agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen fagu03

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2013, 17:20   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
topraksız tarımda Balkonda cocopeat de domates denemesi

Merhabalar ..
Topraksız tarıma ilgim 3 senedir vardı. Kısmet bu sene oldu. Besin eriyiklerini Kudret hocadan temin ettim. Kudret hocamıza ayriyetten teşekkür ederim.3 kök kendi yetiştirdiğim domates fidesini sisteme yerleştirdim. Cocopeat de yerleştirdiğim ve 30 litre besin tankına 300 ml ave 300 ml b erigi ilave ettim.ph 6.0 ec miktarını bilmiyorum ec metrem henüz gelmedi. Ec miktarını biraz düşük tuttum tahmini olarak fidelerim henüz ufak. Ph yagmur suyu 6.0 cıktı şebeke suyu 7.0
Onun için yağmur suyu kullandım. Günde 5 defa 3 dakika sulama yapıcağım yeterli olurmu ? Ne kadar sulama yapmam lazım ? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim Herkese kolay gelsin.

Eklenen Resimler

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 17:30   #2
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fagu03 Mesajı Göster
Merhabalar ..
Topraksız tarıma ilgim 3 senedir vardı. Kısmet bu sene oldu. Besin eriyiklerini Kudret hocadan temin ettim. Kudret hocamıza ayriyetten teşekkür ederim.3 kök kendi yetiştirdiğim domates fidesini sisteme yerleştirdim. Cocopeat de yerleştirdiğim ve 30 litre besin tankına 300 ml ave 300 ml b erigi ilave ettim.ph 6.0 ec miktarını bilmiyorum ec metrem henüz gelmedi. Ec miktarını biraz düşük tuttum tahmini olarak fidelerim henüz ufak. Ph yagmur suyu 6.0 cıktı şebeke suyu 7.0
Onun için yağmur suyu kullandım. Günde 5 defa 3 dakika sulama yapıcağım yeterli olurmu ? Ne kadar sulama yapmam lazım ? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim Herkese kolay gelsin.
İkinci resim ılave

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2013, 21:20   #3
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sadece cocopit e dikilen fideler ortama göre bağzen sıkıntı olabiliyor
istanbul havası çok nemli ,bu bakımdan cocopit çok nem çekiyor bağzen sulamadan haftalarca nemi hapsedebiliyor,her nekadar avantaj gibi gözüksede
emli ortam maalesef kök hastalıklarına davetiye çıkarıyor
%50 cocopit ve %50 perlit olması nispeten sorunu çözer
bağzen yüzdelikler bulunduğunuz konum ve iklim itibarı ile deyşiklik gösterebilir

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 15:26   #4
Ağaç Dostu

merhaba arkadaşlar 2 hafta sonra yaptığım ilk ölçümlerde ec: 1.42 ph :6.0 çıktı domates fidelerim canlı duruyorlar ama çiçeklenme henüy yok hava şartları yağmur yağmur ec sini kaça yükselteyim besin tankım 30 litre idi bunkonuda cevap yazan arkadaş lara teşekkür ederim. Kolay gelsin herkese

Eski 24-05-2013, 15:33   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili fagu03,

Maalesef yağmurlu kapalı havalarda bitki hızlı gelişmiyor,normal yani.

Ancak güneş o güzel yüzünü gösterince çiçeklenme hızlı olacaktır merak etme.

Aslında domatesde çok çeşitli besleme şekilleri mevcut, ancak ben dönemsel beslemeden tarafayım şöyleki;

1-14 günlük olana kadar EC: 1,1 veya 1,2
İlk çiçeği gördüğünde EC: 1,6
Daha sonraları ise EC 2,2 ve EC: 2,5' e kadar çıkabilirsin.

Ancak bitki küçükken yani üzerinde meyve yokken farklı formül, meyve göründüğünde farklı formül uygularsan amatörün üzerinde bir çalışma yapmış olursun profesyonelliğe yatay geçişmiş gibi bişey olur.

