agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 3 Gönderen Hakan Öncü
  • 2 Gönderen Hakan Öncü
  • 2 Gönderen Hakan Öncü
  • 1 Gönderen Hakan Öncü
  • 1 Gönderen Hakan Öncü
  • 1 Gönderen Kudret Tezel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-11-2012, 21:44   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Topraksız Tarımda Ispanak

Topraksız tarımda yaptığım 3 yıllık bahar-yaz denemelerinden sonra bu kış ıspanak denemeye karar verdim.

Bu sene kendi evimde son topraksız tarım denemem olacak.
Önümüzdeki dönemde muhtemelen başkalarının balkonunda -terasında topraksız tarım çalışmalarıma devam edecem.

Şimdi bu sene yaptığım topraksız ıspanak denememi anlatayım.
15 Eylül tarihinde yapımarket ten aldığım 1 paket ıspanak tohumunu torf içinde çimlendirdim. Aldığım 3-4 gr tohum dan muhtemelen 150-200 adet tohum çıktı ama bunların 30-40 tanesi çimlendi.

10-15 gün kadar geçen çimlenme süresinden sonra 5-6 cm e olaştıklarında 3 er 4 erli demetler halinde belli aralıklarda ektim.

Sulamayı günde 3 defa sabah öğlen akşam 1 er saat süre ile yapıyorum. Suyun EC si 2,2 Ph 7 civarında idi.

Ispanakların gelişimi fena değildi. Sulama yaparken biraz zorlandım. Eskiden domatesde sadece fidenin etrafına 1 kücük hortum ile sulayabilirken ıspanaklar 13 - 14 öbek olunca sulamada zorlandım. Ispanaklar küçük iken perlit devamlı güneş altında olduğundan yeşermeye yosunlanmaya başladı. Ispanaklar büyüdükçe perlit gölgede kaldı yeşermede bitti sayılır.

Ekim 15 gibi ıspanaların arka tarafındafında çok küçük siyah noktacıklar gördüm. Çok önemsemedim ama ilerleyen günlerde yapraklarda bozulmalar ve yaprak zarının altında yaprak kurtları görmeye başladım. Üzerinden elimle gördüklerimi ayıkladım ama çok miktarda siyah noktacık vardı.

Biraz ihmal, biraz ailevi sıkıntılar birazda gördüğüm küçük siyah noktalar ıspanaklara beni soğuttu. Nerdeyse hiç ilgilenmedim 1.5 aylık dönemde 4-5 defa yanlarına uğradım. Çok az su eksiltti, çok az besin eklkedim. Besinim domates için hazırlanmış bir besindi. Bugün baktığımda ıspankların fena durumda olmadığını gördüm.

İlk hasatımı yaptım. 60x80 Cm lik bir alanda 300 gr. ıspanak topladım. İlaçlama yapmayı düşündüm ama elimdeki ilaçlar ıspanak ile mücadele edemeyeceğini düşünüyorum. Elimde kırmızı örümcek için bir ilaç ve neemazal var. Bir ilaçlama yapmadım. Ama yapraklardaki bozulmalar çok dağılmadı. Havaların soğukluğundan **** başka bir sebep bilmiyorum ama genel durum fena değil.

Topladığım yapraklarda siyah nohtacıklar hala var. O ıspanakları çok iyi yıkayıp tüketip tüketmemekte kararsızım. Elimle hafif bir ovmada o siyah noktalar temizleniyor.

Resimlerim ektedir.

Değerli yorumlarınızı bekliyor, yeşil ve sağlıklı günler diliyorum.

Eklenen Resimler

ekaragoz, Altuniş ve A.öz beğendi.
Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 11:29   #2
Ağaç Dostu

23.01.2013

Balkonda Ispanaklarım hala devam etmektedir.
2 defa 300 gr kadar mahsul aldım.
Neredeyse hiç ilgilenmiyorum.
ayda 1 defa suyunu ve besinini kontrol ediyorum.
Havaların soğuk olmasından dolayı su eksiltmeside çok az.
EC 2.2 , Ph 7 civarında.

günde 3 defa sabah, öğle, akşam 1 saat sulama yapılmaktadır.
Güneş alan yerler görüldüğü üzere daha iyi gelişmekte.

Yavaş ama problemsiz bir gelişim göstermekteler.

Eklenen Resimler

Altuniş ve A.öz beğendi.
Eski 23-01-2013, 13:05   #3
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
4 Ayda hasat ettiniz doğru mu?

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 17:50   #4
Ağaç Dostu

4 ayda 2 defa 300 er gram hasat ettim. Ispanak ekimi yaz dönemimde yapılan ekime göre çok daha basit kolay ve zahmetsiz. Ama daha geniş bir alanda ekim yapılırsa hasat da daha çok olacaktır.

Altuniş ve A.öz beğendi.
Eski 04-02-2013, 19:07   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2013
Ispanaklarim filizlendi

Merhaba arkadaslar,

Bende ispanak ektim , cesidini bilmedigim bir ispanak tohumu aldim ve H. Cevizi torfu icerisine ektim 10 gun icinde filizlendiler fakat suanda govde beyaz ve yapraklar sari acaba yanlis giden birseyler mi var.

Besin erigi olarak nasilbir formul kullanmaliyim , marul icin hazirlanan besin erigi olur mu,?

mollaköy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 20:56   #6
Yeni Üye

Yardim arkadaslar cevap verebilen yok mu?

