agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2016, 02:28   #331
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2016
Hazır gübre kitleri

merak tar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 02:29   #332
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2016
Hazır gübre kitleri ne nasıl ulaşabilirim

idris şenol beğendi.
merak tar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 03:43   #333
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sn KUDRET TEZEL bu işin ilgilelen adresi
mesaj atın uygunsa size döner
http://www.agaclar.net/forum/members...dret-tezel.htm

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 12:38   #334
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2016
Herkese güzel bir yaz dilerim...Özellikle Kudret bey olmak üzere sitede değerli bilgiler paylaşan herkese teşekkür ederim.Ben de bu hafta durgun su kültüründe deneme yapmaya başlıyorum umarım besin kiti konusunda Kudret bey yarımcı olur...

idris şenol beğendi.
Turnakuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 00:11   #335
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2016
Merhaba

Memurum istifa edip adana merkezde 1 dönüm topraksız çilek tarımı yapmak istiyorum,henuz 2 haftadır araştırıyorum bu işi yapan varsa dönüm maliyeti ,donume kaç ton üretimi var , pazarlamada sıkıntı yaşar mıyım özellikle adana mersin tarafında ureten kişiler gerekli bilgiyi verebilir mi ,bilgiye çok ihtiyacım var ,,saygilar

binuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 09:08   #336
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2016
selamun aleyküm öncelikle foruma hoş geldiniz bu konuda size en son cevap vermesi gereken kişilerden biri benimdir ama kimse ilgilenmiyo diyerek hayal kırıklığı yaşamayın isterim topraksız tarımı yapmanız memuriyetininze engel degil hem işinize devam edip hemde topraksız tarımı yapabilirsiniz. ama bunun için topraksız tarımı iyi araştırıp incelemeniz öğrenmeniz dahada önemlisi buişe ğönül vermeniz gerek acizane tavsiyem kük çaplı olarak bir kaç sebze dikip denemeler yapın kendinizi sınayın bu işlerin her aşamasının kendine göre bir zorluğu vardır .çok sabır ister ve tecrube gerektirir. ama gönül verdinizse ve azimli iseniz korkmayın allah bahtınızı açık etsin hayırlı işllerinizde yardımcınız olsun kolaylıklar dilerim...

ciftci_aga55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2017, 23:04   #337
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2017
Merhaba degerli forum sakinleri. Ben de sistemimi kurdum. Şimdi sıra kitlerde. Fidelerim dahi viyollerinde bekliyor. Çilek kiti almak istiyorum ama Kudret bey yogunlugundan oturu donusu zaman aliyor anlasilan. Madrasol sitesi de bakimda. Bizim cilekcikler yardmci olacak kıdemli bir arkadasimizi bekliyorlar. Saygilarimla....

KaanFurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2017, 08:21   #338
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın KaanFurkan bana 10/3/2017 saat 20.50 de mesaj atmışsınız ben 10/3/2017 21.20 de cevaplamışım. Gecikmeden dolayı özür dilerim!.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 00:53   #339
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2016
Merhaba Kudret Hocam. Forumlarda aradım ancak bulamadım. Besin eriyikli suyumuzu bitkimiz için hazırladıktan sonra, tankımıza bir miktar humik asit kullansak, bitki gelişimine bir faydası ya da zararı olur mu? Cevabınızı bekliyorum. Saygılar..

soulofthesea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 07:15   #340
Ağaç Dostu

Sayın soulofthesea bitkinin topraktan 16 element aldığı tespit edilmiş. Bunlar oksijen hidrojen karbon azot fosfor potasyum kalsiyum magnezyum kükürt demir bakır çinko mangan bor klor molibden dir. Bunların dışında nikel kobalt gibi elementlerde gereklimi çalışmaları var ancak bildiğim kadarı ile henüz kesin bir şey yok ancak doku kültürü çalışmalarında kobalt içeren besi yerleri hazırlanıyor. Şimdi bitkiye bunların dışında vereceğimiz bir şeyin ya bunları takviye edici nitelikte, **** bitki tarafından bu elementlerin alımını kolaylaştıracak nitelikte olması lazımdır. Hümik asit için böyle bir bilgiye rastlamadım. Hümik asit kollaidal bir yapıya sahiptir ve suda erimez erimesi için ortamın kalevi olması lazımdır oysa hazırladığımız besin eriyikleri Ph 6-6,5 gibi yani hafif asidiktir. Durum böyle olunca erimeyen hümik asitin bir fonksiyonu olamaz diye düşünüyorum ancak bitkinizin yapraklarında uygularsanız belki bir fayda sağlaya bilir zira hümik asit tamamen organik bir malzemedir tamamen çürümüş bitki kompleksidir. Ancak biz topraksız tarımda bitkinin istediği bütün elementleri bitkinin istediği oran ve miktarlarda vermeye çalışıyoruz eğer bitkiye bir şeyler vermek lüzumunu hissediyorsak formülümüzde bir hata var demektir. O zaman bitkimizi gözleyerek formülümüzü düzeltmek yolunu tercih etmek düşüncesindeyim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolaygelsin selamlar.

