agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen livingdead1978

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2010, 00:30   #1
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Domates Ağacı Videosu

Bu filmi Antalya Growtech Tarım Fuarında Hyponica Tarım Ltd. şirketi yetkililerinden almıştım (yetkili kişi Ziraat Müh. Mehmet AKBABA). Sistem dizayn gurubun sistemi ancak firma yetkilileri anlaşamadıkları için yollarını ayırmışlar.

Videoyu Youtubeden izleyiniz oraya yükledim.

İzleyemeyip bilgisayarına indirmek isteyenler için direk indirme linki, üstelik daha uzun haliyle.
Dosya Flv uzantılıdır izleyemeyenler için vlc player, bs player, media player klasik ile veya bir flv player ile izlemelerini tavsiye ederim.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 08-07-2010 saat 11:50
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 04:01   #2
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Youtube dışında bir yere daha (yasaklı olmayan ) mümkünse yüklermisin..

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 08:01   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
linki kopyalayın
you tube yerine yapıstırın
begin browsing i tıklayın
http://www.ktunnel.com/index.php/101...41d7e7d7715309

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 11:38   #4
Ağaç Dostu

Video izleme sitelerine yerleştirene kadar dosyanın 10 dakikadan daha uzun olmasından dolayı epey makaslamak zorunda kalmıştım, youtubede de izleme sorunu olduğundan başka sitelerle uğraşmak istemiyorum benim blacklionmakas sitesi üzerinden link koydum daha uzun versiyonunu oradan indirip izleyebilirsiniz. Link ilk mesajdadır.

Eski 08-07-2010, 14:41   #5
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Saol , indiriyorum .

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 12:51   #6
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Selahattin Yılmaz
Vidoeyu izledim. Bir ağaçtan 13 bin ( evet bin) adet domates elde edilmiş. Yaklaşık ikibuçuk ton eder. İnanılmaz bir durum. Çok etkilendim. Kök ve gövde gelişimi müthiş. Paylaşım için teşekkürler.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 08:57   #7
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Sayın Selahattin YILMAZ,
gerçekten inanılmaz bir olay. Bu videoyu kime anlatsam inandıramadım... Müsadeniz olursa blogumda ve facebook'da paylaşmak isterim. Sizden alıntı yaptığım notuyla. Teşekkürler paylaşımınız için.

baba.monk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 23:17   #8
Ağaç Dostu

Domates ağacı videosu internette yayılıyor.

Eski 18-07-2010, 16:07   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Teşekkür ederim. Konuyu kabaca biliyordum, şimdi zihnimde daha iyi şekillendi. Merak ettiğim şey acaba aynı yöntemle başka şeyler yapılıyor mu? ( fasulye, biber, karpuz.. vb) Böylece karpuz ağacı hikayesi gerçek olabilir
Teorik olarak mümkün tabii ama pratikte deneyen var mı onu merak ediyorum. Birde mesela sayın Sarıcan buradakinin minyatürünü domates için denemişti. Sonuçlarını merakla bekliyorum doğrusu.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2010, 20:42   #10
Ağaç Dostu

Videoyu tekrar tekrar izleyiniz ve bir o kadar da iyi dinleyiniz, bence sorularınıza cevaplarınızı bulacaksınız.

Videoda geçen bir kaç cümle:

"Yaptığım tek şey ağaçların büyümesine zarar verebilecek koşulları ortadan kaldırmak. Ağaçların kendi güçlerini ortaya çıkarmalarını kolaylaştırdım” diye özetlemiştir yaptığı uygulamayı."

"İşin püf noktası: bitkinin tam da büyüme çağındayken su ve mineraller gibi çevre faktörlerini bolca vererek bitkiye büyümesi için uygun bir ortamdasın mesajını vermektir."

Eski 19-07-2010, 09:49   #11
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Harun Yahya belgeseli gibi.Hiçbir kimyasal kullanmamışlar ne kullanmış merak ettim.A tankı B tankı var içinde hava mı varmış.Belgeselin başında gelişimi gösteriyor yapay olmayan ortamdan söz ediyor ancak gece aydınlatması yapıyor.İklimlendirme,yapay aydınlatma,karbondioaksit gübrelemesi,sterilizasyon,dengeli besleme bunu nerede yapsanız benzer sonuçları elde edersiniz.Belgesel bana ürün tanıtımından çok dini tanıtım videosu gibi geldi.
Ne kullanıp ne yaptığından tek kelime etmeden çeşitli söylemlerde bulunuyor.Diğerlerinden farkı nedir hiç değinilmemiş, inanılmaz olan nedir.13000 domates eldesinin maliyeti nedir.Bunu açıklasınlar boşuna türk çiftçisi 50,60 domatesle hammallık yapmasın.
Selahhattin bey paylaşımınız için size teşekkür ederim.
Videoyu hazırlayanlara da yukardaki sorulara açıklık getirmelerini isterim.En önemlisi kimyasal yoksa ne var.Sevgiyle mi büyütmüşler bu sorunun cevabı nedir.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 14:26   #12
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. derin,

