agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2008, 08:52   #31
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Kudret Bey
Bende uzun zamandır okuyorum fakat harekete geçemedim.
Malzeme temini gözümü korkutuyor.
Bende ufak bir deneme yapmak istiyorum.
Besin eriyiğini sizden temin edebiliyormuyuz hala?

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 11:18   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
tabiiki temin edbilirsiniz sevgili ecza dolabı,niye olmasın .kimseyi yarıyolda bırakmayız.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 11:53   #33
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Başlasam mı? Kudret Bey balkonun tamamına Sn.Envor'un hobi serası gibi bir düzenek kurmak niyetindeyim. Kurtarılmış bölge olacak Ama öncesinde durgun suda deneme yapmak niyetindeyim. Cherry fidelerim ve iri yapraklı fesleğen ile başlamak doğru olur mu? Olursa ben de besin eriyiği taliplisiyim Bismillah demezsem başlayamayacağım sanki...

asilturk1 beğendi.
Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 15:44   #34
Ağaç Dostu

Sevgili teras böcüğü, Bir işe başlamak vede başarmak niyetiyle başlamak tabiiki çok önemli.Bence önce sisteminizi kuracaksınız .herşeyiyle mükemmel çalıştıracaksınız ondan sonra denemelere başlıyacaksınız .sistem hazır olmassa deney yapmak çok zor olur.veya başarırısızlık oranı yüksektir.Bence işin temelini, ruhunu öğreneceksiniz sisteminizi kurup çalıştıracaksınız. Olmaz diye bir şey yok.Bütün dünya bunu yapıyor siz niye yapmıyasınızki . Biraz bilgi , Biraz hesap kitap istiyor okadar.Ama hesap kitap sevmem gördüklerimle ve bulduklarımla yetinirim derseniz memleketimiz için henüz erken. İşte bunu öne çekmeye çalışıyoruz. İnsanlarımızın bir an önce bilgilenmesi,bir an önce başlaması için gayret sarf ediyoruz. Ancak ne kadar başarılı olabileceğiz bilmiyorum.
Siz bir an önce Bismillah deyip başlayın bence.

zekiabbas beğendi.
Eski 08-05-2008, 18:03   #35
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Kudret Bey,
Sistemi kuruyoruz,
Ama siz nerelerdesiniz
Gözümüz yollarda
Besin eriyiklerini bekliyoruz (BİZ=Ben ve bir sürü sebze fidesi)

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 19:35   #36
Ağaç Dostu

GELDİM,GELDİM Buradayım sayın eczadolabı,
Arkadaşlardan ses seda çıkmayınca bende sessizce takip ediyorum.
Tahmin ediyorumki herkes fide dikmek sistem hazırlamak telaşesinde.nede olsa mayıs ayındayız .bu koşuşturma bir hafta on gün daha sürer sanırım .
Herkese başarılar dilerim.

Eski 14-05-2008, 10:24   #37
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Kudret bey merhaba,
Kararımı verdim. Litre olarak bilmiyorum. 5 adet çilek, 3 adet cherry ve 2 adet de normal domates için besin eriyiği gönderebilirmisiniz? Durgun su olacak. domatesler ve çilekler ayrı ayrı alcak. Sn.Envor daha önce domates için olan eriyiği daha çok sulandırarak çilekte kullanabileceğimizi yazmıştı. Ayrı ayrı eriyik varsa o da olabilir, değilse Sn.Envor'un dediği gibi sulandırıp kullanmak niyetindeyim.
İyi çalışmalar

Eski 15-05-2008, 12:53   #38
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Galiba anlatım bozukluğu oldu. 5 adet çilek, 3 adet cherry ve 2 adet de normal domates için besin eriyiği derken eriyik sayısından bahsetmiyorum fide sayısından bahsediyorum. Yanlış anlaşılmadı değil mi?

Bir an okurken aklımatakıldı da..

