agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2013, 18:23   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Çilek'in yaprak uçları kurumaya başladı?

merhabalar..

Geçenlerde eşim evde birşeyler için çabaladığımı gördüğü için bana çalıştığı markette satılan yaltırın saksıda çileklerinden alıp hediye etti :P

bende ne zamandır sera cambazı için birebir deney yapmak bitkinin büyümesini gözlemlemek o heycanı tadmak için çilek fidesi almayı düşünüyordum hatun imdadıma yetişti

Ama şimdi bir sorun var...

aldığımız çileği kendi saksısından çıkartıp 5lt su şişesini kesip içine koydum etrafını cocopet ile doldurup tamamen kapladım...

Bitkinin üzerindeki 1 tam olgun 1 orta olgun 1 de daha yeni çiçek olan meyvesi vardı.. olgun olan ve orta olgun olan meyve market ortamında saksının naylonlarından dolayı çürüme yapmış...onları kopardım attım..

EC miktarını 2.2 ile 2.8 arasında veriyorum ( çalıştığım için vakit bulamıyorum ve halen düzeneği çalışır vaziyete getirmediğim için gündüzleri sulayamıyorum...akşam 4 civarı sulama yapıyorum..

çilek cam önünde güneş gören cephede...

fakat sıkıntı yaprakların uçları dolaylamasına kurumaya başladı sanırım bu kuruma arttıkça yapraklardan köklere kadar devam edecek..

Nette araştırmalarıma rağmen net birşey bulamadım.Sadece çiçekler ile ilgili bir kısım bilgilerin arasında yaprak uçlarının genel olarka kurumasını ortamdaki nem noksanlığından dolayı olduğunu söylüyor..

Fotograf makinem şuan için olmadığından fotograf çekme şansım yok sizce bu sorunun sebebi nem midir?

Mustafa_cmbz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 22:24   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2012
Benim çileklerimde de aynı sorun vardı. Ortamın nemini %45-60 arasına getirdim kuruma azaldı

uurrr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 18:23   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Çilek mutfak ortamında kalorifer peteğine uzaklığı yaklaşık olarak 1-2metre sanırım dediğiniz gibi nemden dolayı böyle bir sıkıntı oluyor...FIS FIS ile üzerine her akşam su püskürtüyorum kuruma durdu gibi ama şimdide sudan dolayı beyaz kireç kalıntıları olmaya başladı....

Mustafa_cmbz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024