agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2012, 16:15   #181
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Kudret Bey, İlginiz için öncelikle çok teşekkür ediyor, tüm ağaç dostu üyelerimizi selamlıyorum. Besin malzemesi elime geçer geçmez, harıl harıl çalışmaya başladım adeta...
İlk olarak, iki adet domatesimi, önceden hazırlamış olduğum, akan su kültürü ile çalışan düzeneğime ekmiş bulunuyorum. sistem, sifon düzeneği ile Hyponica sistemini taklit ediyor ama tabi bu düzeneğin isminin ne olacağı konusunda da kararsız kaldım.
Takdiri, sizlere bırakıyorum.

Bunlar da yapım aşamalarım.

Ec değerini 1,6 mikro saniye, pH değerini de 6,0 olarak ayarladım. Bu arada sistemin video linkini de veriyorum.
Sifon sistemli Hydroton düzeneği - Dailymotion videosu

Düzenleyen basriacar : 05-01-2012 saat 01:00
basriacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 16:30   #182
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
mikro saniye değil microsiemens sayın Acar

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 16:41   #183
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Genelde, kıvırcık ve marulları balkonda yetiştiriyorum. Lakin, bizim buralarda rüzgar o kadar sert ki; geçen kış sezonunda fırtınalar nedeni ile tam üç kez rüzgar türbinimin pallerini yenilemek zorunda kaldım. Bu nedenle, ilk diktiğim fidelerin kendini toparlayana kadar kırılmadan tutması için videoda ki bahsettiğim yöntemi kullanmak zorunda kaldım.
video: Saksı üstü sera - Dailymotion videosu

Eski 04-01-2012, 16:43   #184
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Teşekkürler, sayın nicea. Demek ki, yanlış biliyormuşum. Yanlışımı düzelttiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki; bazı eksiklerimi böylelikle kapatmış olacağım.

Eski 10-01-2012, 22:45   #185
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Evet SEvgili Arkadaşlar,
Sisteminizi kurmaya yardımcı olması açısından sizlere birkaç şema hazırladım.Çok amatörce oldu ama kusura bakmayın. Önce şemaları inceleyin gereken açıklamaları, yapacağım.
Sn Basriacar,

sevgili kudret abimizin bu başlıktaki 31 no.lu mesajını defalarca inceledim yorumladım ve benzerini yaptım. bu bahsettiğim mesaj sadece amatörce balkonlarında sebze yetiştirenlerin değil ama aynı zamanda topraksız tarımın ülkemizdeki ilk yayınlarıdır, temelidir. Başlangıç noktanız sağlam, başarı ile daha ileriye götürmeniz dileğiyle. hele ki solar takviyeli olursa bir de Kudret beyin sera bekçisi ile birleştirirseniz çok çok artılı bir çalışma olur.

Başarı dileklerimle

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 12:38   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2012
İyi günler.Yeni üyeyim.Forum kullanmaktanda pek anlamıyorum.Sitede pahabiçilmez bilgiler mevcut.Ben japonyada yaşıyorum.İki gün sonra elimde olacak hayponika adinda eriyik karışımıyla dwc durgun su kültürü denememe başlıyacam inşallah.Türkiyede nasıl karışımlar var nasıl hazırlanıyor bilmiyorum ama bulunduğum yerde denenmiş hazır satılan 1 litrelik karışımla denicem.Önerilerinizi bekliyorum.Sormak istediğiniz herşeye elimden geldiği kadar cevap vermeye çalışıcam.

thinkup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 16:29   #187
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Sayın soilless, dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bu arada önermiş olduğunuz fikir oldukça hoş. Aslında, kudret Bey ile bu konuyu konuşmak lazım. Forum olarak, güzel bir şeyler çıkarmak ve bunu forumun yeşil bir projesi olarak tanıtmak, inanıyorum ki; çok ses getirir.
Ayrıca, haber ajansından bir arkadaşımız da var. Yazılı basına (Ağaçlar.net/Forum)'u ve çalışmalarımızı anlatan bir röportaj yapma imkanımız da olur. Aslında, kendisi fuardan sonra benimle görüşmek istemişti ama kimbilir, belki de kısmet bu güzel öneriniz gerçekleştiğinde olur.

