agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen conterman

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2019, 07:39   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2019
Cocopeat Topraksız Çilek Denemem

Arkadaşlar Merhaba

Evimde kalorifer yanında minik bir sistem kurdum çilek yetiştirmek için fakat son zamanlarda çileklerin yapraklarında kararmalar oluşmaya başladı ve yeni çıkan yapraklarda cansız, ölü ,uyuşuk gibi çıkmaya başladı bunlar neden olabilir

Çilekleri ilk diktimde 5-6 gün kadar sadece su verdim, daha sonra EC 1.4 civarı PH 6-6,5 civarı tutarak günde bir defa 20-25 dk su verdim, çilekler şu anda besinli su vermeye başladığımdan beri 2.haftasındalar.

Yukarı da ki sıkıntımı çözmeme yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

rcpbrk_38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2019, 08:36   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
sevgilipcpbrk 38 Günde 20-25 dakika su verdim derken ne dediğiniz pek anlayamadım. Çilekler cocopeead torbalarda mı boruda akar su sisteminde mi. Resimde cocopead torbalar görünüyor. Eğer doğru ise katı ortam sisteminde 25 dakika su vermek çok yanlış. tahmin ediyorum ki kökler su içinde ve belkide bir çoğu çürümüştür. Kökler oksijen alamamış boğulmuşlardır. Çilekleri çıkarın cocopeat ı kurutun ve şu durumları için 2 günde bir her köke yarım çay bardağı kadar su verin.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2019, 09:20   #3
Yeni Üye

Kudret Bey Merhabalar

aslında bugün bu konuyla ilgili size telefondan resimleri gönderip ne yapmam gerekiyor diye sormak istiyordum hem biraz daha saat ilerlesin hem de ilk buradan yazıyım diye size henüz telefondan resimleri göndermemiştim.buradan cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

su verdim derken sizden almış olduğum besinli suyu her gün 20-25 dk boyunca sisteme verdim, dediğiniz gibi çilekler cocopeead torbada, peki besinli suyu nasıl ve ne aralıklarla vermem gerekiyor.

bu durum da şöyle bir yol mu izlemem gerekmektedir.

çilekleri cocopeatten çıkartıp başka bir koyanın içine koyayım ve 2 günde bir yarım çay bardağı kadar besinsiz su vereyim, cocopeead kuruduktan sonra tekrar cocopeeade mi dikeyim.

Eski 20-12-2019, 19:40   #4
Ağaç Dostu

Coco peatların çok ıslak olduğunda hem fikiriz değil mi sevgili rcpbrk 38. Evet cocopeat lar kurutulacak ama çilekleri sökerken de çok dikkatli olmanız lazım zedelene bilir.Aslında çilekleri sökmeyin sulamayı kesin bir hafta kadar su vermeyin dipleri kurusun diyeceğim ama bitkinin su isteyip istemediğini kontrol etmeniz lazım belki böyle daha iyi olur. Çilekleri sökmeyin bir hafta sulamayın bir hafta sonra yine bilgi aktarırsınız.

Eski 20-12-2019, 21:58   #5
Yeni Üye

Kudret bey vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim, eve geldiğimde çilekleri söküp bakmıştım, cocopedi elimle sıktığım zaman baya bir su akışı olduğunu gördüm dediğiniz gibi fazla sulama varmış, çilekleri sökmüş olduğum için cocopeadi kurutup tekrar ekeceğim ve diplerine dediğiniz gibi 2 günde bir yarım çay bardağı su vereceğim bir hafta sonra tekrar Bilgi vereceğim

Saygılarımı sunar teşekkür ederim

Eski 21-12-2019, 18:55   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Kudret begin onerdiklerinde kendinizce degisuiklik yapmasaniz tecrube kazandiktan sinra yeni seyler deneseniz iyi olmazmi

