agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2015, 21:55   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2013
sinangunay / Iceberg marul denemesi

Selamlar,

Arkadaşlar aylarca forumu takip edip uzun bir süre ara verdikten sonra bugün itibariyle hobi amaçlı olarak marul ve çilek denemesine başladım. Çilekler ile hafta sonu ilgileneceğim için şimdilik sadece marula ait gelişmeleri ve görselleri kayıt altına alacağım. Forumdan çok şey öğrendim, bilgilerini paylaşan herkese tek tek teşekkür ederim.

Marullarım için solucan gübresi bile aldım.

En son olarakta filizlendirme işlemi için tepsiye yerleştirdim. Gelişmeler oldukça paylaşmaya çalışacağım.

Eklenen Resimler

sinangunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 23:57   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinangunay Mesajı Göster
Selamlar,

Arkadaşlar aylarca forumu takip edip uzun bir süre ara verdikten sonra bugün itibariyle hobi amaçlı olarak marul ve çilek denemesine başladım.

Marullarım için solucan gübresi bile aldım.

En son olarakta filizlendirme işlemi için tepsiye yerleştirdim. Gelişmeler oldukça paylaşmaya çalışacağım.
Hayırlı olsun. Epeydir yeni üretim çalışması başlamamıştı. Senin konu bize iyi gelecek.
Bardaktaki ölçü aleti neyi ölçüyor. kaça alındı. Sulama malzemesi almışsın. Neler aldın. Nasıl bir sistem uygulayacaksın. Diğer malzemeler neler. Solucan gübresini nereden kaça, ne kadar aldın. Bu soruları baştan bir defa yazarsan. Herkes aklına geleni, gelince sormaz. Bir kerede bitirilmiş olur.
Tekrar hayırlı olsun.

vetman996 beğendi.
Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2015, 10:24   #3
Yeni Üye

Teşekkür ederim Bal_Kaktüs.

Bardaktaki ölçü aleti EC Metre ve sudaki besin değerini ölçüyorum ki hazırladığım eriyikler mahsüle zarar verecek boyutta olmasın. 40 liraya aldım, profesyonel bir cihaz değil ama hobi amaçlı kullanacağım için yeterli olacaktır. Sistemdeki tüm malzemeleri madrasol.com isimli firmadan aldım, firma sahipleri oldukça içten insanlar ve tesislerinin her köşesini gezdik özellikle solucan gübre üretimi çok şaşırtıcıydı.

Solucan gübresinin kilosunu 2.5 TL'den aldım 4 kilo 10 TL şeklinde, şu adresten: solucan gübresi fiyatı 2 tl ve satışı

Tüm fiyatları aşağıda yazıyorum:
- Marul tohumu 25 gr, 5 TL
- Solucan gübresi 4 kg, 10 TL
- Katı ortam gübreli torf 10 TL (2 poşet içinde olan)
- EC Metre 40 TL
- PH ölçüm kağıdı 3 TL
- Kafa pompası 35 TL
- Zaman ayarlı priz 15 TL
- Marul besin kiti 10 TL
- A/B eriyikleri 10 TL
- Damla sulama hortumu 20 metre 7 TL

Tüm sistem toplamda 145 liraya mal oldu ancak sistemi bir defa kurunca sadece marul değil çilek ve benzeri ürünlerde de kullanılacağı için 145 lira marulun maliyeti olmayacak. Nasıl bir sistem uygulayacağımı aşağıda anlatmaya çalışayım...

Deneme amaçlı olarak evimin arka balkonuna cips standını koydum ve kablo kanallarının içerisini siyah naylon ile örterek %20 perlit, %80 torf şeklinde bir karışım hazırladım. Marul ve çilek aynı eriyiklerden kullanabiliyor ancak dikkat edilmesi gereken bir husus marul max 1.20 EC değerini severken çilek 1.80 EC'e kadar çıkıyor o yüzden ikisini farklı kanallarda yetiştireceğim.