Eski 17-06-2008, 12:31   #39
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Kudret bey merhaba,

Buraya sık uğrayamıyorum aklımda gelmişken sorayım istedim. Kitlerin raf ömrü ne kadar? Buz dolabında saklasak ne kadar bekletebiliriz? Azmettim dönünce başlıcam

Eski 17-06-2008, 20:18   #40
Ağaç Dostu

Sevgili Tuba,gübrenin raf ömrü çok uzundur .Buzdolabına koymaya gerek yok en iyisi güzel hava almayan bir kavanoza koymaktır. hava almasın karanlık biryere koyun o sizi bekler.Hoşçakal selamlar.

Eski 18-06-2008, 12:27   #41
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
kudret bey 250 lt lik besin eriyiğini kaç bitki için kullanıcaz hangi bitki için ne kadar kullanılacağını nasıl bileceğiz her dönem aynı miktar mı vericez şimdilik bu konuları aydınlatırsanız devam sorularım olacak şimdiden teşekkürler.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 18:20   #42
Ağaçsever

sahmehmet's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
öncelikle merhabalar herkese.daha önce üye olmuştum lakin sistemden kaynaklı bir sorun yüzünden(sanırım)girmeyi bir türlü beceremedim.şimdi tekrar üye oldum.
ama aylardır sizlerin yazdıklarınızı takip ediyorum.ve bu topraksız tarıma takmış vaziyetteyim.yaklaşık 6 yıldır balkonumda domates salatalık biber v.s yetiştiriyorum kovalarda,toprak içerisinde.ben meyve vermelerinde falan değildim öyle onları sulamak yapraklarını budamak büyüdüklerini görmek bütün stresimi yorunluğumu unutturuyordu.
ama şunu yeni farkettimki o bitkilere çok büyük eziyetler etmişim bunca zamandır.çünkü eskiden sadece sulamayla bitkiyi doyurabileceğimi sanıyordum.lazım olan toprakta var sanıyordum.son bir yıldır öğreniyorumki toprak sadece bitkiyi sabitliyor dik durmasına yardımcı oluyor.bu yüzden çok çok üzüldüm.
sözü fazla uzatmayayım bi kaç sorum olacak

sahmehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 18:28   #43
Ağaçsever

sahmehmet's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
öncelikle kudret bey bu besin karışımını sizden nasıl temin edebileceğimizi öğrenmek istiyorum.
2.si hazır satılan 600 cc lik bitki coşturan karışımlar var bunlar aynı işi görürmü
3.sü bitki suyun içindeki besin karışımını emiyor ve azaltıyor.yani aynı karışımı bitkiye ikinci kez sunarsak daha az beslenmiş olmazmı.
4.bir domates günlük ne kadar su ve karışıma ihtiyaç duyar(mesala bitkiye 3 gün yetecek kadar bir karşım hazırlasak ve üç günün sonunda o suyu alıp yerine yeni hazırladığımızı koysak **** bir hafta misal veriyorum olmazmı)
şimdiden teşekür ediyorum bütün arkadaşlar gerçekten çok güzel çalışmalar yapmışlar imrenerek takip ediyorum saygılar

sahmehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 20:54   #44
Ağaç Dostu

