agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2016, 12:38   #1
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2009
Gürkan Yeniçeri / ırımtüzen (Akuaponik) sistemi

İki ırımtüzen sisteminde 45 alabalık ve 25 silver perch var. Sebze olarak burada kış olduğu için kırmızı yeşil marul, hardal, pazı, kış bezelyesi, kişniş, maydanoz var.

Burada genelde bahçede ırımtüzen yapanlar IBC dediğimiz konteynerleri kullanıyor.

Bir IBC balık tankı oluyor. İkinci IBC ikiye kesilip sebze yatakları yapılıyor.

Sebze yataklarına volkanik kaya ve kil topları koydum.

Bir su pompası suyu sürekli devir daim ettiriyor. Sifonlarda sebze yataklarından balık tankına suyu aktarıyor.

Ek bir hava pompam da var, alabalıklar çok fazla oksijene ihtiyaç duyuyorlar.

Aşağıda resimlere bakabilir veya Goole Photos üzerinden tüm resimleri görebilirsiniz.

Eklenen Resimler

Gürkan Yeniçeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 12:47   #2
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Bir de video çekmiştim alabalıkları büyüme hızını görmek için
https://youtu.be/IRCZ2vEUrBI

idris şenol ve Fatisa beğendi.
Eski 30-09-2016, 14:00   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
https://www.google.com.tr/search?hl=...7KzKsyqUbSfkRg

Google'da arattım, sadece sizin yazılarınızda var bu kelime
ırımtüzen ne demek?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2016, 15:08   #4
Ağaç Dostu

Koka's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2009
Aquaponic sistemler (Sebze - Balık İşbirllikteliği)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gürkan Yeniçeri Mesajı Göster
Eski konuları canlandırıyorum ama mazur görün

Akuaponik ile ykaından ilgiliyim ve Avustralya'da çalıştaylar düzenleyip dersler veriyorum.

Aquaponics kelimesini Türkçe’ye çevirmeye çalıştım ve vardığım sonuç IRIMTÜZEN kelimesini üretti. Irım içinden su akan toprak parçası ve aynı zamanda büyü anlamına geliyor. Tüzen ise düzen kelimesinin atası. Akuaponik belli bir düzeni olan, sebze yataklarının içinden sürekli su akan, evde balkonda veya seralarda yenebilir balık ve sebze yetiştirmeye yarayan kapalı bir tarım sistemi. Tanımına çok uydu bu kelime “ırımtüzen” (bence), siz ne dersiniz?

Blogumdaki ırımtüzen ile ilgili yazılara [URL="http://artizanpeynirci.blogspot.com.au/search/label/akuaponik"]

Koka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2016, 09:52   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2016
Ellerine sağlık güzel sistem alabalık ile besleme yaparken suyun E.C değeri kaç ? balık türlerine göre yetiştireceğin bitki çeşitleri de farkediyor mu?

Martini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2016, 10:17   #6
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Martini Mesajı Göster
Ellerine sağlık güzel sistem alabalık ile besleme yaparken suyun E.C değeri kaç ? balık türlerine göre yetiştireceğin bitki çeşitleri de farkediyor mu?
Ben EC ölçmüyorum. Sadece 1 ya da 2 ppt oranında deniz tuzu, kaya tozu eklentisi ile bazen EDDHA demir çilat ve iz mineralleri atıyorum. Bunların dışında pH, Amonya, Nitrit ve Nitrat ölçüyorum. Sanırım tuz ve mineraller olduğu için EC yüksektir.

Bitki çeşidi ile balık türü farketmiyor ama tabii ki balığın yeterli besini suya salıyor olması, yetişecek bitki için önemli.

İlk 6 ay sistem oturana kadar marul, pazı, maydanoz, kişniş yetiştiriliyor. Yeşil yapraklı sebzeler yani. Sonra sistemde besin değeri yükseldikçe metrekare başına 1 domates, 1 patlıcan, türüne göre 2 ya da 3 biber ekleniyor.

En son kırmızı kompost solucanları eklenerek kalan kökleri yemesi sağlanıyor. Bunlar da besin olarak suya geçiyor tabii. Benim sebze yataklarının 30 santimi her zaman su altında. Solucanlar ölür mü diye epey araştırdım ama hava motoru ile hava verdiğim için eriyik oksijen seviyesi yüksek ve solucnalara bir şey olmuyor.

