agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2011, 14:53   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-05-2011
durgun suda domates

arkadaşlar merhaba dün gece saat 2 civarında bütün sistemimi tamamladım ve fidelerimi ektim kudret hocamın göndermiş olduğu besin eriyiklerini de hazırladım yaklaşık olarak 14 saattir sistemim tıkır tıkır işliyor gibi görünüyor inşallah sizlerinde yardım larıyla yavrularım büyüyecekler

mehmetrifat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 18:16   #2
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2011
hadi hayırlı olsun. bol hasatlar.

Zairsuzrik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 19:14   #3
Ağaçsever

işte fideler

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2011, 19:19   #4
Ağaçsever

fideleri tutturmak için çakıl taşları kullandım

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2011, 19:25   #5
Ağaçsever

bunlar daha 1 günlük bile değiller 20 litrelik bir kab kullandım acaba suyu kaç günde bir değiştirmeliyim kudret beyden ec metre ve ph ölçüm cihazını alana kadar suyu aralıklala değiştirmeyi düşünüyorum ne dersiniz doğru yoldamıyım sizce
bir de fidelerin büyümesi için kaç gün geçmesi gerekiyor

Eski 08-06-2011, 07:41   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetrifat Mesajı Göster
bunlar daha 1 günlük bile değiller 20 litrelik bir kab kullandım acaba suyu kaç günde bir değiştirmeliyim kudret beyden ec metre ve ph ölçüm cihazını alana kadar suyu aralıklala değiştirmeyi düşünüyorum ne dersiniz doğru yoldamıyım sizce
bir de fidelerin büyümesi için kaç gün geçmesi gerekiyor
Suyu iyi havalandırmayı ihmal etmeyin. Eğer Ec ve Ph metre niz yok ise ilk 10 gün de bir suyu değiştirseniz yeterli olur sanırım. Eksilenin yerine temiz su koyun bence. Bitkiler büyüdükçe bu aralık da azalacaktır .

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 10:42   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan Öncü Mesajı Göster
Suyu iyi havalandırmayı ihmal etmeyin. Eğer Ec ve Ph metre niz yok ise ilk 10 gün de bir suyu değiştirseniz yeterli olur sanırım. Eksilenin yerine temiz su koyun bence. Bitkiler büyüdükçe bu aralık da azalacaktır .
hakan be y ilginize çok teşekkürler ben de 10 günde bir değiştirmeyi düşünüyorum

Eski 08-06-2011, 11:43   #8
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın mehmetrifat, sisteminize her gün eksilen kadar besin eriyiği ilave edin ve haftada bir eriyiği yenisiyle değiştirin. Bana sorarsanız on gün çok olur değişim için.

Ayrıca besin eriyiğini değiştirirken, bitkileri yeni besin eriyiğine koymadan önce bir kaç saat boyunca sadece suda bekletin. Bu sayede köklerdeki olası tuz birikimini bertaraf etmiş olursunuz. Bu suyu da yeni besin eriyiğinizi hazırlamak için kullanırsanız su ziyan olmaz.

Çalışmalarınızda başarılar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 14:03   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın mehmetrifat, sisteminize her gün eksilen kadar besin eriyiği ilave edin ve haftada bir eriyiği yenisiyle değiştirin. Bana sorarsanız on gün çok olur değişim için.

Ayrıca besin eriyiğini değiştirirken, bitkileri yeni besin eriyiğine koymadan önce bir kaç saat boyunca sadece suda bekletin. Bu sayede köklerdeki olası tuz birikimini bertaraf etmiş olursunuz. Bu suyu da yeni besin eriyiğinizi hazırlamak için kullanırsanız su ziyan olmaz.

Çalışmalarınızda başarılar.
Sayın Malbman,

Yukarıdaki öneriniz de tam katılamadığım bir husus var.
Aslında benzer sorunu daha öncesinde yaşadığım için, şöyle anlatmaya çalışayım geçen sene tatile gittim. Yaklaşık 10 gün kadar gelmedim. Aylardan temmuz 4 domates fidesi 2 metre civarında günlük su tüketimi buharlaşma dahil 5 lt.
Tabi bu suyun ne kadarını bitkiler kullandı ne kadarını buharlaştı bilemiyorum. Konuya da bu kadar da hakim değilim, babama dedim ki her gün 5 lt besinli su hazırla ölçek bu böyle hazırlayıp suya dökeceksin. Giderken Ec 2.2 idi geldiğimde Kudret beyin Ec metresi ölçemedi 6-7 civarında idi.
Bitkinin yaprakları bozulmuş. Sistemim ciddi zarar gördü. Sonra sonra sordum okudum öğrendim ki o eklediğim 5 lt. buharlaşma + bitkinin kullanımı. Ne kadarını bitki kullandı ne kadarı buharlaştı anlayamadığımız için eksilen miktar kadar besin eriyiği eklemek sudaki besin miktarını artıracaktır.