Öncelikle marulu fidelenmesi için tepside tutuyorum 25 C sıcaklıkta ve her gün nemlendirerek ancak tohumdan başlamanın sabır gerektirdiğini öğrendim ve bundan sonra profesyonel olmadıkça direk fide alarak girişmeyi düşünüyorum. Çilek fideleri ise bahçemizde zaten hazır olan fideleri kökledim ve kablo kanallarına yerleştireceğim bugün.

C maddesini hazırlayarak kafa pompası ve zaman ayarlı priz ile mahsülün her saat sulanmasını sağlayacağım. Bugün içinde vakit bulur bulmaz sistemin resimlerini çekerek sitede paylaşmayı düşünüyorum.

İlginize çok teşekkürler.

Eski 03-03-2015, 13:53   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Konu adınızı değiştiriyorum, lütfen Forum kurallarına göz atın

Evde Iceberg marul denemesi - Hadi bismillah

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 13:00   #5
Yeni Üye

Kayıt altında durması açısından yazıyorum arkadaşlar...

Eğer benim gibi üşengeç biriyseniz su kültüründe yetiştirmeyi deneyin zira ilk ekim işlemleri oldukça zaman alıcı ve yorucu. Bu işlemlerden sonra torfun kurutulması ve yeniden serilmesi vs düşününce daha da itici geliyor bu sistem üşengeçlere.

Bununla beraber aldığım kafa pompası endüstriyel olduğu için 5 litre suyu 15-20 saniyede basıyor bu yüzden bu sistemde şu an için kullanmıyorum ancak akar su içerisinde yapacağım zaman mutlaka ihtiyacımız olacak bir donanım. Hobi amaçlı kullanımlarda elle sulamanızı tavsiye ederim. Tüm bu ve başka sebeplerden dolayı bundan sonraki denememi gider boruları içinde tamamen akar su kültürüne dayalı yapacağım ve sistemi ona göre değiştirme kararı aldım.

Ayrıca not: Soğuk havada tohumların filizlenmesi oldukça zaman alıyor. Etrafımızda çiftçi insan çok olduğu için bilgileriyle yardımcı oldular sağolsunlar. 4 gün önce torf içerisinde yeşerttiğim tohumlar şişmeye başladı. Dün itibariyle ıslak pamuk içine koyduğum tohumlar ise şaşırtıcı bir şekilde onlardan daha fazla şişti. Ancak dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise ortamın sıcaklığı imiş. 20-25 derecede tutarsam 24 saatte çimleneceğini söylediler tohumun ve bende bunun üzerine tohumu klimanın altına koydum, bakalım hayırlısı.

Şimdilik bu kadar, gün içerisinde sistemin son haline ait resimleri paylaşmayı düşünüyorum, sevgiler.

SambaMustafa beğendi.
Eski 04-03-2015, 15:52   #6
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Iceberg marul denemesi BŞARALI OALACAĞNIZI SANMIYORUM,hadi beni utandırın:
göbek bağlama ve toprakta yetişir gibi boyutlara ulaşmıyor.umarım siz başarı sağlarsınız temennisyle deyelim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 18:06   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Olur olur sıkıntı yok.Kaç çeşit iceberg tohumu var mutlaka bu sisteme uyan bir tane çıkacaktır.Biz 5000m2 de düşünüyoruz ciddi olarak.

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 18:19   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
ilgi duyduğum bir deneme. takipçisi olacağım

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 18:33   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Alıntı:
Teşekkür ederim Bal_Kaktüs.

Bardaktaki ölçü aleti EC Metre ve sudaki besin değerini ölçüyorum ki hazırladığım eriyikler mahsüle zarar verecek boyutta olmasın.
Ec metrede 247 rakkamını okurken. 24 (biraz boşluk)7 olarak okudum. 24,7 gibi onun için ne aleti olduğunu anlamadım. Siz EC ölçtüğünüzü söyleyince anladımki. O rakkam 2,47.

