agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen kiziltan
  • 1 Gönderen serkancetinkol
  • 1 Gönderen idris şenol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2013, 20:24   #1
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Balkonda topraksız çilek çeşit deneme çalışmaları

kuzey cepeli güneş görmeyen ortamlarda aydınlatma olmadan ürün yetiştirmek nerdeyse imkansız
yaklaşık olarak 20.12.2012 TARİHLİ BAŞLANGIC ÇİLEK dikim
cocopit ortamı saksı dikim,birkaç çeşit çeşitimiz oldu
istanbul nem oranı çok yüksek sulama sıklığımızı neyaptığsak başaramadık,hiç sulama yapmadan bir ay gibi zaman dahil cocpit hem nemi çok yüksek cocopiti sıkınca sulara damladığını gördük,bu olay çileklerimizi olumsuz etkiledi ve şubat ayında hepsini söküp kudret beyin yardımyla tekrar besin ortamı hazırlayıp ikinci kez dikim yaptık çileklerimiz soğuk günlerde gelişim tamamen durdu

Eklenen Resimler

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 20:32   #2
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

daha sonra ki bahar döneminde gübre ve ph larımızı ROA ğuz Alperin yardımlarıyla tekrar düzenledik
Balkonumuz çok karanlık olması sevebiyle led lambalardan faydanlıarak aydınlatma yaptık

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2013, 20:36   #3
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

bu arada soğan dikimide yaptık salatalarımızda sulu sulu enfes oldu

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2013, 20:45   #4
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

havalar ısındıkça cocopit nem azalmıştı çilekler hızla toparlandı

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2013, 20:51   #5
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

döllenme sorunu yaşadık,küçük bir fısfıslas tozlanma yapmaya çalıştık ,döl tutanlar güzel gelişti diyerleri ya hiç gelişmedi **** şekilsiz oldu

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2013, 20:58   #6
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

resimlerin devamı

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2013, 21:05   #7
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

bu şekilde 4 kere daha topladık ,,,takdir sizin!?

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2013, 21:14   #8
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sonuç olarak :
çileklerimizi nemden dolay besinli suyu düzenli veremedik
güneşten hiç faydalanamadık,led lambalar yetersiz geldi
ısıtma yapamadık 0cak şubak hatta mart ayında 10 derecenin altında gördük
çilek yetiştiriciliğinde 10 derecenin altında ısı verim kaybına yol açıyor
cocpiti perlitle **** sadece perlitle yapsaydık verim çok yüksek olacağanı kanaat getirdik

Eski 08-06-2013, 10:42   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2013
Hayırlı olsun gerçekten iyi çalışma

ido2323 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2013, 19:03   #10
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
Hayırlı olsun çalışmanız İdris bey, kurmayı düşündüğüm sera için sistem araştırması yaparken az zamanda kolay kurulum imkanı veren sistem cocopeat idi ancak bahsettiğiniz gibi cocopeatte sulama rejimini ayarlamak zor bende bu sebeple hydroponic sistemi tercih ettim şu anda gayet güzel bir gelişim içerisinde domateslerim.
Domatesleri söktükten sonra çilek ve marul yetiştirmek istiyorum, umarım hydroponic sistemde başarılı olabilirim.

sedail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2013, 19:46   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba
Internette okudum, tozlanma icin pilli dis fircalarindan yararlananlar var.
Basarilar

idris şenol beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 08:14   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Ben kışın kapalı balkonda kullandım. Çok başarılı oldu. Neredeyse % 100 tüm çiçekler hemen meyve bağladı. Toz dökülmesini gözlerinizle görebiliyorsunuz.

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 00:05   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2011
İdris Bey merhaba,

Kısaca kendimden bahsedeyim.

Uzun süredir bitkili akvaryumlarla ilgileniyorum, son yıllarda da ben ve ekibim uluslararası tasarım yarışmalarına katılıp ülkemizi temsil ediyoruz. Akvaryum Dizayn İstanbul (ADist) adı altına 6 kişi birleşerek aynı uğurda birbirimizi desteklemek adına bir ekip olduk, çalışmamalımızı bu şekilde yürütmek daha etkili işler çıkarmak adına faydalı oluyor.

İzniniz olursa birkaç konu hakkında sizlerden fikir almak isterim.

Kuzey cephe ve güneş durumundan kaynaklı yapay aydınlatma tercih etmişsiniz. Kullandığınız sistem power ledlerden mi oluşuyor, smd gibi görünmekte.

Ben topraksız tarımı akvaryum bitkilerini stoklamak amacı ile kullanıyorum, bazı dönemler aradığımız bitkiye ulaşmak zor oluyor. Şuan için 50-60 saksılık bir propagatör sistemim var, bu sistemi tecrübe kazanmak ve birtakım denemeler yapmak adına kurdum ve 1 yıla yakın zamandır uğraşıyorum.

Şu an 200*100 cm yüzey alanı olan bir sistem kurma sürecindeyim. Aydınlatma ekipmanları dışında herşeyi sipariş ettim, kurulum devam ediyor fakat aydınlatma konusunda hataya düşmemek adına araştırmalar yapıyorum. Sistem karanlık bir depoda olacak ve tamamen yapay ışık ile ihtiyaç karşılanacak. Yerli kaynaklarda yapay aydınlatma hakkında yeterince bilgi yok, yabancı kaynaklarda da yapılan hesaplamalar metrekareye 50 watt'lık doğru yapılandırılmış bir aydınlatmanın yeterli olacağı öngörülmüş. Ben uygun fotonlara sahip power led sistem kullanacağım fakat aydınlatma gücü ve bitkilere olan mesafesi hakkında net bir karar yakalayamadım. Şuanki deneme sisteminde T5 ve T8 lambalar kullanıyorum, beklediğim verimi aldığım söylenemez.