Eski 12-01-2012, 20:19   #188
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Daha önceden yapmış olup, halazırda kullandığım akıllı saksı ile ilgili bir video linkim.
Evde akıllı saksı yapımı - Dailymotion videosu

Eski 12-01-2012, 20:42   #189
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Geçen kış mutfağımın görüntüsü. Tarih 10-Ekim-2010.
en alttaki resim de, oturma odasında koltuğun arka kısmı. Akıllı saksıda yetişiyorlardı.
Bu arada küçük pratik bir fikir olarak aktarmak istiyorum.
Domates dallarını korniş arabalarına bağlı iplerle askıya alırken, klips olarak 1/2" veya dalın kalınlığına göre daha geniş bir plastik su borusunu, ince dilimler halinde keserek ve bir kısmını falçata ile keserek dalları bu yaptığım klipslere yerleştiriyorum.
geçen sene hiç klips almadım. Bu yöntemi kullandım.

Eklenen Resimler

Eski 12-01-2012, 20:44   #190
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Yapmış olduğum Hydroponic ve Aeroponic karışımı sistem çalışması. Sistemde sadece hava motoru kullanılıyor.
Video linki:
Hydroponic ve Aeroponic karışımı sistem - Dailymotion videosu

Düzenleyen basriacar : 13-01-2012 saat 10:37
Eski 13-01-2012, 08:24   #191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Süperler ellerine kollarına sağlık. Sanki budanmaları gerekli gibi.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 10:25   #192
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Teşekkür ederim, Sn seazone. Bazı şeyleri, araştırarak öğrenmeye çalışıyorum. Şuna inandım ki; insan ne olursa olsun, her yaş da öğrencidir. Ve bu forumdan da alacağım çok şeyler var.

Eski 13-01-2012, 12:59   #193
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011
hidroponia, cultivo de lechugas en Trujillo - La Libertad - Perú jun 2010 - YouTube

The N.G.S. Hydroponic System - YouTube

değişik sistemler

şafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 23:14   #194
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Akıllı saksılardaki şamandra sisteminin güzel bir animasyon açıklaması.
AutoPot Easy2Grow Kit Animation - YouTube

naci03 beğendi.
Eski 15-02-2012, 21:28   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi basriacar Mesajı Göster
Daha önceden yapmış olup, halazırda kullandığım akıllı saksı ile ilgili bir video linkim.
Evde akıllı saksı yapımı - Dailymotion videosu
İyi akşamlar yeni bir üyeniz olarak aranıza kabul ederseniz ilk mesajımı şimdi yazarak sayın basriacar'a ilk sorumu sormak istiyorum.Sayın basriacar bu videodaki sisteminizde saksılarınızın içerisine torf ve perlit koymuşsunuz bu perlit ve torfun besin değeri varmıdır?Yok ise Onları ne maksatla kullanıyoruz?

kerimcan226 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 20:31   #196
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Sayın kerimcan226, epeydir foruma giremiyorum. Bu yüzden yazınızı geç fark ettim. Lütfen beni mazur görün. Dediğiniz gibi, sistemde Torf ve Perlit kullandığım da oluyor. Aslında Kokopit ve Perlit karışımı kullanıyorum. Perlit’in gerek Torf’ta gerek Kokopit’te olsun, karışım oranı 1/4 oranında oluyor. Torf’u genelde yıkadığım için hiç bir besin değeri taşımıyor. Sadece suyu iyi tutması açısından uygulamada hataya yer vermediği gibi aynı zamanda bitkinin tutunmasına olanak veriyor. Perlit’e gelince, Torf’un, hava alması açısından daha gevşek ve gözenekli olmasını sağlıyor. Tabi, bütün bunlar tek başına da kullanılabildiği gibi, aynı zamanda Perlit, yüzde 70 civarlarında su tutma kapasitesine sahip hijyen ve bakteri tutmayan bir malzemedir. Perlit’in bu arada bir dezavantajı da var ki; yüzeyde çok çabuk yosunlanmasıdır. Bu arada bir araştırma yaparken, ph seviyesi 5,0’ın altındaki besin eriyiklerinde kullanılması halinde, Alüminyum zehirlemesi yaptığını okumuştum. Ne derece doğru onu da bilmiyorum. Ustalarımızın bu konu ile ilgili aydınlatıcı cevapları olursa gerçekten çok sevinirim.