Videoda anlatılan bizim şu anda uyguladığımız akan su kültüründen başka bir şey değil. Sn. Katsu' nun bahsettiği gibi videoda görünen sistemin minyatürünü ben balkonda yaptım ve iki sene üst üste Red Robin domates üretiminde kullandım. Besin aynı topraksız tarımda kullandığımız besin eriyiği. Domates verimi ve yetiştirme gayet güzel oluyor. Hiç bir eksiği yok. Benim gözlemlerim şöyle.

1- Domates ağacı için kullanılan domates tohumunun (daha doğrusu domates cinsi) seçimi.
2- Depo içinden sisteme verilen ve geri dönen sıvı besinin pH ve EC değerlerinin bilgisayar ve otomasyonla sıkı denetimi.
3- Depo hacminin yeterince büyük olması. (Sıvı besinin kökler tarafından hızlı emilimi sonucu besinin karakteristik yapısı çok çabuk değişiyor.(Ec ve pH)
4- Eksilen besin elementlerinin bir otomasyon programı ile sabit halde tutulması veya fidenin evrelerine (Kök-Çiçek-Meyve) besin takviyelerinin düzenli yapılmasıda verimliliğin en büyük ilacı.

Birinci yıl ilk merakla aşağı yukarı her gün pH ve EC kontrolü yaptığım için gelişim çok güzel olmuştu. Fakat sistemi kendi haline bırakıp tatile gidince beklediğim verimi tam alamamıştım. Depo büyük olursa amatör ortamlarda bile sistem kendini bir aya kadar koruyor ve döndüğünüzde kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Bende tatil dönüşü alt depoda sıvı besin tükenmiş pompa boşta çalışıyordu. Üst tavada kalan su bile fidelerin bir buçuk ay yaşamasını sağlamış ama yaprakların bazıları sararmıştı. Fideleri tedavi ettikten sonra alt depoya besin doldurarak tekrar devam etmiştim. Ağaç üretemedim ama bayağı Red Robin toplamıştım. Bence üzerinde çalışılması gereken bir konu.

Tahmin ediyorum şu ana Dizayn Grubun milyon dolarlara sattığı sistemde bunun aynısı zaten. Olayın uhrevi bir boyutu yoktur, tamamen bilimsel bir çalışma. Video biraz ayışığı altında çekilerek sinema sanatı yapılmış o kadar. Bu teknoloji için emek sarfeden bilim adamlarını da, bu teknolojiyi Türkiye ekonomisine kazandıran Dizayn Grubu da yürekten kutluyorum. Birazda yaygınlaşa bilmesi için ucuz tutabilseler daha da sevineceğim. Hiç değilse ucuza domates yeriz ya da daha çok ihracat gelirimiz olur.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 21:32   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. derin,

Videoda anlatılan bizim şu anda uyguladığımız akan su kültüründen başka bir şey değil. Sn. Katsu' nun bahsettiği gibi videoda görünen sistemin minyatürünü ben balkonda yaptım ve iki sene üst üste Red Robin domates üretiminde kullandım. Besin aynı topraksız tarımda kullandığımız besin eriyiği. Domates verimi ve yetiştirme gayet güzel oluyor. Hiç bir eksiği yok. Benim gözlemlerim şöyle.

1- Domates ağacı için kullanılan domates tohumunun (daha doğrusu domates cinsi) seçimi.
2- Depo içinden sisteme verilen ve geri dönen sıvı besinin pH ve EC değerlerinin bilgisayar ve otomasyonla sıkı denetimi.
3- Depo hacminin yeterince büyük olması. (Sıvı besinin kökler tarafından hızlı emilimi sonucu besinin karakteristik yapısı çok çabuk değişiyor.(Ec ve pH)
4- Eksilen besin elementlerinin bir otomasyon programı ile sabit halde tutulması veya fidenin evrelerine (Kök-Çiçek-Meyve) besin takviyelerinin düzenli yapılmasıda verimliliğin en büyük ilacı.