Sayın Koka, ırımtüzen'in anlamını kopyaladığınız için teşekkür ederim.

MeyveliTepe beğendi.
Eski 01-10-2016, 13:20   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2016
her sistemin kendine göre detayları var bu sistemi de en iyi şekilde senin deneyimlerinden öğrenmeye çalışacağım ve insanlara topraksız tarımı anlatırken hep eski düşüncelerde ornagik olmayan tarım düşüncelerini bu sistemle anlatarak ikna olmaları daha kolay olur.

Bunun yanında kırmızı solucan alıp hem yetiştirmeciliği hemde sistemde kullanmak uygun olur

Martini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2016, 06:08   #8
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Martini Mesajı Göster
her sistemin kendine göre detayları var bu sistemi de en iyi şekilde senin deneyimlerinden öğrenmeye çalışacağım ve insanlara topraksız tarımı anlatırken hep eski düşüncelerde ornagik olmayan tarım düşüncelerini bu sistemle anlatarak ikna olmaları daha kolay olur.

Bunun yanında kırmızı solucan alıp hem yetiştirmeciliği hemde sistemde kullanmak uygun olur
Evet ırımtüzenin organik olması için balık yeminin de organik olması gerekir ve bunu yapmak da zor değil. Hidroponik benim hoşlandığım bir sistem değil. Sürekli kalsiyum, magnezyum, potasyum değerlerini düşünmekten kafayı yedirtebilir.
Irımtüzen hem balık hemde sebze yetiştirdiği için bana daha cazip geliyor, ayrıca metrekare başına en yüksek protein üretimi ırımtüzenle yapılıyor.

Eski 05-10-2016, 07:52   #9
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Evet ırımtüzenin organik olması için balık yeminin de organik olması gerekir ve bunu yapmak da zor değil. Hidroponik benim hoşlandığım bir sistem değil. Sürekli kalsiyum, magnezyum, potasyum değerlerini düşünmekten kafayı yedirtebilir.
Irımtüzen hem balık hemde sebze yetiştirdiği için bana daha cazip geliyor, ayrıca metrekare başına en yüksek protein üretimi ırımtüzenle yapılıyor.
Uyguladığınız ırımtüzen (aquaponic) sistem de bir hidroponik uygulamadır. Diğer hidroponik uygulamalarında da kalsiyum, magnezyum, potasyum değerlerini düşünmek yerine organik besleme yöntemleri kullanmak da mümkün.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2016, 10:45   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bahçeler arasında yer alan dar yollara irim denir. Buralardan devamlı su akması söz konusu değildir ama yağmur yağdığında her yoldan su geldiği gibi buralardan da su gelir. Bu daracık toprak yolların her iki tarafında mutlaka insan boyuna yakın toprak setler olurdu. Çocukluğumuzda bir yeri tarif edeceksek mutlaka irimden yola çıkardık " büyük çınarın dibindeki irimden dağa doğru yürü, yüz adım say o çitlembiğin altında kuşları bekle" gibi...

Muğla tarafından bir tarif ayrıca buldum ekliyorum alta :
"Yayladaki parsellere “yurt” ismi verilir. Genellikle 2-3 dönümlük mülkiyetlerdir ve ait oldukları ailelerin isimleriyle anılırlar.Yurtları birbirinden ayıran ve yayla yollarını da oluşturan yapının elemanları “kesik” ve “irim” gibi özel isimlerle anılmaktadır. Kesik; hem tarlaları birbirinden hem de yolları tarlalardan ayıran doğal malzeme topraktan oluşturulmuş, bunun da üstünü örten yer yer karaağaçlar ve çalı gruplarından oluşan doğal bölücü öğelerdir.Genellikle tarlanın ve kesiğin köşe yaptığı yerlerde kızılcık, kovam eriği gibi yaban ağaçlar bulunur ama bu ağaçlar asma ve böğürtlenlerle sarılmışlardır. Bu kısımlara kabalık denir. İrim iki yanında kesikler yer alan ve bunlar boyunca yükselen ağaç ve çalı gruplarının üstünü örttüğü, yaya geçişine açık en çok 1,5-2 mt genişliğinde olan doğal yol ağlarıdır."

