agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2010, 09:18   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-10-2009
AEvren / Balkonda domates

Herkese merhaba,

yaklaşık 3 ay önce bu siteyi buldum. 17 ekimde Kudret Bey ile merter de buluştum. ondan ec metre, besin kiti, pembe ve salkım domatas tohumları ve en önemlisi bircok bilgi ve destek aldım. terasını ve çalışmalarını görme fırsatım oldu. o gün eminönüne gidip, saksı, perlit ve motor aldım. daha önce de bauhasudan biber ve cherry domates tohumu almıştım.

biraz 100 lük boru ve fitings almıştım zaten. o gün tohumları ektim

AEvren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 09:39   #2
Ağaçsever

fotolar

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2010, 09:40   #3
Ağaçsever

bu arada Kudret Beyden bazı fideler de aldım, yazmayı unuttum.
daha sonra Anıl ile (eşimin kardeşi) 100lük boruda delikler acıp(ki cok zor oldu) saksıyı da sisteme dahil edip( bu arada saksıda perlit ve torf karısımı var) sistemi kurduk

Eklenen Resimler

gandor08 beğendi.
Eski 11-01-2010, 09:41   #4
Ağaçsever

tohumlardan fide cıkmasını sabirsızlıkla bekledik, ilk cıkmaya baslamaları 1 hafta kadar sürdü. sonra daha hızlı büyüdüler. domateslar biberlere göre daha hızlı büyüdü. bu arada bauhausdan aldığım bir paket biber tohumunun içinden 100 den fazla sayıda tohum cıktı! Kudret beyden aldığım tohumlar da büyüdü.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2010, 09:45   #5
Ağaçsever

neysa daha sonra fidecikleri daha fazla bekleyemeyip, sisteme diktik. tabi elimizde 100 kadar fide var ama sistem en fazla 15-20 kadar alacak şekilde. ben tohumlardan cok fire veririm demiştim ama öyle olmadı

Name:  foto550r[1].jpg
Views: 5688
Size:  35.7 KB

Name:  foto552r[1].jpg
Views: 5732
Size:  37.8 KB

Name:  foto555r[1].jpg
Views: 5661
Size:  39.0 KB

Eski 11-01-2010, 09:46   #6
Ağaçsever

tabi onlar büyüdükçe mutlu olduk

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2010, 09:48   #7
Ağaçsever

dedim ya fide cok yer az, bu yüzden boru sistemini toplam 4m 70 lik boru ve kedimin eski kumluğu, hava motoru ve 1 adet ilave motor ile takviye ettik

Name:  Photo-0346r[1].jpg
Views: 5896
Size:  44.6 KB

Name:  Photo-0347r[1].jpg
Views: 5696
Size:  47.3 KB

Name:  Photo-0353r[1].jpg
Views: 8744
Size:  44.7 KB

Eski 11-01-2010, 10:11   #8
Ağaçsever

ilk sistemde tek motor vardı ve saksı için hortumda bazı delikler acarak damlama yapmaya calıstık, hortumun ucunu da boruya verdik. pek sağlıklı olmadı tabi. bir de kedi kumluğunu (sadece perlit ) ilave etme mecburiyeti ile bauhausdan damlama için özel olan boru ve ek parcalarını almak durumunda kaldım.

ayrıca 100 lükboru yerine 70 lik boru kullanmak durumunda kaldık. u şeklinde toplam 4 metre.
ilave edilen motor sadece bu boru için diğer motor da damlama için.ikisi de aynı suyu kullanıyor.

boruyu delmek daha önce cok zahmetli olmustu bunun içinde gene aynı yerden panç aldık.onunla baya kolay oldu.delikleri fazla yakın actığımız için bir dolu bir boş yaptık.

ayrıca öne biber arkaya da domates koyduk genellikle. ve malesef Kudret beyin verdiği çilek fideleri 1 i hariç yaşamıyor. o da pek sağlıklı değil. domatesler hemen hergün gözle görülür biçimde büyüyor. balkon fazla güneş almadığı için cama yakın olanlar daha hızlı büyüyor.

Eski 11-01-2010, 19:39   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2009
tebrik ederim aydınlatma da yapın bence

gokturkseyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 08:05   #10
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
tebrik ederim,
elinize sağlık.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 08:43   #11
/

Giriş Tarihi: 16-06-2009
hayal gücunuze diyecek yok

sarge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 08:56   #12
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. AEvren,

Gördüğüm kadarıyla çok kalabalık bir ailesiniz. Gerçi fideler çimlendikten sonra her biri bir bebek gibi oluyor kıyamıyorsunuz ama siz o balkonda sağlıklı olarak 8 veya 10 adet fideyi ancak sağlıklı olarak büyütebilir ve kontrol edebilirsiniz. Kudret Bey size amatör aç gözlü olur demedi mi?

Kalan fideleri eş dost dağıtabiliyorsanız dağıtın, öbür türlü hepsini birden telef etme durumunuz olabilir. O fidelerin her birinini 2 meter boyunda olduğunu düşünün, balkonunuz amazon ormanlarına döner ve güneş alacak delik kalmaz.

