agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Gürkan Yeniçeri

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2011, 05:51   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Aquaponic sistemler (Sebze - Balık İşbirllikteliği)

Son yıllarda fazlasıyla ön plana çıkmış olan bir konu aquaponic sistemler.Ülkemizde çok yaygın olmasa da yurt dışında başarıyla denenmiş birçok örneği mevcut.Sürdürülebilir balıkçılık temeli üzerine kurulmuş olan sistemde giderek kullanılabilen bitki çeşitliliği artmaktadır.Yine de temel olarak en çok sebze türü bitkiler kullanılmakta ve özellikle hızlı yetişenler tercih edilmektedir.
http://www.akvaryum.com/Forum/aquapo...gi_k376857.asp alıntı yaptım.Fakat akvaryuma başlayacağım.Şuan 60 lt + 30 lt +30 lt sistem düşünüyorum.Tecrübeli arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa sevinirim.Ayrıca Aquaponic yapan çoğu arkadaşın konuları eski olduğu için bu konuyu açtım.Ayrıca birde video yayınladım.Merak edenler için Türkçe

Alıntı:
Nedir bu aquaponic sistemler?

Bitkilerin suda çözünen bileşiklerden yararlanımına dayanan hidroponic sistemlerin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasından sonra bu çeşitli dallara da uyarlanmaya çalışılmıştır.Akvaryum sistemlerine uyarlanmasıyla beraber adı aquaponic olmuştur.

Aquaponic sistemlerde mevcut su ortamında yetiştirilen balıklar ve kökleri suya temas halinde gövdeleri ise sudan bağımsız tutulan kara bitkileri vardır.Mantığına riayet edilerek çok çeşitli mekanizmalar kurulabilir.

Kara bitkileri tamamen su içinde bırakılabildiği gibi tabanına perlit veya aquaclay gibi kökleri sıkmayan ve kısmen su tutan malzemeler yerleştirilebilir.

Burda şematize edilmiş harici bir aquaponic sistem görülüyor.Mekanizma oldukça basit.Kafa motoruyla boruya su basılıyor ve borudan da akvaryuma geri dönüyor.Burda dikkat edeceğimiz diğer şeyse bitkiden yeteri kadar fayda görmek için onu iyi ışıklandırmak.En güzeli her zaman için güneş ışığıdır.Onu bulamazsak akvaryum için kullandığımız beyaz ışıklarla veya daha güçlü ışık veren farklı kaynaklarla bunu sağlayabiliriz.

Bu sistemde bitkiler o kadar hızlı ve etkili bir şekilde kirliliği çekiyor ki;tertemiz olan suda balıklar maksimum hızda ve sağlıkta gelişiyor.Dar hacimlere rağmen bu şekilde kurulmuş akvaryumlarda verimli balık büyütebilmek mümkün.Örnek bir fotoğraf,

Görüldüğü gibi alabalık çok güzel bir biçimde yetişmiş.Bu aynı zamanda dahili aquaponic sisteme bir örnek.Suyu harici bir yere gönderip geri almak yerine direk olarak suyun içinde kurulmuş.

Bunun yanında havuz sistemlerine kurulmuş dahili aquaponic sistemler de mevcut.

Yine akvaryumlarda deneme amaçlı kurulmuş ufak bazı sistemler var.

Name:  ap1.jpg
Views: 7404
Size:  54.4 KB

Name:  lewisponics.jpg
Views: 6992
Size:  34.3 KB

Name:  Small-Aquaponic-Unit.jpg
Views: 10617
Size:  19.6 KB

Name:  aquaponic_plants.jpg
Views: 8152
Size:  59.0 KB
http://www.youtube.com/watch?v=t0Nx0i6-4QA

smarty17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 11:13   #2
Yeni Üye

muratcan7's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Teşekkürler Sayın smarty17. Aquaponic sistemler gerçekten mükemmel. Topraksız tarım konusunu bir süredir araştırıyorum. Amacım daha sağlıklı beslenmek ve organik ürünler üretmek. Topraksız tarım böcek ilacı ve bilinçsiz gübre kullanılmadığı için mantıklı geliyordu ancak sürekli EC ve PH değerlerini sabit tutmak için ne kadar bitkinin ihtiyacı olduğunu düşünsekte kimyasal olan maddeleri kullanmak aklımda bir soru işareti bırakıyordu.

