agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Ekrem Uslu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2012, 20:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Domates ve çilek olgunlaşmadan kızarma sorunu

Merhaba ben domates yetiştiriyorum fakat şöyle bir sorun oldu. Domatesler salkım domates ve ilk çıkan meyveler iri ve güzel oldular ama diğerleri bilye gibiyken kızarmaya başladılar. Bu neden olabilir ? Aynı sorun çileklerde de var. Bazıları iri ve güzel oluyor ama bazıları da çiçekleri dökülür dökülmez, olgunlaşmadan kızarıyor. 1 -1.5 cm iken kızardığını hayal edin. Fotografını çekemedim. Bu neden olabilir ?

curiousboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 20:07   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi curiousboy Mesajı Göster
Merhaba ben domates yetiştiriyorum fakat şöyle bir sorun oldu. Domatesler salkım domates ve ilk çıkan meyveler iri ve güzel oldular ama diğerleri bilye gibiyken kızarmaya başladılar. Bu neden olabilir ? Aynı sorun çileklerde de var. Bazıları iri ve güzel oluyor ama bazıları da çiçekleri dökülür dökülmez, olgunlaşmadan kızarıyor. 1 -1.5 cm iken kızardığını hayal edin. Fotografını çekemedim. Bu neden olabilir ?
Yetiştirme ortamınız nedir? (saksı,sera,topraklı,topraksız,...)

Meyvelerin küçük olması döllenme sorunundan,besleme eksikliğinden(genelde potasyum eksikliği) veya toprak kaynaklı bir zararlı sebebiyle olabilir.

Hastayı görebilirmiyiz.

mrduran beğendi.

Düzenleyen Ekrem Uslu : 19-04-2012 saat 22:53
Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2012, 00:40   #3
Yeni Üye

yetiştirme ortamından dolayı olduğunu düşünmüyorum çünkü durgun su kültüründeki domateslerde de aynı sorun var topraktakilerde (saksı) de aynı. Döllenme sorunu olsa hiç meyve bağlamaması gerekmez mi ?

Eski 20-04-2012, 07:05   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
yetiştirme ortamından dolayı olduğunu düşünmüyorum çünkü durgun su kültüründeki domateslerde de aynı sorun var topraktakilerde (saksı) de aynı. Döllenme sorunu olsa hiç meyve bağlamaması gerekmez mi ?
Probleminize yardımcı olmak adına denklemin bilinmeyenlerini soruyoruz Sn.curiousboy.Yeterince döllenmeyen hibrit domates çiçeklerinin ekserisi dökülür arada bir kısmıda meyve tutar fakat meyveleri küçük kalır.

Gübreleme programınızı yazabilirmisiniz.Kökler sağlıklımı,nematot vs. söz konusu olmasın.Yetiştirme ortamınızın Ph değeri nedir?

Eski 20-04-2012, 19:10   #5
Yeni Üye

Bu işi amatör olarak balkonda yapıyorum. Bunlar da ilk ürünler. Ph metrem yok ama eriyiği hazırladıktan sonra Ph kağıtlarıyla bakıyorum 5.5 - 6 arasında Ph değeri. Aslında bitkilerde iyi gelişti, boyları çok uzadı ve üzerinde çok meyvesi var . İlk meyveleri gayet iriydi ama sonrakiler hep küçük kaldı. Erik ağacı gibi görünüyor şimdi Bir kaç foto ekliyeceğim.

Eski 20-04-2012, 19:15   #6
Yeni Üye

Bunları koyuyorum şimdilik.

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2012, 19:58   #7
Ağaç Dostu

Evet meyvelerde döllenme sorunu var.Kızaran küçük meyveleri açıp bakarsanız çekirdek oluşmadığını göreceksiniz.
Haftada 2-3 defa öğle saatlerinde bitkinizi hafif darbelerle sarsın.Bu şekilde tozlanmaya yardımcı olmuş olursunuz.

Tek tük döllenen meyvelerde (iri olanlar) besleme eksikliğini gösteriyor.Dengeli gübre ve potasyum takviseyi yapın.

Ana gövdeden çıkan yan dalları alın.

Besleme olarak hangi gübreleri veriyorsunuz ?

Eski 20-04-2012, 20:33   #8
Yeni Üye

3 lü besin sistemi almıştım, onlardan karışım hazırlıyorum analog EC metrem var ve onla ayarlıyorum EC sini. Döllenme sorunu aklıma yattı, söylediğinizi deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Eski 20-04-2012, 23:00   #9
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
3 lü besin sistemi almıştım, onlardan karışım hazırlıyorum analog EC metrem var ve onla ayarlıyorum EC sini. Döllenme sorunu aklıma yattı, söylediğinizi deneyeceğim. Teşekkür ederim.
sizden bigi almak çok zor olsa gerek
besin kitini kimden??* aldınız içeriği nedir

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2012, 23:05   #10
/

Giriş Tarihi: 26-03-2012
degerli arkadaşlar ..... bu gönderi ve yazılanlar oldukça demostratif.. oldugu için katkıda bulunmak istedim.
1- nerde ne ortamda nasıl, ne yetiştiriyoruz?
2- hangi iklimde nasıl ortamlarda ne deniyoruz ?
3 - üçlü besin sistemi 5 li besin sistemi degl BİTKİLERİMİZİ hangi gübrelerle nasıl besliyoruz.. ?
4 daha fazla görsel lütfen......... SAYGI-SEVGİ dileklerimle ..

temelfusion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 14:08   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sizden bigi almak çok zor olsa gerek
besin kitini kimden??* aldınız içeriği nedir
Arkadaşlar çok ayrıntılarını bilmiyorum bu işin. Kudret beyin 3 lü hazır besin kitini kullanıyorum ve söylediği ölçülerde kullanıyorum. Kaç gr potasyum, kaç gr azot orasını bilmiyorum ben. EC ve Ph ına dikkat etmeye çalışıyorum. Ph 5.5 -6 arası oluyor genelde, EC side 2.2-2.5 arasında oluyor. Ortama gelince antalyada deniyorum, havalar sıcak ve balkon çok rüzgar alıyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024