agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni39Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2014, 01:03   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2014
alitezel / topraksız tarımda çilek

Öncelikle herkese çok selamlar geçen yıl topraksız tarım varmış dedi bir arkadaşım ciddiye bile almamışken son aylarda kafamı kurcaladı google amcama yazınca aman Allahım oda ne sanki bütün türkiye topraksız tarımla ilgileniyor bilgi deryasında biraz yüzdükten sonra Sayın büyüğüm kudret hocama ulaştım kendisine teşekkürü bir borç bilirim besin eriğini kendisinden temin ettim hemen çilek ekimi için ekipmanları tamamlayıp 20 adet çileği perlit ve torf karışımına diktim fakat acemi adam doyumsuz olurmuş ya yapabilirsem başka bişeyler daha yapayım dedim resimleri yüklüyorum görüş ve önerilerinizi siz ustalarımdan beklerim

Eklenen Resimler

alitezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 01:06   #2
Ağaçsever

çileklerden sonraki çalışmalarım

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2014, 01:15   #3
Ağaçsever

resimler azıcık karıştı 6 haftadır çekiyorum sıralama hatalı birde forumda tek seferde 5 tanenin üzerinde resim gönderemedim

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2014, 15:36   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Topraksız tarım çalışmalarım.

Sayın Ali TEZEL;
Sisteminiz hayırlı olsun ,topraksız tarım severler kervanına hoş geldiniz.
Fotoğraflardan anladığım kadarı ile balkonunuz oldukça geniş ama
sanki gölge kalıyor gibi. Eğer günün 4-5 saati güneş alıyorsa bu balkonda
daha birçok ürün yetiştirebilirsiniz.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yeni fotoğraflarınızı bekliyorum.

turhanengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 16:11   #5
Ağaçsever

Sayın Turhan ENGİN hoş bulduk iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim topraksız tarıma ayırdığım balkonum L şeklinde yarısı kapalı yarısı açık toplam 35-40 metre civarında kapalı kısım saat 10 gibi başlıyor açık 13 civarı gün batımına kadar güneş var bu saatlerden sonra kapalı alanda kışın denemelere devam edeceğim kısmetse şimdilik açık kısmı kullanıyorum ve dediğiniz gibi o kadar çok şey yetiştirmek istiyorum ki ama şimdilik kendimi frenliyorum kendime 8-10 aylık deneme öğrenme süresi verdi bu süre zarfında tabiri caiz ise fazla zıplamayacağım ph ve ec bile ölçmüyorum bir çok kere hata yaptım bitki hemen küserek hata yaptığımı söylüyor ama ilerleyen zamanlarda becerebileceğimi düşünürsem ürün çeşidi ve ekipmanımı artıracağım yeni fotolarda gelişmelere göre gelecek

fagu03 beğendi.
Eski 02-05-2014, 22:03   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Hayırlı olsun aramıza hosgeldiniz

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 22:40   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oceaneagle55 Mesajı Göster
Hayırlı olsun aramıza hosgeldiniz
çok teşekkür ederim hoşbulduk

Eski 05-05-2014, 07:40   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Hayırlı olsun, güzel olmuş baklon'a yakışmış,nargileyi de hakketmişsin

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 15:37   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkan0048 Mesajı Göster
Hayırlı olsun, güzel olmuş baklon'a yakışmış,nargileyi de hakketmişsin
teşekkür ederim meyveleri tatmak nasip olursa keyfimiz dahada katmerlenecek inşallah nargileye gelince sigarayı bıraktım 2 ay önce şimdi çok aşırı olmamak kaydıyla arada nargileyle mükafat veriyorum kendime

