agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler
  • 4 Gönderen Ferhat Ozdemir
  • 3 Gönderen Ferhat Ozdemir
  • 5 Gönderen Ferhat Ozdemir
  • 6 Gönderen Ferhat Ozdemir
  • 2 Gönderen sahasem
  • 3 Gönderen hdhd06
  • 2 Gönderen Ferhat Ozdemir
  • 3 Gönderen Ferhat Ozdemir
  • 1 Gönderen kiziltan
  • 1 Gönderen volkan0048

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2016, 03:04   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Balkonda topraksız tarım için otomasyon

Selamun aleykum.
Eski mesajlarimda da bahsettigim otomasyon sistemini tam olmasa da bitirdim elhamdulillah. Son 2-3 haftadir sistem aktif durumda. Bu sure zarfinda eksik ve hatalarla ugrastim.

Kusura bakmayin adim adim resimleyemedim. Cektigim resimler :

Eklenen Resimler

Ferhat Ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2016, 03:06   #2
Ağaçsever

3d printer ile display kutusunun print edilmis halli (on kisim)

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2016, 03:09   #3
Ağaçsever

Gri fanli kutu peltier ile yaptigim su sogutma sistemi

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2016, 03:15   #4
Ağaçsever

2.8 inclik dokunmatik ekran kablosuz olarak sisteme bagli.
Ayrica sistem moduler olarak yapildi. Son anda karar degistirip ayri modul olarak internet arayuzu de ekledim.

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2016, 03:18   #5
Ağaçsever

Sistemin son calisir hali. Ayrica bahsettigm internet modulu de sisteme bagli. Kablosuz olarak ana sistemden bilgileri alip, modeme veriyor.

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2016, 03:31   #6
Ağaçsever

We Uzak kontrol ve goruntuleme web arayuzu.
Sayfayi incelemek isteyen arkadaslar ozelden mesaj atarsa linki verebilirim.

Gelelim eksik ve hatalara.

Sistemde suan besin ve asit tanklari aktif degil. Mevcut sistem besin eklemesi icin hava basinci uygulayip checkvalve ile kontrol ediyordum, lakin sistemi ilk aktif ettigimde besin sistemi duzenli islerken, ortadaki besin tankina bagli checkvalve sizdiriyormus. Belli araliklarla 5 er mil koymasi gerekirken, tek seferde 500ml eklemis. EC degeri otomatik olarak 5.40 lara yukselmis. Durumu farkeder etmez mevcut suyu damacanalara aldim. Lakin 3 damacana su bosaltmama ragman sistem ancak kendine gelebildi.
Bitkiler o an tepki vermese de ertesi gun kendilerinden gecmislerdi. Biberlerin yapraklari suzgece dondu. Bir kac gun sonra toparlamaya basladilar.

Bu yuzden hava basincli besin takviye isinden vazgectim. Onun yerine vakum pompa aldim, onlari onumuzdeki hafta sisteme ekleyecegim insAllah.

EC ve PH olcumu
Ekranlarda dikkat etmissinizdir, PH yuksek gosteriyor. Kullandigim devrelerden dolayi problar birbirini etkiliyor. Gerci uretici firma da elektronik isolator kullanmasini tavsiye ediyor. Ben kullanmamistim, goruyorum ki kullanmak gerekiyormus. EC olcumu dogru yapiyor, EC probunu sudan cikarinca PH de dogru olcum yapiyor.
Suan icin yeni devre malzemelerim ve cizimlerim hazir, insAllah onlari da onumuzdeki hafta yaparim.

Sistem tamamen biter, sorunsuz calisir ise, siz degerli arkadaslarla, tum kaynaklari paylasirim insAllah.

Selam ve dua ile.

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2016, 08:04   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2016
Hocam helal olsun maaşallah. Sistem çok hoş görünüyor çalışmalarınızın başarı ile devamını dilerim..

sahasem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2016, 17:26   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahasem Mesajı Göster
Hocam helal olsun maaşallah. Sistem çok hoş görünüyor çalışmalarınızın başarı ile devamını dilerim..
Allah razi olsun. Hayirlisi ile tum eksikleri gidereyim, Turkiye sartlarinda temin edilecek malzemelere gore tasarlayip sizlere sunarim insAllah

Selam ve dua ile.