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 21:32   #7
Yeni Üye

Kızıltan merhaba

Aslında Kudret bey ilk başta çilekleri çıkarmamı ve cocopeati kurutmamı söylemişti bende bu doğrultuda dediklerini yapmıştım, ikinci önerisini çilekleri cocopeeadten çıkarttıktan sonra gördüm bundan dolayı 2.önerisini yapamadım tüm olay bundan ibarettir yoksa Kudret beyin önerileri doğrultusunda ilerliyorum

Saygılar

Eski 25-12-2019, 21:46   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2019
kanaatimce bitkinin problemi nem....peteğin yanında nem olmadan kuru sıcaklık etkiliyor...cocopitte o ortamda 1 saat sulasanız bile zararı olacapını düşünmüyorum... yaprakları sıcak ve kuru hava yakmış gibiler...

conterman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2019, 22:03   #9
Yeni Üye

Name:  IMG-20160712-WA0009.jpg
Views: 1250
Size:  79.3 KB

mertan beğendi.
Eski 25-12-2019, 22:07   #10
Yeni Üye

fotoğraftaki çilek 2 ay kadar yağmur altında kaldı ve bulunduğu toprak ph sı yüksek kiill bi topraktı...sera oratmına girdi ve uzun süre ıslaklık sonucu kök çürümeleri için h2o2 uygulaması gördü ve kuruya bırakıldı...yaprak uçları nem olmadığı için yanma gibi kuruluk göstermişti..yaprakları kadife kumaş gibi oldu ve cansızdılar , akabinde kuruma başlamıştı

Eski 28-12-2019, 15:37   #11
Yeni Üye

topraksız tarım sevdalıları merhaba

çileklerim hakkında son durumu belirtmek istiyorum aslında durum biraz da can sıkıcı ürünlerde yaprak kuruması ve yeni çıkan dalların cansız görünümleri devam ediyor, kudret beyin tavsiyesi üzerine ürünleri cocopeatten çıkarttım 2 gün o şekilde beklettim daha sonra tekrar diktim, diktikten sonra 2 gün besinli su vermedim daha sonra yarım çay bardağından daha az bi şekilde bitki köklerine besinli su verdim ve 3 gündür yine besinli su vermiyorum

aşırı sulamadan başka bir neden de olabilir mi acaba çileklerin durumuyla ilgili olarak

Eklenen Resimler

Eski 28-12-2019, 19:24   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
ozur dileyerek buraya yaziyorum konu acamadigim icin 1 1,5donum kadar acik alanda cilek yetistiriyorum yanliz topraksiz tarimdaki gibi merdiven sistemi toprakli tarimda uygulayabilirmiyiz

FARUK61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2020, 16:30   #13
Yeni Üye

Kudret Hocam Merhaba

1 haftadır çileklere su vermedim daha sonra bugün biraz besinsiz su verdim nedeni ise bitki yapraklarında ki kararmalar devam ediyordu ve forumda başka konularda okuduğuma göre bitkilerin köklerinde tuzluluk varsa bunları temizlememiz gerektini söylemişiniz belki bu karamaya etken sebeplerden birisidir diye ve drenajtan çıkan suyun ec değerlerini ölçtüm ec değeri 0,8 kullandığım suyun normal ec si ise 0,3 civarındaydı

sağlıklı olan bitkilerde kararmaların devam ettiğini göstermek amacıyla başka fotolar eklemek istiyorum

Eklenen Resimler

Eski 01-01-2020, 22:40   #14
Ağaç Dostu

Sulama suyunuzun EC 0,3 drenaj 0,8 ise baya tuzlanma var demektir bolca yıkayın. Drenaj suyu EC si 0,4 ler e düşsün.