kursun ve soulofthesea beğendi.
Eski 24-04-2017, 13:06   #341
Yeni Üye

Şimdilik bir lüzum görmüyorum. Ağaç gibi olan sırık domates 5 adet meyve verdi. Yaklaşık 10 gün içinde biraz büyüdüler. Tankımı kratky yöntemi ile hazırladım. Yani hava motoru yok. İlk denemelerim olduğu için yaprakların sağlıksız görünmesi beni tedirgin ediyor.

Eski 24-04-2017, 13:17   #342
Yeni Üye

Sırık dımatesin son hali bu. Tankı bir hafta önce tazeledim. Çok pratik bir sistem olmadığı için şimdilik zorlanacağım.

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2018, 00:57   #343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2018
hocam forumda vede topraksız tarımda çilek konusunda yeniyim.1.5 aydır başladım,sizinle bağlantı kurmaya çalıştım.ya sitede problem vardı **** bende.neyse konuma geçeyim elazığ bölgesinde topraksız dikey tarım yapıyorum.1 aydır meyve alıyorum fakat birtürlü şekil bozukluğu vede solma ölmeleri önleyemedim.ec değerlerim çok yüksek nasıl düşürebilirim.ayrıca arge amaçlı 500 kök diktimbunun için gıda olarak ne önerirsiniz vede nasıl gönderirsiniz.saygılar.

mekatronikus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2018, 20:43   #344
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2018
Merhaba arkadaşlar. Dönem dönem forumu okuyucu olarak takip ediyordum. Evimde hobi amaçlı topraksız tarım ile çeşitli bitkiler yetiştirmeyi düşünüyorum. Üye olmak bu güne kısmet oldu. Herkese selam olsun.

Pertavsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2018, 15:33   #345
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2018
Merhaba besin kiti lazim nasil temin edebilirim? ..

Mbayar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 05:11   #346
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mbayar Mesajı Göster
Merhaba besin kiti lazim nasil temin edebilirim? ..
Kudret Tezel'e özel masaj atın yardımcı olacaktır.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 07:53   #347
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım bana mesaj atıyorsunuz tabii ki cevap bekliyorsunuz ama lütfen mesaj kutularınızı kontrol ediniz mesaj yazıyorum ulaştıramıyorum.

malbman beğendi.
Eski 10-12-2018, 07:54   #348
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2018
Topraksız Tarım

...

Caner Şapçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 06:25   #349
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar,topraksız tarım gübre kitleriniz elinize geçtiğine göre besin eriyiklerimizi hazırlayabiliriz.

Eklenti 32536

A Torbası + Şişe (50 cc): N P K makro besin elementleri + İz elementler
B Torbası:
Ca Mg S minör elementler + demir

Gereken malzemeler:
2 adet 2.5 litrelik pet şişe
karıştırma kabı, huni, lastik eldiven

