agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni39Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2014, 10:11   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Ali kardeş merhaba;
Yeni kurduğun sistemi çok merak ettim hayırlısı ile bir bitir de görelim diye merakla bekliyorum.

turhanengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 14:05   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fagu03 Mesajı Göster
Tam bitki delisi yahut da topraksiz tarim delisi. Envor usta cati katinin tabanini delmisti ayni o manzara. kolay gelsin.
Sayın fagu03 envor gibi bir ustaya benzetilmek bile bana onur verir tabi 40 fırın ekmek yesek yaklaşır mıyız orası da meçhul teşekkür ederim saygılar...

fagu03 beğendi.
alitezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 14:10   #33
Ağaçsever

turhan abi biraz ağırdan alıyorum hem her gün bir şeyler yapmış oluyorum hemde sıcak havalar gidip nispeten ferah havanın geldiği ağustos sonu eylül başı gibi fideler sistemdeki yerini alacak inşallah saygılar..

Milla beğendi.
Eski 06-06-2014, 16:20   #34
Ağaçsever

Tüm topraksız tarımcılara selam yeni resimlerim aşağıda önce izlenimlerim : çilek bitkisine neden arsız dendiğini şu bir iki günde çok iyi anladım ve hak verdim tek kök bitki 4-5 günde 5 oldu yani 4 tane genç fide verdi şaşırtıcı (benim için) yani fide parasına gerek yok bundan sonraki sistem için yaklaşık 60-70 lira kardayım Domatesler her geçen gün biraz daha sıkışıyorlar ama yapılacak bir şey yok daha meyve bağlamadılar ama çiçekler fazlalaştı salatalık boy atmaya devam ediyor portatif bir askı ile astım şimdilik daha nihai yerine karar vermedim. En yeni gelişme ise balkonun yeni sakinleri iki kök biber fidesi bir köşeye sıkışı verdi rüzgardan etkilenmesinler diye 5 lik petlerden mini seralarını yaptım gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim şimdi resimler.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2014, 16:27   #35
Ağaçsever

resimlerin devamı

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2014, 17:39   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Sayın alitezel,

Çileklerin çok güzel maşallah,domateslerde gayet güzel görünüyor,biberlere mini sera'da hoş olmuş,eee darısı beim domateslerin başına ....

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 22:14   #37
Ağaç Dostu

Merhaba Ali Kardeş;
Görüyorum da çalışmaların tüm güzelliği ile sürüyor. Maaşallah Allah nazardan saklasın. Yakında çilek üretim çiftliği bile kurabilirsin.
Ali Kardeş, bu işe başladıktan sonra kendinde oluşan pozitif enerjinin farkında mısın?

Sayın Volkan0048 sizin çalışmalarınıza ait fotoğrafları merakla bekliyorum.

Hepinize saygılar,iyi geceler.

Eski 07-06-2014, 07:03   #38
Ağaçsever

Sayın Volkan bey güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler darısı tüm forumda kilerin başına.
Evet sayın Turhan abi çalışmalar tam gaz devam doyamıyorum desem yeridir. Ben bu yetiştiricilik merakından önce boş vakitlerimde netten yabancı dizi ve film seyredip vakit öldürüyordum şimdi o tutkum çok ama çok zayıfladı tabiri caiz ise içimdeki kalpazan adam gitti vaktini çoğunu balkonda bir şeylerle uğraşan Ali geldi eşim bile şaşırıyor ben sana yalvarsam bir kere balkon yıkatamaz idim şimdi gün aşrı balkon yıkıyorsun diyor gerisini var sen düşün abi saygılar....

Eski 07-06-2014, 10:55   #39
Ağaç Dostu

Sayın turhanengin hocam,

benim bahçenin son fotoğrafları ( Yoğurt kovalarında topraksız tarım denemelerim )

saygılar....

Eski 07-06-2014, 11:00   #40
Ağaç Dostu

Sayın ali bey,

Akşama kadar bir sürü işle problemlerle uğraşıyorum,ama eve gittiğimde ilk uğradığım yer

balkon oldu,orada beş dakika geçirdiğimde dinleniyorum .

