret bey geç kalmış bizlere (bu sene toprak saksıda domates yetiştirmem hüsranla sonuçlandı ) bu mevsimden sonra neyi önerirsiniz. Ayrıca 2x250 besin eriyiğini temin etme konusunda bende yardım rica ediyorum. İstanbul'dayım ve merter bana yakın. Şimdiden teşekkürler.

hpinar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 08:22   #76
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
sevgili arkadaşlarım günaydın bu gün EC ve PH ölçümü yaptım EC 2,2 PH 7,5 içinden çıkamadım forumda çare arıyorum çeşme suyunun EC si 0,6 7,7PH çözüm yine sizden gelecek şimdi işe gidiyorum akşama görüşmek üzere,

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 21:33   #77
Ağaç Dostu

Sabri bey Ölçmede bir yanlışlık olmadığını zannediyorum. Çeşme suyunun PH ı 7,5 ken eriyik konmuş ve EC si 2,2 ye çıkmış suda sadece yaklaşık1120 PPm mertebelerinde tuz var demektir . Bence yanlış şurada : 2,2 EC düşük 2,2+,6=2,8 EC yükseltin. Zira 2,2toplam - 0,6 (m.suyunun EC si)=1,6 EC buda çok düşük çünkü musluk suyunuzun PH ı biraz yüksek Yok illede toplam EC 2,2 olsun derseniz biraz asitle PH ayarlaması yapmanız gerekecek.

Eski 28-08-2008, 22:51   #78
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Teşekkürler kudret bey benim 6 kök domatesim sade perlit içinde ekili 125 lt üst tankım alttakitank 50 lt civarında devamlı damlama şeklinde suluyorum tam verim alabilmek için ec ve ph nin ne olması nı tavsiye edersiniz malum acemilik kaş yapalım derken domatesleri öldürmeyeyim saygılar

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 23:08   #79
Ağaç Dostu

Bence toplam EC 2,2+0,6=2,8 veya 3,0 gibi PH ta 6-6,5 gibi olursa iyidir . Tankınızın büyük olması avahtaj kökleri havasız bırakmassanız kısa sürede farkı göreceksiniz umarım.başarılar dilerim.

Eski 24-09-2008, 22:54   #80
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Kudret Bey;
Sayenizde topraksız tarım denemelerimiz başladı. İki gün önce durgun su kültüründe domates, dün ise akan su kültüründe marul projelerimiz hayata geçti. Fotoğraflarını çektim ama bilgisayara yükleyemiyorum şimdilik. Ama en kısa zamanda yükleyeceğim.

Sizin ve Envor beyin çalışmalarını takip ederken herşey çok kolay geliyordu ama hiç de öyle değilmiş Malzemeleri toparlaması bile günler aldı, yapı marketler, sanayi, akvaryumcular ve hatta toptancı hali bile dolaşıldı. Sistemler gece yarılarına kadar uğraşılarak tamamlandı ve bugün resmen nöbet tutuldu sistemlerin başında. Çünkü fideler güneşi gördü mü bayılıyor hatta biri telef oldu sanırım domateslerin. Neyse kısaca durum bundan ibaret.

Yorucu ama yorucu olduğundan çok daha fazla zevkli. Ailecek bişeylerle uğraşmak, olmayınca çözüm aramak, arada ufaktan atışmak, 'o öyle olmaz, ben sana demedim mi ' gibi laflarla çekişmek, bişeyleri başarmanın, üretmenin, sistemleri çalıştırmanın verdiği gurur, çalışırken serin terasta sıcak çayı yudumlamak çok güzel. Ürün alamasak bile denemenin verdiği heyecan, hayatın rutinlerinden sıyrılmak için güzel bir kaçış planı. Teşekkürler; böyle bir deneyim için bilginizi ve besin kitlerini hazırlayarak emeğinizi esirgemediğiniz için.

