agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen yekisi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2013, 22:06   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Wink hydroton ile balkonda sebzecilik

bugün balkonuma birşeyler ekmeye karar verdim ve önce pc nin başına geçip araştırmaya başladım. geçen yıl toprakla saksılarda yetiştirmiş çok zorlanmıştım. daha temiz, kolay birşeyler arıyordum. topraksız tarım başlığını gördüm ama bir düzenek gerekiyormuş ve bu prize bağlı riskli geldi bana. bakarken bu hydrotunu gördüm. resimlerden mantıklı geldi bana ama o kadar araştırdım nasıl kullanılır? hangi bitkilere iyi geliyor? ekstra birşey koymak gerekiyor mu? hangi büyüklükte fide ekeceğiz ya da direkt tohum mu koymak gerek birşey bulamadım. lütfen bilen varsa aydınlatsın.

yekisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 02:47   #2
Yeni Üye

drekt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2013
hydroton

selamlar yekisi hydroton denilen aslında bir mekanizma mekanizmada toprak olarak kullanılan genleştirilmiş kil ve sele saksılarda devamlı suyu dolastıran bir sistem olması gerekiyor . butun bitkilere uygulanabılır özellikle hızlı verım alabılmek ıcın sebzelere . kökü daha gelişmemıs fideleri tamamen topraktan temızlenmesıyle şaşırtma yapılır selelere kok olusumuna zarar vermeden ekebılırsınız su pompası (su pompasızda yapılabılır basınç mantıklı sıstemle) aldığı suyu genlesmıs kıle ulaştırır ve seleyle suzulur su tekrar dolaşım yaparak kılden gecer besleyici solisyonlar hydro gübreler suya karıstırılarak hızlı buyume sağlanır. toprakla hiç uğraşmak istemiyorum diyorsanız rockwool denen tohumdan oluşum için kullanabilirsiniz kolayca şaşırma yapabılırsınız hydrotona. unutmadan topraklada karıstırılabılır toprağın havalanması ve drenaj için bundan iyi bir materyal dusunulemez. bonsai sanatıyla uğrşanlarda emınım cok memnun kalacaklardır sterilize edıldıkten sonra defalarca kullanabılırsınız .saygılar....

resimler:
1.rock wool
2.hydrotonic system
3.hydroton genleştirilmiş kil

Eklenen Resimler

drekt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 20:19   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2009
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim..

drekt beğendi.
yekisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 23:18   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2013
merhaba, bende hydroton kil satın aldım sulamayı kendım yapsam olur mu? otomatık olması sart degıl dımı? 4/1 torf , bır mıktar kum karıstırmamı soyledı bır arkadasım sızce ne yapmalıyım ?

besthigh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 08:47   #5
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın besthigh, sulamayı kendiniz yapabilirsiniz ancak sulama periyoduna ve verdiğiniz miktara dikkat edin.

Hidrotona torf ya da kum karıştırmanıza gerek yok. Zira hidroton gözenekleri sayesinde su tutar. Buna bir de torf eklerseniz torf da ayrıca su tutacağı için hem bitkilerinizin köklerinin hava alması zorlaşır, hem de aşırı nem kökleri çürütebilir.

Çalışmalarınızda başarılar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024