Bıyık altından gülenlere rağmen seviyorum topraksız tarımı bak balkonum balkon bahçe oldu

bu bana yetiyor,domateslerini de alabilirsek ödülümüz olacak tabi ki

saygılar...

alitezel beğendi.
Eski 07-06-2014, 14:01   #41
Ağaçsever

Sayın Volkan0048 çok hoşuma giden bir konuya değindiniz tebrik ederim burada belirtmek aklıma gelmemiş her nedense o bıyık altından gülen vatandaşlar var ya işte onlar çok hoşuma gidiyor baştan çileklerin sağlıklı halini görünce bir şaşırıyorlar birde tadına bakınca halleri tam dumura uğramış oluyor ilk söyledikleri sözler geliyor sanırım akıllarına

Eski 07-06-2014, 14:17   #42
Ağaç Dostu

Evet ali bey,

ben bugünler de''Abi sen kafayı'mı yedin,topraksız tarım'mı olurmuş,toprakla ne derdin var,

adam gibi toprakta dikse'ne sen ne dikeceksen'' sözleriyle çok karşılaşıyorum.

Onlara cevabım şu oluyor,ben toprağı sevdiğim için o'na kıyamadığım için,topraksız tarım

yapıyorum...

Benim zoruma giden buna benzer soruları,topraksız tarım için malzemeler arayıp

soruştururken,sözüm ona ziraatci ler den duymam...

Domateslerimiz olsun ilk hasat'dan onlara ikram edeceğim,o anda ki yüzlerini görmek

istiyorum

Saygılar sevgiler.....

Eski 07-06-2014, 19:26   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Allah cumlemizin yardimcisi olsun Ayni durumlarda ben de karsilastim.
Oncelikle degismeyen ilk soz; "Torak gibi olur mu ya?, Ondan cikacak sebzeden ne hayir gelir, hormonludur saglikli olmaz vs.vs."

Bu arada ben de domateslerimi bekliyorum. Boylari benim boyumu gecti, yeni yeni cicekleniyorlar. O degil tavana yapisacaklar o zaman ne yapacagi bilmiyorum

Ferhat Ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 20:48   #44
Ağaç Dostu

Merhaba Değerli Arkadaşlar;
Sizlerin çevrenizdeki insanlardan almış olduğunuz eleştiri ve tepkiler çok normal ben bu işe yeni başladığımda eşim bile bu işin olacağına inanmayıp 'Boş işlerle uğraşıp durma taşta,talaşta sebze mi yetişir?' diyordu. Allah'tan yetiştiriyorum da sesi çıkmıyor.

Sayın Ferhat Özdemir;
Domateslerinizin insan boyu olup da yeni çiçekleniyor olmasının iki sebebi olabilir.Ya sulamayı fazla yapmışsınızdır ya da ışıklandırma yetersiz kalmıştır.
Domatesleriniz tavana değmeden yere paralel bir düzenek yaparak, filiz uçlarını bu düzenek doğrultusunda bağlayıp yön verebilirsiniz.
Herkese bereketli hasatlar Saygılarımla Turhan Engin.

Eski 07-06-2014, 21:58   #45
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turhanengin Mesajı Göster

Sayın Ferhat Özdemir;
Domateslerinizin insan boyu olup da yeni çiçekleniyor olmasının iki sebebi olabilir.Ya sulamayı fazla yapmışsınızdır ya da ışıklandırma yetersiz kalmıştır.
Domatesleriniz tavana değmeden yere paralel bir düzenek yaparak, filiz uçlarını bu düzenek doğrultusunda bağlayıp yön verebilirsiniz.
Herkese bereketli hasatlar Saygılarımla Turhan Engin.
Akar su kulturunde yetistiriyorum. Sanirim domtesin cinsi oyle. Toprakta ve guneste yetistirdigimde de aynı sekilde uzamisti. Icerde o kadar uzadi ki, nerdeyse lambaya degecek. Yon vermekonusuna gelince zaten farkettikce yon veriyorum. Bir dahaki sefere ona gore onlem aliam ins.