Gelelim sorularıma Besin kitleri paketlerinde çok uzun süre saklanabiliyor bildiğim kadarıyla. Ama A tankı ve B tankı için iki ayrı eriyik haline geldikten sonra ne kadar dayanır ve nasıl saklanmalı? Ve A ve B eriyikleri suyla seyreltilip karıştırıldıklarında yani besin tankına konulacak durumdayken ne kadar bekletilebilir? Bazen besin tankına koyduğum besin çok küçük ölçülerde hazırlamama rağmen artıyor . Teşekkürler, saygılar..

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 18:05   #81
Ağaç Dostu

Merhabalar sayın sule68, tebrikler sistemi çaliştırmaya başalamışsınız .Yüklediğiniz resimleride,daha doğrusu bir resmi gördüm. Ancak şunu hatırlatmak istiyorum ,saksımızın veya bitki kabımızın güneş ışığıyla temasını kesmek eriyiğin havaylada temasını kesmek değildir. kullandığınız siyah naylon,örtü her neise agregatın ve besin eriyiğinin güneş ışığını kesmeli ama eriyiğin yüzeyden hava almasına mani olmamalı,,aksi taktirde eriyiğin devamlı havalandırılması gerekir. Bunu sadece bir hatırlatma olarak söylüyorum,siz çok sıkı örtmüşsünüz manasında değil.
Gelelim sorunuza besin tozları yani gübreler kuru iken bozulması zor öyle birşey yaşamadım raf ömürleri çok uzun. ancak rutubet ten korunmalı. Eriyik haline geldikten sonrada bozulduğuna şahit olmadım. nekadar süre mesela benim deneyimlerimle 4 ay gibi. Sezon başında karpuz için hazırladığım eriyikleri kullanamadım.şartlar müsait olmadı şu anda aradan mayıs---eylül
4 ay geçtiği halde hala pırıl pırıl duruyor gelecek sezona kadar birşey olacağınıda sanmıyorum. Ancak sulandırılarak kullanılacak haledeki eriyikleri güneş ışığından mutlaka korumalıyız , karanlıkya saklamalıyız henem yosunlanır .

Eski 25-09-2008, 21:23   #82
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Sn. Tezel;

Cevaplarınız için sağolun. O sistemin tam hali ve diğer resimler yeni açtığım konu başlığında var. ''Topraksız tarım denemeleri günlüğü'' konu başlığı. Vaktiniz olduğunda inceler ve fikirlerinizi söylerseniz sevinirim. Saygılar..

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 15:39   #83
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Kudret Bey,
Gönderdiğiniz eriyik malzemeleri elime geçti.Bu siteden öğrendiğim kadarıyla bir katı ortam kültürü için sistem hazırladım.Şimdi Selahattin Bey e sipariş verdiğim çilek fidelerini ve Karınca 70 arkadaş a sipariş ettiğim domates ve marul tohumlarını bekliyorum.
Herşey için çok teşekkürler...

knry07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 19:26   #84
Ağaç Dostu

Hazırladığınız katı ortam sistemini ve bundan sonraki çalışmalarınızı ve gelişmeleri bizlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz sevgili knry07. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 08-12-2008, 08:54   #85
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım, mübarek kurban bayramınız kutlu olsun . Sağlıklı sıhhatli mutlu ve güzel günlerle nice bayramlara ermenizi dilerim.
Hepinize sevgiler, selamlar.

Eski 19-12-2008, 16:38   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Merhaba,
Güzel temennileriniz için teşekkürler. Topraksız tarım form konularındaki yazılarınızı okudum. epey bilgi edindim ve balkonda denemelere başlamaya karar verdim. Herkese katkılarından dolayı teşekkür ederim.
şu an öncelikle düzenek hazırlayacağım ve ne uygun ise onu yetiştirmeye başlayacağım. önerilerinizi beklerim.