Eski 19-05-2016, 01:42   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2015
hocam öncelikle tebrik ederim
bende benzer ancak daha basit bir düzenek hazırlamak istiyorum. aslında arduino ile ilgili siparişlerimi verdim ancak elime geçmesi 40 günü bulacak sanırım. ayrıca ph ve ec sensörlerini aşırı pahalı bulmuştum onları kontrol etmedikten sonra ne işe yarar ki zaten siz onları ve soğutma için ne kullandıysanız onu ne kadara aldınız ?

ayrıca sisteminizi olduğunca ayrıntılı bir açıklama yapabilirseniz benim gibi birçok amatöre öncülük etmiş olursunuz

başarılarınızın devamını dilerim

hdhd06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2016, 08:25   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdhd06 Mesajı Göster
hocam öncelikle tebrik ederim
bende benzer ancak daha basit bir düzenek hazırlamak istiyorum. aslında arduino ile ilgili siparişlerimi verdim ancak elime geçmesi 40 günü bulacak sanırım. ayrıca ph ve ec sensörlerini aşırı pahalı bulmuştum onları kontrol etmedikten sonra ne işe yarar ki zaten siz onları ve soğutma için ne kullandıysanız onu ne kadara aldınız ?

ayrıca sisteminizi olduğunca ayrıntılı bir açıklama yapabilirseniz benim gibi birçok amatöre öncülük etmiş olursunuz

başarılarınızın devamını dilerim
Tesekkurler. Suan seyehate cikiyorum, 3-4 gun sonra insAllah detaylari paylasirim.
Selam ve dua ile.

mazda_ozan ve hdhd06 beğendi.
Eski 04-07-2016, 20:24   #11
Ağaçsever

Cumleten Selamun Aleykum.
Gecikmeden dolayi kusura bakmayin arkadaslar.

hdhd06 kardesim oncelikle senin soruna cevap vereyim, su sogutma sistemini peltier ile yaptim. Peltier'in nasil calistigini internetten bulabiliersin.

Name:  UT8VUGzXihXXXagOFbX4.jpg
Views: 1343
Size:  35.2 KB

Ilk gunden bugune kadar yasadiklarimi paylasayim.

Seyehate cikmadan once elimden geldigi kadar sistemi kontrol edip, eksiklerini tamamlayip evden ciktim. Eksilen su icin, musluktan su cekmek yerine ek olarak su takviye tanki eklemistim. Bu tank yaklasik 50 L su aliyor. Sirkulasyon tanki ise yaklasik 60 LT su aliyor.
Buranin havasi cok sicak oldugundan, ve yetistirdigim bitklerin(Domatesler) cok su tuketmesinden dolayi, Yedek tanktaki su bitme asamasina gelmist. Bu sure zarfinda EC sensorunun kireclenmesinden dolayi, sistem EC degerini hep dusuk gormus. Yani EC yukseldiginde otomatik su eklemesi gerekirken, sadece su seviyesi azalinca su eklemis. Tabii su azalinca EC degeri dogal olarak yukseliyor, lakin sensorden dolayi sistem bunu tespit edememis. Bu yuzden bitkiler biraz zarar gormustu.
Bitkileri kamera ile takip ettigimden, gec de olsa tersligi farkedip, sisteme manual olarak mudahele edip su ekledim. Elhamdulillah 2-3 harici digerlerini kurtardim.

Ayrica EC ve PH olcum devrelerinde elektronik bariyer kullanmadigimdan PH olcumu hatali yapiyordu. Yukarda farkettiyseniz PH 10 vs idi. Bunun sebebi EC ve PH sensorunun birbirlerini etkilemesi.
Gecen gun Cin'e yaptirdigim PCB ler elime ulasti. (1 ay kargo surdu)
Elhamdulillah kalite bekledigimden iyi cikti.

Name:  2016-07-04 13_19_06-IMAG2099.jpg - Windows Photo Viewer.jpg
Views: 929
Size:  51.6 KB

Devrenin montajini yapip test ettim, Elhamdulillah sorunsuz calisti.
Ihtiyaci olan arkadaslara devrenin cizimini gonderebilirim. Ayrica baski devreyi yapmakla ugrasmak istemeyenler Cin'de yaptirabilirler. Ben resimdeki gibi 5 adet PCB yi kargo dahil 13$ a yaptirdim. Gordugunuz PCB de EC ve PH icin iki ayri bariyer devresi mevcut.

Suan icin arayuzu guncelleyecegim bir de yazilim konusunda bir kac eksiklikler farkettim. Onlari revize edecegim insAllah.

Selam ve Dua ile, hayirli bayramlar.

Eski 04-07-2016, 20:57   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Bravo !!

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2016, 21:22   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Bravo !!
EyvAllah, Allah razi olsun/

Eski 04-07-2016, 21:50   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Allah'ın izni ile bu sistem oldu demektir, emeğine canına sağlık, allah yardımcın olsun, bilgi paylaşımın içinde allah razı olsun....bilgi paylaştıkça büyür

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 12:35   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2016
Merhaba Arkadaslar..
Bu guzel paylasim icin tesekkurler..
Bende terasta topraksiz sulu sistem bisiler yetistirmek istiyorum..Tekirdag Corlu ya yakin olan arkadaslar in bilgilerin yararlanmak isterim.

Nakro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2016, 23:30   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2015
hocam peltier i araştırdım çok işe yarar geldi 4 adette ben aldım elinize sağlık ve paylaşımlarınız için teşekkürler

hdhd06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024