Birinci yıl ilk merakla aşağı yukarı her gün pH ve EC kontrolü yaptığım için gelişim çok güzel olmuştu. Fakat sistemi kendi haline bırakıp tatile gidince beklediğim verimi tam alamamıştım. Depo büyük olursa amatör ortamlarda bile sistem kendini bir aya kadar koruyor ve döndüğünüzde kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Bende tatil dönüşü alt depoda sıvı besin tükenmiş pompa boşta çalışıyordu. Üst tavada kalan su bile fidelerin bir buçuk ay yaşamasını sağlamış ama yaprakların bazıları sararmıştı. Fideleri tedavi ettikten sonra alt depoya besin doldurarak tekrar devam etmiştim. Ağaç üretemedim ama bayağı Red Robin toplamıştım. Bence üzerinde çalışılması gereken bir konu.

Tahmin ediyorum şu ana Dizayn Grubun milyon dolarlara sattığı sistemde bunun aynısı zaten. Olayın uhrevi bir boyutu yoktur, tamamen bilimsel bir çalışma. Video biraz ayışığı altında çekilerek sinema sanatı yapılmış o kadar. Bu teknoloji için emek sarfeden bilim adamlarını da, bu teknolojiyi Türkiye ekonomisine kazandıran Dizayn Grubu da yürekten kutluyorum. Birazda yaygınlaşa bilmesi için ucuz tutabilseler daha da sevineceğim. Hiç değilse ucuza domates yeriz ya da daha çok ihracat gelirimiz olur.
Sayın sarıcan cevabınız için teşekkür ederim. Amatör ruh ile pratiğe dökmek isteyenler için yeterli bir cevap oldu. Misal: ben

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 05:29   #14
/

Giriş Tarihi: 27-09-2010
güzel olmuş

yesilgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 07:45   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
Ben videoyu izliyemedim!

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 20:44   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
1 numaralı mesajdaki http://www.blacklionmakas.com/film/h...a_belgesel.rar adresinden indireceğiniz rar dosyasını açıp mediaplayerla izleyebiliyor olmanız lazım.

( İzleyemeyip bilgisayarına indirmek isteyenler için direk indirme linki, üstelik daha uzun haliyle. ) 1 numaralı mesajdaki bu yazıya tıkladığınızda bilgisayarınız nereye kaydedeyim diye sormuyor mu ?

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 09:13   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Muhteşem bir şey. Gözümle gördüm hala inanamıyorum :-) Böyle araştırmalar neden daha iyi tanıtılmaz anlamıyorum.Paylaşımınız için çok teşekkürler.

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 12:24   #18
Ağaç Dostu

Perihan Bayram's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2010
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Bu filmi Antalya Growtech Tarım Fuarında Hyponica Tarım Ltd. şirketi yetkililerinden almıştım (yetkili kişi Ziraat Müh. Mehmet AKBABA). Sistem dizayn gurubun sistemi ancak firma yetkilileri anlaşamadıkları için yollarını ayırmışlar.

Videoyu Youtubeden izleyiniz oraya yükledim.

İzleyemeyip bilgisayarına indirmek isteyenler için direk indirme linki, üstelik daha uzun haliyle.
Dosya Flv uzantılıdır izleyemeyenler için vlc player, bs player, media player klasik ile veya bir flv player ile izlemelerini tavsiye ederim.
Muhteşem bir olay,paylaşım için teşekkürler Selahattin bey.Daha çok tanıtımı yapılsa keşke.

Perihan Bayram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 08:07   #19
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Arkadaşlar çok araştırdım Domates agacı türkiyede bir firmada bulunuyor
Tera Grup | DOMATES AĞACI
firma yetkilileri ile görüştüm filimdeki gibi bir agaç yok o agaç dogal ortamda oluşturulmuyor youtobede arama yaparsanı orada bir video daha var ve besi ortamında yetiştiriliyor ve ondan dolayı devasal boyuta ulaşıyor
sanırım besi ortamında tam anlamıyla büyüttükten sonra topraga geçiş yapmışlar
tara guroup bir agaç yıllık 35 kilo civarı domates verir diyor videodaki agaç 4 cü ayda 150 kilo domates veriyor
Dev Domates Ağacı.wmv - YouTube
bende bu agacı görünce çok hayal kurdum onla ilgili ama dogal olarak o şekilde bir agaç satışının olmadıgını özel yetiştirme ortamı ürünü oldugunu anlayınca çok üzüldüm

ibo1978 beğendi.
livingdead1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024