A torbasındaki malzemeler nem çekici olmadıklarından hazırlanışı nisbeten kolaydır.
  • A Torbasındaki malzemeyi bir kapta 1 litre kadar su ile iyice eritin
  • Şişedeki sıvıyı ekleyin.
  • Huni ile 2.5 litrelik A şişesine doldurup iyice çalkalayın
  • Üzerini ağzına kadar su ile doldurun
B torbasındaki Kalsiyum Nitrat Magnezyum Nitrat ve Magnezyum sülfat gibi malzemeler çok hidroskobik yani nem çekiçi olduklarından hazırlanması biraz daha özen ister.
  • B torbasındaki malzemeleri, eritme kabında 1 litre kadar suda erittikten sonra huni ile B şişesine dökün
  • B torbasının altını bir makasla kesiniz.
  • Maşrapaya koyduğunuz bir çay bardağı suda torbayı çalkalıyarak yıkayınız, nemden dolayı torbaya bulaşanları zayi etmeyiniz.
  • Bu işlemi birkaç kere yapınız ki malzemeler ziyan olmasın.
  • B torbasının iyice temizlendiğinden ve malzemenin hepsinin kullanıldığından emin olunuz.
  • Kullandığımız su miktarı 2,5 litreyi geçmemeli
  • Huni ile B şişesine doldurun. Koyduğunuz malzemelerin eridiğinden emin oluncaya kadar çalkalayın.
  • B şişesini de ağzına kadar doldurun..
böylece eriyik hazırlama işlemi tamamlanmış olacaktır.

İlk yapacağımız işlem budur.

Sulama suyu olarak kullanım için hazırlama
  • 10 Litrelik su bidonunun yarısı kadarını su ile doldurunuz.
  • 2 ölçek A şişesinden
  • 2 ölçek B şişesinden ekleyiniz.
  • 10 litrelik kabın üzerini musluk suyu ile doldurunuz.
Ölçek olarak 50 cc'lik şişemizi kullanacağız. Şişenin kapak boğazına kadar hacmi 50 cc'dir. Elinizde varsa 100 cc'lik, bir ölçü kullanabilirsiniz.

Bitkilerimizi bu su ile sulayacağız.

Elinizdeki 1 kit ile, 25 kez, 10 litrelik sulama suyu elde edeceksiniz.

Basit otomatik sulama sistemleri
Bölümünden sulama konusunda yararlanabilirsiniz.
Merhaba. 3lü gübrenizden satın almıştım ancak bitkinin çeşitli gelişim aşamalarında farklı miktarlarda verebilmek adına a, b ve c eriyiklerinin muhteviyatı hakkında bilgi verirseniz hem ben hem de gerek duyan arkadaşlar yararlanacaktır diye düşünüyorum.

Not: muhteviyattan kastım formülizasyon değil kesinlikle, yaklaşık oranlarda ne olduğu bahsettiğim.

Rastnord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 20:45   #350
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2019
Kudret tezel bey merhaba cok merak ettiğim bise var tek besin kitiyle birden fazla urun yetistirebilirmiyiz bu mümkün mü?

Odesa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2020, 20:31   #351
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odesa Mesajı Göster
Kudret tezel bey merhaba cok merak ettiğim bise var tek besin kitiyle birden fazla urun yetistirebilirmiyiz bu mümkün mü?
Tabii ki mümkün zaten her bitki için ayrı ayrı besin hazırlanır lafı incelenirse yanlış olduğu anlaşılır zira milyonlarca bitki var ama şimdi de her zaman her bitki için ayrı besin hazırlanır diyordunuz bu nasıl açıklama demeyin. Zira sizin sorduğunuz manada değil. Ayni besinle örneğin domates biber patlıcan salatalık marul vs vs yani yetiştirmek istediğimiz bitki manasında diyoruz. Bu açıdan baktığımızda toprakta belki yan yana yetişmeleri mümkün ama topraksız tarımda olmuyor. hiç bir topraksız tarım gübresi hiç bir bitkiyi öldürmez. ancak beklenen verimi alamazsınız. Bitkinin istediği bütün elementleri bulundurduğu halde miktar olarak farklı oranlar içerdiği için verim beklenenden daha az olur. denenmiştir pratik olarak olduğu söylenemez. Ancak şunu da vurgulamak isterim kurduğunuz sistemde çok önemlidir. Etik topraksız tarım kapalı sistemdir yani drenaj suyunun takviye edilerek tekrar kullanılmasıdır açık sistemde çevre kirlenmesini yaratacağı olumsuzlukları çok daha fazla gübre sarfını düşünmezseniz açık sistemde iş biraz daha kolaylaşır.
Amatörce çalışmalarda ayni besini kullanmak olabilir, hepside ama az ama çok ürün verecektir ancak ne derece tatmin eder o sizin beklentinize bağlı ama profesyonel manada tavsiye etmem.

