agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2011, 11:43   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. mehmetrifat,

1- Yaptığın işlemler bitkiye bir zarar vermez ama pet bardaklara sigara ateşi ile delik açmaya karar verirsen yakında akciğerlerinden olursun.

2- EC metre olmadan nasıl ölçüm yapabilirsin? Sen bir cevap ver bakalım.

3- Aynı mesajı dört ayrı başlıkta tekrarlayan arkadaşlara biz çok kızıyoruz ve genellikle sorularına cevap vermiyoruz. Bu yüzden tekrarlı mesajlarını silersen çok iyi olur.

Ekleme:

Sevgili Mehmet,
Ben sana akciğerin için mesaj yazarken sen aynı mesajı beşinci başlığada eklemişsin.
Sayın Sarıcan. Bu acemi arkadaşa forum kuralları ve topraksız tarım konusunda siz yardımcı olun. Ben de akciğerleriyle ilgili bilgi isterse yardımcı olayım. Yoksa gidişat hem bitkiler hem kendisi için iyi değil.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 12:29   #32
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sevgili katsu,

Akciğerinin birini kedilere kaptırmış biri olarak birinci maddeye akciğere ayırdım. Topraksız tarım kısmı basit, onu bir hafta sonra öğrenir gider. En fazla bir iki tane fide ziyan eder ama akciğer öyle mi? Ne pazarda satılıyor ki alasın, ne de EC, pH ayarı ile eski haline geliyorki ayar yapasın. Önce sağlık...

Forum kurallarını ben öğretmezsem onuda zamanla öğrenir. Aynı mesajı birden fazla başlığa yazmanın iyi olmadığını, mesajları büyük harfle yazmanın karşı tarafa bağırmak olduğunu vb. Ben Mehmet' in iyi niyetinden eminim. Kısa süre sonra bu ailenin bir parçası olur gider. Aynı mesajı forumdakilerle alay eder gibi birden fazla başlığa reklam amaçlı yazanlar var. Asıl ben onlara tahammül edemiyorum.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 14:30   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-05-2011
hocam sizleri rahatsız ettiysem cidden özür dilerim ama amacım bir an önce kafamdaki sorulara cevap almaktı aynı soruyu bir kaç yerde sormamı forumdaki acemiliğime ve topraksız tarım heyecanına verirseniz çok sevinirim ayrıca anlayışınız için
de teşekkür ederim büyük harfle yazmaya gelince geröekten kimsye bağırmak gibi bir niyetim olmaz zaten bilgi paylaşımında bulunacak abilerime böyle bir üslup takınmak bana bir şey kazandırmaz dediğim gibi heyecanımı bağışlayın

mehmetrifat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 16:42   #34
Ağaçsever

hocam çektiğim resimleri site kabul etmiyor bu konuda ne yapabilirim acaba

Eski 07-06-2011, 18:15   #35
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2011
Arkadaşlar herkese selam.
Sn.mehmetrifat siteye yüklemeye çalıştığın resimlerin boyutlarını 800*600 ya da daha küçük yaparsan yükleyebileceğini düşünüyorum.

Sn. Sarıcan'ın tavsiyesine ve kendi içgüdülerime uyarak 05.06.2011 tarihinde domatesimi budadım. Alttan bir dalı ve kökün bir kısmını uçurdum. Koyu renk saksı kullandığım için ısınmasından ötürü bitkinin gelişimine zarar verdiğini düşündüğüm tankı da değiştirdim.
EC ve pH ayarlarını yaparak gözlemlemeye başladım. Bu arada 02.06.2011 tarihinde suya verdiğim hıyarlarımda gerçekten inanamadığım bir gelişme var. Çiçeklendi ve meyveleri ufacık ufacık görünmeye başladı. Dallarının her yeri tomurcuk doldu. Sanırım tüm yaz hıyar yiyeceğiz. Sormak istediğim bir husus var; hıyarlar ipe alınır mı yoksa kendi kendine yayılarak gelişir mi? şu aralar ipe almayı düşünüyorum, yol gösterirseniz sevinirim.
Saygılarımla...