Eski 10-04-2012, 11:15   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2012
Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için teşekkürler sayın basriacar.

kerimcan226 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 17:36   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2012
degerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

adolyer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 15:00   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Sayın TEZEL,vermiş olduğunuz Şema 1 de damlama nozullarının bağlı olduğu sulama borusunun sonu nereye gidiyor.Şema da görünmüyor.Sulama borusunun sonunda kör tapamı var.Yoksa geri dönüş drenaj borusunamı bağlanıyor?Kafam karıştı bu hususta.Sonu kör tapa oluyorsa su pompası zorlanırmı mukavemet göreceğinden..Ayrıca ben uzun saksılara 2(iki) adet fide dikeceğimden dolayı yukarıdan iki adet sulama borusu geçireceğim bunların bağlantısı ne şekilde olacak,iki boru birbirine paralel mi yoksa ayrı ayrı bağımsız olarak mı çalışacak?Acele cevap sömestere tatiline girmeden evdeki sistemi tamamlamak istiyorum.tatilde memlekete gideceğim gelince hemen tohumları fideleyip saksılara dikmek istiyorum.Burada havalar iyi gidiyor ayrıca balkonum kapalı olduğundan gece gündüz 19_23 derece arasında sıcaklık var.Şubat sonu gibi fidelerimi dikmeyi planlıyorum..Saygılar..

mentes_17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 19:58   #200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2013
Balık yetiştirerek bunun suyundan faydalanarak sera sistemi tasarlamak istiyorum bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

volkanlavht Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 13:22   #201
Yeni Üye

hakangülmez's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2013
emeğinize saglık

hakangülmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 13:39   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim,yanlız bir düzeltme yapayım,sayın Kudret bey çilek demişsiniz fotoraf sizi yanıltmış olmalı,o resmini gördüğünüz meyveler Türkiyede ilk defa topraksız tarımda yetiştirilmiş olan Franbuaz meyveleridir.Fidanları geçtiğimiz haziran ayında hollandadan getirtmiş ve seraya ekmiştik,ilk ürünümüzüde ekim sonu,kasım,aralık ayında hasat etmiştik.Şimdi ise budamamızı yaptık ve mart sonu itibariyle tekrar hasata başlıyacağız inşallah.
Sayın Kudret bey;Formül verirmisiniz demişsiniz ama inanın bana bu işin sabit bir formülü yok,iklim,sıcaklık,nem kriterleri çok değiştiriyor.Kendi izlenimlerime göre diyebilirimki,%50 iklimlendirme,%30 kültürel işlem,%20 sulama programı.
Sizin sorularınızı kısaca kendimce cevaplıyayım,Topraksıztarım bence Türkiyenin geleceğidir,artık çiftçilerimizin bilinçlenmesi lazım,daha az gübre,daha az ilaç kullanımı,daha çok verim almak topraksız tarımın özelliği,artık topraksız tarım yapmak isteyenlerede müthiş cazip kredilerde veriliyor.
Topraksız tarımda yetişmiş personel bulma sıkıntısıda yaşanıyor,Türkiyede bu işin danışmanlığını yapan kişi sayısı bir elin parmakları kadar(tabi kendini danışman diye tanıtan ama hiç birşeyden anlamayanları saymıyorum)Birde yeni mezun mühendis arkadaşlarada tavsiyem bu sektöre yönelsinler,ziraat mühendisliğini tekrar eski pırıltılı günlerine topraksız tarım götürecek,ben buna inanıyorum.
Verim olarak şunu söyleyebiliriz topraklı tarımın iki katı kadar ürün alınabiliniyor,topraktaki kök hastalıklarını dezenfekte için kullanılan kiyasallarıda kullanmadığımız için hem daha ekonomik hem daha sağlıklı olduğuna inanıyorum.
Tarım yaptığımız alan 214 dönüm arazi içinde 55dönüm domates,10dönüm franbuaz,40dönümde yeni inşaat halinde seramız mevcut,diğer alanlarımızın sera yapmaya elverişli olmadığından dolayı hicaz narı,nektarin ve erik çeşitlerini yetiştirmeye çalışıyoruz,ayrıca tüm seralarımızda arı ile dölleme yapıyoruz vede eurepgap,İTU sertifikalarımız var.
Sanırım sorularınıza birazda olsa cevap vermişimdir,başka sorularınız olursa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım,hepinize iyi çalışmalar diliyorum bitkiniz yeşil olsun...Saygılarımla...envor...