Sayın sahmehmet,Bitki besin eriyiği istediğinizde bana adresinizi bildireceksiniz, ( isim soy isim adres ve telefon no, özürdilerim böyle açık açık yazdım ama daha önce yaşadıklarımız yaşanmasın diye) bende size istediğiniz besin kitlerini kargo ile yollıyacağım.
2,sorunuz bitki çoşturan gübrelerle ilgili, Aslında bu soruya daha öncede cevap vermiştik ama birkere daha hatırlatalım; bitki coşturan gübreler toprağı takfiye etmek ,eksiklikleri tamamlamak veya bitkinin gelişmesi için çiçek açması için gereksinim duyduğu elementleri desteklemek içim yapılmış karışımlardır.Topraksız tarım için hazırlanmış olan gübre kitleri ise bitkinin ihtiyacı olan bütün mineralleri içerir dolayısıyla bu karışımlar hiç toprak kullanmadan sağlıklı verimli bitkiler yetiştirmek için hazırlanmışlardır. Bitkinin gelişip büyümesi için gereksinim duyduğu bütün mineraller bitki türleri gözönüne alınarak içerikleri bitkinin istediği oranlarda hazırlanmışlardır.
3. sorunuzda bitkinin, sudaki elementleri kullandıkça eriyiğin besin değerinin düşeceğini söylüyorsunuz, doğrudur.Onun için kullanılan tankın büyüklüğüne göre besin eriyiğinin zaman zaman değiştirilmesi, veya daha profösyönel bir takiple EC değerinin kontrol edilerek besin takfiyesi yapılması gerekmektedir.
4. sorunuzun cevabı aynen düşündüğünüz gibi. Örneğin ( bunu deneyen arkadaşlarımız var) 10 litrelik bir besin eriyiğinde bir domates fidesi çok rahat 10 gün beslene bilir ,azalan suyun yerine su takfiye ederek. 10 gün sonra suyunu değiştirmeliyiz. Ancak bitki büyüdükçe daha çok besin tüketeceğinden daha sık aralıklarla değiştirmek icabeder.
Bunun bilinçli yapıla bilmesi için bir EC ölçerinizin olması önemle tavsiye edilir.
Bitkinin kullandığı su miktarına gelince bu ortama bağlı ,seralarda bir kök domates için 1,3 litre gibi deniyor ama açık havada ve rüzğarlı bir balkonda bu miktar 2,5- 3 litreye kadar çıkabiliyor ( Benim gözlemim )
Sayın sahmehmet, sayenizde daha önce anlatılanların kısada olsa bir özetini yapmış olduk,teşekkür ederim .Forumlarda bu konularla ilgili çok daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Eski 27-06-2008, 21:33   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin Mesajı Göster
kudret bey 250 lt lik besin eriyiğini kaç bitki için kullanıcaz hangi bitki için ne kadar kullanılacağını nasıl bileceğiz her dönem aynı miktar mı vericez şimdilik bu konuları aydınlatırsanız devam sorularım olacak şimdiden teşekkürler.
Sevgili derin, Bitki ne kadar büyükse okadar su istiyor. bir önceki forumda da anlatıldığı gibi ortam çok önemli.Sizlere misal vereyim terasımda 5 adet teknede
3 er kökten 15 kök domates ve 1 teknede 6 kök patlıcan ekili yani toplam 21 kök. Günde otomatik olarak 10 defa sulanıyor.ve günlüh su tüketimi yaklaşık 40 litre ,yani kök başına ortalama 2 litre .Havalar birazdaha ısınıp bitkiler biraz daha büyüdüğünde bu miktar biraz daha artacaktır.Ancak şunu hatırlatmakta fayda var terasımız son derece korunaksız, çok rüzğarlı bütün gün güneş alan çok sıcak bir teras.Birde hemen şunuda söylemeliyimki , ben domateslere budama yapamadım ,şimdide yapmak mümkün değil oda su harcama faktörü için çok önemli. Bir forumda Envor arkadaşımız kök başına 1,3 litre gibi diyordu doğrudur, korunaklı çok rüzğar almayan ve budanmış bir domates 1,3 ile 1,5 veya 1,6 litre su harcaya bilir.

Eski 27-06-2008, 22:13   #46
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Bir forumda Envor arkadaşımız kök başına 1,3 litre gibi diyordu doğrudur, korunaklı çok rüzğar almayan ve budanmış bir domates 1,3 ile 1,5 veya 1,6 litre su harcaya bilir.
Forum'a yazdığım zaman öyleydi,Ama havalar ısınınca bitkiye verilen suda sıcaklık ve nem oranlarına göre değişiyor,Mesela şu an 2.2 lt-2.4 lt arasında su isteği olabilir.