Eski 05-05-2020, 19:40   #352
Yeni Üye

koray72's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2020
Kudret hocam merhaba,

Sizden aldığım eriyikleri hazırladım, EC sini ölçtüğümde 1,8 civarı oldugunu görüyorum ( Su + bitki besini ), bendeki EC metreyede pek güvenemediğim için size sormak istedim, bulunan değer doğru mudur ?

PH ölçer için kalibrasyon çözeltim vardı onu kalibre ettim ancak EC metreyi kalibre edemedim, EC si belli bir çözeltim de yok, nasıl kalibre edilir açıkçası araştırmadım henüz, mutlaka bir yöntemi vardır bakacağım.

Yalnız suyun EC sini ölçtüğümde 0,45 değerini buluyorumki buda bana fazla sapma olmadığını düşündürüyor.

Birde değişik kaynaklarda, EC değerleri için farklı veriler görüyorum ve buda kafamı karıştırdı açıkçası, bitkiler ve meyveler için EC dceğerlerini gösteren doğru bir tabloya nereden ulaşabilirim.

Örneğin Prof Dr. Dilek Anaç'ın T.Tarım ve bitki besleme teknikleri kitabı çizelge 4.8 de, Marul için 2.6 EC değeri veilmişken,

Name:  tablo.jpg
Views: 341
Size:  40.3 KB

tarım.gen.tr de, Marul için EC değeri ( sizinde forumda daha önce belirttiğiniz gibi ) 0,8-1.2 arası olarak veriliyor.

Name:  tarım.gen.tr.jpg
Views: 337
Size:  37.4 KB

Bu durumdan dolayı kafam karıştı biraz, yardımcı olabilirseniz memnun olurum, benim şu anki EC değerim yüksek mi , normal mi, düşük mü ?

Bu arada balkonumdaki çalışmalarımı sizinle ve forumlardaki arkadaşlarla paylaşmak istedim, Marul ve diğer yeşillikleri kendi yaptığım kule sisteminde denemek istiyorum ( Bu sanırım Areoponik sistem oluyor ? ), aşağıda fotoğrafını bulabilirsiniz .

Şimdiden teşekkürler.

...................
Bu arada bu mesajın aynısı aşağıdaki linkte de var, nasıl taşıyacağımı bilmediğim için ve olması gereken yerin burası olduğunu düşündüğüm için, buradan tekrar yazmak istedim, yanlış bir şey yapıyorsam forum yöneticilerinden şimdiden özür dilerim.
...................

Yeni başlayacaklar için topraksız tarım...

Eklenen Resimler

gandor08 beğendi.
koray72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2020, 23:37   #353
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2015
PH nasıl düşürülür

Piyasada gördüğüm kadarıyla iki tip asit var fosforik ve nitrik asit bunlar ph değerini düşürüyor yani daha asidik yapıyor. Ama bunlar aynı zamanda EC değerini değiştirmez mi? sonuçta birinde N var diğerinde P var? kimya bilgim çok yok o yüzden saçma bir soruysa kusura bakmayın?

Birde anlamadığım Kudret beyin sisteminde eriyikler önceden hazırlanıp A ve B diye ayrı ayrı şişelerde tutuluyor ve 750 lt'lik su tankına azar azar EC kontrol edilerek dökülüyor. Uygun EC değeri yakalanınca sistem havuza besin basmayı durduruyor. Peki şişedeki eriyiklerin ppm değerleri A veya B şişesinin hacmine göre ayarlanmıyor mu? Yani şişe 2lt. ise, eriyik 2lt.'ye göre ayarlanmıyor mu? Yoksa toplam havuzdaki suyun hacmi kadar mı yani 750lt.'ye göremi hazırlanıyor?
Eğer 750lt.'lik havuza göre ayarlanıyorsa şişedeki çözelti, çökelme yapmıyor mu?

lidyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2020, 16:29   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2020
Bilgilendirme için çok teşekkürler

Sciuridae Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2020, 08:48   #355
Ağaç Dostu

Sitemize yeni üye olan bilgi paylaşımı için özel mesaj yollayan arkadaşlar lütfen mesaj kutularınızı kontrol ediniz boşaltmadığınız için mesaj yollayamıyoruz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024