agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2011, 13:57   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2011
*** çalışmalarınız çok güzel olmuş tebrikler

Çaylakçifçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2011, 10:55   #122
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
sn.sevilseyyar;
arıöz organik'in growmix diye bir katı ortamından bahsediyorsunuz drenaj gerektirmediğini söylüyorsunuz.drenaj olmaması dezavantaj olmazmı sizce çünki bu durumda tuzlanma çok olur gibime geliyor sanırım en iyisi suyu üstten verip alttan akıp gitmesini sağlamak olur diye düşünüyorum ben bu sorunu yaşadım ve tecrübeme göre en iyisi bol su verip alttan akıp gitmesi daha iyi olur sanıyorum

bunu değerlendirmenizi öneririm....selamlar....

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2011, 17:20   #123
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
topraksız tarımda en önemli varlık su
evet maalesef
öncelikle su konusunda fizibilite çalışmalarına ağırlık verilmeli,bol ve ucuza maal edebilceğniz su kaynakların dolu olduğu yerlerde bu sistemi kurmalısınız
köyümüzdeki şebeke suyu ucuz olmasına rağmen artezyen kuyusu açtırıp yaklaşık 3 dekar ceviz bahçemizi yaz boyunca en az 5 defa sulamamıza rağmen 20,30 tl gibi çok düşük maliyetle elektirik srfiyatıyla sulama yapıyoruz
bana kalsa af buyurun , elektirktende ,ulaşımdanda ısıtmadanda öncelik, su!!!! derim...

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 14:58   #124
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
Sayın İsmail 55;
Eğer growmixs in denemesini yapabilirseniz ve bizimle paylaşırsanız hepimiz için bilgi kaynağı olur.Sayın İbrahim Bey in yazdığı gibi tuzluluk oranının kontrolü benim de kafamı karıştırdı.Aşırı tuzlanma yapıp yapmaması çok önemli.Kolay gelsin.
Saygılar

Düzenleyen sevilseyyar : 29-08-2011 saat 14:59 Neden: kelime hatası
sevilseyyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 15:05   #125
Ağaçsever

Sayın İbrahim Bey;
Bahsettiğimiz ürün yani growmixs in drenajsız kullanılması durumunda aşırı tuzluluk yapıp yapmayacağı konusunda benim de kafam karıştı.Haklı olabilirsiniz ,arada yıkanmayan katı ortamda tuz birikmesi köklere zarar verebilir.Sayın İsmail 55 ürünü temin edebilirse deneyeceğini söylüyor.Umarım bizimle de paylaşır.
Saygılar.

Eski 29-08-2011, 15:09   #126
Ağaçsever

Sayın İdris Şenol;
Topraklı veya topraksız tarımda suyun önemini kimse yadsıyamaz.Bulunduğumuz yerdeki suyun tahlilleri elbette yapılacaktır.Bizim Rüzgar ve güneş enerjisini kullanmak istememizin amacı tüm ısıtma,soğutma,makinelerin harcayacağı enerji gibi elektrik ihtiyacımızı bu yolla karşılamak.Hem çevreci hem de uzun yıllar kullanabileceğimiz bi kaynak elde etmek.Ve bu kaynakları kulandığımız için kredilendirmelerden faydalanmak.
Saygılar.

Eski 29-08-2011, 17:01   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
sayın sevilseyyar arigöz firması fuarda olursa almayı düşündügümü söylemiştim yanlız bana tuhaf gelen bir kac noktavar 1 cisi ph ve ec ölcümü nasıl olacak bence direnaj olması gerek düşünelimki 1 domates bitkisi 6 ay boyunca besinli su verecegiz ve nekadar tuz birikimi oldugunu bilmeden ölcüm yapamadan şöyle olabilir direnaj kullanarak benim denemem direnajlı olacak

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2011, 17:03   #128
Ağaç Dostu

herkeze hayırlı bayramlar ömür boyu salıklı ve mutlu olun

Eski 29-08-2011, 22:31   #129
Ağaçsever

Sayın İsmail 55;
Eğer ürünü fuarda bulabilirseniz size şunu önerebilirim.Sizin sisteminiz drenajlı bir sistem ise,başka küçük bir torbada 2-3 fide dikerek ve drenaj yapmayarak fideleri dikerseniz hem drenajlı hem drenajsız sistemin farkını çok net görürsünüz.EC ve PH ölçümleri için ecmetre ve ph ölçer edinmeniz gerekiyor.Biz denememizde ilk başta digital ecmetre kullanmıştık.Ama sonra yaptığımız ölçümlerin doğru olmadığını gördük ve Sayın Kudret Tezel den temin ettiğimiz analog ecmetre ile devam ettik.Doğru ölçüm yapabildik.
Drenaj yapılmayan deneme torbasında tuzluluk artarsa drenajın mutlak gerekliliği sonucuna varabilirsiniz.
Saygılar

