agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen devrann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2013, 10:09   #1
NRS
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-10-2012
Durgun suda havalandırma çözümleri

Merhabalar..

Bende bu hobiyi denemek için kolları sıvadım fakat biraz yardıma ihtiyacım var.

Elimde 5 litrelik plastik su bidonları var. Ben durgun suda domates ve salatalık denemek istiyorum. 4 domates 4 salatalık şeklinde.

Fakat hava motoru olayı biraz maliyetli olacak gibi. Dün bir akvaryumcuya gittim 160 TL 4 çıkışlı bir motor tavsiye etti. Fiyat biraz uçuk geldiği için vazgeçtim. Durgun suda havalandırma için tavsiye edebileceğiz manuel sistem **** daha uygun bir motor tavsiyeniz var ise yardımınızı bekliyorum.

İşin özü elimde 5-10-20 lt bidonlar var bunları kullanarak nasıl bir düzenek hazırlayabilir. Havalandırma için hava taşı olmalı mı?

Teşekkürler..

NRS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 10:38   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Sn.NRS, Balkonda tek bir domates için hava motorlu durgun su sistemini uyguluyorum, bunun içinde akvaryumdan kalma tek çıkışlı champion marka hava motorunu kullanıyorum. Kesin olarak durgun su sistemine karar verdiyseniz Champion marka çift çıkışlı ürünü tavsiye ederim, çift çıkışlı ve hava miktarını istediğiniz gibi ayarlayabildiğiniz ve olduçka sessiz çalışan bir üründür.
2 çıkışı bulunan ürünün her bir çıkışına çoklayıcı kullanarak yeterli hava sağlayabilirsiniz.

Ancak şunu söylemeliyim, sistemi elimde bulunan ekipmanı değerlendirmek amacı ile durgun su sistemi olarak yaptım, eğer ekipmanı satın alacak olsaydım, bir kafa motoru alır ve perlit vb. bir sistemde devirdaim yapan bir sistem kurardım.

ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 12:04   #3
NRS
Ağaçsever

Merhaba ksswat cevap için teşekkür ederim.

Bununla 8 tane 5 lt bidonu besleyebilirim dimi? Birde hava taşı almama gerek var mı?

Bunun haricinde domatesi neyin için tutuyorsunuz?
Bakımını nasıl yapıyorsunuz suyunu ne sıklıkla değiştiriyorsunuz?

Teşekkürler..

Eski 16-05-2013, 12:23   #4
NRS
Ağaçsever

Sanırım 8 tanesinin bakımı zor olacak. her birisinin ayrı ayrı ec ve ph kontrolleri sıkıntılı olacak sanırım.

Elimde 5 - 10 - 20 lt bidonlarım var şu hazır su bidonlarından. Bunlarla sizin bahsettiğiniz gibi akan su kültürün için birşeyler yapabilirmiyim?

Eski 16-05-2013, 12:26   #5
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın NRS, hava motoru için burada da ucuz bir alternatif var. Tüm sisteminize yetmese dahi iki tane bile alsanız maliyet çok büyümüyor.

Hava taşı konusuna gelince; takarsanız daha iyi olur zira hava taşı oksijeni mikro kürecikler haline getiridiği için köklerin oksijeni alması daha kolay diye biliyorum. Ama hava taşının ara ara temizlemeniz gerekiyor çünkü bir süre sonr besin eriyiğindeki mineraller üzerinde tortu yapıyor ve performansı düşüyor.

Çalışmalarınızda başarılar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 12:29   #6
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NRS Mesajı Göster
Sanırım 8 tanesinin bakımı zor olacak. her birisinin ayrı ayrı ec ve ph kontrolleri sıkıntılı olacak sanırım.

Elimde 5 - 10 - 20 lt bidonlarım var şu hazır su bidonlarından. Bunlarla sizin bahsettiğiniz gibi akan su kültürün için birşeyler yapabilirmiyim?
Sayın NRS bidonları akan su kültürü için kullanamzsınız. Daha doğrusu bidonlarla akan su kültürü yapamazsınız. Akan su kültürü için boru ya da kanal tipi bir malzeme kullanmanız gerekiyor.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 12:29   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Sayın NRS
Aşağıdaki sisteme benzer akan su kültüründe bir şeyler yapabilirsiniz
balkonda topraksız tarım domates yetiştirme denemesi

yalnizcocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 12:54   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Merhaba ksswat cevap için teşekkür ederim.