Gölcük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 20:26   #87
Ağaç Dostu

Merhabalar sayın Gölcük,aramıza hoşgeldiniz.Topraksız tarım la ilgili hemen hemen her bilgi forumlarda mevcut. Gerçekten güzel bir hobi sahibi olacaksınız,ancak tavsiyem iyi bir incelemeden ve ne yapacağınıza karar verdikten sonra harekete geçiniz. Bir kaç günlük gecikme fazla bir kayıp sayılmaz. Ama yinede anlaşılmayan bir şey olursa hepimiz buradayız. Bilgi paylaştıkça büyür. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 25-12-2008, 22:01   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Siteyi okudukça yeni yeni şeyler öğrendim. Dün bazı malzemeler aldım.
110 luk PVC boru 2 adet
Bağlantı elemanları
40 lt torf
strafor plakalar
domates,biber,patlıcan,salatalık,bezelye, balkabağı tohumları.
akvaryum pompasını da cumartesi alacağım

Gölcük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 15:23   #89
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Kudret bey merhaba,

Oğlumun topraksız tarım dönem projesi için sizin besin eriyiklerinizden edinmek istiyorum. Bana eriyiklerinizden bir setin tutarını, banka, şube ve hesap bilgilerinizle beraber özel mesajdan gönderebilir misiniz?

Size özel mesaj da gönderdim ancak gönderilmiş mesaj sayısı 0 olarak gözüktüğü için gitmediği kanaatine varmış durumdayım.

Teşekkürler.

Mert Özdemir.

Sarp99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 22:12   #90
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
EC ve PH değerleri

Sayın Tezel,

Sizin hazırladığınız eriyikleri oğlum getirdikten sonra topraksız tarım için henüz herhangi bir düzenek kurmadığımdan, ilk heves dokuz adet biber ve bir adet domates fidesi alarak küçük, uzunca bir saksıyı perlit ile doldurduktan sonra üzerine fideleri dikmek için deldiğim strafor ile kapattım ve fideleri diktim.

20 litre suya 20 cc A ve 20 cc B eriyiği katarak besin eriyiğini hazırladım. Biber fidelerimi bir gün bu besin eriyiği ile suladıktan sonra dün PH ölçer satınaldım ve besin eriyiğinin PH'si 8.3, EC'si 1.40 çıktı. (Sabah erken saatlerde eriyiğin ısısının 16-18 °C civarında olduğunu tahmin ediyorum).

Kullandığım artezyen suyunun EC'si 0.60, PH'si ise 7.4.

Uzun araştırmalarıma rağmen İzmir'de bulamadığım perliti bitki satan bir seradan satın almıştım. Seranın bir köşesinde yığın halinde bulunan yırtılmış dar uzun siyah poşetler dikkatimi çekmiş ve sorum üzerine satıcı, perlitin daha önce domates yetiştirilmiş olan bu torbalardan boşaltıldığını söylemişti.

Fideleri dikmeden önce herhalde bu perliti yıkamam gerekiyordu, ben bu ayrıntıyı atlamışım. Sanırım fazla zararda değilim, en azından tecrübe edindim.

Yüksek PH değeri (8.3) daha önce kullanılmış olan bu perlitten mi kaynaklanıyor bilemiyorum ama, 5 litrelik yeni bir besin eriyiği hazırladım. Bu sefer EC'si yine 1.40 PH değeri ise 7.3 çıktı.

Öğrenmek istediğim şu: Yeniden hazırladığım 5 litrelik besin eriyiğindeki 7.3 PH değeri de herhalde yüksek bir değer. Bunu nasıl 6 - 6.5 PH aralığına düşürebilirim? Sülfürik Asit ile düşürülebileceğini yazmıştınız. Sülfürik Asit'i besin eriyiğini hazırladıktan sonra bu eriyiğin içine mi karıştırmam gerekiyor?

Bu perliti susuz tarımda kullanmıyacağım, yeni cocopit satın aldım onu kullanacağım.

Bu konuyu uzun uzun yazdım zira benzer bir olayla karşılaşabilecek arkadaşlarımız olabilir.

Selam ve saygılarımla.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 23:47 Neden: Görünmeyen resmi tekrar yüklemek
indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024