Eski 29-08-2011, 22:43   #130
Ağaç Dostu

sayın sevilseyyar ec ve ph ölcerim mevcut şuan merdiven sisteminde çilek denemem var 19 mayıstan beri çilek yapıyorum benim için growmixs kilobasar ve raflarda sorun olur gibi geliyorbana fakat domateste olur agır olması sakınca olmamasılazım

Eski 29-08-2011, 22:58   #131
Ağaç Dostu

sayın sevilseyyar sizden biriçamolacaktı benim hatırladıgım kadarıyla serayı agustosun sonunda bıraktınız bırakmasaydınız ekime kadar devam etseydiniz kac ton domates alırdınız birde 1 domates kaç salkım yapardı

Eski 03-09-2011, 13:03   #132
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Sevil hanım,
1. growmix adlı ürünün tanıtımında 5 sefer kullanıldığı yazıyor. Biraz kafam karıştı, perlit daha az mı kullanılıyor. Yani senelerce perliti kullanmak mümkün değil mi?

2. Sezon 1 ay sonra biittiğinde fideleri kökleri ile birlikte çıkartmamız mı gerekiyor? Eğer öyle ise çok kötü. Çünkü birini çıkartırken baya sorun yaşadım ve pelit eksilmiş hissi oluştu...

3. Eğer kökler içeride kalacaksa yeni dikeceklerimizi rahatsız etmez mi?

4. Kışa girerken ıspanak yetiştirmek ve baharda tekrar domates yetiştirmek mümkünmüdür?

Meşgul ettiğim için kusura bakmayın tecrübelerinizden faydalanmak için sordum.

derdiman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 09:58   #133
Ağaçsever

Sayın İsmail 55;
Bizim denememizde 70 günde 13.ve 14.çiçeği gördük.Fide boyu da 3 metreye yaklaşmış idi.Sonrasında bildiğiniz gibi orayı bıraktık.Bıraktığımızda fidelerin üstü elbette meyve doluydu.9 ay boyunca izleme imkanımız olmadı ama tam yıl yapanlardan öğrendiğimiz ortalama 25 çiçek.Son 2 ay başlamadan tepe alınacağını düşününüz.Toplam 9 ay fideler serada olacak.Sizin çilek üretiminizde growmixs kesinlikle ağırlık yapar.Ayrıca drenaj olmayan ortamda tuzluluğun artma riski de olacaktır.Bizim fikrimize göre perlit yine de daha iyi bir katı ortam gibi duruyor.
Saygılar.

Eski 04-09-2011, 10:04   #134
Ağaçsever

Sayın Derdiman;
Perliti senelerce kullanmak elbette mümkün.Ancak eski fidelerin köklerini sökerken köklerin tutunduğu perlitler de çıkıyor.Dolayısıyla perlitte azalma oluyor.Sökülen köklerin yerine biraz perlit eklenerek bu sorunun aşılabileceğini düşünüyoruz.Bizim denememizde bozulan kökleri söktüğümüzde yerleri tabi biraz boşaldı.Ekleme yaptık düzelttik.
Eski kökleri bırakmak düşünülemez bile.Yeni fidelerin köklerine gelişecek yer kalmaz.
Kışa girerken ıspanak yetiştirmek bence de iyi fikir.Ispanakları söktükten sonra iyi bir yıkama yapıp domates fidelerini dikebilirsiniz.
Saygılar.