Eski 05-02-2013, 21:08   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mollaköy Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,

Bende ispanak ektim , cesidini bilmedigim bir ispanak tohumu aldim ve H. Cevizi torfu icerisine ektim 10 gun icinde filizlendiler fakat suanda govde beyaz ve yapraklar sari acaba yanlis giden birseyler mi var.

Besin erigi olarak nasilbir formul kullanmaliyim , marul icin hazirlanan besin erigi olur mu,?
Resim de eklesen yardım etmek isteyen fikir veren birileri mutlaka çıkar.

Eski 05-02-2013, 21:13   #8
Ağaç Dostu

yukarıda arkadaşların yazdığı bir şeye takıldım. Domates besini ile ıspanak olur mu? veya marul besini ile ıspanak olur mu? Diye sorulmuş. Besi hayvanı için verilen yem rasyosu ile süt hayvanına verilen yem rasyosu bile değişirken , sorulan sorunun cevabı yanlış uygulama diye verilir zannederim . Bitki yetişir ama bazı aksaklıklar mutlaka olur . Diye düşünüyorum

Eski 06-03-2013, 22:06   #9
Yeni Üye

evde ispanak yetistirme

Evde cocopeat de ispanak denememi resimde gorebilrsiniz. fakat sanki boylari cok onden gidiyormus gibi geldi bana normalmidir ? birde bir kac sorum olacak tecrubeli arkadaslara,

besin erigi: marul icin kullanilan besin erigi kullaniyorum.
sulama : otomatik bir sistemim yok , elle aksam eve gelince 0.5 litre su veriyorum eger otomatik sistem kurarsam gunde kac defa ne kadar sulama yapmam gerekiyor.

simdiden tesekkur ederim,

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2013, 14:25   #10
Ağaç Dostu

Merhaba,

Bir süredir siteye girip yazıma ek yapmadım.
Bunun aslında sebebi değişen çok bişey olmamasıydı.
Öncelikle Ispanaklarım hakkında küçük bir bilgi vereyim.
Sistemim hala çalışmakta. 80x60x20 cm lik plastik saksıya ekim yaptım.
10 gün kadar önce 1.2 Kg. hasat yaptım. Bu 3. hasatım oldu. Daha öncekiler çok daha azdı. Ekim alanı küçük olunca mahsulde az aluyor normal olarak.

Kışın ıspanak ekmek domates ya da diğer yaz sebzelerine göre bakımı inanılmaz kolay. Neredeyse hiç müdahale etmedim. Hava soğuk olduğundan buharlaşma çok azdı. Sulama yaptığım yaptığım tank yaklaşık 100Lt su alıyordu. Günde 3 defa sulama yaptım.

Mahsul toplamayı büyüyen yaprakları dibe yakın yerden kopararak yapıyorum. Küçük yaprak ve köklere dokunumuyorum. Aynı yerden yeni yapraklar gelmeye devam ediyor.

Geleyim domates besini ile ıspanak olurmuya. Aslına bakarsan adı üzerinde domates besini, ıspanak istediğim gibi büyük bir verim ile olmayacağını zaten tahmin ediyorum ama zaten elimde bir besin var ve ben bu işi profosyonel yapmıyorum. Beklentim çok büyük değil ve elimdeki besini de değerlendirmek istedim. Seneye kışa yapar isem muhtemelen daha geniş alana yapardım. Besinide ıspanak ya da en azından yeşil yapraklı sebzeler için olan bir besin kullanırdım.

Sayın Mollaköy ün fidelerine gelirsem, tohumdan filizlendirmede ışık çok önemli. Mümkün ise güneşin anlına koymak gerekir diye düşünüyorum. Yetersiz ışık alan bir ordamda bitki boya gidiyor buda performans sıkıntısı yaratıyor.

Keşke resim koyabilse idim fakat hasat işlemini ben evde yokken eşim yapmış. Ben geldiğimde ıspanaklar kuşa dönmüştü.

Herkeze sağlıklı günler dilerim.

Mine Pakkaner beğendi.
Eski 11-04-2013, 15:04   #11
Ağaç Dostu

2013 Kış Sezonu kapanışı

Kış başında başladığım topraksız tarımda ıspanak sistemimi bugün sonlandırıyorum.

Genel itibari ile problemsiz, basit ve az takip gerektiren bir sezon oldu. Havaların soğuk olması buharlaşmanın az olması işleri çok kolaylaştırıyor. Anladım ki ıspanak ekimi için daha geniş bir alana ihtiyacım var. 4 defa hasat yaptım toplamda 3 kg. kadar ıspanak topladım. Havaların ısınması baharın gelmesi ile bereber ıspanaklar boya ve çiçeğe ve tohuma kaçmaya başladı.

Bulunduğum evden taşınma vesilesi ile sistemimi söküp yeni sezon için kiralık (Akrabanın Terası) mekana taşımam gerekmekte.

Çektiğim son resim ektedir. İyi günler.

Eklenen Resimler

Mine Pakkaner beğendi.
Eski 11-04-2013, 16:14   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ellerinize emeğinize sağlık sevgili Hakan Öncü. Görünüşleri çok güzel sağlıklı ama tadını siz bilirsiniz tabiiki.Yeni sezonda yeni terasınızda başarılarınızın devamını dilerim.

idris şenol beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2019, 12:29   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2018
Ben 20 20 20 ile turp biber ve domates yetistiriyorum hic bir sikinti yok

mstar200011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024