Bununla 8 tane 5 lt bidonu besleyebilirim dimi? Birde hava taşı almama gerek var mı?

Bunun haricinde domatesi neyin için tutuyorsunuz?
Bakımını nasıl yapıyorsunuz suyunu ne sıklıkla değiştiriyorsunuz?

Teşekkürler..
Sn NRS,
Ben bu sene denemek amacı ile sadece 1 adet domates yetiştiriyorum. 10 litrelik bir yoğurt kovasına 8 litre eriyikli su doldurdum. Beyazeşyaların kenarlarından çıkan köpüklerin kovanın ağzına denk gelecek şekilde kestim ve sıkıştırdım. Köpüğün ortasına bir delik açarak fideyi su tutmayan fısfıslarla sabitledim. 1 adet hava motoru ile hava taşı olmadan hava veriyorum ama hava taşı olsa çok daha iyi olacak. Henüz küçük fide olduğu için yeterli geliyor. Ecmetre ve phmetre temin edemedim henüz, Kudret beyden temin ettiğim eriyikleri 8 litre için ölçerek ayarladım. Ec'si o şekilde ayarlıyorum. Binamızda su arıtma sistemi olduğu için suyun ph'ı stabil. Sistemi kuralı Henüz 2hafta oldu toplam yarım litre kadar su eksiltti, ilerleyen dönemlerde haftada 1 kez tüm eriyikli suyu değiştirerek ec ve ph hesabı yapmadan yetiştirmeye çalışmayı planlıyorum.

Balkonda Topraksız tarım uygulayıcılarından en başarılılardan olduğunu düşündüğüm Sn:Hakan Öncü'nün aşağıdaki konusunu okumanız faydalı olacaktır.

Hakan Öncü / Durgun Suda Domates

ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 17:00   #9
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
biryerlerden başlamak gerekli)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 09:31   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2013
Alıntı:
Merhabalar..

Elimde 5 litrelik plastik su bidonları var. Ben durgun suda domates ve salatalık denemek istiyorum. 4 domates 4 salatalık şeklinde.

Fakat hava motoru olayı biraz maliyetli olacak gibi. Dün bir akvaryumcuya gittim 160 TL 4 çıkışlı bir motor tavsiye etti. Fiyat biraz uçuk geldiği için vazgeçtim. Durgun suda havalandırma için tavsiye edebileceğiz manuel sistem **** daha uygun bir motor tavsiyeniz var ise yardımınızı bekliyorum.

İşin özü elimde 5-10-20 lt bidonlar var bunları kullanarak nasıl bir düzenek hazırlayabilir. Havalandırma için hava taşı olmalı mı?

Teşekkürler..
iyi günler.paintzoom diye boya pompası var çin malı ama sağlam cihaza benziyor ben aldım.aynen sizin gibi domatesi durgun suda havalandırmak için.ağzına plastik pompalarda botlar için kullanılan ağızlık taktım mükemmel hava veriyor.650 watt.
PAINT ZOOM BOYA TABANCASI TV ÜRÜNÜ GittiGidiyor'da 85947026

rizeli28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 12:51   #11
NRS
Ağaçsever

Hocam o motor çok ses çıkarmaz mı? Komşularla düşman olmayın sonra.

Eski 30-05-2013, 12:51   #12
NRS
Ağaçsever

Ek olarak ben iki tane 30 lt saklama kabı şeklinde kaplar aldım. Onlarda yapıyorum şuan.

Eski 31-05-2013, 11:27   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-03-2013
topraksız tarımda, sanırım en riskli üretim yöntemi durgun su. yaklaşık 20 gündür domates fidelerim durgun suda. öyle ilginç bir durum var ki, elimdeki imkanlarla üstesinden gelinecek gibi görünmüyor.