70' lik boruda domates yapmanız çok zor olur, kökler büyümeye başlayınca boru tıkanabilir. Yatay boruda iki fide arası minimum 40 cm kadar olmalı, yoksa fideler büyüyünce yapraklar birbirine dolanıyor.

Bu arada EC metre aldığınızı söylüyorsunuz ama besin kontrolundan hiç bahsetmemişsiniz. EC yi kaç yaptınız. Hava pompanız var mı? Besin sıvısını havalandırıyor musunuz?

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 22:23   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokturkseyhan Mesajı Göster
tebrik ederim aydınlatma da yapın bence
evet oldu olacak o da olsun da yediğimiz en pahalı domates ve biber olacak
eğer yiyebilirsek tabi

Eski 16-01-2010, 22:24   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk Mesajı Göster
tebrik ederim,
elinize sağlık.
teşekkürler

Eski 16-01-2010, 22:25   #15
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarge Mesajı Göster
hayal gücunuze diyecek yok
balkon biraz zorladı sanırım ondan yani zorunluluktan

Eski 16-01-2010, 22:44   #16
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. AEvren,

Gördüğüm kadarıyla çok kalabalık bir ailesiniz. Gerçi fideler çimlendikten sonra her biri bir bebek gibi oluyor kıyamıyorsunuz ama siz o balkonda sağlıklı olarak 8 veya 10 adet fideyi ancak sağlıklı olarak büyütebilir ve kontrol edebilirsiniz. Kudret Bey size amatör aç gözlü olur demedi mi?

Kalan fideleri eş dost dağıtabiliyorsanız dağıtın, öbür türlü hepsini birden telef etme durumunuz olabilir. O fidelerin her birinini 2 meter boyunda olduğunu düşünün, balkonunuz amazon ormanlarına döner ve güneş alacak delik kalmaz.

70' lik boruda domates yapmanız çok zor olur, kökler büyümeye başlayınca boru tıkanabilir. Yatay boruda iki fide arası minimum 40 cm kadar olmalı, yoksa fideler büyüyünce yapraklar birbirine dolanıyor.

Bu arada EC metre aldığınızı söylüyorsunuz ama besin kontrolundan hiç bahsetmemişsiniz. EC yi kaç yaptınız. Hava pompanız var mı? Besin sıvısını havalandırıyor musunuz?
)) sanırım biraz aç gözlülük var esasen bu kadar kalabalık olacağımızı bilemedik. dediğiniz gibi şimdi de ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. bir kısım biber fidelerini kayınpederime verdim ama her gittiğimde soruyorum durumlarını bugün bazı fideleri ayıklayıp kendimce yaptığım saksılara diktim ( 5lt lik su şişelerine ) yakında fotoları koyarım.

hava pompam var, sürekli çalışıyor. ec metre ile her gün ölçüm yapamıyorum, hafta içi akşam geç ve yorgun geliyorum, ama yaptığımda genelde 2.0 civarında çıkıyor. bügün biraz daha fazla besin koyup 2.4 ölçtüm. balkon malesef pek güneş almıyor, öğleye kadar 2-3 saat ancak. zaten cama yakın olanlar daha hızlı büyüdü ve malesef birbirlerine dolanmaya da başladılar.

arka tarafta köşede olanlardan 1-2 sinin yapraklarında beyaz lekeler olmaya başladı, acaba nedir? bir de gövdeleri boyları uzamasına rağmen pek de kalınlaşmadı, normal mi acaba? ve halen çiçek açmadılar, sabırla bekliyoruz.

balkona girince burnumuza çarpan domates kokusu ise o kadar güzel ki o bile yetiyor şu anda

Eski 16-01-2010, 23:36   #17
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. AEvren,

Acil şifalar diliyorum. Siz iflah olmazsınız artık.

EC değerleriniz normal sayılır.

Biraz seyreltme yapmazsanız birbirine dolanma değil, yakında amazon ormanları gibi balta girmemiş hale dönüşebilirler. Sizde balkona girmeden koklamaya başlarsınız.

Gövdelerin ince, boylarının uzun olması ışık (güneş) yetersizliğinden olabilir. Yapraklardaki beyaz leke büyük tehlike, ben el bebek gül bebek büyüttüğüm ve herbirinin üzerinde 20-30 çiçek olan pembe domates fidelerimi o beyaz lekeler yüzünden 15 gün önce tamamen sökmek zorunda kaldım.

Havalandırma eksikliği veya nem fazlalığından küf oluşmuş. Resim çekerek forumdaki uzman arkadaşlardan görüş sorun derim. Tekrar acil şifalar.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 21:47   #18
Ağaçsever

uzun süre fırsat bulup yazamadım. biraz seyreltme yaptım ama pek kıyamadım
aşağıda bazı resimleri yüklüyorum. bir hastalık var ama nedir nedendir bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2010, 21:49   #19
Ağaçsever

devamı

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2010, 22:12   #20
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın AEvren, sizin yapraklar sanki buradaki yapraklarla aynı gibi, ne dersiniz?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 22:29   #21
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın AEVren dolaşımdaki suyun ısısını ayarlıyor musunuz? Kaç derece olduğunu bildirir misiniz? Bir de ben geçen yaz bahçemde toprakta sizin balkonunuz kadar alanda 10 kök domates fidesini büyüttüm. Sırık türünde idi. 10 kök gelişim döneminin daha başlarında birbirine girdi. Bu kadar fazla kökün gelişmesi halinde siz balkona çıkamazsınız. :-))

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 21:08   #22
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Sn. AEvren, bu resimdeki beyaz benekler kırmızı örümceğin verdiği zarara çok benziyor.