Aslında en doğrusu Ec ve Ph metre ile sistemi her gün olmadı gün aşırı kontrol etmek.

O yüzden ben Mehmet bey bu tür bir tavsiyede bulundum.

İyi günler.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 18:27   #10
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın hakan Öncü, 2008 yılında yaptığım şu çalışmada ve 2009 yılında yaptığım şu çalışmada uyguladığım yöntemi söylemiştim ben de. Bunları yaparken bırakın ec-ph metre sahibi olmayı, bu aletlerin ne işe yaradığını dahi bilmiyordum. Ama ben hiç bir zararını görmediğim gibi, linklerden de göreceğiniz gibi kendimce başarılı da oldum. Sizin uygulamada başka bir aksaklık olmasın?

Tabii ki ec-ph metre olup her an ölçüm yapmak en iyisi ama çok ta profesyonelce yaklaşmadığımız sürece, bu türden "saldım çayıra mevlam kayıra" yaklaşımı da işe yarayabiliyor.

Eski 10-06-2011, 19:07   #11
Ağaçsever

arkadaşlar merhaba fidelerimi ekeli 10 gün oldu ama sanki herhangi bir gelişme yok gibi acaba ben mi sabırsızlanıyorum yoksa bu durum normal mi bu gün suyunu değiştirdim altta tuza benzeyen bir birikinti vardı bunun bitkiye zararı olurmu acaba

Eski 11-06-2011, 06:13   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
10 gün büyümeleri için fazla yeterli bir süre mutlaka bir eksiklik vardır. Resimlerini yüklersen daha fazla tahmin edebiliriz.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 18:29   #13
Ağaçsever

bu fotoğrafları bu gün yükledim ilk ekim tarihim 31 mayıs sanki hiç büyümüyorlar

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2011, 18:33   #14
Ağaçsever

dün suyu değiştirdim bu gün sistemin kapağını açtığımda bu manzarayla karşılaştım
yaklaşık olarak 18 saat aralıksız havalandırıyorum acaba ona bağlı olabilirmi
hava pompası sürekli çalışıyor (18 saat civarı)
bu birikenler tuz mu acaba

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2011, 18:36   #15
Ağaçsever

bu da köklerin durumu aldığım gün daha az kök vardı ama bence çok ta yeterl görünmüyor değerli yorumlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2011, 19:02   #16
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2011
Sn. mehmetrifat, birikenlerin hava ile alakası olduğunu zannetmiyorum, zira ben 24 saat çalıştırmama rağmen böyle bir birikim hiç olmadı tanklarımda. Onun dışında herhangi bir fikrim yok maalesef. Köklerin rengi normal görünüyor, ancak 11 günde artık petten dışarı çıkmaya başlamaları gerekirdi diye düşünüyorum.

Zairsuzrik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 20:46   #17
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın mehmetrifat, bu çökenler besin tuzları. Yanlış hatırlamıyorsam Kudret hocam bir başlıkta bunun nedeninin kullanılan suyun ph'ından kaynaklandığını yazmıştı. Ama en doğru bilgi için kendisine bir mesaj atıp, bu sayfaya yönlendirerek sorun derim.

Eski 12-06-2011, 14:33   #18
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
hava taşının kumları çözülmüş olabilir birde pet bardakta kum olabilir....!
bence bardaktan kökler tamamen kurtulsun kendi özgür iradesiyle salınım yapsın derim!)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2011, 21:26   #19
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Resimde görünen beyazlıklar katı tuz çökeltileri değil. Öyle olsa o depodaki su olsa olsa 20 litre ve ilave edilen gübreli suda 100 ml A+ 100 ml B stokundan gelen miligram mertebesinde bir miktardır. Bu beyazlıklar sabun köpüğü gibi bir şey oluyor ve verilen havanın tesiri ile daha da belirginleşiyor.

