agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2014, 01:53   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Merhaba arkadaslar.
Ben bahce islerini cok sevmeme ragmen henuz topraksiz tarim ile tanismadim. Lakin Allah kismet ederse bugun yarin basliyorum. Malzemeleri siparis ettim yoldalar. Topraksiz tarima yeni baslayacagim icin tecrube konusunda yetersizim. Allah kismet eder baslar da, belli bir asama katedersem sistemi otomasyona dokecegim ins. Elektronik ve Yazilim konusunda fena degilim. Kafamda tasarladigim projenin birazini sizlerle paylasmak istiyorum.

Oncelikle ben projeyi arduino ile yapmayi planliyorum. Web ve Android destekli olacak. Ihtiyaca gore belki projeye ekran ekleyebilirim. Calismasina gelince;
EC degerinin ortama gore deger degistirdigini forumdaki arkadaslarin tecrubelerinden anladim. EC noksanligi veya fazlaliginda, otomasyon ilk olarak ortam ve su isisini kontrol edecek, ve ihtiyaca gore ayarlayacak. Eger EC eski degerine donmez ise, gereken besin takviyesini yapacak. Karsilastirilmak istenen EC ayari kullanici tanimli olabilecek ve diger arkadaslarin da dedigi gibi +/- sapma payi eklenebilecek.
Diger olcumler ihtiyac duyulan sensorler ile yapilip, yine EC gibi kullanici tanimli olup +/- sapma payi olacak. Vs. Vs.
Allah kismet eder projeye baslarsam, ileriki asamada, otomasyondan dogrudan yetistirilecek sebzelerin tercihi yapilarak onceden kaydedilmis, degerler otomatik olarak tanimlanabilecek.
Benim aklima gelenler simdilik bunlar. Eksiklerim veya yanlis dusundugum yer var ise belirtirseniz sevinirim.

Ayrica proje sonunda, yapmak isteyen arkadaslar icin, tum kaynaklari sizinle paylasirim insallah.
Selametle.

Ferhat Ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 23:51   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2011
Ben de şu anda donanım kısmını halletmeye çalışıyorum. Pimaş boru aldım, iki adet su bidonu ve hortumları aldım, Ayrıca sıvı gübreyi de benim bıldırcınların gübresini kapalı ufak bir tankta yakarak halletmeyi düşünüyorum. Yazılım kısmına gelince EC ölçümü yapmak için hem Arduino hemde PIC kullandım ama randıman alamıyorum. EC değerini hem karıştırma tankında hem de boşaltım tankında ölçüyorum. Ancak besin verdiğimde çok fazla sapmalar oluyor sistem kafasına göre devreye giriyor ya devreyi kapatıyor **** çok fazla besin veriyor. İşin gerçeği Arduino ile bu işini nasıl çözdüğünüzü merak ediyorum. Yazılımı benimle paylaşırsanız sevinirim.

makaf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 11:56   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2012
https://www.youtube.com/watch?v=QEEGf2G9z-M

Potasyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2014, 09:06   #34
Yeni Üye

infernomer's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2014
Merhaba arkadaşlar. Bende Arduino ile bu tarz bir çalışma yapmak istiyordum ve internette araştırırken bu konuya denk geldim. Herhangibir gelişme varmı Potasyum ve son halinin kodlarını paylaşmayı düşünüyormusun ?

infernomer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2018, 13:24   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2018
Ec ve ph otomasyonu projesi gerceklestimi. Üretimi yapildimi. Bu konuda tavsiyeniz olurmu. Cumhur sayın 0532 266 0920

Fatisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024