Solucan gübresini bende Madrasol'dan aldım. 20 kg. aldım. Çok güzel bir mal. Zaten sahibini buradan iyi bir insan olarak tanıdığım için güvenerek aldım.
Damlama borusu galiba kendisi delikli olanlardan. İki yıl önce topraksız tarım yapmıştım. Uygulamam şöyleydi. Ben deliksiz 16 lık boru almıştım. Onun birde delgi aleti var. Onunla delmeye başladım. Zor geldi. 4mm matkap ucuyla deldim. Deliklere akvaryum musluğu taktım. Onun ucuna da 25-30 akvaryum hortumu geçirdim. Hortumun ucunu da kök bitkilerin kök yakınına sapladığım kürdanlara sabitledim. Böylece Su kökün ayağına kadar gitmiş oldu. Sulama yine akvaryum motoru ve zaman ayarlayıcı ile yapılmıştı. Bir süre önce bilgisayarım yandı (Yağmurlu bir havada yıldırım düştü) sistemin resimleri yok.
A ve B besinleri size yetecektir. Hele onu Kudret Tezel Beyden aldıysanız iz elementleri de göndermiştir. Yani herşey tamamdır. Ayrıca marul besin kiti diye bir şeye gerek yok. Onu başka bitki ve çiçeklerinizde kullanabilirsiniz.
Zevkle takip ediyorum. Daha sonraları yine katılımda bulunmaya çalışırım. Kolay gelsin.
Bir şey yazayım. Bir dahaki sefere torf yerine Cocopeat kullanırsan daha kolay ve iyi olacağını düşünüyorum.

sinangunay beğendi.
Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 11:09   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
göbek bağlama ve toprakta yetişir gibi boyutlara ulaşmıyor.umarım siz başarı sağlarsınız temennisyle deyelim
Bakalım hayırlısı zaten bunun için deneme dedik ismine ya.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oceaneagle55 Mesajı Göster
Olur olur sıkıntı yok.Kaç çeşit iceberg tohumu var mutlaka bu sisteme uyan bir tane çıkacaktır.Biz 5000m2 de düşünüyoruz ciddi olarak.
Sanıyorum 5 dönüm arazide katlı sistem ile 50 dönümlük tarım alanı elde edebilirsiniz teoride böyle ama tabii o işin maliyeti ne olur bilemiyorum 3 metresi 45 TL olan 125x3000 pis su boruları ile yapılırsa 2 tarla parası tutar sanırım. Şu sistemleri iyice anladıktan sonra ben de 1 dönüm alanda yapmayı düşünüyorum sera ve katlı sistemde.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bal Kaktüs Mesajı Göster
Ec metrede 247 rakkamını okurken. 24 (biraz boşluk)7 olarak okudum. 24,7 gibi onun için ne aleti olduğunu anlamadım. Siz EC ölçtüğünüzü söyleyince anladımki. O rakkam 2,47.

Solucan gübresini bende Madrasol'dan aldım. 20 kg. aldım. Çok güzel bir mal. Zaten sahibini buradan iyi bir insan olarak tanıdığım için güvenerek aldım.
Damlama borusu galiba kendisi delikli olanlardan. İki yıl önce topraksız tarım yapmıştım. Uygulamam şöyleydi. Ben deliksiz 16 lık boru almıştım. Onun birde delgi aleti var. Onunla delmeye başladım. Zor geldi. 4mm matkap ucuyla deldim. Deliklere akvaryum musluğu taktım. Onun ucuna da 25-30 akvaryum hortumu geçirdim. Hortumun ucunu da kök bitkilerin kök yakınına sapladığım kürdanlara sabitledim. Böylece Su kökün ayağına kadar gitmiş oldu. Sulama yine akvaryum motoru ve zaman ayarlayıcı ile yapılmıştı. Bir süre önce bilgisayarım yandı (Yağmurlu bir havada yıldırım düştü) sistemin resimleri yok.
A ve B besinleri size yetecektir. Hele onu Kudret Tezel Beyden aldıysanız iz elementleri de göndermiştir. Yani herşey tamamdır. Ayrıca marul besin kiti diye bir şeye gerek yok. Onu başka bitki ve çiçeklerinizde kullanabilirsiniz.
Zevkle takip ediyorum. Daha sonraları yine katılımda bulunmaya çalışırım. Kolay gelsin.
Bir şey yazayım. Bir dahaki sefere torf yerine Cocopeat kullanırsan daha kolay ve iyi olacağını düşünüyorum.
Evet firma olarak çok cana yakın insanlar. Tesisin her alanını gezdim, solucan gübresinin nasıl yapıldığını görmeniz lazım ağzım açık kaldı resmen