Eski 02-01-2020, 14:20   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sulama suyunuzun EC 0,3 drenaj 0,8 ise baya tuzlanma var demektir bolca yıkayın. Drenaj suyu EC si 0,4 ler e düşsün.
Kudret Bey Selamlar Sevgiler

cevabınız için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi yapıp gelişmeleri yine bildirip fikrinizi almak benim için çok yardımcı oluyor, iyi günler dilerim

bir konu daha sorabilirim, hatırlarsanız besin eriğini sizden temin etmiştim ve 1,4 civarında ec demiştiniz bu ecyi hep böyle devam ettireyim mi yoksa farklı dönem ve ya zamanlarda ec yi artırmam gerekir mi

Eski 06-05-2020, 10:08   #16
Yeni Üye

Tekrardan Herkese Merhaba

aralık 2019'da yapmış olduğum çilek denemesi maalesef yanlış sulama sistemim yüzünden gerçekleşmemişti

18 Nisan itibariyle yeni bir denemeye giriştim bu sefer ise cocopeatin yanında akansu da denemeye karar verdim ve sistemi kurdum

Şu ana kadar her şey iyi gidiyordu diyebileceğim düzeydeydi fakat son 2 günde akansu sistemimde ki çileklerin bazı fidelerinin yapraklarında aşağıda ki gibi kararmalar ve ya yanmalar gördüm bunların neden kaynaklandığını anlayamadım bu yanmalar her yaprakta ve her fidede yok.

Benim ön görüm eğer yanlış gözlemlemediysem bunlar çileği ilk sisteme koyduğumda oluşan yapraklar

Bu yanmaların neden oluştuğuna dair bilgi ve yönlendirmede bulunan olursa sevinirim

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2020, 10:26   #17
Yeni Üye

Cocopeat ve akansu da çileklerim ile alakalı olarak bazı görüşlerimi söylemek istiyorum, eksik ve ya hatalı söylemlerim olduğu takdirde düzeltmenize sevinirim

18 Nisan da fideleri iki sisteme de aynı anda diktim ikisinde de ec ve pH miktarlarını aynı tutmaya gayret ettim ec 1.4 seviyelerinde pH ise 6-6.50 seviyelerinde (ec de bazen çok kaymalar yaşadığım oldu ve hala da oluyor)

İlk izlenimlerime göre bitkinin büyümesi akansu sisteminde daha güzel ama bunda şunun da etkisi olabilir cocopeat te ilk yaptığım denemede çileklere fazla besinli su verdiğimden daha temkinli gidiyorum bu seferde belki bitkinin istediği düzeyde bitkiyi besleyemiyorumdur. Bazen günde 4 dk suluyorum bazende cocopeati ıslak bulursam 2 gün sulamıyorum

Bazı fidelerimde ise sanki yapraklar kuruymuş gibi bir durum var ve bazılarında ise diğer fidelerle karşılaştırdığımda büyüme çok yavaş gidiyor. Yaprakları kuru gibi duruyor dediğim fide de sanırım hastalık veya sıkıntılı bir durum var ondan böyle, fidenin durumundan kaynaklandığı düşünüyorum

Yukarı da ki söylediklerimle ilgili Bilgi verecek beni yönlendirecek kişiler olursa memnun olurum

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2020, 11:22   #18
Yeni Üye

Arkadaşlar aşağıda çiçekler de ve yapraklarda bazı sorunlar var, inceleyip yardımcı olacak var mı

çiçekler tam olarak çiçek gibi açmıyor farklı bir şekilde cansızlık var

yapraklarda şekil bozukluğu, büzülme ve sanki kuruyormuş gibi bir cansızlık var

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2021, 09:04   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2016
Aynı sorunları bende yaşıyorum sulamayı damlamayla günde 15 dk olarak yapıyordum süreyi azaltıp deneyeceğim, fotoğraflarını yakın
da eklerim.

merkanod Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2022, 09:11   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkanod Mesajı Göster
Aynı sorunları bende yaşıyorum sulamayı damlamayla günde 15 dk olarak yapıyordum süreyi azaltıp deneyeceğim, fotoğraflarını yakın
da eklerim.
Topraksız tarım çok yaygınlaşma aşamasında.

Françıçca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024