Bende bu tür beslemeden yanayım zaten.

Ayrıca bir soru sorayım sana, hızlı, sağlıklı, layıkıyla gelişim, ve mükemmel lezzet arayacaksan sana 'AÇIK' sistemi tavsiye ederim.

'KAPALI' sistemde gerçek performans ve kaliteyi yakalayamayacağın gün gibi aşikar sevgili dostum...

Güneşi takip et, hoşçakal...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 16:06   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Sevgili Yalandünya,

Ben AÇIK sistemdeyim. 2. Kat'da açık balkonda. Tam da güneye GÜNEŞE bakıyor.
Rüzgar, yağmur, kuş, böcek konularını da nasıl halledebileceğimizi yazsan herşey tamam olacak.

Dün fırtına kırdı bir hafta önce diktiğim domates fidelerini, bugün hasar tespit çalışması yaparken baktım bi de gövdeler dipten kemirilmiş. Kuş mu, fare mi, böcek mi?

2. katta?!

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 21:55   #7
Ağaç Dostu

Sevgili yalandünya merhaba
ecmetrem yeni geldi o nedenle ölçümleri tam yapamadım ama vermiş olduğun değerli bilgileri tekrar uygulayacağım. Açık sistem derken senin balkonda yaptığın cocopeat sistemi gibimi ? Balkonda ilk denemem olduğu ve elektirik yakın olduğu için denemek istedim. Ama Almanya da olduğumdan yazın bile çok yağmur yağmakta domates yetiştirmek problemli olmakta mantar hastalıklarından dolayı domatesler çürüyor. Açıkta yetiştirmek yağmur içinde üstünü kapamak lazım. Seneye senin yaptığın sistemi kurmak düşüncesindeydim bakalım bu sene denememiz nasıl olucak

Eski 24-05-2013, 22:03   #8
Ağaç Dostu

Günlük 2 defa hava durumuna bakıyorum. Bahçe ile uğraşmadan önce hava durumu ilgimi hiç çekmezdi sizlerde takipmediyormusunuz. Yoksa. Benmi sadece güneşli günleri özledik şu an 8 derece gece 3 derece olacak nerdeyse haziran gelecek yaz gelemedi buralaraaa ah memleket demede dur.

Eski 25-05-2013, 12:25   #9
Ağaç Dostu

Güneşsiz ancak bu kadar

Güneş olmayıp yağmur yağmur ancak bu kadar gelişti. Topraktakilere göre daha hızlı gelişiyor bunu canlı canlı görmek çok güzel

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2013, 12:27   #10
Ağaç Dostu

Sadece tek resim ekliyebiliyorum

Buda diğer resim

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2013, 18:42   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
selamlar.Çalışmalarınız çok güzel.Mesaj yazdığınız kısımda gelişmiş moda dönü tıklayın ve çıkan eklentilerde attach tıklayın.5 adet resim aynı anda ekleyebilirsiniz.Samsunda topraksız tarım denemelerim konumda aynı yöntemi yapıyorum.

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 21:53   #12
Ağaç Dostu

Ocean sağol ip ucu için. Senin sayfanını merakla takip ediyorum keza dutları görünce çok canım çekti. Resimlerin devamını bekliyoruz. İyi çalışmalar

Eski 05-07-2013, 22:40   #13
Ağaç Dostu

Yeni resim

Çiçekler hep domatese dönüştü. Topraklı olanlarla arasında çok fark var

Eklenen Resimler

sedail beğendi.
Eski 06-07-2013, 07:53   #14
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Sn fagu,
Tebrikler, guzel bir forma ulasmislar . Hazir sivi besinmi kullaniyorsunuz acaba?Yoksa kendinizmi eriyik hazirliyorsunuz?
Selamlar.

yenerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 21:13   #15
Ağaç Dostu

Selam yenerr teşekkür ederim
Besin kitlerini kudret hocadan temin ettim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024