agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen redoano
  • 3 Gönderen redoano
  • 2 Gönderen redoano
  • 2 Gönderen redoano

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2017, 23:36   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
redoano / Balkon Bostanı (Ankara)

Herkese selamlar,
Birkaç yıldır hobi olarak toprakta sebze ve meyve yetiştirirken geçen sene topraksız tarımla tanıştım ve denemelik bir sistem kurmaya verdim. Bu tanışma Nisan ayında olunca yeterince araştırma yapmama fırsat olmadı ve çok verimli bir sene olmadı benim için. Toprakta da devam eden bitkilere kıyamayıp ikisini birlikte götürmeye çalıştım, dar alanda çok bitki şeklinde. Şimdi de üstatlardan yaptığım hataları tekrarlamamak için bilgi almak ve yeni başlayacak arkadaşların bu hatalara düşmemesi için geçen sene yaptığım oldukça amatör çalışmaları paylaşmak istedim.

Hatalarım:
1- Toprakta çimlendirdiğim bitkileri topraksıza almak. Hem kökleri temizlerken tam koruyamadığım için gelişme daha geç oldu hem de hastalık muhtemelen topraktan geldi.
2- Güvenmediğim yerden fide almak. Çilekten başlayan bir zararlı neredeyse bütün bitkileri sardı. Çileklerden neredeyse hiç verim alamadım.
3- Yine çileklerin su haznesine yüksekten su verdiğim için ilave oksijen sağlamam gerekmiyor diye düşünmüştüm. Ama köklerde yumuşaksı bir yapı oldu ve çürüyor gibi oldu. Hastalıktan mı oksijensizlikten mi bilmiyorum.
4- Topraklı ve topraksızları birbirine çok yakına koymak.
5- Akan su sisteminin içerisine deneme amaçlı soğan, biber falan koymak.

İlk olarak yanlış hatırlamıyorsam Kudret Hocanın yaptığı çizimle işe başladım. Önemli olan zaten mantığı oturtmaktı.

Önce çilek için pimaş boru sistemi kurdum.
16.04.2016

Daha sonra saksıların yapımı. Burada en büyük hatam drenajı alttan vermek oldu. Bu sene revize ederek yandan drenaj yapacağım.
30.04.2016

Çimlendirme
20.04.2016

4 büyük saksıya perlit ve denizden topladığım taşları yıkayarak doldurup ekim yaptım.
01.05.2016

Sulama sistemini düzelttim.
04.05.2016

Aynı dönemde topraklıların durumu. Havalar biraz soğuk olduğu ve topraksızlar dışarıda olduğu için kavun ve salatalıklar öldü. Diğerleri de çok yavaş gelişti ilk dönemler.
06.05.2016

Milla beğendi.
redoano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2017, 23:47   #2
Yeni Üye

06.06.2016
Bu tarihten sonra havalar ısındığı için topraksızların da büyümesi oldukça hızlandı. Ve bu tarihten sonra EC ve PH ölçümü de yapmaya başladım. 1.8 EC ve 6.2 PH ile sistemi devam ettirdim.
Topraksızların ve topraklıların yerlerinde durumları. Bu iki fotoğrafı gelişimlerde karşılaştırma yapmak için koyuyorum.

Ve gelişim hızlandı.
18.06.2016

Bu aşamada PH düşürmek için limon tuzu kullanımından akü asidine geçiş yaptım. Köklerdeki tortulanma sona erdi.

29.06.2016 Her şey çok güzel gidiyor.

09.07.2016

18.07.2016

Eski 09-03-2017, 23:53   #3
Yeni Üye

Ve işte başımın belası zararlılar. Ne olduğunu bilmediğim örümceğe benzeyen bu zımbırtı bir kök çilekten başladı ve biberler hariç neredeyse bütün bitkilere yayıldı. Zirai ilaç kullanmadım, alkolden arap sabununa, sıvı sabuna, çamaşır suyuna kadar her şeyi denedim ama kurtulamadım. Bu zararlıların ne olduğunu ve nasıl çözüm bulabileceğimi belirtirseniz çok sevinirim, zira başıma yeniden gelirse nasıl kurtulacağım bilmiyorum.

24.07.2016

27.07.2016

Balkonda bitkilerin arasında kahvaltı sefası:

tabi kendi ürünlerimizi kullanmazsak olmazdı:

16.08.2016 Balkonun dışarıdan görünüşü. Aslında kıyaslama için topraklıları açık şekilde koymak istiyordum ama fotoğraf çekmemişim doğru düzgün. Bu fotoğrafta önde kalanlar topraklı, arkada görünenler topraksız. Boy farkı topraksızda 2 katı olurken verim farkı 6-7 katına kadar çıktı.

17.08.2016

kursun ve Milla beğendi.
Eski 10-03-2017, 00:06   #4
Yeni Üye

Hasattan birkaç fotoğraf
26.08.2016 Bu şekilde yaklaşık 4 kez toplama yaptık. Arkadaşlara verdiklerimi ve tek tek topladıklarımızı saymıyorum bile. Sanırım zararlılardan etkilenmediği için en verimli ürün Çarliston oldu.

28.08.2016 Bir kökten 4 adet kavun aldık. Ama lezzeti hiç beklediğim gibi olmadı. Sanırım Ankara iklimi bu kavun türüne uygun değil. Türün adını da bilmiyorum zaten, marketten aldığım kavundan yapmıştım.

04.09.2016

31.08.2016 Sonlandırmadan hemen önceki hali

Sonuç olarak, biberlerden mükemmel verim alırken domateslerden orta derecede aldım (4 kökten 2-3 kilo kadar). 2 kök salatalık tamamen zararlılara teslim oldu. Sadece 8-9 tane yiyebildik.

Çileklerin pek fotoğrafı yok, çünkü çok erken zamanda zararlıların etkisinde kalmaya başladılar ve pek gelişim göstermediler.

Sezon boyunca EC ve PH notlarını da almıştım ama telefon değiştirdiğim için kayboldu notlarım. Kısmetse bu sene de paylaşımlarıma bu değerleri de ekleyeceğim.

Bu sene çalışmalara başlamadan önce sizlerden gelecek her türlü öneri benim için altın değerinde olacaktır.

kursun ve Milla beğendi.
Eski 10-03-2017, 17:58   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Fotoğrafları neden foruma yüklemelisiniz?

Foruma yüklenmediği için görünmeyen fotoğraflar

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024