İşte domatesin yeni yuvası, kök gelişimi ve hidroponik ortamdaki hıyarlarım ile topraktaki hıyarım (aradaki gelişme farkı gerçekten etkileyici)

Name:  IMG_1087.jpg
Views: 730
Size:  61.6 KB

Name:  IMG_1088.jpg
Views: 664
Size:  63.5 KB

Name:  IMG_1083.jpg
Views: 648
Size:  56.5 KB

Name:  IMG_1085.jpg
Views: 663
Size:  38.9 KB

Name:  IMG_1086.jpg
Views: 631
Size:  55.1 KB

Zairsuzrik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 19:01   #36
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetrifat Mesajı Göster
hocam sizleri rahatsız ettiysem cidden özür dilerim ama amacım bir an önce kafamdaki sorulara cevap almaktı aynı soruyu bir kaç yerde sormamı forumdaki acemiliğime ve topraksız tarım heyecanına verirseniz çok sevinirim ayrıca anlayışınız için
de teşekkür ederim büyük harfle yazmaya gelince geröekten kimsye bağırmak gibi bir niyetim olmaz zaten bilgi paylaşımında bulunacak abilerime böyle bir üslup takınmak bana bir şey kazandırmaz dediğim gibi heyecanımı bağışlayın
Sevgili mehmetrifat,

Ben senin heyecan ve aceleden yazdığını tahmin ettim. Yaptığın bütün mesaj hatalarını mesajın sağ alt köşesindeki düzelt tuşu ile düzeltebilirsin. Hem senin için mesaj düzeltme ve silme antremanı olur hemde hatalarından kurtulmuş olursun.

Tekrarlı mesajlarını düzelt menüsündeki mesajı sil seçeneği ile silebilirsin, büyük harfle yazdığın mesajları yeniden düzenleyip imla kurallarına uygun düzelttikten sonra kaydedebilirsin. Bu arada eklemen gereken sorular varsa onlarıda ekler ve değişiklikleri kaydet seçeneği ile mesajları güncelleyebilirsin.

Foruma resim ekleyebilmen için önce çektiğin resimleri herhangi bir fotoğraf düzenleme programı ya da hiç bulamazsan Windows' un paintbrush programında önce 800x600 pixel boyutlarına küçült sonra yükle.

Eski 07-06-2011, 19:05   #37
Ağaçsever

sayın sarıcan önerileriniz için teşekkürler bir daha deneyeceğim

Eski 07-06-2011, 19:20   #38
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Az önce farkettim ve anlayamadım, toprakta yetiştirdiğim bir fidenin üzerinde yeşil beyaz örümcek tarzı mahlukatlar var. Bunlar sanırım zararlı, diğer bitkilere sıçrar mı? Bu fideyi karantinaya almalı mıyım? Bunun yanında, önerebileceğiniz bir ilaç varsa sevinirim?

Name:  IMG_1089.jpg
Views: 964
Size:  69.1 KB

Name:  IMG_1090.jpg
Views: 902
Size:  67.1 KB

Eski 07-06-2011, 19:40   #39
Ağaçsever

hocam çalışmalarınız gerçekten çok güzel
benim fidelerin resimlerini ekledim yorum ve önerilerinizi bekliyorum
bir de aklıma takıldı ben fideyi yerleştirdiğim pet pardağın içine çakıl taşı koymuştum sizinkiler sarımsağa benzeyen birşeyler acaba onların ne olduğunu öğrenebilirmiyim ve acaba bitkiye artı olarak bir faydası var mı
ve kurduğum başka düzenektede marul yetiştirmek istiyorum acaba marulun da domates gibi fideleri mi var yoksa tohum şeklinde mi satılıyor
şimdiden çok teşekkürler

Eski 07-06-2011, 20:10   #40
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Benim koyduklarım da çakıl taşı, ilk mesajlarımda kullandığım malzemeleri yazmıştım.marul konusunda açıkcası okuduklarımdan başka bilgim yok maalesef. O yüzden benim birşey söylemem çok doğru olmaz..