Eski 04-09-2011, 12:42   #135
Ağaç Dostu

sayın sevilseyyar artarnatif enerjiyle sera kurulumuna %50 hibe desteğini araştırmıştınız sadece artarnatif enerjinin %50 sinimi yoksa serayla birlikte kompile sistemin %50 sinimi %50 hibedesteğivar bukonuda ayrıntılı acıklama bulamadım biraz acıklama yaparsanız sevinirim saygılar bildigim kadarıyla sera kurmakiçin yer araştırması yapıyordunuz gelişmeler nasıl gidiyor aydınlatırsanız sevinirim

Eski 04-09-2011, 14:45   #136
Ağaçsever

Sayın İsmail 55;
Tarım ve Köyişleri Bakanlığının bu yıl başında yayınlanan kararının bir bölmünü aşağıya kopyalıyorum.Kırsal kalkındırma projeleri kapsamın uygulanıyor.Yatırımın (eğer projenizi kabul ettirebilirseniz elbette) % 50 sini hibe ediyorlar
Saygılar.
""""1 Ocak 2011-31 Aralık 2015 döneminde, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak için gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyete yönelik yatırımları ile toplu basınçlı sulama sistemlerinin geliştirilmesi ve kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı sağlamak için belirlenmiş makine alımlarını ve yerinde montajını desteklemek amacıyla yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususları kapsıyor.
Kararname kapsamında, “ekonomik yatırımlar”, “yeni yatırım tesisleri”, “kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesi”, “alternatif enerji kaynakları kullanan seralar”, “yarım kalmış yatırımların tamamlanması”, “jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi kullanan tarımsal üretim tesisleri”, “koyun, keçi ve manda ile ilgili modern sabit yatırımlar”, “toplu basınçlı sulama sistemleri yatırımları” desteklenecek.""""

Eski 04-09-2011, 18:57   #137
Ağaç Dostu

sayın sevilseyyar çok teşekür ederim bizim bu hibeden faydalanmamız için kırsal alan olması lazım birde elimizde proje anladıgımkadarıyla yanlışmı anlamışım bilmiyorum birde sera kuracagınızyerde ilçe tarım dan ve belediyeden destek görmeklazım benim karşılaştıgım olayı anlatayımsize ben topraksız tarımı yapmak istedigimde bana topraksız tarım olurmu dediler ben topraktan anlamam verimlimi verimsizmi bilmem o yüzden topraksız tarım bana cazip geldi araştırmaya başladım zırat mühendisleriyle görüştüm herbiri kendince birşeyler söyledi birtanesi topragın suyumu cıktı dedi benim tam hevesim kırılıyorduki kudret beyle tanıştım bana çok yardımları oldu kendisine buradan sevgi ve saygılarımı sunarım ve şuanda açizane bişeler yapmaya çalışıyorum burada zırat mühensislerini kötülemek amacım yok sadece yardımcı olmasını isterdim başınızı arıttım kusura bakmayın

Eski 04-09-2011, 20:01   #138
Ağaçsever

Sayın İsmail 55;
Topraklı veya topraklı tarım şehir merkezlerinde yapılmayacağına göre bu hibelerden faydalanmak için gereken en önemli 2 şey;
1-Arazi tapusu veya kira kontratı
2-Mükemmel hazırlanmış ve resmi prosedürlere uygun bir proje(bu işi profesyonel yapan danışman firmalar tarafından hazırlanmış)
Sizin karşılaştığınız olumsuz tepkiler aslında topraksız tarımı bilmeyen herkesin vereceği basit ilk tepkilerdir.Eski köye yeni adet getirenler biraz garip karşılanırlar.Bunlardan yılmayınız.Siz zaten çilek üretiminizde topraksız tarımı çözmüşsünüz.Tebrikler.
Sayın Kudret Bey'in topraksız tarıma olan katkılarından dolayı hepimiz ona minnettarız.Bize de çok yardımları oldu sağolsun.
Tabii ki bu proje başlangıç yatırımı oldukça pahalı bir proje olduğundan zaman isteyen ve bugünden yarına olup bittiye gelebilecek bir iş değildir.Biz de önümüzdeki sezona yetişebilmek için araştırmalarımıza devam ediyoruz.
Saygılar

Düzenleyen sevilseyyar : 04-09-2011 saat 20:17 Neden: eksik bilgi
Eski 05-09-2011, 12:12   #139
Ağaç Dostu

sayın sevilseyyar ayın 14 _18 nekadar bursa tarım fuarı var güneş panelleri ve rüzgar gülü getirecek firmalar var gelebilirseniz fiyat almış olursunuz bukonuda gelirseniz görüşelim saygılarımla