Eski 05-05-2014, 16:01   #10
Ağaçsever

balkondaki bitkilerin son durumu (05.05.2014) resimlerde görülmekte siz sayın ustalarıma sorularım şunlar
1)çileklerin hemen hepsinde üçer beşer meyve var ama çiçeklenme çok yavaşladı ilk zamankinin 4/1 diyebilirim belki daha az bu normal mi?
2)çileklerin ilk dikim deki yaprakları koyu yeşil küçük kaldı kimisi o kadar zayıfladı ki budamak zorunda kaldım sonradan gelişen yapraklar sa uzun boylu büyük tabiri caiz ise şemsiye gibi korkmam gereken bir durum var mı ?
3)mayonez kovalarında gördüğünüz 4 kök domatesin 2 si durgun su kültüründe ki bu gerçekten bakımı zor biz amatörlerin işi değilmiş gibi gelmeye başladı diğer 2 si perlit torf karışımında dikili resimlerden hangisi daha sağlıklı görünüyor
değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2014, 09:12   #11
Ağaç Dostu

Topraksız tarım çalışmalarım.

Merhaba sayın hemşerim Ali Tezel ,hemşerim diyorum çünkü bende aslen
Edirne Uzunköprü lüyüm.
Sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.
1)Fotoğraflardan anladığım kadarı ile çilekleriniz Osmanlı Yediveren türü bu tür
yılın belli dönemlerinde çiçek ve meyve verir, belli dönemlerinde dinlenmeye yatar
henüz daha mayıs ayının başındayız.Bölgemizde gece ve gündüz sıcaklık farkı oldukça fazla havalar biraz daha iyileşsin verim artacaktır.
2)Çilekleriniz gayet sağlıklı görünüyor.Çilekler çok yıllık bitkilerdir,çıkarttıkları yapraklar zaman içerisinde kurur kuruyanlar makas ile budanmalı ve saksıların etrafından uzaklaştırılmalıdır.Korkmanızı gerektirecek bir durum yok.
3)Yedi yıllık topraksız tarım maceram boyunca hiç durgun su kültürü denemedim
bu kültüre ilgi duymadım.Sizin yaptığınız çalışmada bana göre sağ taraftaki mayonez kovasındaki domatesler daha sağlıklı görünüyor.
Bence çalışmalarınız gayet başarılı gidiyor.Başarılarınızın devamını diliyor,
Saygılar sunuyorum. Görüşmek üzere...

Eski 07-05-2014, 01:52   #12
Ağaçsever

sayın Turhan abi içimi rahatlattınız çilekleri gözlemlemeye devam domatesler durgun su kültürüne keşke başlamasaydım diyorum ama bozmaya da kıyamıyorum gittiği yere kadar gidecek artık sağ taraftaki kova perlit ve torf karışımı aynı eriyik ile beslediğim halde diğerinden daha sağlıklı gelişim gösteriyor bu arada sizin çilekler benim aklıma güzel fikirler getirdi şu kalın sütun şeklindeki borular sonbaharda başka bir sistem daha deneyeceğim yolum çorludan geçerse sizin dükkana uğrayıp sisteminizi görmek isterim saygılar bizden abi

Eski 07-05-2014, 09:59   #13
Ağaç Dostu

Red face Topraksız tarım çalışmalarım.

Sayın Ali Tezel kardeşim;
Durgun su kültürü hakkında aynı duyguları paylaşıyoruz. Hatta ben zaman zaman
akan su kültürü düzeneğimden bile vazgeçmeyi düşünüyorum.Çünkü en iyi verimi
katı ortam kültüründen alabiliyorum.Neyse sıkıntıya gerek yok, bu işte biz amatörlerin kaybedecek çok fazla bir şeyi olmadığından değişik sistemleri zaman içerisinde deneyebilir, kendimize uygun olanı seçeriz.
Yolunuz Çorlu ya düşerse mutlaka beklerim. Saygılarımla görüşmek üzere...

