agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2011, 11:33   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Evde perlitte çilek

Merhabalar,

Cam balkonda rubigem marka çilekleri Bauhaus tan aldığım yağmur oluklarının içerisinde yetiştireceğim. Perlitin içine %10 civarında torf karıştırdım. Kudret Beyden aldığım besin eriğini kullanıyorum. Günde 2 defa sabah ve akşam, toplamda 200ml/bitki/gün şeklinde sulama yapıyorum. Deneme amaçlı, 2 adet oluktan bir tanesinde bitkileri 9cm, diğerinde 16cm aralıklarla diktim.Sonuçları merakla bekliyorum...

Selamlar, saygılar...

Eklenen Resimler

KRTL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 07:31   #2
Yeni Üye

saki1saki's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
sonuç yok mu? çilek yemek nasip oldu mu?

saki1saki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2012, 14:09   #3
Ağaçsever

Dikim tarihinden itibaren neredeyse 2 ay olmuş. Bitkilerin gelişimi yavaş da olsa devam ediyor. Yapraklar artıyor. Tahmin ediyorum, havalar ısınınca çilekler gelmeye başlayacak. Bu aralar Ankara çok soğuk. Gündüzleri sıfırın altında sıcaklık. Cam balkonda daha yüksek ama...

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2012, 13:21   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Çok sağlıklı gözüküyor yapraklar umarım artık meyvesine kavuşabilirsiniz.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 22:55   #5
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Görünüşleri çok güzel , çiçeklenme tamamen ortam sıcaklığından kaynaklanmakta hiç dert etmeyin, havalar ısındığında fideleriniz gayet güçlü ve güzel gelişmiş olucak, meyve kalitenizde bu sebebten dolayı verimli ve kaliteli olur

Kolay gelsin...

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 23:59   #6
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Çileklerinizin gelişmeleri güzel gözüküyor. Çilekleriniz uygun sıcaklığı bulduğunda meyvesini alırsınız.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 08:07   #7
Ağaçsever

Gelişimlerin doğru olduğunu duymak güzel. Sonuçları merakla bekliyorum.

Yorumlarınız için teşekkürler...

Eski 23-01-2012, 14:23   #8
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Çok güzeller. Nazar Değmesin.

Peki çuvalda çilek nasıl oluyor bilgisi olan varmı? Asker bir akrabam anlatmıştı ama deneme imkanım olmadı. Kısaca geç kaldım desem yeridir. Kıldan yapılmış çuvalların içine çok geçirgen bir malzeme hazırlayıp dolduruyorlarmış. Sonrasında çuvallara belli bir düzende delikler açarak çilekleri dikiyorlarmış. Sonrasında tavana asıyorlarmış. Çilek ağacı oluyormuş.. hiç denemedim... Acaba nasıl olur?

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 11:25   #9
Ağaçsever

Merhabalar,

Son fotoğraflardan bu yana 2 ay, dikim tarihinden bu yana 4 ay olmuş...

Ankara'da havalar ısınmaya başladı. Çiçekler de gelmeye başladı.

Çilekler çok dayanıklı çıktı. Bu sene ki aşırı soğuklara dayandı. Geceleri dışarısı -15'e kadar inmişti. Muhtemelen balkonda da -10, -12 leri görmüşüzdür...

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2012, 17:56   #10
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Darısı yemeğe olsun. Ankara'nın bu sene ki kışından çıktığına göre o da olur inşallah

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 08:40   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci Mesajı Göster
Darısı yemeğe olsun. Ankara'nın bu sene ki kışından çıktığına göre o da olur inşallah
İnşallah : )

Eski 20-03-2012, 12:00   #12
Ağaçsever

ergun tulay's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2008
Sayın KRTL bu çalışmanızda yağmur oluklarını yandan kapatmıyor musunuz? Ayrıca besi eriği terkibi nedir? Devrede pompa var mı? Selam saygılar

ergun tulay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 17:26   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergun tulay Mesajı Göster
Sayın KRTL bu çalışmanızda yağmur oluklarını yandan kapatmıyor musunuz? Ayrıca besi eriği terkibi nedir? Devrede pompa var mı? Selam saygılar
Sayın ergun tulay,

Olukları kapatıyorum. Bauhaus'tan olukları alırken yan kapatmalarını da almıştım. Olukların altını eğimin en düşük olduğu yerde delip drenaj hortumlarını bağladım. Drenajdan akan sular depoya geri dönüyor.