Eski 23-09-2011, 21:06   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Sayın sevilseyyar ;
Bir ara Rüzgar enerjisi konusuyla ilgilenmiştim. Rüzgar tribünleri konusunda Makina.Müh.Yücel Hökelek dünya patentli olan 3 kanat profilinden birine sahip. www.saytyucel.com
incelerseniz sanırım size yardımcı olabilir . Ancak sera yapacağınız yerdeki iklim koşulları , yıllık rüzgar yükü gibi daha birçok konu araştırılmalı. Topraksız Tarım kadar çok parametresi olan bir konu değil.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılarımla...

ayhan_oz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2011, 22:24   #141
Ağaçsever

Sayın Ayhan Öz Bey;
Son 4 gündür arazi aramak amacıyla Çanakkale ili,ilçeleri ve köylerindeydik.Çanakkaleyi hem iklimi hem de rüzgar potansiyeli açısından uygun bulduğumuzdan oradan bir arazi almayı planlıyoruz.Hem yapacağımız işe hem de mali gücümüze uygun yer bulmak oldukça zor.Bu yüzden son 2 aydır Çanakkaleye 3 kez gittik.Bu son gidişimizde Lapseki civarından bize uygun 2-3 arazi bulduk.Önümüzdeki birkaç ay içinde arazi alım işini sonuçlandıracağız.Çanakkale boğazı havzasında her gidişimizde rüzgar tribünlerini daha da artmış görüyoruz.Umuyoruz önümüzdeki yıl bizim de orada dönen bir tribünümüz olacak.Yolladığınız link ve bilgi için teşekkürler.Bölgenin rüzgar yükü konusunda Sayt Rüzgar Enerji A.Ş. danışmanlık yapacak bilgiye zaten sahiptir.Eşim elektrik mühendisi olduğundan ilgili firmayla kendisi iletişimi kuracak ve bilgi alacak.
Saygılar.

Eski 26-09-2011, 19:12   #142
Ağaç Dostu

sayın sevilseyyar bursa fuarında arı göz firması sıtant kurmamıştı benim için bir fiyasko oldu fuar aradıgım hiç bir şey bulamadım topraksız tarım yapan için bir fiyasko sanki tıraktör fuarıymış görüntüsü vardı saygılar

Eski 27-10-2011, 16:55   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevilseyyar Mesajı Göster
İyigünler arkadaşlar;
Kısa seyahatimizden döneli 2 gün oluyor.Planladığımız gibi Çanakkale,Küçükkuyu,Güre,Edremit güzergahı ile termal kaynak olan birçok yere gittik inceledik.Çanakkale kaynaklarından ısısı yüksek olanların çoğu işletmeler tarafından kullanılıyor.Isısı düşük olanlar ise debi ve ısı açısından uygun değil.Güre belediyesine gittiğimizde ise arazi problemi yaşanmakta olduğunu gördük.Kaynağa yakın açık arazi yoktu ve olanlarında hepsi zeytinlikti.Edremitte ise kaynağa yakın yerler olmasına karşın fiyatlar çok yüksekti.Edremit Jeotermal A.Ş. yetkilisi ile yaptığımız görüşme ise bizi oldukça rahatsız etti.Suyun kullanımı için bizimle pazarlık(!) yapmak istediler.Yani böyle bir konuda basit taşra yöntemlerine başvurmaları,sıcak su kullanmak isteyenlerle pazarlık yapmak istemeleri bize son derece ciddiyetsiz ve artniyetli bir davranış geldi.Bu arada seyahat sırasında yollarda,tepelerde gördüğümüz rüzgar santrallerinin sayısının fazlalığı dikkatimizi çekti.Araştırdığımızda ise gördük ki;artık rüzgar enerjisinden faydalanarak elektrik üretmek için gereken lisans alma zorunluluğu 21 Temmuz 2011 de yayınlanan genelge ile kaldırılmış.Buna bağlı olarak artık isteyen herkes evine,işyerine,fabrikasına,serasına bu santralleri kurabilir.Biz de önümüzdeki yıl için kurmayı planladığımız serada rüzgar ve güneş enerjisinin entergre edildiği bir sistemle ısıtma yapabileceğimizi düşünüyoruz.İlk etapta yaptığımız incelemede birçok firmanın bu işi yaptığını öğrendik.Konuyla ilgili teknik incelemeler ve fizibilite araştırmalarına devam ediyoruz.Sera kurulum bölgesi olarak ise Çanakkale ilini tercih edeceğiz.Hem arazi maliyeti hem de ulaşım olanakları açısından Çanakkale bize şimdilik uygun göründü.
Selamlar.
Merhaba Sayın Sevil Hanım,
Ben de Ankara ve çevresinde termal ıstma yöntemiyle ticari sera kurma fikriyle boğuşup duruyorum. Fizibilite çıkarmaya çalışıyorum. Ortalama bir serayı 10.000 usd /dekara yaptırabileceğimi düşünüyorum ancak termal yolla ısıtma konusunda pek de bilgiye ulaşamadım. Suyun kullanım bedeliyle ilgili size söylenen bir bilgi varmı ve de termal su ile ısıtmak için yaklaşık yatırım (sera hariç) ne kadar? Eğer bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Ben de önce 1000m2 bir sera kurdurup sizin gibi acemiliği atıp sonra da bu işi büyütme hayali kuruyorum. Ona uygun arazi vs. araştırıyorum. Yatırım için gereken miktarın şu anda bende olup olmadığı konusunda karar vermeye çalışıyorum. Bu yüzden termal ısıtmayla kuracağım 1000m2 lik topraksız sera maliyetini ve işletme giderlerini hesaplamaya çalışıyorum. Eğer baş edebilirsem bu yıl başlamayı planlıyorum.