Sisteminizin ismi " irimtüzen" olmalıydı.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2016, 03:47   #11
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Uyguladığınız ırımtüzen (aquaponic) sistem de bir hidroponik uygulamadır. Diğer hidroponik uygulamalarında da kalsiyum, magnezyum, potasyum değerlerini düşünmek yerine organik besleme yöntemleri kullanmak da mümkün.
Evt haklısınız. Gerçi ırımtüzen yapan kişiler bu hobinin tamamen hidroponikden ayrı olduğunu savunuyorlar. Hidroponiğin derin su kültürü (deep water culture) ve besin akıntı kanalı (nutrition film technique) dazaten ırımtüzen de yerini bulmuş yöntemler.

Dediğiniz gibi sıvı gübreleri daha iyi kavramak ve uygulamak hidroponikde organik üretim yapmak için gerekli. Ben irfan çayı, sıvı balık gübresi, yabani ot çayı ve peynir altı suyu ile hazırladığım gübreleri kullanıyorum. Tabii ırımtüzende sadece yapraklara.

Eski 06-10-2016, 04:22   #12
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Sayın Hoşseda teşekkür ederim. Baktığım sözlüklerde ırım = içinden su geçen arazi parçası olarak geçiyordu. Bir saattir aynı web sitesini bulmaya çalışıyorum ama sanırım kalkmış. turkcesivarken.com'dan Gökbey Uluç beye de yazmıştım ama bir cevap gelmedi. irim sizin dediğiniz gibi patika, yol anlamına geliyor. Belki turkcesivarken.com forumlarında bir girdi açıp olayı irdelesem daha iyi olacak.

Eski 06-10-2016, 04:29   #13
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Tamam Yazışmalık • ırımtüzen - aquaponics adresinde sorumu sordum. Bakalım ne diyecekler.

Eski 06-10-2016, 09:51   #14
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Sistem gayet güzel. Acaba balık hasada ne zaman yapılır.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2016, 03:54   #15
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimyager147 Mesajı Göster
Sistem gayet güzel. Acaba balık hasada ne zaman yapılır.
Sayın Kimyager, alabalık hasadı suyun sıcaklığı 14-15 derece üzerine çıkınca yapılıyor. Balık da bu arada 800 gram civarına geliyor. Mevsim şu aralar güney yarımkürede ilkbahar ve soğuk gidiyor. Böyle devam ederse bir kaç hafta daha, bu büyüklüğe erişebileceğiz.

Bu sene yavruların alımında geç kaldık. Daha doğrusu balık çiftliğindeki sel ve sıcaklıkların normalin üzerinde gitmesinden dolayı yavrular gelişmedi. Bize geldiğinde ise 1 ay filan kaybetmiştik. 8cm yavru yerine her boydan yavru bulabildik. Buna rağmen iyi bir beslemeyle sanırım bir miktar balığımız olacak.

Eski 07-10-2016, 04:01   #16
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster

Sayın Hoşseda, nihayet o siteyi buldum
GÖKTÜRKÇE SÖZLÜK
Yukarıda kopyaladığım adreste IRIM kelimesinin anlamı var.
IRIM: 1- Büyü, efsun 2- İçinden su akan toprak, arazi

Aynı adreste İRİM de var
İRİM: Müjde, iyi haber

Ama bunlar Göktürkçe sanırım. Belki halk arasında kullanıla kullanıla anlamı değişmiş veya ÖzTürkçe'de farklı anlamlar kazanmış olabilir.

Eski 07-10-2016, 16:20   #17
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Alıntı:
Sayın Kimyager, alabalık hasadı suyun sıcaklığı 14-15 derece üzerine çıkınca yapılıyor. Balık da bu arada 800 gram civarına geliyor. Mevsim şu aralar güney yarımkürede ilkbahar ve soğuk gidiyor. Böyle devam ederse bir kaç hafta daha, bu büyüklüğe erişebileceğiz.