Besin eriğini Kudret Beyden aldım. mtugrul beyin çilek sisteminde kullandığı formül;
NO3 10,5mM/l
H2PO4 1,5mM/l
SO4 3,0mM/l
NH4 0,5mM/l
K 5,0 mM/l
Ca 3,0 mM/l
Mg 1,5 mM/l

Devrede akvaryum pompası var. Dijital zaman rölesi ile günde 2 defa sabah akşam sulama yapıyorum.

Selamlar

Eski 26-03-2012, 20:33   #14
/

Giriş Tarihi: 26-03-2012
Güzel çalışmanızı ilgiyle izlemekteyim, önerim hem soguga karşı hemde azalan aydınlanmaya karşı bitkiye destek olmanız . bunu belki 1-2 florasanlada yapabilirsiniz . Saygılarımla..

temelfusion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 21:54   #15
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
İzmirdeki yazlığımın bahçesindeki çilekler şu an çiçeklendi ayni sizinki gibi. Ama sizi tebrik ediyorum. Gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Çilekleriniz de bakalım toprakdaki çileklerle ayni zamanda olacaklar mı?
Name:  P1050557-800.jpg
Views: 3350
Size:  72.4 KB

Name:  P1050615-800.jpg
Views: 3405
Size:  70.3 KB

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 08:13   #16
Ağaçsever

Sayın temelfusion, sayın Ayşiş,

Teşekkür ederim...

Son bir haftadır bitkilerde inanılmaz bir gelişme var. Herbirinde 4er 5er çiçek oluştu birden. Yapraklar arttı. Fotoğrafları yakında koymaya çalışacağım.

Bir de Ankara'da ticari bir yetiştiricilik yapmakla ilgili bir fikir oluşmaya başladı kafamda. Haydi hayırlısı : )

Saygılar, selamlar

Eski 27-03-2012, 17:21   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KRTL Mesajı Göster
Günde 2 defa sabah ve akşam, toplamda 200ml/bitki/gün şeklinde sulama yapıyorum.
Sayın Krtl,
bilgisizliğimiz bağışlayın,
her kök için günde 200 ml olacak şekilde sulama yapıyorsunuz değil mi

jineop beğendi.
U_Yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 17:30   #18
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi U_Yilmaz Mesajı Göster
Sayın Krtl,
bilgisizliğimiz bağışlayın,
her kök için günde 200 ml olacak şekilde sulama yapıyorsunuz değil mi
Sayın U_Yilmaz,

Doğrudur.
Topraksız Ortamda Çilek Uygulamalarım çalışması baz alınarak sistem hazırlanmıştır.

jineop beğendi.
Eski 29-03-2012, 12:54   #19
Ağaçsever

Son fotoğrafları ekliyorum...

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2012, 13:35   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Merhabalar KRTL.
Elinize saglık gayet güzel bir çalışma çıkarmışsınız.
Yanlız anladıgım kadarıyla fotografa göre balkonunuzun sol tarafı iyi güneş alıyor büyüme gayet güzel ama sag taraf daha az gelişmiş. Bence eğer imkan varsa arada bir düzeneği saglı sollu çevirin böylece fidelerin boyu aynı seviyeye gelir.
Bol hasatlar

Murat AKİKOL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 14:05   #21
Ağaçsever

Sayın Murat AKİKOL,

Yorumunuz için teşekkür ederim. Güneş ışığını yan bina engelliyor gerçekten. gün doğumu ve batımında gelişen yerler daha fazla ışık alıyor. Çevirme işlemi biraz zor ama deneyebilirim.

