agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen cahitnt

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2011, 19:22   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2010
cahitnt / Topraksız tarım denemem

Arkadaşlar merhaba, sizlerle yapmaya çalıştığım topraksız tarım görüntülerimi paylaşmak istedim. Yardımlarından dolayı forumdaki arkadaşlara ve özellikle Kudret beye çok teşekkür ederim. Antalyadayım ve resimdeki yer annemlerin tek katlı evinin üstü. Bu sayfaya 1. haftanın resimlerini ekliyeceğim (şuan yanımda değiller).

cahitnt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 19:35   #2
Yeni Üye

Bunlar da 4. hafta resimleri (3 bile sayılabilir, biraz sorun çıktığı için 3-4 gün bitkiler kötü oldu, büyümediler)

Eklenen Resimler

Düzenleyen cahitnt : 23-05-2011 saat 11:24 Neden: imla hatası
Eski 23-05-2011, 11:16   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. cahitnt,
PVC borularınız 100 lük mü? Akan su kültürü mü uyguluyorsunuz? Resimlerden pek anlaşılmıyor. Sisteminizi biraz anlatırnısınız? Bunun dışında herşey çok güzel görünüyor, bitkiler güzel gelişmiş. Kolay gelsin.

PVC borular 25cm çapında borular. 2 tane 6 metrelik boruyu dirseklerle 1 metrelik boruya birleştirip, U şeklinde bir düzenek kurdum, U'nun uçlarına birer tane yukarıya bakan dirsek ekledim. Yukarı bakan dirseklerden birinin içinde akvaryum pompası var ve buradan aldığı suyu ince siyah renkli bir musluk hortumuyla diğer dirseğe aktarıyorum, bu dirsekte su basınçla PVC borunun duvarına çarptırılarak, oksijenlenmesi sağlanıyor.

Ayrıca PVC borunun hacmi büyük boyu uzun olduğu için borunun iç kısmına solüsyonun içine oksijenlenmiş suyu ileri doğru hızlandırmak için ayrıca bir pompa koydum. sistemde yaklaşık 420Lt solüsyon var bu solüsyonun sirkülasyonu yaklaşık 70dak. da gerçekleşiyor. 100Lt'lik tanktan solüsyon şamandıra yardımıyla sisteme gerekince ekleniyor.

Ph'yı sülfürik asid ile dengeliyorum. Ph 6.20-6.30 arasında, EC ise 2.0 (şuan depodaki solüsyonun EC'sini 2.5 yaptım, sistemdeki solüsyonun ki de yavaşça artacak) olarak ayarladım. 33cm'de bir 6cm çapında delikler açtım ve bitkileri buralara diktim.

31 tane domates, 2 salatalık, 2 patlican, 3 biber, 1 acur ektim. İlk hafta her şey güzeldi fakat ikinci hafta özellikle domatesler kendilerini saldı, sonunda sorunun limon tozu olduğuna karar verip, tüm solüsyonu döküp tekrar hazırlayıp, Ph'yı sülfürik asidle dengelemeye başlayınca sorun çözüldü. Sorunun kaynağı limon tozundaki sitrat, sitrat solüsyonun içindeki kalsiyumla bileşik yapıp, solüsyonun beyazımsı bir renge bürünmesini ve kalsiyum açısından fakirleşmesine neden oluyor. Bu nedenle bence Ph'yı dengelemek için limon tozu kötü bir seçenek.

Benim anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Eski 23-05-2011, 21:16   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ellerinize sağlık sayın cahitnt, 25 cm çaplı borularda profösyonelce bir çalışma olmuş.Zira 70-100-hatta 125 lik borularda bile özellikle domates gibi büyük köklü bitki bir süre sonra boruları tıkayacaktır. Ayrıca altındaki ahşar sasi ve bağ sistemide gerçekten sağlam bir görünüm kazandırmış.
Limon tuzu kullanmaktan meydana gelen arızadan bahsetmenizde ayrıca güzel bir bilgi paylaşımı olmuş. Birçok arkadaşımız ev şartlarında bulması kolay ve ucuz olan limon tuzunu tercih ediyor, bu deneyimi paylaşmanızdan sonra kullananların sayısında bir düşme olacağı kesin.
Sistemin günlük su harcaması, günlük besin eriyiği ihtiyacı,EC ve Ph değiklikleri konularındaki tespitlerinizi paylaşırsanız çok faydalı olur kanaatindeyim. Çalışmalarınızda başarılar, bol verimli hasadlar dilerim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 21:46   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Ellerinize sağlık sayın cahitnt, 25 cm çaplı borularda profösyonelce bir çalışma olmuş.Zira 70-100-hatta 125 lik borularda bile özellikle domates gibi büyük köklü bitki bir süre sonra boruları tıkayacaktır. Ayrıca altındaki ahşar sasi ve bağ sistemide gerçekten sağlam bir görünüm kazandırmış.
Limon tuzu kullanmaktan meydana gelen arızadan bahsetmenizde ayrıca güzel bir bilgi paylaşımı olmuş. Birçok arkadaşımız ev şartlarında bulması kolay ve ucuz olan limon tuzunu tercih ediyor, bu deneyimi paylaşmanızdan sonra kullananların sayısında bir düşme olacağı kesin.
Sistemin günlük su harcaması, günlük besin eriyiği ihtiyacı,EC ve Ph değiklikleri konularındaki tespitlerinizi paylaşırsanız çok faydalı olur kanaatindeyim. Çalışmalarınızda başarılar, bol verimli hasadlar dilerim.
Kudret Bey merhaba,