Rovshen_b beğendi.
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 23:41   #47
Ağaç Dostu

Evet azöncede dediğim gibi ortam şartları çok önemli .Bitkinin harcayacağı su doğrudan doğruya ortamın şartlarına bağlı. Sayın Envor arkadaşımız da profösyönel bir işletmeci olarak gözlemlerini ve düşüncelerini söylüyor. Buna göre gelecek günlerde bizim su harcamamız çok daha fazla olacak demektir.

Eski 28-06-2008, 09:45   #48
Ağaç Dostu

derin's Avatar

ec değeri besin eriyiği içindeki toplam iyon miktarını gösteriyor diyelimki zaman içerisinde bitki cu +2 iyonlarını daha çok tüketti ec değeri başlangiçta 3 bizde sabit 3 te tutuyoruz ec değeri aynı kalmasına karşın cu iyonlarının konsantrasyonu düşebilir bunun nasıl önüne geçebiliriz profesyonel işletmecilikte sadece ec değeriyle hareket edilebilir mi teşekkürler.

Eski 28-06-2008, 09:52   #49
Ağaç Dostu

derin's Avatar

ben bu günlük su tüketme miktarını tam anlayamadım bir tane bitki günlük 2,2 lt suyu tamamen bitiriyormu yoksa besin eriyiği olarak harcadığımız su miktarımı 2,2 lt

Eski 03-07-2008, 21:03   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Sayin Kudret Bey gonderdiginiz hiyar icin olan A torbasindaki N P K makro besin elementlerini bir turlu cozduremedim. Ben elimdeki gubrelerle cozeltiyi tekrar hazirlamak istiyorum.
Acaba ppm degerleri N 175, P 40, K 250 midir?
veya bu degerleri kullanabilirmiyim.Tesekkurederim.

mustak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2008, 23:06   #51
Ağaç Dostu

Sayın mustak, acaba diyorum kullandığınız suyun PH ı biraz yüksekmi. eriyiğin bulanık olması veya çökmesi PH ın yüksek olduğunu söylüyor. Mesala şöyle bir deney yapabilirmisiniz ? bu eriyiğe damla damla sülfirik asit verebilirmisiniz ?. Sülfirik asit diyorum çünkü oto elektrikçilerinde (akümülatör tamir ve şarj edenlerde ) bolca bulunur.
Kendim hazırlamak istiyorum diyorsanız salatalık kitinin formülü :
N :117
P :42
K : 165
Ca : 140
Mg :37
S : 50 ppm dir

eozen81 beğendi.
Eski 04-07-2008, 07:39   #52
Yeni Üye

Kudret bey sulfirik asitle denedim.Sonuc alamadim, cozulmedi.yaklasik 3 haftadir kutudaydi.sicak etkilemismidir acaba ?
A torbasini N P K
B torbasini Ca Mg S ve Fe
olusturuyor degil mi yanlis yapmamak icin soruyorum.

Eski 04-07-2008, 10:46   #53
Ağaç Dostu

Sayın mustak sülfirik asidi denedim diyorsunuz rica etsem bir anlatırmısınız yaklaşık nekadar koydunuz nasıl yaptınız.
gübrelerin sıcaktan bozulacagını düşünmüyorum.
Bu konuda başka arkadaşlarda varmı acaba aynı problemle karşılaşan.lütfen onlarda yazarsa çözüm bulmak daha kolay olur kanaatindeyim.

Eski 04-07-2008, 12:12   #54
Yeni Üye

Kudret bey sulfirik asit i 5 lt de cozmeye calistigim (2.5 lt de cozulmeyince iyice seyrelteyim dedim.) A torbasina yaklasik 15-20 damla damlattim.sonucta hicbir degisiklik olmadi.ikinci bir A torbasinida 1.5 lt suda ve onada 10 damla kadar sulfirik asit ekledim.birazda sicak su ekledim.
Neticede bir sonuc alamadim.
Domates icin sizin tarifinizle daha once hazirladigim A sisesinde bugun baktigimda ondada cokme oldugunu gozledim.
B torbasindaki gubreler gayet guzel cozunuyor.
Not: A torbasindaki cozulmeyen gubreleri bahceye doktum.