Eski 12-04-2012, 07:50   #22
Ağaçsever

Selamlar,

Yeni fotoğraflar ekliyorum;

2. fotoğrafta görülen bir problem dikkatimi çekti. Bir iki bitkide var. Yaprakların uçlarının daha açarken siyahımsı olması ve büzülmüş olması...

Bununla ilgili fikri olan var mıdır? Bir de yaprak sayısı biraz fazla geldi bana...

Teşekkürler

Eklenen Resimler

jefri beğendi.
Eski 14-04-2012, 14:11   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2012
merhaba
Yeni gelişen yaprakların uç kısımlarında büzüşmelerle birlikte kurumaların oluşumu kalsiyum eksikliğinin en önemli belirtisidir.
http://www.uzumsu.com/incele.asp?blo...iler&kimlik=91

limon_sever beğendi.
jefri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 15:14   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2012
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KRTL Mesajı Göster
Sayın temelfusion, sayın Ayşiş,

Teşekkür ederim...

Son bir haftadır bitkilerde inanılmaz bir gelişme var. Herbirinde 4er 5er çiçek oluştu birden. Yapraklar arttı. Fotoğrafları yakında koymaya çalışacağım.

Bir de Ankara'da ticari bir yetiştiricilik yapmakla ilgili bir fikir oluşmaya başladı kafamda. Haydi hayırlısı : )

Saygılar, selamlar
Merhabalar sayın KRTL calışmalarınız güzel başarılarınızın devamını diliyorum.Ankara'da kışın zor olmazmı,hangi bölgede yapmayı planlarsınız? soğuktan dolayı ısıtma problemi nasıl cözülür?cözülen ısıtma maliyeti yükseltmez mi?ticari yönden yükselen maliyetle satış rakamı kurtarırmı?aklıma gelen ilk etapta bir kaç sorum oldu merak ettim kusura bakmayın...HADİ HAYIRLISI BAKALIM : )

kerimcan226 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 09:55   #25
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jefri Mesajı Göster
merhaba
Yeni gelişen yaprakların uç kısımlarında büzüşmelerle birlikte kurumaların oluşumu kalsiyum eksikliğinin en önemli belirtisidir.
ileklerde besin elementlerinin faydalar ve eksikliklerinde ortaya kan belirtileri -1-(N, P, K, Ca, Mg, S )
Sayın jefri,

Çok doğru bir teşhis. Teşekkür ederim.
Ben de sorunun kaynağını araştırmaya başladım. Besin eriğinde sorun olduğunu zannetmiyorum. Belki ph daki değişiklikler kalsiyum alımını zorlaştırıyordur. Daha sık kontrol etmek lazım. Zaman zaman 6.0 civarında gezdiği oluyor. 6.5-6.8 gibi sanki daha doğru olacak.

Kaynaklardan okuduğum kadarıyla bitkinin hızlı büyümesi de bu eksiklikten dolayı olabilir. Belki sulamayı miktar olarak aynı fakat, azar azar yapmak daha mantıklı olacak. Çünkü sulama miktarındaki ani artışlar da kalsiyum alımını etkiliyormuş.

jefri beğendi.
Eski 16-04-2012, 10:02   #26
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerimcan226 Mesajı Göster
Merhabalar sayın KRTL calışmalarınız güzel başarılarınızın devamını diliyorum.Ankara'da kışın zor olmazmı,hangi bölgede yapmayı planlarsınız? soğuktan dolayı ısıtma problemi nasıl cözülür?cözülen ısıtma maliyeti yükseltmez mi?ticari yönden yükselen maliyetle satış rakamı kurtarırmı?aklıma gelen ilk etapta bir kaç sorum oldu merak ettim kusura bakmayın...HADİ HAYIRLISI BAKALIM : )
Merhaba sayın kerimcan226,