fagu03 beğendi.
Eski 13-05-2014, 00:14   #14
Ağaçsever

Hasat edilecek ilk çileğim olgunlaştı bugün kıyamadım koparmaya kokusu harika yalnız resimlerde göreceğiniz üzere çileklerin göbek kısımlarında yaprak desem değil çiçek desem hiç değil ikisinin arasında oluşumlar var ustalardan yine görüş istiyorum muhtemelen kötü bir şey değildir ama merak ettim budamam gerekir mi şimdiden teşekkürler domateslerim hava muhalefeti dolayısıyla gölgede kaldı sanırım onun için boya kaçtı yarın güneşi en çok gören yere kaldırılacaklar birde nemli perlitin içine attığım salata tohumunun gelişimi süper diyebilirim sanırım onun bakımını da devam edeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2014, 08:24   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Ha maşallah çok güzel görünüyorlar,bol hasatlar....

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 14:53   #16
Ağaçsever

teşekkür ederim volkan0048 umarım hepimizin hasatı bereketli her ne kadar derdimiz hasat olmasa da aşağıda görüldüğü üzere ilk hasatı kızım yaptı ve iki adet çileği bünyeye indirdi tadının harika olduğunu anlata anlata bitiremedi ben onun yalancısıyım dün domateslerimi dün balkonun açık kısmına astım şimdiye kadar fark etmediğim bir durum yüzüme tokat gibi indi balkon aşırı rüzgar alıyor çilekler yapıları itibarı ile minimum etkilenirken maalesef domatesler için aynı durum söz konusu değil bakalım bu sene gözlem yapıp seneye gerekirse sadece kapalı balkonda yaparım topraksız tarım olayını bu arada son mesajımda değişik oluşumdan bahsetmiştim çiçekmiş onlar patlamaya başladı nedense ilk açan çiçek oluşumlarından farklı daha iri ve heybetli çiçekler umarım meyveleri de doğru orantılı olur saygılar.

Eklenen Resimler

zekiabbas beğendi.
Eski 28-05-2014, 12:36   #17
Ağaçsever

Evet 28 05 2014 tarih itibari ile ustaların üstüne basa basa söylediği hataları yaptık amatörün ruhunda var sanırım hata 1 metre yere 4 adet domates sığdırdık şimdilik 60 cm kadar boydalar ama sığmakta zorlanıyorlar 2 m. olunca ne olur göreceğiz hiç birini koparıp atmaya kıyamıyorum açıkçası sağdaki torf perlit karışımında iki kök herhangi bir otomasyonu yok köklerin diplerine yerleştirip kapaklarını deldiğim yarımlık pet şişelerle ilkel damlama sistemi yaptım günde üç sefer alttan üste şişeleri doldurarak suluyorum soldaki iki kök durgun su kültürü baştan beceremem gibi gelmişti bakımı zordu büyüdükçe suyunu nasıl değiştiririm diyordum alttan kovayı deldim bir tıpa yaptım şimdi tıpayı çekip suyun boşalmasını bekliyorum yeni besinli suyu üstten açtığım bir kapaktan dolduruyorum fideler yerinden hiç kıpırdamıyor gelişimleri de gayet güzel.

Çilekler hiç bir sıkıntıları yok desem yeridir keyifleri yerinde bıyık atıyorlar baştan meyve rekoltesini düşürür diye kesip atacaktım sonra kapalı balkona yapacağım kışlık sistem geldi aklıma fidenin tanesi burada 1 tl 60-70 fideye ihtiyacım olacak bende kendim becerebilir miyim dedim resimlerdeki gibi bıyık uçlarını atık plastik bardaklara yerleştirdim.

Bu arada kapalı balkonda yapacağım kışlık sistemin raf çıtalarını alıp deliklerini genişlettim. Resimler aşağıda.

Bir kaç kere deneyip beceremediğim tohumdan salatalık çimlendirme işini sonunda becerdim sanırım son resim kendi çimlendirmiş olduğum salatalık.