Tesekurler yorumlariniz icin.

Eski 19-06-2014, 23:47   #46
Ağaçsever

Herkese selamlar 5 günlük tatilin ardından bu gün eve döndüm gitmeden önce perlit ortamında ekili salatalık perlit torf karışım ortamındaki domateslere küçük bir kafa motoruyla çileklerin zaman ayarlı prizine (günde üç defa 15 dakika) bağlayıp basit bir otomasyon yapmıştım bir miktar besinli su hazırlayıp kenara bıraktım eksilen besinleri tamamlaması için kayın valideden rica ettik sağ olsun ilgilenmiş hazırladığım besinler ec değerleri normalin yarısı kadardı daha önce forumda okumuştum bu şekilde tamamlama ile ec çok yükseliyormuş onun için öyle bir taktik yaptım bu arada kudret hocam ec metre hazırlamış sağ olsun ama tatilde olduğum için gönderemedi yarın irtibata geçip onuda isteyeceğim sanırım gelince daha bilinçli besin hazırlayabilirim çeşme suyuna hazırlıyorum ve çeşmeden akan suyun ec sini bilmiyorum onuda bir ölçmeli ve gerekirse evde kullandığım ters osmos arıtıcı dan hazırlarım besinli suyumu neyse bitkilerin durumuna gelirse domatesler meyve bağlamıştı bir kaç tane bezelye büyüklüğünde bıraktım nektarin büyüklüğünde buldum üst çiçeklerde meyve tutumu başlamış salatalık çiçek dolu dibine biraz çiçek dökülmüş meyve yok erkeğini dişi sinide bilmiyorum bakalım gözlemeye devam biberler balkonun en son üyeleri gelişmeye başlamış sıkıntı yok çilekler maalesef hasta gitmeden önce başlamıştı netten araştırdığım kadarıyla antraknoz teşhisi koydum özellikle genç yapraklar uç kısımlarından yanıyor yaprak saplarının bazılarında kararma var fotolar aşağıda saygılar...

Eklenen Resimler

Ferhat Ozdemir ve Milla beğendi.
Eski 19-06-2014, 23:49   #47
Ağaçsever

resimlerin devamı

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2014, 08:43   #48
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Sayın Tezel,

Salatalık çiçekleri, erkek çiçek. Salatalık fidesini hazır mı aldınız.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 12:00   #49
Ağaçsever

Sayın Ateş Kaptan salatalığı defalarca denemeden sonra tohumdan direk yerinde yani şu anda olduğu kovanın içinde perlitte çimlendirdim sorun mu gözüküyor?

Eski 20-06-2014, 12:16   #50
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alitezel Mesajı Göster
Sayın Ateş Kaptan salatalığı defalarca denemeden sonra tohumdan direk yerinde yani şu anda olduğu kovanın içinde perlitte çimlendirdim sorun mu gözüküyor?
Salatalık gelişimi çok güzel, ancak pek az salatalık dökecek gibi. Zira hep erkek çiçek.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 16:38   #51
Ağaçsever

Anladım yani bu sarı ve gösterişli çiçekler hep erkek bir tane yapsa kabulümdür doğrusu seneye daha güzel bir sistem ve bir kaç kök düşünüyorum. hocam ben 500 metre bahçesi olan evde büyüdüm annem bütün pazarlıkları bahçede yetiştirirdi (sağlığı müsade ettiği kadar hala devam ediyor) ama ben o kadar ilgisiz kalmışım ki salatalığın çiçeğini tanımıyorum 37 yaşından sonra topraksız tarım sayesinde daha çocukken öğrenmem gerekenleri yeni öğreniyorum. Ne yapalım nasip böyleymiş. Saygılar..

