agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen megbilgi
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen hhuseyin
  • 1 Gönderen Portakal Rengi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2022, 14:18   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2022
Ev Ortamında Dikey Tarım Koyulaşarak Kuruyan Domates Fidesi

Herkese merhaba. Foruma bugün üye oldum ancak her google araması yaptığımda karşıma çıkıyor ve buradaki bilgilerden faydalanıyordum. Ama bu sefer arama yaparak bu sorunuma çözüm bulamadım. 3-4 aydır topraksız tarımı hobi olarak deneyerek ve araştırarak öğrenmeye çalışıyorum. Tarım konusunda bilgim sıfır. Topraksız tarımda karşıma hep marul çıktığı için kolay olduğunu düşündüm ve marul yetiştirmeyi deneyerek işe başladım ama başaramadım. Evin içerisi marul için sıcak geldi. Daha sonra domates, salatalık, mor reyhan, ıspanak, maydonoz gibi bitkileri yetiştirmeyi denemeye başladım. Fakat domates başta olmak üzere şuan sorun yaşıyorum.

14 Kasım tarihinde tohumlarını toprağa ekerek büyüttüğüm domates fidelerim son iki haftada fotoğrafta paylaştığım şekilde kurudu. Kuruma yaprakların uçlarından siyahlaşarak başladı ve devam etti. Kuruyan yapraklar çıtır çıtır değilde yumuşak bir şekilde kurumuş. Ayrıca araştırmalarıma göre benim bitkilerim normale göre yavaş büyüyor.

3D yazıcı ile dikey olarak bastığım sistemi kullanıyorum. Tohumları yazın bi amcanın tarlasında yetiştirdiği tadını beğendiğim domateslerin içerisinden aldım. Saatte 1 kez ve 5 dakika boyunca su pompasını çalıştırıyorum.
Ec 1.8 ve Ph 6.0 değerlerini sabit tutuyorum. Ph düşürmek için nitrik asit kullanıyorum. Hazır şişelenmiş su ve hazır olarak satılan a-b besinlerini kullanıyorum. Ortamın ve suyun sıcaklığı 23-24 derece aralığında. 16 saat boyunca led aydınlatma ile destekliyorum.

Yüksek çözünürlüklü görüntüler;
https://hasanhuseyinsil.com.tr/wp-co...154-scaled.jpg
https://hasanhuseyinsil.com.tr/wp-co...155-scaled.jpg
https://hasanhuseyinsil.com.tr/wp-co...153-scaled.jpg

Bir de biberlerim var ve bir tanesinin yaprağı aynı domateslerime olduğu gibi olmaya başladı.
https://hasanhuseyinsil.com.tr/wp-co...156-scaled.jpg

Sizce sorunum ne olabilir? Bana verebileceğiniz tavsiyeleriniz var mıdır ?
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

hhuseyin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2023, 19:22   #2
Yeni Üye

Kornişon salatalıklarda bu halde. Sabah minicik bir şekilde kurumaya başladıysa akşama kadar tüm yaprak ölüyor. Ec yi düşürdüm olmadı yükselttim olmadı. Evde kullandığım toprağa ektiğim bazı bitkiler gövdelerinin toprağa denk gelen hizalarında çürüyor. Galiba toprağımdan virüs bulaşıyor bunlara. Çözebilirsem paylaşırım

Yüksek çözünürlüklü resimler
https://hasanhuseyinsil.com.tr/wp-co...517-scaled.jpg
https://hasanhuseyinsil.com.tr/wp-co...518-scaled.jpg

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2023, 14:44   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Fazla gübreleme...

hhuseyin beğendi.
megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2023, 15:12   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Fazla gübreleme...
yanıtınız için teşekkür ederim. yeni fidelerimle beraber daha az gübreleme yapacağım

Eski 17-01-2023, 22:01   #5
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hhuseyin Mesajı Göster
yanıtınız için teşekkür ederim. yeni fidelerimle beraber daha az gübreleme yapacağım
Ne kadar az?
Daha doğru soru şu : Nasıl beslemeli sorununa yanıt buldunuz mu ?
Endüstriyel üretimlerde eriyik hazırlama formülleri veriliyor,biliniyor. Suyu besleyen pompaların debileri merak ediliyor mu ? Su içinde beslenen bitkilerde besin verme hızı ne olmalı ? Besin derişik mi, seyreltik mi olmalı ?

hhuseyin beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2023, 01:09   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Ne kadar az?
Daha doğru soru şu : Nasıl beslemeli sorununa yanıt buldunuz mu ?
Endüstriyel üretimlerde eriyik hazırlama formülleri veriliyor,biliniyor. Suyu besleyen pompaların debileri merak ediliyor mu ? Su içinde beslenen bitkilerde besin verme hızı ne olmalı ? Besin derişik mi, seyreltik mi olmalı ?