Yetiştirdiğim bitkilerden Hemianthus callitrichoides 'cuba'

Bunlarda çalışmalarımızdan birkaç örnek:

Konunuza farklı bir alanda müdahale ettiğim için özür dilerim, yeni konu açma yetkim yok, affedin. Arzu ederseniz görevli arkadaşlar kaldırabilir...

Saygılar...

idris şenol beğendi.
serkancetinkol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 22:26   #14
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın serkan bey led lambalar az enerji harcadıkları kesin fakat led lambalardan çok verim aldım desem yalan olur belki projöktör tarzı ledler daha verimli olacağa kanısındayım
mesafe konusunda enfazla 50 cm uzaklık olmalı
T5 ...T8 florsan lambaların kalınlığı anlamında önemli olan lümendir verdiği ışık gücü
15000 lümen civarı iyi sonuç vereceği kanatindeyim
birde sizin çalışmalarınızı görebileceğimiz siteniz veya başka resimleriniz varmı

Eski 19-06-2013, 00:37   #15
Yeni Üye

Öncelikle ilginize teşekkür ederim..

Bitkili akvaryum aydınlatma sistemlerinde T8 lambalar rafa gitme yolunda, bunun sebebi de yüksek çıkışlı T5 lambalar. T5 leri sevdik, daha verimli olduklarını deneyimledik derken bir de led çıkardılar başımıza Kullanım ömürleri ve enerji sarfiyatları göz önünde bulundurulursa led çok önde. Verim konusunda ise muallaktayım. Benim kullanım alanımı ele alırsak gerçekten floresandan verimli mi merak ediyorum. Bazen led sistemlerin ticari atak olduğu düşüncesi ön plana çıkıyor. Floresan yaparsam içim rakat etmeyecek, led tercihinde ise sanırım riske gireceğim. Sizin kullandığınız led tipini sormuştum, sanırım atlamışsınız. Power led gibi görünmüyorlar.

Floresan sistemlerinde iş çok kolay aslında, etanj armtürler eşliğinde doğru lamba seçimi yapmak. Giesemann aquaflora, sylvania grolux, osram fluora gibi bu iş için sağlam spektrumlar içeren lambalar mevcut ve maliyet açısından mutlu edici bir kombinasyon

Çalışmalarımızla ilgili yıllardır var olan bir web sitemiz mevcut fakat şuan bir takım modifikasyon sürecine girdi. Sadece tasarım çalışmalarımızın yer aldığı sitemize doğa gezilerimiz, seminer organizasyonları ile ilgili ayrıntılar ve hobinin bu alanına dair bir takım önemli makaleler ekleme sürecindeyiz.

www.adist.org

Şuan sadece ulusal platformda düzenlediğimiz bitkili akvaryum tasarım yarışmamıza ait bilgiler yer alıyor.

Eski 19-06-2013, 20:14   #16
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

serkan bey led aydınlatmalarımız power led degeyil ,iç mekan şerit ledler
deyşik renk kombinasyonu oluşturup bitkinin dal döl meyve zamanlarına göre renk oluşumu sağlamaya çalıştım ,çilek bitkisi üzerinde çalışmamız ışık yetersiz geldi
bana sorarsanız sınırlı ölçüde led kullanın söz konusu florsanlar daha iyi iş yaptığını gördüm
belki power ledler daha iyi netice verebilir ama yienede ogüzelim bitkilerinizi reske atmayın derim) birde benim akvaryum bitki gübreleme konum vardı formda yaızıyor bulursam sizi yönlendirim

Eski 19-06-2013, 22:43   #17
Yeni Üye

Merhaba.

Sanırım maliyet ver risk unsurlarını göz önünde bulundurarak floresan ile start vereceğim. Bu lambaların ömürleri 8-10 ay gibi bir süre ile kısıtlı. Değişim süresi geldiğinde sadece led ile sistemin idamesini deneyeceğim, bu şekilde bir terslik olma durumunda müdahale kolay olur.

Sizin konunuzla ilişik link verirseniz elim yettiğince yardımcı olabilirim.

Eski 22-06-2013, 20:13   #18
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

çileklerimizi kırmızı örümcek sardı işgüç tatil derken kırmızı örümcek nerdeyse bitiriyormuş
herşeye rağmen çileklerimiz ürün vermeye devam etmişler
takip eden arkadaşlar önceki 100 lük boru sistemini bilirler
sistem rediksiyon açıları kapalı sistem içersinde su kalıyordu
bu sistem içersinde su kalıyordu bunun avantaj ve dez avantajlarını gördük
şimdiki sistem nft sistem, besinlisu boru içersinde kalmıyacak,sistem sürekli çalışacak
pet bardaklara perlit doldurulup sisteme dikim yapılacak

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2013, 20:25   #19
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

size perlit firmasınan bahsedyim
istanbulda genper isminde sadece perlit üretimi yapıyor,kendim fabrikıyı gezdim(kemerburgaz caddesi cendere yolu pınarsüt karşısı)0212 332 06 93
güven bey çok mütavazi bir insan üzerime cüzdanı almadan çıkmışım
Ağaçlarnet deyince para istemedi neyse sonra eft yaptık,,,, zaten parada iki çuval perit için 5+5=10 tl +kdv fikir olsun diye size ölçü olarak kola şişesi koyduk
perlit almak isteyen arkadaşlar ağaçlarnet ten geliyorum deyin inanıyorum yüklü alımlarda daha iyi olur

Eklenen Resimler

Turkthai beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024