Eklenen Resimler

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 09:47   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Bugun nisanın 29 u bir masalı okumaya başlıyorsunuz tık kesiliveriyor.Nerde bu masalın devamı arkasını getiremeyecekseniz acmayın başlık arkadaslar. Bu duruma dusmemek için başlık açmıyorum.

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 10:00   #24
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın AEvren başlık açmak için sizden izin alınması gerektiğini bilmiyormuş anlaşılan.

Eski 30-04-2010, 00:22   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2010
))))

Bana kalırsa da Sn rencberdede nin dediği gibi kırmızı örümcek zararı görülüyor o domateslerde.Klorozlu olan resimde de bitki besin maddesi eksikliği var gibi ama demir mi , magnezyum mu, çinko mu çözemedim...

agronom_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 20:02   #26
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Benim domateslerin boyu bunların üçte biri ama gövde ve dal kalınlıkları 3 katı. Bu fark neden kaynaklanıyor olabilir acaba?

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 20:06   #27
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Muhtemelen mevsim itibarıyla daha fazla ışık aldıkları içindir sayın Volkan Kesici.

Eski 25-05-2011, 13:09   #28
Ağaçsever

Herkese Merhaba,
Geçen sene çok da iyi geçmeyen bir denemem olmuştu, kırmızı örümcekten dolayı.
Bu sene daha dikkatli olmaya çalışacağım. Yeni düzeneğimi kurdum. oturak domates, kıvırcık ve roka tohumları aldım yapı marketten. ayrıca geçen hafta da pazardan, 1 er adet, salatalık, biber ve domates fideleri aldım.
Tohumları yaklaşık 5-6 hafta önce torfa ektim. Toplam 5 domates ve çok sayıda da kıvırcık ve roka.
fide haline gelen bu tohumlardan domateslerin tümünü ve kıvırcık ile rokanın bir kısmını sisteme aktardım. Diğer 3 fideyi de (pazardan aldıklarım).
Kudret Beyden almış olduğum A + B besinleri ile oluşturduğum su ile başladım.
ekte yaklaşık 1 hafta önce çekmiş olduğum fotoğrafı da görebilirsiniz.
yarın yenisini de ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2011, 14:46   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AEvren Mesajı Göster
Herkese Merhaba,
Geçen sene çok da iyi geçmeyen bir denemem olmuştu, kırmızı örümcekten dolayı.
Bu sene daha dikkatli olmaya çalışacağım. Yeni düzeneğimi kurdum. oturak domates, kıvırcık ve roka tohumları aldım yapı marketten. ayrıca geçen hafta da pazardan, 1 er adet, salatalık, biber ve domates fideleri aldım.
Tohumları yaklaşık 5-6 hafta önce torfa ektim. Toplam 5 domates ve çok sayıda da kıvırcık ve roka.
fide haline gelen bu tohumlardan domateslerin tümünü ve kıvırcık ile rokanın bir kısmını sisteme aktardım. Diğer 3 fideyi de (pazardan aldıklarım).
Kudret Beyden almış olduğum A + B besinleri ile oluşturduğum su ile başladım.
ekte yaklaşık 1 hafta önce çekmiş olduğum fotoğrafı da görebilirsiniz.
yarın yenisini de ekleyeceğim.
Sayın AEvren,

Bende geçen sene kırmızı örümcekten nasibimi almış biri olarak bu sene ne yapsam diye düşünüyorum. Benim domateslerim yaklaşık 40 cm oldular ve kırmızı örümcek gibi diğer zararlılara karşı koruyucu ilaçlama yapsam mı diye düşünüyorum.

Siz ne yapmayı düşünüyorsunuz.
Kolay gelsin.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 11:53   #30
Ağaçsever

Sayın Hakan Öncü,
Ben de biraz araştırdım,
Bu zararlılar kışın bitki köklerinde ve düşen, kuruyan yapraklarda saklanıp uyku dönemini geçirdikten sonra nisan-mayıs ayları gibi bitki yüzeyine çıkıp bitkinin özsuyu ile besleniyor.
Kuruyan ve düşen yaprakları hemen bitkinin yanından uzaklaştırmak gerekliymiş. Ayrıca kükürt içerikli ilaçlar da kullanmak, 10 ila 12 gün aralık ile uygun olabilir.
Mine Pakkaner'in önerdiği "ıslanabilir kükürt olarak Safa Tarım'ın POWER SULPHUR'H 80 WG " ilacını bulup almayı düşünüyorum.
Zira, önceden önlem almak iyi olur diye düşünüyorum.

iyi çalışmalar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024