Bu arada nihayet tohumlar patlamaya başladı 2 tanesi filizlendi. Birazdan sisteme ait çektiğim tüm resimleri bu sayfaya yüklemeyi düşünüyorum. Hepinize ilginiz için teşekkür ederim.

Eski 05-03-2015, 11:26   #11
Yeni Üye

Garip bir şekilde pamuk içindeki tohumlar 2 gün sonra ekilmesine rağmen torf içindekilerden daha hızlı sonuç verdi. Torf içindeki tohumlar ayın 2'sinde pamuk içine ise dün ekildi ve sonuçlar aşağıda arkadaşlar.

Değerli yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2015, 16:08   #12
Ağaç Dostu

Bizim sistem şu videosu internette dolanan floating raft sistemi 3500m2 havuzda strafor üzerinde üretim olacak.M2 de 12 ürün almayı düşünüyoruz.Pimaş boruda üretime pek sıcak bakmıyorum.Hangi ürün olursa olsun.

Eski 05-03-2015, 18:34   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oceaneagle55 Mesajı Göster
Bizim sistem şu videosu internette dolanan floating raft sistemi 3500m2 havuzda strafor üzerinde üretim olacak.M2 de 12 ürün almayı düşünüyoruz.Pimaş boruda üretime pek sıcak bakmıyorum.Hangi ürün olursa olsun.
Aslında bence de teoride haklısınız. Besin eriyiğin içindeki kimyasallardan dolayı PVC borular aşınarak bitkiye zararlı madde verebilir belkide? Bu konuda araştırma yaptım ama pek doyurucu bir bilgiye ulaşamadım. Acaba PVC boruda üretilmiş ürünün (elbette diğer tüm etkenler istenilen şekilde sağlandıktan sonra) organik olup olmadığına dair labratuvar testi yaptıran olmuş mudur hiç...

Eski 05-03-2015, 21:01   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Selam arkadaslar daha önce başına gelen oldumu acaba bu aksam marketten aldigim marulun yapraklari, damarlari, beyaz kısımları anormal kalinlikta ve tadı tıpkı lahana gibi

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 21:02   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Telefondan giriyorum resimleri yukleyemedim

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 07:07   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Bekliyoruz

asilturk1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 12:01   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Aslında bence de teoride haklısınız. Besin eriyiğin içindeki kimyasallardan dolayı PVC borular aşınarak bitkiye zararlı madde verebilir belkide? Bu konuda araştırma yaptım ama pek doyurucu bir bilgiye ulaşamadım. Acaba PVC boruda üretilmiş ürünün (elbette diğer tüm etkenler istenilen şekilde sağlandıktan sonra) organik olup olmadığına dair labratuvar testi yaptıran olmuş mudur hiç...
Aslında işin sağlık açısı bir yana bitki köklerinin de gelişmesi ve kurulum maliyeti açısından bence alternatif üretim koşullarının araştırılması gerekli.