Yanıtınız için teşekk ediyorum. Haklısınız aramam gereken cevap için uygun bir soru sormadım. Konuyu açarken tarıma dair bilgimin sıfır, ec değerinin 1.8 ve saatte 5 dakika boyunca pompayı çalıştırdığımın bilgisini verdim. Evimde hazır besinler ile uğraştığım için ya ec yi düşürebilirim ya sulama sıklığını değiştirebilirim. Buna rağmen cevabı sadece fazla gübreleme olan bir kullanıcıdan daha fazla bilgi talep edemedim. En azından araştırma ve deneme yaparken besleme yöntemi konusuna beni yönlendirmiş oldu. Hep bitkilerimin hastalıklı olabileceğini düşünüyordum.

Ayrıca şöyle bir fikrim var. Derin su kültüründe yetiştiricilik yaparken bitkilerin kökleri sürekli suyun içerisinde duruyor demek ki suyun içerisine katılan besin miktarı artırılıp azaltılarak beslenme değiştirilebilir diye düşündüm. Tabi cahil bir düşünce ile bu bana mantıklı geliyor olabilir. Okuyup öğrenecez bakalım.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 18-01-2023, 19:08   #7
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hhuseyin Mesajı Göster
Yanıtınız için teşekk ediyorum. Haklısınız aramam gereken cevap için uygun bir soru sormadım. Konuyu açarken tarıma dair bilgimin sıfır, ec değerinin 1.8 ve saatte 5 dakika boyunca pompayı çalıştırdığımın bilgisini verdim. Evimde hazır besinler ile uğraştığım için ya ec yi düşürebilirim ya sulama sıklığını değiştirebilirim. Buna rağmen cevabı sadece fazla gübreleme olan bir kullanıcıdan daha fazla bilgi talep edemedim. En azından araştırma ve deneme yaparken besleme yöntemi konusuna beni yönlendirmiş oldu. Hep bitkilerimin hastalıklı olabileceğini düşünüyordum.

Ayrıca şöyle bir fikrim var. Derin su kültüründe yetiştiricilik yaparken bitkilerin kökleri sürekli suyun içerisinde duruyor demek ki suyun içerisine katılan besin miktarı artırılıp azaltılarak beslenme değiştirilebilir diye düşündüm. Tabi cahil bir düşünce ile bu bana mantıklı geliyor olabilir. Okuyup öğrenecez bakalım.
Merak öğrenmenin temelidir. Temel kavramlarını kavramak için kitapedinmek en sağlıklı yol. Sınama yanılma en uzun öğrenme yolu. (Artıları da vardır.) Neyi sınamak gerektiği ya da hatanın ne olduğu konularında yorum yapabilmek için temel kavramların oturmuş olması gerekiyor. Değilse ezberleri tekrarlar durursunuz.
Farklı konuda iki örnek vereceğim.
Bu bitki PH değeri şu değerdeki toprakları sever denir. Ancak diğer koşulları da uygun sağlamalısınız.
Suyun iletkenliğini ölçerek (mikrosiemens değeri ne bakarak) iyi su olup olmadığını söyleyen firmalar çok. Bu değer suyun sertliğini, hangi tip sertliğin etkin olduğunu söyleyemez. Aynı firmalardan içme suyunun sertliğinin 7 civarında olması gerektiğini de dinlersiniz. Halbuki Dünya Sağlık Örgütü 10-50 arasını içme suyu olarak tanımlar. AB ise 15-50 arası der. Yani 7 değerine indirirseniz sağlıklı su içmezsiniz.
Ulaştığınız bilginin kaynağı da akademik olmalı. Buralarda öğreneceğiniz deneysel sonuçları da değerlendirmeden geçirmeniz gerek. Çünkü tüm değişkenleri bilmiyorsunuz. Fikir verir ama kesin değil.
Öğrenmeye devam. Emekler boşa gitmesin. Kolaylıklar.

Mesut Temiz beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024