farukmagat beğendi.
Eski 21-06-2014, 10:04   #52
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alitezel Mesajı Göster
Anladım yani bu sarı ve gösterişli çiçekler hep erkek bir tane yapsa kabulümdür doğrusu seneye daha güzel bir sistem ve bir kaç kök düşünüyorum. hocam ben 500 metre bahçesi olan evde büyüdüm annem bütün pazarlıkları bahçede yetiştirirdi (sağlığı müsade ettiği kadar hala devam ediyor) ama ben o kadar ilgisiz kalmışım ki salatalığın çiçeğini tanımıyorum 37 yaşından sonra topraksız tarım sayesinde daha çocukken öğrenmem gerekenleri yeni öğreniyorum. Ne yapalım nasip böyleymiş. Saygılar..
Valla al benden de o kadar. Benim salataliga dayanamadim kestim attim. Yüzden fazla belki cicek vardi uzerinde bir kaci disi acar gibi olup dokuyordu. Ben de sinirlendim kestim attim. Sanirim yanlis cins tercih ettim. Bu arada ayni salataliklardan toprakta da ekili, sonuc ayni.

Eski 21-06-2014, 11:55   #53
Ağaçsever

sanırım benim salatalığın akıbeti aynı olacak

Eski 01-07-2014, 07:24   #54
Ağaçsever

Tüm forum üyelerine selamlar.
Balkonun son resimleri aşağıda önce izlenimler: domateslerin en solda kalanı sanırım güneşi diğerlerinden az gördüğünden olsa gerek yaprakları diğerlerinden çok daha büyük şekli bir acayip oldu üzerinde bir kaç domates var bakalım sonu ne olacak onun yanındaki meyvesi en fazla ve gelişimi en iyi olan bitkiydi fakat benim acemiliğim sonucu budama yaparken tepeyi götürmüşüm uzama yok yeni çiçek yok üzerindekileri olgunlaştırıp yerinden çıkaracağım sanırım bunların ikisi durgun su kültürüydü perlit torf karışımındaki iki kök ise fena değil çiçeklenme ve uzama devam ediyor.
Perlit ortamındaki salatalık dünya kadar erkek çiçekten sonra bir miktar dişi çiçek verdi sanırım balkondaki en mutlu bitki kendisi.
Biberler sabahları harika görünüyor resimler sabah çekildi güneşi görünce keyifleri kaçıyor sanki **** bana öyle geliyor yapraklarını salıyor gevşiyor belkide olması gereken odur ateş kaptanın bahsettiği kral biber çiçekleri gözüktü kaptan koparılmalı demişti ama bu sabah kıyamadım belki akşama koparırım.
Çilekler ilk göz ağrım topraksız tarıma onlarla başlamıştım hastalık devam ediyor genç yapraklarda uçlardan yanmalar bu bazen yaprağın komple kurumasına neden oluyor daha olgun yaprakların saplarında kararmalar var en önemlisi artık hiç çiçek yok yirmi kökten 1-2 kilo kadar çilek yedik hesapta yediveren kışa kadar yapar demişti satan adam neyse şimdi resimler.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2014, 07:29   #55
Ağaçsever

Resimlerin devamı

Eklenen Resimler

turhanengin beğendi.
Eski 01-07-2014, 07:30   #56
Ağaçsever

çilekler çiçeksiz

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2014, 13:11   #57
Ağaç Dostu

Merhaba Ali Kardeş;
Çileklerinin durumu bence o kadar da kötü değil .Eğer gerçekten yedi veren iseler şu anda dinlenmeye yatmış olabilirler ve 20-25 gün dinlendikten sonra tekrar çiçek açıp çilek verebilirler.Yedi veren değiller ise bir sonraki yılı beklemen gerekecek. Saygılarımla kolay gelsin.

Eski 01-07-2014, 14:33   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Kol atmaya geçince genellikle verim yapmıyorlar.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 09:35   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Ali Bey Domateste koltuk alma yöntemini araştırıp kullanmanızı tavsiye ederim.

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 09:41   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Ali Bey ben de bu işe yeni başladım sizi tebrik ederim çalışmlarınız bana cesaret verdi.

asilturk1 beğendi.
MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024