Ankara'da kışın yetiştirebiliyorum şuanda. Cam balkonda ama soğuk orada da 5 derece fark ediyor. Kökler naylon ile örtülü olduğundan bu kışı geçirdi bitkiler. Sadece sulama suyu dondu. O sorunu da besin tankına bir ısıtıcı ile çözebilirim diye düşünüyorum. Kritik nokta şu olacak sanırım; ne kadarlık bir alanda ve sürekli bakım için yaşadığım yere ne kadar uzaklıkta bir yer bulacağım. Bir evin terası bile ufak bir yan gelir için yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ticari derken aradığım yüksek bir yatırım değil. Zaten şuan bunu planlamak için erken, daha hiç meyve elde edemedik : )

Selamlar

Eski 26-04-2012, 09:16   #27
Ağaçsever

Merhaba,

Karşılaştığım sorunları yazmaya devam ediyorum. Kalsiyum sorunu biraz daha iyiye gidiyor bu aralar. Sulamayı üçe çıkarmayı düşünüyorum.

Soğuğun etkisi çiçeklenmeden önce görülmemişti ama ilk çiçeklerde birkaç gece oluşan ani sıcaklık düşüşü çiçeklerin dişi organlarının ölmesine (kararmasına) yol açtı. Yani ilk çiçekleri kaybettik. Koparıp atmayı düşünüyorum. Zaten gelişim göstermiyorlar.

Meyve gelişimlerinde de gece gündüz sıcaklık farkından dolayı yavaş bir gelişim sürmekte. Bazı şekil bozuklukları da dikkatimi çekti.

Kol oluşumları başladı. Şuanda torfa ekmek için zamanım olmadığından, koparılıp atılacak...

Fotoğrafları en kısa zamanda ekleyeceğim.

jefri beğendi.
Eski 27-04-2012, 09:24   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Merhaba Sn.KRTL,
Çilekleriniz gayet iyi görünüyor.Yaprak kenarlarındaki sorununuzu sadece kalsiyuma bağlamak yanlış olabilir.Ani hava değişimleri veya çözelti Ec değerinin yakıcı etkisiyle de olabiliyor.Soğuktan etkilenen çiçeklerinizi bekletmeden kopartıp atın.Yeni gelecek çiçekleri beslemek daha akılcı olur.Kolları da aynı şekilde dip kısımlardan bitki çiçek koçanına zarar vermeden dikkatli bir şekilde kopartın.
Ev ortamında Ankara gibi bir yerde yaptığınız çalışma alkışlanacak ölçüde başarılı.Sizi kutlarım.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Sevgiyle kalın..

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 10:00   #29
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 Mesajı Göster
Merhaba Sn.KRTL,
Çilekleriniz gayet iyi görünüyor.Yaprak kenarlarındaki sorununuzu sadece kalsiyuma bağlamak yanlış olabilir.Ani hava değişimleri veya çözelti Ec değerinin yakıcı etkisiyle de olabiliyor.Soğuktan etkilenen çiçeklerinizi bekletmeden kopartıp atın.Yeni gelecek çiçekleri beslemek daha akılcı olur.Kolları da aynı şekilde dip kısımlardan bitki çiçek koçanına zarar vermeden dikkatli bir şekilde kopartın.
Ev ortamında Ankara gibi bir yerde yaptığınız çalışma alkışlanacak ölçüde başarılı.Sizi kutlarım.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Sevgiyle kalın..
Sayın mtugrul33,

Yardımınız ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Sizin beğeninizi kazanmak gerçekten mutluluk verici.

Önerilerinizi bugün uygulamaya geçiriyoum.

Sevgiler, saygılar...

Eski 04-05-2012, 07:43   #30
Ağaçsever

Son fotoğrafları ekliyorum...

3 gün önce ilk çileği yedik. Düzgün gelişmiş olan bir taneydi. 16gr ağırlığı vardı. Fotoğrafını çekemeden yenildi : )

Not: Her hafta (biraz geçikmiş bir uygulama) temiz suyla kökleri yıkıyorum.

Eklenen Resimler

bozo.0606 ve jefri beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024