Eski 08-06-2011, 07:39   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zairsuzrik Mesajı Göster
Az önce farkettim ve anlayamadım, toprakta yetiştirdiğim bir fidenin üzerinde yeşil beyaz örümcek tarzı mahlukatlar var. Bunlar sanırım zararlı, diğer bitkilere sıçrar mı? Bu fideyi karantinaya almalı mıyım? Bunun yanında, önerebileceğiniz bir ilaç varsa sevinirim?

Eklenti 221614

Eklenti 221615
Bence ne olduğunu anlayana kadar kesinlikle ayır imha et karantinaya al. Bişey yap sonra iş işten geçince üzülürsün.

Domatesiniz kurtul muş gibi görünüyor. Fide nizi atmayıp Sayın Sarıcanın tavsiyeleri dinleyerek hem fideyi kurtardınız hemde önemli bir deneyim elde ettiniz.

Geçen sene bende topraksız tarıma yeni başladığımda bol bol okudum ve hemen deneye karar verdim. Bir sürü benden kaynaklanan bilgisizliğimden kaynaklanan hatalar yaptım. Buna rağmen okuyarak öğrenemeyeceğim bir sürü tecrübem oldu. Yinede 4 fideden 13 14 kilo domates yemeyi başardım.

Geçen seneki sistemimi gören 3 yakınım da bu sene benle beraber topraksız tarıma başladı. Tabi onların ilk senesi. Genelde tecrübelerimi dinliyorlar ama 1 tanesi var ki dediklerimi yapmıyor. Ya geç ya da eksik yapıyor. Oda benim geçen sene gördüğüm gibi görecek ki bu iş o kadar kolay ve basit olmadığını öğrenecek. Tecrübe hayatımızdaki en büyük birikimimizdir. Bunu da sanrım hepimiz illa yaşayarak öğreneceğiz. Şimdi sizde bir domates fidesinde bazı tecrübeler edindiniz ve biliyorum ki artık geçen sefer yaptığınız hataları yapmayacaksınız.

Tabi biliyorum ki daha ne tecrübeler edineceğiz ve daha ne fideler kaybedeceğiz. Yapabildiğimiz kadar mücadele edip hemen vazgeçmeyip savaşacağız.

Kolay gelsin.

O böcek sarmış bitkilerinizi ne olduğunu öğrenene kadar karantinaya almayı unutmayın.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 15:09   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-05-2011
Selamlar Kolay gelsın bır sorum olacak tı plastık bardaklara torfa tohum ektım bıraz buyudukten sonra hydrotona almak isitiyorum alıp durgun suya yerlesırıcem ama sorum su bunları topraktan nasıl ayırıcaz da hydrotona koycaz yardımcı olurmusunuz

topraksiztarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 15:27   #43
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Fideyi toprağı ile birlikte saksıdan çıkarın, fideye zarar vermeden dökülebildiği kadar topraklarını dökün. Köklere yapışık kalan toprağı en güzel musluk altına tutarak çıkarabilirsiniz. Lavabonun çamurdan tıkanmaması için önlem alarak lavaboda veya klozetin tazyikli suyu ile temizleyebilirsiniz. Kökleri koparıp zarar vermeyecek şekilde pırıl pırıl yıkayabilirsiniz. Daha sonra da hydrotona koyabilirsiniz.

Eski 08-06-2011, 18:15   #44
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zairsuzrik Mesajı Göster

Eklenti 221614

Eklenti 221615
Sayın Zairsuzrik, fidenize dadanan mahluk yeşil bit. bildiğim kadarıyla emici, sokucu bir zararlı. Bunlara karşı şu linkte çok güzel ev yapımı ilaçlarımız mevcut. Bir inceleyin isterseniz.