20 litrelik kabın içinde üç kök domates var. su hava motoru ile 24 saat havalanıyor. ancak suyu her değiştirdiğimde iki-üç gün süren bir ölüm-kalım mücadelesi başlıyor adeta. su değişimlerinden yaklaşık 8-10 saat sonra su bulanmaya başlıyor, kökler sararıyor, büyüme duruyor. köklerin etrafında da sümüksü yoğun bir madde oluşuyor. suyun içinde havasız kaldığına işaret eden koku oluşuyor. birkaç gün sonra suyun dibinde kahverengi sümüksü bir çökelti oluşuyor ve su berraklaşıyor. bitkiler de kaldığı yerden büyümeye devam ediyorlar. dün de suyu değiştirdim. şu an yine aynı problem var. her an kaybedebilirim fideleri gibime geliyor.

fozada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 13:05   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rizeli28 Mesajı Göster
iyi günler.paintzoom diye boya pompası var çin malı ama sağlam cihaza benziyor ben aldım.aynen sizin gibi domatesi durgun suda havalandırmak için.ağzına plastik pompalarda botlar için kullanılan ağızlık taktım mükemmel hava veriyor.650 watt.
PAINT ZOOM BOYA TABANCASI TV ÜRÜNÜ GittiGidiyor'da 85947026
650 wattlık pompanın aylık elektrik maliyetini de hesap etmişsinizdir umarım.

fozada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 20:33   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2013
inanılmaz hava veriyor resmen kompressor gibi.saatte 1 dakika bile çalışsa yeter..
diğer önerilen modeller bana çocuk oyuncağı ve ömürlü gelmedi.500 litre civarı uzun
saksılara durgun suda hava vermek.her halde diğer alternatifler yetersiz kalırdı.benimki zaten bir öneriydi.daha uygun öneri varsa okumaya hazırım.ayrıca
15 adet 35litre uzun saksı boru döşedim suyun içine ince delikler açtım.sadece saatte birkaç dakika hava vermek istiyorum kuvvetli hava vermesine güveniyorum
ama yetermi bilmiyorum.tecrübeleriniz hayır yetmez diyorsa dinlemeye hazırım.

rizeli28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 02:07   #16
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
Durgun suda deniyorsanız köklerin üst kısmını suyun içinde bırakmayın alt kısımlar suyun içinde kalsın üstteki köklerin havayla temasını sağlarsanız yeterli olmalı,benim sistemimdeki domateslerin ikinci sıradaki kovalarda şimdilik hava pompası yok gelişimleride gayet güzel.

sedail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 12:01   #17
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

Başka özel bir yerde bitkileri büyütmüyorsa gelişim süper

salih66 beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 08:03   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-12-2018
Merhaba arkadaşlar . Durgun suda birkaç yöntem var kullanılan. 1 hava pompası ile suyu havalandırma .2. kratky yöntemi ( hava pompası yok) 3. Fitil sistemi.
Ancak hepsinin ayrı püf noktaları vardır. Atlanırsa sonuç alınmaz. Ben kratky ve fitil sistemini kullanıyorum hem ekonomik hemde doğru uygulanırsa başarılı. Özellikle kratky metodunda su değişimi yok sistemi kurunca bitki büyüyene kadar dokunmuyorsun . ( 1-3 ay)

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tasarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 08:06   #19
Ağaçsever

Buda benim konu

https://r.tapatalk.com/shareLink?url...0&share_type=t

Kışın ev içerisinde pencere yanı topraksız tarım çalışmaları

Eski 16-02-2019, 21:04   #20
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=-hfnemXohJs

Başka özel bir yerde bitkileri büyütmüyorsa gelişim süper
Kratky metodunu bende kullanıyorum püf noktaları var iyi ayarlanırsa gelişimi çok iyi ve ekonomik. Ben şimdilik fesleğen, nane, dereotu, Marul denedim hepsi başarılı oldu.

Eski 16-02-2019, 21:53   #21
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Peki sisenin icine su ile birlikte ne koyuyor? Bunun icerigi nerede yaziyor?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2019, 02:43   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Peki sisenin icine su ile birlikte ne koyuyor? Bunun icerigi nerede yaziyor?
https://ziraatyapma.blogspot.com/201...i-hoaglan.html

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2020, 12:44   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2020
Alıntı:
Merhabalar..

Teşekkürler..
Bende 4 çıkışlı şu hava motorunu aldım . 20 lt lik bidonları kesip 100 ltlik büyük bir akvaryum yaptım. Işıklandırma içi 20 w ocean florasan kullandım. Bu işi genişleteceğim evde baya yer var.

sadikcinar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
durgun su domates, durgun su hıyar, hava motoru

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024