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

bilbara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2011, 19:01   #144
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
10.000 usd dekara ben akdeniz bölgesinde alçak sera bile ancak yaptırabilirim sizde kar yağdığı için malzeme daha kalın olmalı zor bence ... İyi araştırın.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2011, 08:37   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
10.000 usd dekara ben akdeniz bölgesinde alçak sera bile ancak yaptırabilirim sizde kar yağdığı için malzeme daha kalın olmalı zor bence ... İyi araştırın.
Mümkün olduğunca araştırmaya çalışıyorum. Arkadaşımın akrabası sera kurumu yapıyor yaklaşık bu fiyatlara çıkabileceğini söylemişti ama detaylandırmadık tabi.İşçilik konusunda belki para almayacak olmasından bu fiyatlar çıkmış olabilir. Yerli malzemeyle 7000-8000$ a çıkarabiliriz ama tavsiye etmem demişti.

Sizin de tavsiyelerinize açığım tabii.

Akıl akıldan üstündür.

bilbara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2011, 13:05   #146
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Burada en son fiyatlar işte işçilik dekara 2000 tl fakat kullanılacak malzeme, sera yüksekliğe, sizin seçiminize ve ogünün fiyatlarına bağlı ( kısmen borsa fiyatlar günlük) bizim köye dekarı 110bin tl ye de sera yapıldı, 25bin tl'yede bahçe serası yapıldı geçen sene. MAlzeme yükseklik önemli o günki malzeme piyasa fiyatları önemli.
Malzemede 1 ay içinde 2000 tl daha aza veya daha pahalıya aynı malzemeyi alabilirsiniz belli olmuyor bölgenizdeki stoğa filan bağlı.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 20:31   #147
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sevil hanım umarım sera çalışmaları son hızla devam ediyordur

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2011, 16:19   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2011
sevil hanım merak ettiğim önemli bir kısım var ben ph ve ec değerlerini ortalama değerler olarak kullanıyorum.net olarak kullandığınız ec ve ph değerlerini verebiirmisinz.hangi zamanlarda hangi değerlerde çalıştınız
teşekkürler

mehmetdeveci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2011, 22:45   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2011
3-4 aydır araştırma yapıyorum ısıtma hariç herşeye çare bulunabileceğine inandım. ısıtma için de bence tek çare jeotermal ısıtma ,
bu konudaki fikir çatıştayın kuvvetlendirmek sorunları anlamak konusunda yardıncı olacaktır . çanakkalede yerleşke kursunuzmu ve kurduysanız musait olursanız yuzyuze gorusebilirmiyiz. .. mesajınızı çok yurekten bekliyorum. bu arada jeotermal konusunda biraz araştıra yaptım fiyatlar tavan ilçemde 2 adet jeotermal kaynak var ama kullanmak mta izni, reenjeksiyon (kullanılan su mutlaka yer altna tekrar gonderirmeli) fiyatları yuzunden zor ama imkansız değil araştırmalarıma gore 80c 300ton /saat 1 donum için gerekli bir kaynak debi konusunda sıkıntı burada buyuyor . sizin ruzgar enerjisi konusundaki araştırmalarınızı umut ile bekliyorum çanakkale bu konuda süper verimli biyer...

karapotinli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024