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2014, 12:40   #18
Ağaçsever

resimlerin devamı

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2014, 21:38   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Kolay gelsin.Bu iş böyle işte bi kere bulaştınmı hiçbir zaman eldekiyle yetinmezsin

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 21:43   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Domateslerden koltuk alma yapin bence orman luyor elinizi korkak alistirmayin. Cunku bayagi cicekleniyor meyve veriyor. Bu sene domates doyacaksiniz. Seneye Eni sistem ama ruzgara dikkat ediniz.

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 22:06   #21
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oceaneagle55 Mesajı Göster
Kolay gelsin.Bu iş böyle işte bi kere bulaştınmı hiçbir zaman eldekiyle yetinmezsin
Kesinlikle birde az daha fazla yerim olsa daha neler yapacağım ama

Eski 28-05-2014, 22:13   #22
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fagu03 Mesajı Göster
Domateslerden koltuk alma yapin bence orman luyor elinizi korkak alistirmayin. Cunku bayagi cicekleniyor meyve veriyor. Bu sene domates doyacaksiniz. Seneye Eni sistem ama ruzgara dikkat ediniz.
Evet haklısınız ben hadi biraz daha büyüsünler belki zarar veririm diye erteliyordum bugün volkan beyin benden daha küçük fidelerinin koltuk alımını yaptığını görünce bende giriştim altta hiç dal kalmadı diyebilirim. Rüzgara gelince maalesef şimdiye kadar fark etmedim ama balkon biraz fazla rüzgar alıyormuş seneye mavi parmaklıklara 50-60 cm polikarbon levha kaplayacağım sanırım %70 oranında engel olur rüzgara oda bana yeter sanırım.
Saygılar,,,

Eski 29-05-2014, 11:46   #23
Ağaç Dostu

Helal olsun hemşerim;
Olayı çözmüşsün bitkilerin gayet sağlıklı görünüyor maaşallah, başarılarının devamını diler Çorluya da beklerim.
Saygılarımla Turhan Engin.

Eski 29-05-2014, 12:13   #24
Ağaçsever

Teşekkür ederim Turhan abi sizin gibi büyüklerimi örnek alıyorum başarı kendisi geliyor zaten benim için kilolarca üründen ziyade öncelik bitkilerin sağlıklı gelişimi tadına bakılacak kadar üründen mutlu olurum çorluya yolum düştüğünde yanına gelicem inşallah abi saygılar.

turhanengin beğendi.
Eski 01-06-2014, 23:27   #25
Ağaçsever

Herkese iyi geceler sayın Levent Ali abinin düzenlediği organizasyonla besin elementlerine kavuştuk aslında niyetim bu sene kudret hocamdan temin ettiğim kitlerle olayı götürmekti fakat biz amatörlerin kaşıntısı fazla hemen bir hassas terazi alıp işe koyuldum resimler aşağıda birde kapalı balkona yapılacak düzenek yavaşta olsa ilerliyor onunda resimleri aşağıda hazırlamış olduğum besinin muhteviyatı şöyle: A tankı : kalsiyum nitrat : 125 gr demir : 3.5 gr B tankı : magnezyum sülfat :100 gr potasyum sülfat :34 gr monopotasyum fosfat :55 gr mikrolar : borik asit: 102 ml mangan : 63 ml çinko : 25 ml bakır : 40 ml sodyum molibdat: 33 ml her iki tankında 2.5 litreye tamamladım ateş kaptanın 3 lü domates formülünün 2. evresi dörde böldüm 250 litrelik nihai besin için hazırladım 10 litre için 100 ml A 100 ml B görülen eksik **** hatalar var ise yorumlarınızı bekliyorum saygılar...