Eski 10-04-2015, 02:40   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2015
takipteyim

hdhd06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 08:21   #19
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Forumda marul tohumundan fidelemeye kadar bütün bilgi varmış

Balkonda Marul

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 09:05   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhabalar sevgili arkadaşlar, açmış olduğumuz konular tabii ki büyük bir merakla takip ediliyor. Ancak bir süre sonra paylaşımlar durunca insanlar sebep arıyor bu sebep açıklanmadığı için paylaşımlarımız bilgi paylaşımı açısından değerini kaybediyor. Her deneyde başarılı olunacak diye bir kural bir şart olamaz. Amatörlüktür, acemiliktir her türlü neticeye açıktır. Lütfen başarılı da olsak başarısızda olsak paylaşımlara devam edelim en azında neticenin nereye vardığını bilelim ki hata varsa bir başkası ayni hataya düşmesin.

Sevgili sinangunay arkadaşımız bir heves başlamış EC metresinden solucan gübresine kadar bir çok malzeme almış pamuğa ektiği marullar çimlenmiş ama 5 mart tan bu yana hiç bir paylaşımda bulunmamış. Konuyu netleştirirse seviniriz. tesbit ettiği hatalar varsa ayni hatalara düşmeyiz dolayısı ile paylaşımlarımız bir bilgi kaynağı haline dönüşür.
BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 15:42   #21
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
04.03.2015 tarihinde yazmıştım olmaz diye hadi beni utandırın diye
Iceberg marul, yaptığım araştırmalarda topraksız tarımda başarılı olana rastlayamadım ,yaparım olur denicem diyene çok gördüm
al arkadaş bu Iceberg marul ben topraksız olarak şöyle yetiştirdim deyen yok maalesef
sayın kudret hocam varmısın Iceberg marul u topraksız tarımda yetiştirip salata yapmaya
HADİ UTANDIRIN BENİ

Eski 12-09-2015, 20:29   #22
Ağaç Dostu

Estafurullah sayın idris şenol, sizi utandırmak değil sevindirmek için denemek isterim. Bir müsait zamanda basit bir düzenektte deniyelim gerçi havalar soğumaya başlıyor bundan sonrası nasıl bir seyir sürer bilmiyoruz ama deney deney dir. hayırlısı. İnşallah başarırız.

idris şenol beğendi.
Eski 12-09-2015, 21:05   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Buyuk gedigi soylenen pompalar sorun olmaz. Pompa cikisina bir T koyup bunun bir ucunu sisteme giden hortuma baglayin. Diger uca bir vana takip ucunu hortumla ana depoya verin. Vanayi actikca basilan suyun bir miktari depoya donecektir, bu vana ile donen suyu azaltip cogaltarak sisteme giden suyu ayarlayabilirsiniz.
Vanayi sisteme gidene baglayarak da yapabilirsiniz ama diger tarafta damlama olmadigindan ( depoya donen kol ) direnc az olacak ve fazla su donme ihtimali olacaktir, yeteri kadar hassas olmayabilir.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 21:33   #24
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Estafurullah sayın idris şenol, sizi utandırmak değil sevindirmek için denemek isterim. Bir müsait zamanda basit bir düzenektte deniyelim gerçi havalar soğumaya başlıyor bundan sonrası nasıl bir seyir sürer bilmiyoruz ama deney deney dir. hayırlısı. İnşallah başarırız.
SN kudret hocam sizin zamanınız az olduğnu biliyorum , utandırmak biraz abes oldu olmayabilirde Iceberg marul çalışması denemeyen ya da başarılı olunmayan çalışmalardan biri
uzun bir sürede yetişmesi göreceli besin e ihtiyacı olduğu kanısındayım
Allah utandırmasın
sizden dah iyi şeyler beklentisi içindeyim ama siz yanaşmıyorsunuz
umarım sonuç iyi olur hadi vira bismillah diyelimmi

malina beğendi.

