agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 2 Gönderen dalu45
  • 2 Gönderen dalu45
  • 1 Gönderen dalu45
  • 1 Gönderen dalu45
  • 2 Gönderen turhanengin
  • 1 Gönderen volkan0048

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2014, 10:33   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2014
Perlitte Domates Yetiştirme Denemesi

Öncellikle herkese merhaba

Benimde topraksız tarım sevdam, Trt'de bir program sırasında topraksız tarımı görmem ile başladı. Daha sonra internette yaptığım araştırmalarda bu site ile karşılaştım. Haftalarca forumu okuyarak geçirdim. Biraz bilgiler dağınık ama oldukça fazla bilgi var forumda. Araştırdıkça birçok şeye ulaşılabiliyor. Neyse çok uzatmayayım. Kudret Tezel hocamız ile irtibata geçerek çalışmalara başladım. Besin eriği, Ec Metre ve Ph ölçüm kitini Kudret Hocamızdan temin ettim. Tesadüf işyerim Kudret Hocamızın evine çok yakınmış. Yüz yüze görüştük, aklımdaki soruları sordum, sağolsun çok yardımcı oldu.

Öncelikle malzemeleri temin ettim. 25 lt' lik çöp kovası, dikdörtgen saksı, domates fideleri, perlit, hortum, Akvaryum Kafa Motoru ve diğer malzemeleri tamamladım.Kafa motoru biraz pahalı oldu. 110 TL civarı. Satıcı çok iyi alman markası falan dedi, çin malı alırsan 1 yılda bozulur dedi bizde kandık. Neyse malzemelerden sonra düzeneği kurmaya başladım.

Kudret Abinin tavsiyesi ile çöp kovasının üstüne saksıyı koydum. Çöp kovasına denk gelen yerlerde drenaj için ekstra delikler açtım. Çöp kovası dışında kalan delikleri kapadım. Deneme çalışmaları ile su akışını kontrol ettim. Çeşme suyunun EC'si yaklaşık 0,55 gibi, PH 7,5 civarında çıktı. 15 lt besinli su hazırladım. Ec'yi 2 civarında ayarladım. Eminönü çiçek pazarından aldığım fidelerimi ektim. Zaman ayarlı prize motoru bağladım. Sabah 6'dan akşam 8:30 kadar günde 2'şer saatte bir 30'ar dakika çalıştırıyorum. Ph'ı düşürmek için asit aradım ama bulamadım. Bende limon tuzu ile düşürdüm. Bir su bardağında yaklaşık 1 çay kaşığı limon tuzunu erittim, daha sonra ana suya karıştırdım.
3. sıradaki fidem 2 oldu, aynı yerden sanki el ile kırılmış gibi düşüyor. Dün onu söktüm yerine 3. kez fide ektim. İnşallah bu tutar. Dün yapraklarda birde beyazlama gördüm. Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Siz üstadların cevaplarını bekliyorum. Yaklaşık 9 gün oldu. Şimdilik bu kadar. Güncel fotoğrafları yüklemeye devam edeceğim.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve zekiabbas beğendi.
dalu45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2014, 10:36   #2
Yeni Üye

Bu devamı

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve ig1974 beğendi.
Eski 26-08-2014, 10:38   #3
Yeni Üye

26.08.2014 tarihli fotolar.

Son fotoğrafta yaprakta beyazlama görülmektedir.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.
Eski 01-09-2014, 15:28   #4
Yeni Üye

Herkese tekrar selam. Fidelerin büyümesi güzel gidiyor. 14,5 cm ektiğim fide 30 cm'i geçti. Ancak 3. fideyi tekrar kaybettim. Aynı yerde 3 kez ektim ama 3 de kurudu.

Daha önce de belirtiğim gibi yapraklarda beyazlama var. Etrafında da çok küçük böceklenme var. Tam emin olamadım örümcek mi? Beyazlama olan yaprak dallarını kessem mi yoksa başka birşeymi gerekir siz ustalardan yardım bekliyorum

Eklenen Resimler

622ali beğendi.
Eski 01-09-2014, 20:44   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Merhaba Sayın Dalu45 aramıza hoş geldiniz.
Domateslerinizdeki sorun kırmızı örümcek kaynaklı olabilir. fidelerinizi sisteme dikmeden önce dezenfekte ettiniz mi? Dezenfekte etmeden dikilen fidelerde bu gibi durumlar oluşması muhtemel .
Bence hastalıklı olan yaprakları kesiniz, bir kaç gün bekleyiniz ,eğer durum düzelmez ise hasta fideyi değiştirmeniz sizin için en iyi çözüm olacaktır.

Saygılarımla;
Turhan ENGİN.

serkaf ve dalu45 beğendi.
turhanengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 07:59   #6
Yeni Üye

Teşekkürler dün kestim hastalıklı dalları. Olmazsa ilaçlama deneyeceğim bakalım

Eski 02-09-2014, 09:26   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Sayın dalu45,

bu konu için sayın ateşkaptan ın sayfasını iyice inceleyin buna benzer sorun yaşamıştı

ve sorunu çözmüştü sanırım,

kısa yoldan yardım almış olursunuz,

saygılar sevgiler...

dalu45 beğendi.
volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 09:56   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkan0048 Mesajı Göster
Sayın dalu45,

bu konu için sayın ateşkaptan ın sayfasını iyice inceleyin buna benzer sorun yaşamıştı

ve sorunu çözmüştü sanırım,

kısa yoldan yardım almış olursunuz,

saygılar sevgiler...
Aslında sizin sayfanızda okumuştum karışımı, ondan yapmayı düşünüyorum. Sayın Ateşkaptanın da konusu inceledim ama denk gelmedim. Gözden kaçırmışım, tekrar incelerim. Sağolun

Eski 02-09-2014, 12:45   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Evet ben de uygulamıştım

neticesini de almıştım,

kolay gelsin,

saygılar sevgiler....

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2014, 20:27   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2014
*** arkadaşlar bende topraksız tarıma yatay geçiş yapmak istiyorum.şimdiye kadar toprakta domates salatalık patlıcan vs yetiştirdik.seramızı en kısa zamanda kuracağız.bu siteyle tanıştım çok faydalı paylaşımlar var. sulama ve drenaj konularında sizlerin yardımınıza ihtiyacım olacak.

ig1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024