Bu sene yavruların alımında geç kaldık. Daha doğrusu balık çiftliğindeki sel ve sıcaklıkların normalin üzerinde gitmesinden dolayı yavrular gelişmedi. Bize geldiğinde ise 1 ay filan kaybetmiştik. 8cm yavru yerine her boydan yavru bulabildik. Buna rağmen iyi bir beslemeyle sanırım bir miktar balığımız olacak.
Tam anlatamadım derdimi. Yavru balıkları sisteme koyup olgunluğa erişip hasat zamanına kadar geçen süreyi sormuştum.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2016, 17:05   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
İşaret ettiğiniz sitedeki kelimeler dikkate alındığında " ırımtüzen" sizin sisteminizi gayet iyi tarif ediyor. İsim bu haliyle kabulümüzdür

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 03:44   #19
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimyager147 Mesajı Göster
Tam anlatamadım derdimi. Yavru balıkları sisteme koyup olgunluğa erişip hasat zamanına kadar geçen süreyi sormuştum.
Sayın Kimyager147, alabalık 9 ay istiyor. Tabii bize gelen yavrunun boyu da önemli. 8cm burada standart. İlkbahar sonu ile sonbahar ortalarına doğru yavrular elimize ulaşır ama bu sefer de arada bir olan sıcak günleri meteorolojiden takip edip balık tankına buz takviyesi yapmamız gerekebilir. Gökkuşağı alabalık kesinlikle soğuk su istiyor ama bulabilirsek kahverengi alabalığın sıcaklık toleransı biraz daha geniş.

kimyager147 beğendi.
Eski 10-10-2016, 04:14   #20
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
kimyager147 ...arkadaşmız balık hasatından bahsetmiş(balıklar nezaman kızartmalık olgunluğna ulaşır)rakı balık helva gibi balıkları yemek...!!!!
gürkan yeniçeri arkadaşımız sistemde beslenen bitkilerin hasatından bahsetmiş
ben doğru anladımmı)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 15:18   #21
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
KARABAĞLAR YAYLASI

Yayladaki parsellere “yurt” ismi verilir. Genellikle 2-3 dönümlük mülkiyetlerdir ve ait oldukları ailelerin isimleriyle anılırlar.Yurtları birbirinden ayıran ve yayla yollarını da oluşturan yapının elemanları “kesik” ve “irim” gibi özel isimlerle anılmaktadır. Kesik; hem tarlaları birbirinden hem de yolları tarlalardan ayıran doğal malzeme topraktan oluşturulmuş, bunun da üstünü örten yer yer karaağaçlar ve çalı gruplarından oluşan doğal bölücü öğelerdir.Genellikle tarlanın ve kesiğin köşe yaptığı yerlerde kızılcık, kovam eriği gibi yaban ağaçlar bulunur ama bu ağaçlar asma ve böğürtlenlerle sarılmışlardır. Bu kısımlara kabalık denir. İrim iki yanında kesikler yer alan ve bunlar boyunca yükselen ağaç ve çalı gruplarının üstünü örttüğü, yaya geçişine açık en çok 1,5-2 mt genişliğinde olan doğal yol ağlarıdır.
Gezi Rehberi – Menteşe Belediye Başkanlığı

Bir arkadaşın aktardıklarını sizinle paylaşayım

Konu adını ırım değil, irim olarak değiştirelim mi?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2016, 02:16   #22
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Gezi Rehberi – Menteşe Belediye Başkanlığı

Bir arkadaşın aktardıklarını sizinle paylaşayım

Konu adını ırım değil, irim olarak değiştirelim mi?
Sayın Malina, irim kelime anlamı olarak aquaponics kavramını anlatmaya yetmiyor.

Irım ise bence tam uyuyor.
IRIM: 1- Büyü, efsun 2- İçinden su akan toprak, arazi

Eski 13-01-2017, 08:23   #23
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Irımtüzen Videolu anlatım

Arkadaşlar, şöyle bir video çektim. Bunlar ilk denemeler. Akuaponik hakkında fazla bulandırmadan genel olarak bilgi vermeye çalıştım.

https://www.youtube.com/watch?v=a77PK4IaAxc

Eski 13-01-2017, 12:45   #24
Yeni Üye

mmtctn's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2016
Merhaba Gürkan bey,
Akuaponik sizin deyiminizle ırımtüzen sistemleri daha önce duymuştum fakat bu kadar detaylı öğrenme fırsatım olmamıştı sizin videonuzda detaylı fikir sahibi oldum ve ilgimi çekti. Konu ile ilgili size bir sorum olacak. Suyun nasıl bir hızla devirdaim etmesi gerekiyor ve bu sistem motorsuz bir şekilde yapılabilir mi ?

mmtctn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2017, 05:10   #25
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Genel olarak suyun 1 saatte devir daim etmesi salık verilir. Örneğin 1000 litrelik bir su hacmi varsa, pompanın da 1000 LPH olması gerek. Maalesef pompasız olmaz ama rüzgar, basınçlı hava veya güneş enerjisi ile çalışan pompalar ile olabilir.