Sizi buralarda göremez olduk. Tahminimce bu aralar konuşmaktan çok icraat peşindesiniz. Sisteminizi kurabildiniz mi. Kas gücü gerektiren her konuda ne zaman isterseniz yardım edebilirim. Limon tozu ile ilgili Cahit beyin açıklamaları benimde çok işime yarayacak. Yarın ilk işim sülfirik asit temin etmek olucak. Ph dengeleme konusunda bende sıkıntı yaşıyorum çünkü.

Kolay gelsin .
İyi günler.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 09:08   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Kudret bey yardım ve yorumlarınız için çok teşekkürler.

Gördüklerimi yazmaya çalışayım; EC değeri stabil gidiyor (depo daki solüsyonu 2.5 yaptıktan sonra ölçüm yapamadım, bu akşam tekrar ölçeceğim), Ph çok yavaş artıyor fakat artış hızı yavaş olduğu için Ph'yı düşürme gereksinimini çok duymadım (Ph=6.20-6.40 arasında oluyor).

Su tüketimini net olarak bilmiyorum fakat geçtiğimiz pazar günü depoyu tam olarak doldurdum, bu akşam 2 gün içinde ne kadar su tükettiklerini ölçüp forumda yazarım.

Şimdilik bu kadar. Tekrar görüşmek üzere.

Eski 24-05-2011, 22:13   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan Öncü Mesajı Göster
Kudret Bey merhaba,

Sizi buralarda göremez olduk. Tahminimce bu aralar konuşmaktan çok icraat peşindesiniz. Sisteminizi kurabildiniz mi. Kas gücü gerektiren her konuda ne zaman isterseniz yardım edebilirim. Limon tozu ile ilgili Cahit beyin açıklamaları benimde çok işime yarayacak. Yarın ilk işim sülfirik asit temin etmek olucak. Ph dengeleme konusunda bende sıkıntı yaşıyorum çünkü.

Kolay gelsin .
İyi günler.
Çok teşekkürler sevgili Hakan Öncü,gerçekten bu ara çok sıkı çalışıyorum.Birkaçgün içinde yaptıklarımı paylaşıp sizleride meraktan kurtaracağım.

Eski 24-05-2011, 22:21   #8
Ağaç Dostu

Gelişmeleri ve gözlemlerinizi merakla bekliyoruz sayın cahitnt, sisteminiz akansu sistemi olarak , boru çapı olarak büyükçe bir sistem veya büyük bir sistemin orantılı bir kesiti. Vereceğiniz gözlem bilgileri önemli, paylaşımlarınızı merakla bekliyoruz. Teşekkürler.

Eski 25-05-2011, 09:13   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Gelişmeleri ve gözlemlerinizi merakla bekliyoruz sayın cahitnt, sisteminiz akansu sistemi olarak , boru çapı olarak büyükçe bir sistem veya büyük bir sistemin orantılı bir kesiti. Vereceğiniz gözlem bilgileri önemli, paylaşımlarınızı merakla bekliyoruz. Teşekkürler.
Teşekkürler Kudret bey, dün akşam tüketilen solüsyona baktım 39 kök bitki 2 günde yaklaşık 60-65 lt solüsyon tüketmiş, bendeki depo 70lt civarında, 2 gün idare ediyor, şimdi daha büyük bir depo almayı düşünüyor.

Eski 25-05-2011, 10:52   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın cahitnt yazın 39 kök bitkiniz günde 70 litre tüketecek ve daha fazlasıda olacak.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 11:09   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seazone Mesajı Göster
Sayın cahitnt yazın 39 kök bitkiniz günde 70 litre tüketecek ve daha fazlasıda olacak.
Evet öyle olacak fakat depoyu büyütmek ya da başka çözümler bulmak gerekli.

Eski 29-05-2011, 19:33   #12
Yeni Üye

5.Hafta Fotoğrafları

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2011, 20:12   #13
Yeni Üye

6. Hafta Fotoğrafları

Eklenen Resimler

toruga ve moznaneci beğendi.
Eski 11-02-2014, 10:49   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
ooooof offf bahçeli evin güzelliği burada işte

maalesef apartmanda böyle rahat hareket edilmiyo

mito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 18:31   #15
Yeni Üye

Tesekkurler, burasi bahçe değil evin damı.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024