agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen akkus45
  • 1 Gönderen akkus45
  • 3 Gönderen akkus45
  • 1 Gönderen yenerr

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2013, 13:33   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Evde karışık sebze denemesi

Aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz gibi bahçemin bir köşesine , içerisine cocopeat koyduğum 3 ve 5 lt lik kovalarla, karışık sebze topraksız tarım deneme köşesi yaptım .

Sebzelerim 9 tane patlıcan, 3 tane biber, 3 tane domates, 1 tane salatalık, 1 tane sırık fasulye.

Geçen sene 10 tane patlıcan denemesi yapmıştım. O denemede benden yardımlarını esirgemeyen sevgili Kudret TEZEL Bey'in hazırladığı bitki besin eriğini kullandım. Geçen yılki besin eriğinden artan bir takımı da bu denemede, şu ana kadar kullandım.

Bu denemeden önçe yine 10 tane patlıcan denemesi yapmıştım. Durgun su kültürü, akan su kültürü karışımı bir sistemde, o çalışmadı. Bu çalışma şu ana kadar iyi gidiyor, bakalım izleyip göreceğiz.

Eklenen Resimler

aydın beğendi.
akkus45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 13:35   #2
Ağaçsever

resimlerin devamı...

Eklenen Resimler

loveforlife beğendi.
Eski 11-07-2013, 13:39   #3
Ağaçsever

Diğer resimler...

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2013, 17:50   #4
Ağaçsever

Bitkileri ekeli 20 gün oldu, bu zaman zarfında 1,5 ec ile besledim bitkilerimi. Besin tankım 100lt lik . Ortalama 10 günde tüm besin bitiyor ve yeniden dolduruyorum. Besin tankına geri dönüş yapmadım, amacım saksılardan taşmayacak kadar besini gün boyu azar azar vermek. Şu anda günde 5 er dakikalık 8 sulama yapıyorum. Damla sulama hortumları ile besini veriyorum. Baştan besin tankına hava vermedim, bitkilerim çok cansız olmaya başlamaları üzerine şimdi 24 saat hava veriyorum, inanılmaz fark ediyor. Gelişme oldukça yazmaya devam edeceğim, tavsiyelerinizi ve sorularınız varsa eğer bekliyor olacağım. Herkese sevgiler...

Düzenleyen akkus45 : 11-07-2013 saat 17:51 Neden: imla
Eski 12-07-2013, 00:57   #5
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Tebrikler. 20 günde güzel bir forma kavuşmuş sebzeleriniz. hasatıda bereketli olur inşallah.
Yaklaşık iki yıl önce benimde kudret beyin yardımlarıyla balkonda topraksız sebze denemem olmuştu. Güzel sebzede almıştım o yıl. Taşındım ve tekrar bir düzenek kurmak istiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam iki tip besin kiti vardı. Acaba siz hangisini kullandınız?
Birde kafama takılan bişey var 10 gün besin eriyiği tazelemek için uzun bir süre değilmi? EC ve Ph dengesinde bir problemle karşılaşılabilirimi?
Selamlar...

yenerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 14:31   #6
Ağaçsever

Teşekkürler sevgili yenerr. Kudret Bey bizzat patlıcan için kullanılacak bir besin eriği hazırlamıştı geçen yıl, A ve B solüsyonu olmak üzere 2 çeşit. Bir de bunlardan birine eklenen micro element vardı. 5 çift paket almıştım, 1 çifti artmıştı, onu kullandım şu ana kadar.

Bir de ph ölçmek için bir solüsyon göndermişti Kudret Bey sağolsun ama o geçen yıl bitti , dolayısıyla şu an ph ölçemiyorum.

Ec ise, besin tankı tam dolu iken de sonlara doğru ikenden de ölçtüm, aynı , değişmiyor.

Şu andan itibaren Ec yi 2.0 yaptım. Bakalım neler olacak...

Eski 12-07-2013, 14:33   #7
Ağaçsever

Bir şey daha var , ona değinmeyi unuttum. Oksijen, olmazsa kesinlikle olmuyor. Ne yapıp edip oksijeni vermemiz lazım bir şekilde bitkilere.

Eski 12-07-2013, 15:36   #8
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Sn akkus
EC degerinin ayni kalmasi drenaj ve geri donusum sistemi olmamasindan galiba.
Benim kurdugum sistemde besin tankim 30lt ve 3 gunde besin takviyesi yapiyordum. Donusum oldukca EC degeri dusuyor haliyle.Eriyikte hemen hemen bitiyordu.
Hava motoru ve tasiyla da hava ihtiyacini gideriyordum.
Siz Havayi tam gunmu veriyorsunuz yoksa zaman ayarlimi?
Selamlar...

Eski 12-07-2013, 18:30   #9
Ağaçsever

Evet , drenaj olmaması, dönüşüm ve süzme olmaması nedeniyle Ec sabit kalıyor olabilir. Geçen seneki sistemde drenaj vardı ve tıpkı anlattığınız gibi, hem Ec düşüyor, hem su eksiliyordu.

Havayı tam gün veriyorum, baştan zaman ayarlı yapacaktım ama havasız bitkilerin çok cansız kaldıklarını düşündüm ve tam gün vermeye başladım.

Amacım 5000 kök patlıcanı drenaj olmayan bir sistemde yetiştirmek. Geçen seneki sistemde ( drenajlı ) yapılabilir. Ancak drenaj için de ciddi yatırım yapmak ve bazı kot ayarları yapmak gerekiyor, dolayısıyla daha ekonomik ve kullanışlı olabilecek bir sistem peşindeyim. Bu seneki sistem işe yararsa seneye projemi uygulayabilirim diye düşünüyorum.

Eski 12-07-2013, 22:14   #10
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Umarim her sey dilediginiz gibi olur sn akkus
5000 kok ciddi bir rakam. Benimde bazi dusuncelerim
var. Prosedur olarakta bazi sorularim olacak izniniz olursa.

akkus45 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024