Ben bunu ilk başladığım zamanlar besin eriyiğne enzim kattığında yaşamıştım ve sebep olarakta ayarladığım pH' ın enzimin etkisiyle çok kısa sürede 7' nin üstüne çıkması ile oluştuğunu tesbit etmiştim. Sevgili mehmetrifat bize sistemi hazırladığı suyun özellikleri söylemediği gibi hala EC ve pH kontrolüde yapamıyor diye biliyorum. Birde Diyarbakır' da kullandığı suyun kimyasal özellikleri farklı ise problem daha da çözümsüz olur.

Bu yüzden sistemi güzelce yıkayıp depoyu niteliği belli bir su ile (Bu iş için en uygun çözüm bilinen marka 19 Litrelik pet şişelerde satılan içme suyudur) doldurup A ve B stoklarını bu suya ilave ederek EC ve pH değerini bilebileceğimiz bir yenileme yapmak tek çözüm gibi görünüyor. En kısa zamanda bir EC ve pH kontrol sistemi almak ve kontrol etmek, bu arada Diyarbakır' da bu iş için sürekli kullanacağı suyun EC ve pH değerini bilmek için ölçümler yapmak tabii ki.

Bu arada fideler pekte sağlıksız görünmüyor, belki pH-EC dengesizliğinden dolayı baskı altında kaldığı için büyüyemiyordur.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2011, 22:47   #20
Ağaçsever

sayın sarıcan yorumunuz için teşekkürler dün kudret beye ph ve ec metre siparişi verdim bugünlerde yetişirse ölçümleri yapıcam gerçekten de ph metre ve ec metre olmadan işler ilerlemiyor

Eski 15-06-2011, 17:41   #21
Ağaçsever

arkadaşalr nihayet ph metre ve ec metre m elime ulaştı tabi bende hemen ilk ölçümlerimi yaptım besin eriyiğinin ph değeri 6.5 ec si ise 2.1 çıktı sizce bu değerler iyi mi

Eski 16-06-2011, 09:21   #22
Ağaçsever

kökler büyümeye başladı fidede de gözle görülür bir gelişme var bu gün foto ekliycem yorumlarınızı bekliyorum

Eski 21-06-2011, 09:58   #23
Ağaçsever

arkadaşlar çiçekler açmaya başladı

Eski 27-06-2011, 15:14   #24
Ağaçsever

hocam köklerde açık kahve tonunda renklenme oldu beyaz değiller fideler baya büyüdü çiçek açtılar şimdilik bir sorun yok gibi ama ph derecesi 6.civarında ec yi ise 3 e çıkar mayı düşünüyorum doğru olur mua acaba

Eski 29-07-2011, 20:08   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2011
Aynı yöntemle bende domates diktim. Önce ph ı düşürmek için limon tuzu kullandım bitkilerin kökleri çürüdü. Daha sonra tuz ruhu kullanmaya karar verdim fakat forum da tuz ruhunun da zararlı olduğunu okuduğumdan 15 gündür akü asidi (sülfirik asit ) kullanmaya başladım. Bitkiler canlı, ec yi 2300-2400 micro siemens ph ı 6,8 e ayarlıyorum 2 günde bir besin takviyesi ve su ilavesi yapıyorum ancak fideler hala aynı bi türlü büyümedi. Haa unutmadan çürüyen köklerin yerine yenileri asidi değiştirince yeniden çıkmıştı ve hala kökleri de canlı. Hatayı nerede aramalıyım?

boswer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2011, 19:21   #26
Ağaçsever

selam

çiçekler dökülüyorlar

Eski 01-08-2011, 19:33   #27
Ağaçsever

selam

bu fidelerin en son halleri baya bi büyüdüler 70 e yakın çiçek var fakat çiçekler bi süre sonra dökülüyorlar şu an sadece 5 adet domates var çiçeklerin açtıktan sonra dökülme nedeni ne olabilir acaba

Eklenen Resimler

Eski 01-08-2011, 20:54   #28
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
size özelden yazmışıtım
söz konusu olan fide rahatsızlığı sayın sevil hanımın serasında mevcuttu
ordan bakabilirsiniz,umarım sorunu giderirsiniz,,saygılarımla

http://81.22.102.157/forum/showthrea...t=24842&page=2

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2011, 22:34   #29
Ağaçsever

hocam sanırım özelden yazdığınız şey ulaşmamış verdiğiniz linke bakacağım birazdan ilginiz için teşekkürler

Eski 14-09-2011, 14:20   #30
Ağaçsever

domateslerim kurudu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024