agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 4 Gönderen foreverf1
  • 5 Gönderen foreverf1
  • 2 Gönderen Ekrem Çelikcan
  • 1 Gönderen foreverf1
  • 1 Gönderen kiziltan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2016, 20:16   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2007
foreverf1 / Terasta topraksız tarım (Çilek)

Merhabalar.
Terasımda hobi olarak sürdürdüğüm topraksız tarım maceramda bu 3. senem. Geçen yıl pvc borular içinde sulu ortamda yetiştirmeye çalştığım ve hüsrana uğradığım çilek denememden sonra bu yıl sistemimi değiştirdim. Plastik bardak çapında deldiğim pvc boruları uc uca ekleyerek 12 metrelik bir ortam hazırladım ve içini komple cocopeat ile doldurdum. Yaklaşık 75 adet çilek fidesini bu deliklere yerleştirdim. Deliklerin üzerine gelecek şekilde damlatma borusu yerleştirdim ve 2 lt/saat damlatma kapasitesine sahip damlatıcıları monte ettim. Sisteme günde bir defa yaklaşık 10 dk süre ile (efe446 arkadaşımızdan temin ettiğim) besin eriyiği veriyorum. Yaklaşık 4. hafta sonunda çilek toplamaya başladım. Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

2.Hafta Sonrası

Eklenen Resimler

Düzenleyen foreverf1 : 16-05-2016 saat 20:18 Neden: Fotoğraf çekim haftasını belirtme
foreverf1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 20:17   #2
Yeni Üye

4.Hafta

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2016, 21:38   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2016
Terasa çok yakışmış, ben her evde balkonda ya da terasda böyle manzaraların olması taraftarıyım, Topraksız tarımın güzel yanı enteresan bir şekilde sadece sizin yaptığınız emeklerden değil, sizinle aynı işe koyulmuş başka insanların emekleri ile de mutlu olmayı sağlıyor. Pimaş boruların yerleşmesi ve düzeni işçilik açısından çok iyi. Pimaş borular geçen sene delinmiş halde elinizde kalan borular mı yoksa bu sene mi hazırladınız, bunu sormamdaki maksat, delinmiş boruların cocopeat ile doldurulması bazı arkadaşların tecrübelerini göz önüne getirince zor olur gibi, içi dolu boruyu mu kestiniz yönteminizi merak ettim. Birde drenaj tekrar besin tankında mı toplanıyor. Toplanıyor ise ortalama haftalık besin kaybı ne kadar. Tekrar hayırlı olsun.

selimkuntay ve cemcem43 beğendi.
Ekrem Çelikcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 09:17   #4
Yeni Üye

Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler.
Pvc borular geçen sene sulu ortamda kullandığım delinmiş borular. Dediğiniz gibi sistemi kurarken en zorlandığım kısım bunları cocopeat ile doldurmaktı. Tüm sistemi kurmak sanırım 3 tam günümü aldı.
Kullandığım besin tekrar tanka dönmüyor, sistemin uç kısmı apartmanın giderine bağlı durumda. Tabii cocopeatin akmaması için o kısma içeriden sık gözenekli bir filtre tasarladım. Zaten cocopeat'in su tutuculuğu yüksek olduğu için günlük 10 dk. sulamam sonrasında çok fazla bir akış gerçekleşmiyor.

Eski 17-05-2016, 09:56   #5
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Merhaba Sayın foreverf1,

Öncelikle paylaşımınız beni çok mutlu etti. Başarılar , bol bol hasatlar dilerim. Havaların düzelmesi ile dahada iyi olacağına inanıyorum. Direk güneş görmesi aşırı ısınmaya yol açacak gibi ama umarım sıkıntısız geçer. Size önereceğim şey su deponuza bir kapak uydurun güneş görmesin. Birde geçen senelere göre bitkilerin durumu nasıl?

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 10:38   #6
Ağaç Dostu

Bende katı ortamda cocopeat de kovalarda domates yetiştirmeye çalışıyorum. Birde sizin yaptığınız gibi balkona bir sistem kurmayı düşünüyorum, sizin gibi çilek ekeceğim. Sesli düşünmek gerekirse pimaş boruyu delip sizin gibi delsem sonra doldursam diyorum. Doldurmadan önce delikleri streç film ile kapatıp sonra cocopeat ile doldurursam zahmetsiz olacağını düşünüyorum. Delikler arası mesafeyi ortalama ne aldınız 15 cm uygunmudur.

Eski 17-05-2016, 10:53   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Ekom

Boruyu deleceginize. buyuk yagmur olugu alip yapmayi dusunseniz, bunlarin uzerinde kapak var, doldurma, bosaltma, temizleme daha kolay olur.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 11:41   #8
Ağaç Dostu

Doğru diyorsunuz sn kiziltan, ortalama metre fiyatlarıda aynı. Ama bu pimaş boru amatörlerin ilk göz ağrı.

Eski 17-05-2016, 11:45   #9
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
akan sudan geçiş olduğu için sıkıntı olmuştur

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2016, 13:27   #10
Ağaç Dostu

Sn Foreverf1
Çileklerinizin durumu ve günlük sulama rejimi ve Ec değerlerinde son durum nedir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024