Envor Bey Merhaba,

Size ozelden mesaj atmak istedim ama olmuyor... Sizinle bir konu hakkında ozel konusmak isterim. Telefonum 0532 517 43 73... Eger sizin icinde sakıncası yoksa bir sms atarsanız size hemen geri donmek isterim.

Saygılarımla.

Turker

tbaloglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2014, 14:35   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2014
kolay gelsin

Boon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2014, 00:59   #204
Yeni Üye

naci03's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2014
Başardım hemen hemen hepsini okudum.. ısmet olurda yapabilirsem şu akıllı sistemi yapmak istiyorum.Ama eriyik olayı ala büyük bi soru işareti...norma sıvı besin gübresi kullansak olur mu acaba :/

naci03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2014, 01:01   #205
Yeni Üye

naci03's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2014
Bide bu akılı saksı sistemi için gerekli malzemelerin orjinal isimleri ne acaba siz biiyor musunuz sn basriacar.Teşekkürler

naci03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2014, 17:37   #206
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naci03 Mesajı Göster
Başardım hemen hemen hepsini okudum.. ısmet olurda yapabilirsem şu akıllı sistemi yapmak istiyorum.Ama eriyik olayı ala büyük bi soru işareti...norma sıvı besin gübresi kullansak olur mu acaba :/
Piyasadaki sıvı gübrelerde bitkiler için gerekli minerallerin hepsi bulunmaz. Ayrıca yetiştireceğiniz bitkiye göre minerallerin biribirlerine oranları önemlidir. Bu sebeple ya gereken hammaddeleri edinerek kendiniz yapmanız (ki temel düzeyde de olsa kimya bilgisi gerektirir), ya da hidroponik için bitki türüne özel hazırlanmış besinlerden almanız gerekir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2014, 09:33   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Ben siteye yeni uye oldum.kudret tezel bey in marifetlerini duydum.Butun arkadaslardan yardim isteyebilirim.

ergin sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 10:50   #208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2015
Alıntı:
Evet SEvgili Arkadaşlar,
Sisteminizi kurmaya yardımcı olması açısından sizlere birkaç şema hazırladım.Çok amatörce oldu ama kusura bakmayın. Önce şemaları inceleyin gereken açıklamaları, yapacağım.

kudret bey sistem 2 de sürekli olarak mı çalışması gerekiyor hava pompasının ve bu sistemde domates biber patlıcan mümkün müdür

Myigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 12:01   #209
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Evet sevgili Myigit sistem 2 de hava motoru devamlı çalışıyor. Hava taşı havayı küçük zerreciklere ayırarak havanın su ile olan temas yüzeyini artırıyor ve hava suya difüze oluyor ve bitkide suda erimiş hava içindeki oksijeni kullanıyor. Ancak bazı durumlarda hava taşının devamlı çalışması hava içindeki karbondioksit suda karbonik asit meydana getiriyor olacak ki zaman zaman PH düşebiliyor.Dikkat etmek lazım.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 12:04   #210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2015
Alıntı:
Evet sevgili Myigit sistem 2 de hava motoru devamlı çalışıyor. Hava taşı havayı küçük zerreciklere ayırarak havanın su ile olan temas yüzeyini artırıyor ve hava suya difüze oluyor ve bitkide suda erimiş hava içindeki oksijeni kullanıyor. Ancak bazı durumlarda hava taşının devamlı çalışması hava içindeki karbondioksit suda karbonik asit meydana getiriyor olacak ki zaman zaman PH düşebiliyor.Dikkat etmek lazım.
teşekkürler yani sistem 2 de çizdiğiniz şemayı birebir uyguladığımızda ph ve ec değerlerine dikkat ettiğimizde bi sıkıntı ile karşılaşma olasılığımız en aza iniyor doğru anlamış mıyım

Myigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024