Aquaponik sistemde su ziyan edilmiyor. Kimyasal atık oluşmuyor. Videoda da dendiği gibi bir taşla iki kuş vurup sağlıklı balık yetiştirmek de mümkün. Hem taze marul hem taze balık yemek kulağa harika geliyor.

Topraksız Tarım alanında araştırma/çalışma yapanların Aquoponik Külür'e yönelmesini umuyorum. Çünkü denizlerimizde yakın bir gelecekte balığın olmayacağı söyleniyor. Bu şekilde hem sağlıklı sebzeler üretebilir hemde en sağlıklı besinlerden olan balığı yetiştirebiliriz.

muratcan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 15:16   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2011
İlginç ve uygulanabilir, değişik bir fikir.

Mehmet Kemer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 22:33   #4
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Arkadaşlar, ec'si 1 olan ve içinde yaklaşık 20 ton su bulunan marul yetiştirme havuzuna sazan attım geçenlerde baktım gayette sağlıklılardı. alabalık nasıl olur bilemem.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 08:35   #5
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2009
Eski konuları canlandırıyorum ama mazur görün

Akuaponik ile ykaından ilgiliyim ve Avustralya'da çalıştaylar düzenleyip dersler veriyorum.

Aquaponics kelimesini Türkçe’ye çevirmeye çalıştım ve vardığım sonuç IRIMTÜZEN kelimesini üretti. Irım içinden su akan toprak parçası ve aynı zamanda büyü anlamına geliyor. Tüzen ise düzen kelimesinin atası. Akuaponik belli bir düzeni olan, sebze yataklarının içinden sürekli su akan, evde balkonda veya seralarda yenebilir balık ve sebze yetiştirmeye yarayan kapalı bir tarım sistemi. Tanımına çok uydu bu kelime “ırımtüzen” (bence), siz ne dersiniz?

Blogumdaki ırımtüzen ile ilgili yazılara şuradan erişebilirsiniz.

Şu anda biner litrelik iki sistemle alabalık ve silver perch dedikleri endemik balıklardan yetiştiriyorum. Videolar için YouTube kanalıma bakınız.

Ooo bir de FBde Akuponik Türkiye isimli bir grup kurdum. Arzu ederseniz gruba üye olabilirsiniz.
Sağlıcakla

Gürkan Yeniçeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2016, 10:42   #6
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gürkan Yeniçeri Mesajı Göster
Eski konuları canlandırıyorum ama mazur görün

Akuaponik ile ykaından ilgiliyim ve Avustralya'da çalıştaylar düzenleyip dersler veriyorum.

Aquaponics kelimesini Türkçe’ye çevirmeye çalıştım ve vardığım sonuç IRIMTÜZEN kelimesini üretti. Irım içinden su akan toprak parçası ve aynı zamanda büyü anlamına geliyor. Tüzen ise düzen kelimesinin atası. Akuaponik belli bir düzeni olan, sebze yataklarının içinden sürekli su akan, evde balkonda veya seralarda yenebilir balık ve sebze yetiştirmeye yarayan kapalı bir tarım sistemi. Tanımına çok uydu bu kelime “ırımtüzen” (bence), siz ne dersiniz?

Blogumdaki ırımtüzen ile ilgili yazılara şuradan erişebilirsiniz.

Şu anda biner litrelik iki sistemle alabalık ve silver perch dedikleri endemik balıklardan yetiştiriyorum. Videolar için YouTube kanalıma bakınız.

Ooo bir de FBde Akuponik Türkiye isimli bir grup kurdum. Arzu ederseniz gruba üye olabilirsiniz.
Sağlıcakla
eski konuları canlandırmak konusunda kimseye bir zararı olacağnı sanmıyorum bilakis ilgi ve alaka benim adıma son derece menun oldum
peynir üzerine çalışmalarınız bende severk takip etmekteyim
ve Akuponik çalışmalrınız çok güzel sizin sayfanıza kabul ederseniz üye olacam yazmış olduğnuz peynir kitabınızda enkısa zamanda almak isyorum
umarım yardımcı olursunuz $
KUDRET hocamızda topraksız tarım kitap nı yazmasını ısrar ediyoruz ama iş yğunluğndan fırsat bulamıyor ..fakat umudum var

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 08:48   #7
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2009
İdris bey kusura bakmayın, mesajınıza geç cevap yazıyorum.
Irımtüzen olayını Türkiyede canlandırabilirsek çok iyi olacak.
Kitabım için email adresimden bağlantıya geçin lütfen.

idris şenol beğendi.
Gürkan Yeniçeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024