Düzenleyen idris şenol : 13-09-2015 saat 14:33
Eski 13-09-2015, 10:30   #25
Ağaç Dostu

Sevgili idris şenol dünkü buluşmamızda da uzun uzun sohbetini ettik. Zaman herkes için aynı, gün 24 saat ama bir koltukta 5-6 karpuz olunca tabii ki taşınması zor oluyor. Birde hesapta olmayan ama karşılaşınca insanın dünyasını yıkan hastalık tı ölümdü gibi önüne geçilemez olaylar çıkarsa her şey alt üst oluyor.

Öbür taraftan çan sıkıcı olaylarda olmuyor değil. Bakın örnek vereyim biz agaclar.net sitesinde TOPRAKSIZ TARIM konusunu 2007 temmuz ayında benim siteye üyeliğimle başlatmışız , birileri çıkıyor Türkiyede ilk defa topraksız tarım yapıldı bunu yapan muçit vs vs diye televizyon programları yapılıyor sene 2011 bir arkadaşımızda kim olursa olsun arkadaş -yönetici , olurmu yahu biz bunu 2007 senesinden beri yapıyoruz demiyor.

Birileri çıkıyor işi oldukça basit teknik kavramlardan uzak çok çok amatörce düzeylere indirgemeye çalışıyor, önemli değil arkadaşlar hiç kendinizi zorlamayın alın bir formül herşeyi besleyin ben öyle yapıyorum çok ta memnunum diyor. Kimse tamam da kardeşim dünyadaki bukadar çalışma boşunamı yapılıyor onca formül var hepsini yan yana koysanız ppm değerleri fark olarak 5-10 ppm i geçmez yani bu kadar ayrıntı ile uğraşılırken işi bukadar hafife almak doğrumudur. Konuyu açtığımızda AMATÖRCE YAPACAĞIZ AMA PROFÖSYONELCE DÜŞÜNECEĞİZ demiştik.

Biz bu işe gönül eğlemek değil tarım ülkesi olan memleketimizin tarımsal seviyesini yükseltmek diğer ülkeler seviyesine çıkartmakta katkımız olsun diye uğraşıyoruz. Yine birileri kalkıyor torbanın üstündeki etiket değişik, ama ayni gübreyi bu şu bitki için bu şu bitki için diye pazarlayan çalışıyor. hemde kaç firma.

Peki arkadaşlar lütfen söyleyin artık gübrenin ne olduğunu biliyoruz. Kullandiğımız gübrelerin hepsi ama hepsi beyaz renkli tozlardır. Hiç bir arkadaşımız çıkıp ALAH ALAH bu nasıl gübre acaba yeşilimsi sarımsı sanki 20-20-20 kompoze gübresine benziyor demiyor. İşte bunun gibi sayın idris şenol bu olaylar insanın şevkini kırıyor. Ama öbür taraftan yine site arkadaşlarımızdan bir çok kişinin seralar yapıp bu işe profösyonelce devam ettiklerini bilmenizi isterim. Site deki faaliyetin belki yavaşlamasının sebebi arkadaşlarımızın seralarıyla uğraşmaktan siteye vakit ayıramamaları olabilir. Ama mutlu eden bir şey varsa konu yani TOPRAKSIZ TARIM konusu gün geçtikce yaygınlaşıyor büyük bir hızla ilerliyor. Gelecekten umutluyum.

Arkadaşlarımdan ricam odur ki işi biraz daha profösyonelce düşünmek işin hassasiyetini kavramaya çalışmaktır. Ben uzun uzun yazmayı hiç sevmem önce kendim sıkılırım sizleride sıkmayayım ama bunun gibi çok konu var, inşallah bir başka sohbete. Herkese Selamlar sevgiler.

