agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2012, 21:34   #1
Ağaçsever

merdefe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Durgun Su Tarımı Denemelerim

Öncelikle merhaba okuyan herkese;

En ilkel başlangıç aşamasından durgun su tarımı denemelerim fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi evde bir civalı ampül altında akvaryum hava motoru ile pet bardaklara konulan perlit icinde;
i
1. fasülye
2. çilek
3. Şile Ömerli Endemik bitkisi MAvi Yıldız.
4. Domates ;

Fasülye ve domates direk tohumdan konuldu aynı fasülye 3 günde çimendi ve uzamaya devam ediyor
domates yeni yeni çıkmaya başladı. neyse çilekler bahçeden falan filan gelelim sadede

Ec. 2.45 ph 7.2

ilk başta yanlış ec ölçümlerinden dolayı 0.5 civarı ec vardı tabi o zamanlar biraz ec ölçümlerinde acemiydim. şimdi birazdaha az acemiyim )

Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım şimdi 160 lık pimaş içinde bi akan su kültürü denemem olacak onun resimlerini ve durumlarını gene burda paylaşacağım

solüsyonu nasıl hazırladın derseniz eğer ki ( duyam gelmiş solüsyonu ) b5a fn7 15-15-15 20-20-0 ve birazda micro besin elementi yani minor elemenetler kullanıldı ama oranı hiç de uygun değil.. şuan deneme aşaması. ilk zamanlar çok hızlı bi büyüme kaydedildi şimdi ya büyümüyor gibi geliyor **** ben farkedemiyorum ayrıca su 25 dereceye akvaryum ısıtıcısı ile ayarlı durumda

Eklenen Resimler

merdefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 21:37   #2
Ağaçsever

merdefe's Avatar

Son fotoğrafda gözüken kök tüm köklerim öyle temiz yani beyaz bir kök sistemi göremiyorum demek istediğim köke yapışmış solüsyon söz konusu acaba bir sirkülasyon mu olması gerekli mutlaka eksiğim çok fazla ama hergün bir eksik azalıyor daha güzel düzenekler ve daha güzel bir çözelti iyi verimle burada görüşmek dileğiyle

Eklenen Resimler

Eski 10-04-2012, 22:43   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Sn. merdefe
pH degeriniz 6.0- 6.5 civarinda olmali dusurmeniz gerekiyor. Ayrica su sicakliginizda yuksek 20 derece civarlari daha ideal olacaktir. Bence farkli bitkiler icin farkli solusyonlar gerekli/ Birde solusyonu hazirlarken kullandiginiz malzemenin icerigi ve orani cok onemlli.

my1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 10:47   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sayın merdefe,

Kusura bakmayın ama bence bitkilere eziyet ediyorsunuz.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 12:10   #5
Ağaçsever

merdefe's Avatar

Ne kusuru doğru söylemiyor değilsiniz belki ama sonuçta iyiye ulaşmak için denemeler yapıyorum tabi kınaya bilirsiniz. neyse sonucu zamanı gelince paylaşacağım burada Teşekkür ederim . Sonuç ne olursa olsun

Eski 11-04-2012, 12:54   #6
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Sayın merdefe , sanırım besini kendiniz hazılıyorsunuz ve herhangi bir reçete ve formül kullanmıyorsunuz.Bu halde bikileriniz bir şekilde yaşamaya devam eder ama korkarım ki istediğiniz verimi alamazsınız.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 14:14   #7
Ağaçsever

merdefe's Avatar

Hoagland Besin Eriyiğinden başka önere bileceğiniz bir reçete var mı ben solüsyonda belli oranlarda kafama göre değil emin olun mikorozia ve mikrobiyal ürün denemesi yapıyorum bu yüzden farklı bitkiler var hangisi daha iyi olacak diye en iyi gelişme gösteren bitki farklı ortama alınacak Gene de teşekkür ederim .Biraz bodoslama daldım işe ama bilimsel kısmını sonuç almaya başlayınca burada oranları ile birlikte açıklayacağım ayrıca mutaka forumda vardır fakat akan su ile durgunsu arasında bir verim farkı konusunda bilgilenmem lazım durum bundan ibaret Saygılarımla ..

Eski 11-04-2012, 15:11   #8
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Mikrobiyal ürünler , mikro organizmalar toprakta yapılan üretimlerde sonuç verir.Benimde takip ettiğim birkaç mikrobiyal ürün var, muhtemelen aynı ürünü kullanıyorsunuzdur.Fakat bitkilerinizin ihtiyacı olan elementlerin hepsini burdan sağlayamazsınz.Topraksız ortamlarda gerekli besini uygun reçete doğrultusunda sizin vermeniz lazım.
Reçete isterseniz Howard Resh'in ve florida üniversitesinin farklı sebzeler için birsürü formülü var.internette ufak bir araştırmayla hepsine ulaşabilirsiniz.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 15:52   #9
Ağaçsever

merdefe's Avatar

Çok Teşekkür ederim nicea SAygılarımla

Eski 10-06-2013, 15:26   #10
Ağaçsever

merdefe's Avatar

Yeniden herkese merhaba;
önceleri burada bir dizi paylaşım yapmaya çalışmıştım bir miktar bitki eziyeti de içermekteydi zaten fotoğraflardan da belli olmakta şimdileri ise sadece perlitte pembe domates, kapya biber , hıyar ve olursa ahududu denemelerim mevcut. Siteye sonsuz teşekkürler okumayı sökeli güzel şeyler okuyorum biraz daha sabırlı ve sakin bakmaya çalışıyorum, sonuçlar güzel gözüküyor şimdilik amatör ama hiç bu şekilde kalmaya niyetim yok..
Fotolar an itibari ile çekildi, domatesler pembe domates fide olarak satın alındı aynı şekilde hıyarda öyle.. sorun şu aslında sorun değil koşulların elverdiği durum howard resh in domates için olan solüsyonu kullanılıyor ph 6.4 ec :1.8 olarak ayarlandı. bu yüzden olsa gerek gözümle gördüğüm en hızlı gelişim önce domates sonra biber ve son olarak hıyarda oldu. hepsinin dikiliş tarihi 6.5.2013 . bu gün itibari ile 35 günlükler .. güneş alımları öyle harkûlade değil mekan İstanbul Şile'de Bir balkon.. Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2013, 15:30   #11
Ağaçsever

merdefe's Avatar

kısaca değinmek istediğim bir konu: mikrobiyal ürünler; bunun ben topraksız tarım da denemekteyim kullandığım ürün eski b5a yeni fn7 ben bir fark gördüm ama zamanla bunu açıklamak isterim. Saygılaırmla

Eski 10-06-2013, 15:37   #12
Ağaçsever

merdefe's Avatar

afedersiniz artık konu durgun su olmadığından konuyu düzgün konu başlığı altında açaçağım saygılarımla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024