agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen grl

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2013, 21:06   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Domates fidelerinde gövdede köklenme

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç hafta önce sayın Kudret Tezel hocamdan aldığım besin eriyikleri çok güzel geliştirdi domateslerimi, ufacıklardı kocaman oldular ama bir sorun var, gövdede köklenmeler başladı hatta öyleki fotoğrafı yakınlaştırıp baksanız yakında yapraklara kadar ulaşacak diye korkuyorum

Suda yetiştirdiğim domateslerimin nesi var ?

birde besin eriyiklerinden birazda saksıdaki domateslere sulama yaptım, ondada köklenme başlamış gövdede. ama toprağa doğru saplanıyorlar.

bir hata mı var yoksa doğru mu gidiyorum ? bu kökler neden gövdede çıkıyor ve neden bu kadar çoklar ? bilen varsa yardım lütfen.

sevgiler...

Eklenen Resimler

Onurce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 02:51   #2
grl
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2011
merhabalar. aslina bakarsaniz forumda ilk mesajim olacak ama bu konuyu da atlamak istemedim.

domates bitkisinde yapisi geregi belli bir boya ulastiktan sonra, normal kosullarda (tarla) bitkinin topraktaki elementlerden daha cok yararlanmasi ve kokleri araciligiyla daha fazla besin maddesini yapisina iletebilmesi icin "bogaz doldurma" denilen islem yapilir.

bogaz doldurma islemi: kok bogazindaki govdeyi toprakla doldurmak ve sizin govdeden cikan kokleri gordugunuz yerlerin toprakla temasini saglamaktir.

bogaz doldurma islemi bitkiyi kuvvetlendirir ve guclu olmasini, verime daha cabuk ulasmasini saglar. bu islem aslinda sizin govdeden cikan kokleri gormenizden once yapilir toprakta. cunku bu islem yapilacagi vakitlerde bitkinin govdesinde kok cikartacagi ciftci tarafindan bilinir.

yani endise etmenize mahal verecek bir durum gozumuyor bitki kendi periyodunda gelismeye devam ediyor.

calismalarinizda basarilar ve kolayliklar dilerim.

ksantip beğendi.
grl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 22:46   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Sevgili grl, verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, içim rahatladı vallahi.
Bunlar nedir diye korka korka geziyordum ortalıkta çok sağolasın..

Onurce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024