Eski 13-09-2015, 16:37   #26
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster

Öbür taraftan çan sıkıcı olaylarda olmuyor değil. Bakın örnek vereyim biz agaclar.net sitesinde TOPRAKSIZ TARIM konusunu 2007 temmuz ayında benim siteye üyeliğimle başlatmışız , birileri çıkıyor Türkiyede ilk defa topraksız tarım yapıldı bunu yapan muçit vs vs diye televizyon programları yapılıyor sene 2011 bir arkadaşımızda kim olursa olsun arkadaş -yönetici , olurmu yahu biz bunu 2007 senesinden beri yapıyoruz demiyor.
İlk biz yapıyoruz diyen birkaç kişi öyle destursuz girmişti ki, sizin dediklerinizi bile söylemeye gerek görmeden, üyeleri engelledik.

Bunlar fark ettiklerimizdi. Onun dışında gözümüzden kaçanlar olabilir, bunlara cevap vermek de bizim dışımızda konuyla ilgilenen herkesin görevi olmalı... Değil mi?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2015, 20:06   #27
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sn kudret hocamla çok güzel hoş bir sohpet zamanı geçirdik
ağaçlarnetten ,topraksız tarıma gönülveren arakadaşları andık,
sorunları çözmeye çalıştık, çözemediysek de sıkıntılarımızı sevinçlerimizi umutlarımızı paylaştık
kudret hocam gelecekten çok umutlu)

önceki görüşmemize göre , topraksız tarımın çekirdeğni parçalamak üzere olduğu enerjisini gördüm !!!!,hakikaketten arkadaşlar ;bir sorumda topraksız tarımda ne olmaz dedim??? ,herşey olur yetiştir yeterki uğraşalım dedi.)

ben de bukadar bilgi birikimi,, gelecek nesillere adına topraksız tarım kitabı yazmasını üzerime düşen görevi severek yapıcağım sözü verdim
belki kitap konusunda daha erken, araştırma arge çalışmaları devam ettiğini belki de günün birinde olacağı sözünü aldım; ne deyelim inşallah olur

Düzenleyen idris şenol : 14-09-2015 saat 14:30
Eski 14-09-2015, 21:04   #28
Ağaç Dostu

Iceberg marul icin arastirdim, ABD universite arastirmalari sonuclarinda faydali olacagini sandigin bilgi vardi.

Bu marul icin sicak ve cok uzun gunisigi alimi iyi degil

12 derece C en iyi sonucu veriyor. Ilginc olan nokta fazla gun isigi , hem sure hem siddet olarak , iyi degil. Fazla isik almamasi icin yari saydam ortu ve ya yari saydam polikarbonat ortu gerekiyor. Yoksa gobek baglamiyor gevsek kaliyor.

Sebebini aciklamislar. Marul olustuktan sonra orta kisimda olusan yapraklarin miktari fazla olunca ve bitki fazla buyuyemeyince siki, dolu kafa yapiyor. Gun isigini fazla alir ortam isisi 12 C uzerinde olunca aynen fide yatistirmede oldugu gibi ilk yapraklar boy atiyor ve ortadan geklisenler fazla isik alip buyuyor dolu kafa yapmiyor, fazla isik alan fide gibi boy atip duruyor ama zayif kaliyor, bu nedenle bazi urunlerin fideleri karanlikta tutularak kuvvetli olmalari saglaniyor. Ilk yapraklarin fazla buyumemesi icin isik alimi kisitlaniyor ve isi 12 C civarinda tutuluyor.

Saglicakla kaliniz

Eski 14-09-2015, 21:24   #29
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

SAYIN KIZILTAN kaynak bilgilerini verirseniz belki bişeyler daha çıkartırız

Eski 14-09-2015, 21:44   #30
Ağaç Dostu

Sn Idris Senol

Okuduklarim coktu, maalesef kaydetmemisim, tekrar ayni makaleyi bulursam bilgi veririm.

Yazili birsey daha vardi, unutmusum. Marul icin direk isik alimi yerine yansitma tavsiye etmisti. Yani tepeden cok cok az isik alsin, etraftaki ayna ve ya benzeri yapiyla yansitilan isik olsun yazilmisti.

Vakit bulunca tekrar ararim makaleyi.
Saglicakla kaliniz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024