Eski 04-07-2008, 13:09   #55
Yeni Üye

fosforik asit(%85) KNO3 ve ure kullanarak A sisesini N:117, P:42, K:165 ppm gore hazirladim ve iz elemet sisesini ekledim.
B torbasindaki gubreleride 2.5 lt de cozdurdum, sorun yok.
Hiyar icin besin elementim hazir oldu.
Kudret Bey ilginiz icin cok tesekkur ediyorum.
Acaba diyorum A torbasinda ki gubrelerin birbiriyle karisma sorunlari mi var...

Eski 04-07-2008, 13:22   #56
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Kudret Bey şimdi burayı okuyunca aklıma geldi. Benim de marul besininin A torbası erimemiş, şişenin dibinde tortu halinde kalmıştı. Hala daha öylece duruyor. Ama domates besinlerinde hiç sorun yok. Gayet güzel eriyorlar hatta A eriyiği içme suyu kadar berrak görünüyor.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 20:43   #57
Ağaç Dostu

sülfirik asit

Sevgili arkadaşlarım olay anlaşılmıştır.Kullanmış olduğunuz suyun PH ı biraz yüksek.
Sayın mustak hazırlamış olduğunuz 2500 cclik eriyiğe yaklaşık 25 cc 50/250 konsantre (50 gram asit 200 gr su yani %20 lik sülfirik asit ilave etmeniz gerekiyor. Eğer ölçme imkanı varsa eriyiğin PH ı 5,2 civarında olmalı. Göreceksiniz ki cam gibi bir eriyik olacaktır.Bu karışımı hazırlarken asiti damlalar halinde verirken karıştırmayada devam etmeli.Birde kullanılan malzemelerin özelliği gereği biraz uzunca karıştırmak gereke bilir. Bu bilgileri şu anda yaptığım deneyneticesi olarak anlatıyorum arkadaşlar a dan z ye doğrudur.Devanında A+B karışımının PH ı 6,2 ve EC si 2,4dir.
Kullandığım suyun EC si 0,47 PH 7,4 . Kullandığımız suyun PH ı 6,8 ile 7,4 arasında değişe biliyor.

Düzenleyen Kudret Tezel : 05-07-2008 saat 10:07 Neden: eksik ifade
Eski 04-07-2008, 23:02   #58
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustak Mesajı Göster
fosforik asit(%85) KNO3 ve ure kullanarak A sisesini N:117, P:42, K:165 ppm gore hazirladim ve iz elemet sisesini ekledim.
B torbasindaki gubreleride 2.5 lt de cozdurdum, sorun yok.
Sayın mustak;A ve B şişesine koymuş olduğunuz gübreleri vede miktarlarınıda
yazarmısınız(ne kadar suya kullandınız),Kafamda soru işaretleri oluştuda(Laf aramızda bu aralar kafamda hiç çalışmıyor gerçi ama)

Eski 04-07-2008, 23:08   #59
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
A Torbası + Şişe (50 cc): N P K makro besin elementleri + İz elementler
B Torbası:
Ca Mg S minör elementler + demir
Sayın Kudret bey;A ve B torbasındaki karışımların içeriği nedir ve kaçar gram olarak hazırladınız?
B torbasındaki (S) hangi formatta?

Eski 05-07-2008, 08:34   #60
Yeni Üye

Sayin Envor 250 lt suya gore hesabim fosforik asit: 12.5 ml, KNO3: 106.5 gr, ure:31 gr
B torbasindaki gubreleri Kudret bey hazirlamisti.Bitene kadar onlari kullanacagim.
Yani gr olarak icerigini bilmiyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024