Eski 14-01-2017, 22:53   #26
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2016
gürkan bey ciddi çalışmalara her zaman saygı duymuşumdur
bir ailenin ihtiyacı olan sebzeleri bu sistem için nekadar alan gerekli

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2017, 23:09   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sisteminizde biofiltre var mi ?
Balik azalttiginizda, hasatta, gubre ilavesi azalacagindan ayni miktarda bitki besleyebilecek misiniz?

Bitkiler azalinca sistem filtrasyonu tam yapamayacaksa balilar zehirlenip olmeyecek mi ?

Bu risklerden kacinmak icin biryerlerde sisteme eklenmeye hazir balik ve bitki bulundurulacak mi ?
Basarilar

beşiktaşlı beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2017, 13:46   #28
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Sayın Kızıltan,
Biofiltre olarak sebze yatakları kullanılıyor ama büyük dışkı ve yenmemiş yemleri çıkarmak için mekanik filtreler de yararlı oluyor. Balık azaldığında bitkiler hala fazlaysa sisteme ev yapımı sıvı gübre takviyesi yapıyoruz. Hazırda 3 adet sazan balığım var, onları da ilave ettiğim oluyor. Bitkiler azalırsa sistem bir süre kendini korur. Nitrit çoğalır ama sistemde tuz olduğu için ve oksijeni yüksek tuttuğumuzdan tolerans sağlar.

Hazır bitki **** fide her zaman bulunuduruyorum. Genelde tohumları atıyorum. Bazen fide dikiyorum.

Sayın Beşiktaşlı,
Toplam 10 merekare civarında sebze yatağı ile 4 kişilik aileye yetecek sebze çıkar fakat yönetimin bio-intensive presiplerine göre yapılması gerekir.

Eski 16-01-2017, 18:02   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Devirdaim yapan su varil benzeri ve icerisinde sunger ve benzeri seylar bulunudran kaptan gecerse orada bir muddet sonra ( birkac ay ) olusan ve yerlesen mikro organizmalar suyun tasviyesibe yardimci oluyor . Bunlar cok asiri olmayan balik ve bitki populasyonu degisikliklerinde tampon gibi isleyerek sistemin cokmesini engelliyor. Bu filtre o;madigind sebze yataklarini temizleme ve ya kullanilan medyayi degistirme sorun olabiliyor.

Sistemi bilmeyenler icin yazayim, burada onemli olan balik sayisi ve ya buyuklugu degil, kullanilan yem miktari. Nekadar yem yerlerse okadar cok tezek cikiyor ve suyu kirletiyor, bu kirlilik bitki tarafidan gubre gibi kullaniliyor. Hesaplamalar kullanilan, elbette yenilen, yem miktari uzerinden yapiliyor.

Bir yerde alabalik ciftligi var diyelim, su icinde oksijen surekli azaldigindan devamli yeni su ekleniyor ve eski su tahliye oluyor. Bu tahliye olan su gubre iceriyor. Bunu alip sebze yataklarina verirseniz oradan donen suyu artik olarak dogaya birakabilirsiniz. Zaten balik ciftligi dogaya birakiyordu simdi siz temizleyerek biraktiniz yani cevre kirliligini bir miktar engellemis de oldunuz. Sebze yatagina gore ihtiyacin uzerinde kirli su oldugundan hicbir zaman gubreli su sikintisi cekmezsiniz, sistemi cok buyuk kurabilirsiniz. Bunu alabalik ciftligi ve ya tarla havuzlarinda cupra / levrek yapanlar kullanabilir. Bu havuzlarda uretim yapanlarin topraklari ve sulari tarima elverisli olmadigindan boyle bir bitkisel uretim ek kazanc olur.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2018, 10:57   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2018
Hacam gerçekten çok enteresan vede yapılması gereken bir iş. Toraksız tarım deneme çalışmalarım var. Balıkla beraber istanbulda yetiştirme girişimim var. Bu konuda sizinle nasıl görüşebiliriz. İstanbul'da yaşıyorum. Sizinle nasıl irtibata geçebiliriz. Saygılarımla. Cumhur Sayın 0532 266 0920 İstabul

Fatisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024