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2014, 23:34   #26
Ağaçsever

resimlerin devamı
Bu yaptığım raflara 3 adet dikdörtgen yağmur iniş borusu gelecek 13 cm arayla delinecek çilek ve marul denemesi yapılacak örnek alınan sistem sayın ankafar'ın sistemi çilek yetiştirirken bütün delikler kullanılırken marul olması durumunda bir dolu bir boş olacak boş delik uygun bir malzeme ile kapatılacak

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2014, 02:59   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Duvarlari ve PVC'leri delip profil montaj etmeyi, en onemlisi o duzenegi iceride kullanmak icin yengeyi nasil ikna ettiniz cok merak ediyorum Bu arada ben bekarim, ama yine merak ediyorum Bu arada kendi yaptigim sistemde bir kac sorun olusmustu. En onemlisi nem olayi. Acizane tavsiyem mumkun oldugu kadar islak bolgeleri kapali tutmaya calisin. Yoksa iceride asiri derece nem olusuyor.
Calismaniz icin tebrikler.
Kolay gelsin.

Ferhat Ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 03:26   #28
Ağaçsever

Sayın Ferhat Özdemir öncelikle çok teşekkür ederim plastik pencere aksamında herhangi bir delik yok duvarları deldim birde resimlerde tam çıkmamış ama orası aslında evin içi değil pvc kaplanmış balkon yinede ikna etmek kolay olmadı tabi benim sistemim ağustos 15 gibi bitecek en azından planım o yönde eylüle girmeden faal olur sanırım nemlenme azalır birde benim açacağım delikler bardak gibi olmayacak sanırım çapı 2-2.5 cm gibi olur fidelerin kökleri girsin yeter kök tutucu herhangi bir malzeme kullanmayacağım sayın ankafar'ın bir yorumunda buharlaşma hiç olmuyor dediğini hatırlıyorum bakalım yaşayıp göreceğiz dediğim gibi kapalı balkon yaşam alanı olmadığı için çokta önemli değil şimdilik bu arada çalışmalarınızı yakından takip ediyorum saygılar...

turhanengin beğendi.
Eski 02-06-2014, 05:50   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alitezel Mesajı Göster
Sayın Ferhat Özdemir öncelikle çok teşekkür ederim plastik pencere aksamında herhangi bir delik yok duvarları deldim birde resimlerde tam çıkmamış ama orası aslında evin içi değil pvc kaplanmış balkon yinede ikna etmek kolay olmadı tabi benim sistemim ağustos 15 gibi bitecek en azından planım o yönde eylüle girmeden faal olur sanırım nemlenme azalır birde benim açacağım delikler bardak gibi olmayacak sanırım çapı 2-2.5 cm gibi olur fidelerin kökleri girsin yeter kök tutucu herhangi bir malzeme kullanmayacağım sayın ankafar'ın bir yorumunda buharlaşma hiç olmuyor dediğini hatırlıyorum bakalım yaşayıp göreceğiz dediğim gibi kapalı balkon yaşam alanı olmadığı için çokta önemli değil şimdilik bu arada çalışmalarınızı yakından takip ediyorum saygılar...
Anladim. Allah kolaylik versin. Insallah dediginiz gibi nem olayi sorun olusturmaz. Burada Houston'un havasi zaten yeteri kadar nemli. Bir de icerde olunca gerisini siz dusunun. Yenge sorun ederse, benim acizane fikrim, sevdigi ciceklerden araya bir kac tane dikin. Belki biraz ilimli bakar sisteme.
Simdilik kolay gelsin, ben de sizi takipteyim.
Bu arada ben de kendi projeme basladim. Simdilik yazilim kismini hazirliyorum. O kadar genis dusunuyorum ki, icerisinde diyanetin takvimi(Gunes dogma ve batma hassasiyeti icin) bile olacak Ayrica ben borular yerine farkli bir sistem dusunuyorum. Bakalim nasil bisey ortaya cikacak.
Elle tutulur bir kademe ilerledigim an paylasirim insallah burada.
Selametle.

Ferhat Ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 23:20   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Tam bitki delisi yahut da topraksiz tarim delisi. Envor usta cati katinin tabanini delmisti ayni o manzara. kolay gelsin.

turhanengin beğendi.

Düzenleyen fagu03 : 02-06-2014 saat 23:22 Neden: imla
fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024