Ama, ilaçlardan bir sonuç alıncaya dek fidenizi diğerlerinden izole edin ki onlara da sıçramasınlar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 22:27   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Fideyi toprağı ile birlikte saksıdan çıkarın, fideye zarar vermeden dökülebildiği kadar topraklarını dökün. Köklere yapışık kalan toprağı en güzel musluk altına tutarak çıkarabilirsiniz. Lavabonun çamurdan tıkanmaması için önlem alarak lavaboda veya klozetin tazyikli suyu ile temizleyebilirsiniz. Kökleri koparıp zarar vermeyecek şekilde pırıl pırıl yıkayabilirsiniz. Daha sonra da hydrotona koyabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim.

topraksiztarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 06:58   #46
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Sağolun Sn. Hakan Öncü ve malbman.
Bitkiyi diğerlerinden ayırdım ve verdiğiniz linkteki ilaçlardan uygun olanını hazırlamak için yarın gerekli materyalleri alacağım. Tekrar teşekkürler.

Eski 10-06-2011, 18:49   #47
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Arkadaşlar merhaba.
Salatalıklarım daha önce de söylediğim gibi inanılmaz gelişiyorlar.
Artık tanktan dışarı sarkmaya ve birbirlerine sarılmaya başladılar. Yarın hepsini ipe alacağım. Salatalıkla ilgili başlıkları okudum ancak kafam çok karıştı.
Aydınlatırsanız çok sevinirim;
1- Gelişimin güzel olması için ilk açan çiçekleri kopartmalı mıyım?
2- Sanırım meyve dişi çiçekte oluşuyor ama ben erkek dişi ayrımını yapamıyorum. Aşşağıdaki fotolar üzerinden beni aydınlatabilir misiniz bu ayrımı yapma konusunda?
3- Erkek çiçek sayısı çok fazla olursa bunları kopartmalı mıyım?
4- Daha iyi verim alabilmek için yapılması gereken ekstra işlemler var mıdır?

Çok teşekkür ederim

Name:  IMG_1109.jpg
Views: 583
Size:  70.9 KB

Name:  IMG_1110.jpg
Views: 618
Size:  58.1 KB

Name:  IMG_1111.jpg
Views: 571
Size:  63.5 KB

Name:  IMG_1112.jpg
Views: 589
Size:  56.5 KB

Eski 10-06-2011, 20:22   #48
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Zairsuzrik, arkasında minik salatalık müsveddeleri olan çiçekler dişi çiçek. Diğer sorularınızı salatalığı daha iyi bilen arkadaşlar daha sağlıklı olarak cevaplayacaktır.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 18:37   #49
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Arkadaşlar selam. Bugün itibariyle balkonumun son durumu
3-4 saatimi vererek balkonu düzenledim, tüm bitkilerimi ipe/sırığa aldım. Bazıları biraz yıprandı, birkaç dal zayiat verdim ama bence değdi. Bu arada Sn. malbman 5 tane müsvedde saydım bakalım gelişmeleri hep birlikte göreceğiz...

Ölümden döndürdüğüm domatesim (Sn. Sarıcan'a ve Sn. Kudret Hocam'a teşekkürler)

Name:  IMG_1122.jpg
Views: 606
Size:  60.8 KB

Bunlarda balkonumdan genel görünüm: topraklı ve hidroponik sistemdeki bitkilerim (Salatalıklardan 5 tanesini salon camının önüne astığım plastik kafese sardıracağım, içeriden de görebilmek amacıyla, 3 tanesi de ipte )

Name:  IMG_1120.jpg
Views: 562
Size:  70.3 KB

Name:  IMG_1121.jpg
Views: 541
Size:  59.9 KB

Name:  IMG_1123.jpg
Views: 579
Size:  72.5 KB

Name:  IMG_1124.jpg
Views: 574
Size:  69.4 KB

Eski 17-06-2011, 13:23   #50
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Arkadaşlar merhaba. 17.06.2011 tarihi itibariyle ezik domates fidem ve boy atmakla meşgul olan, ancak bir türlü meyveleri büyümeyen hıyarlarım
Domateste yaklaşık 10 gün evvel hazırladığım besinde ec değeri sabit iken pH değerinde artma oldu. Bugün sülfirik asit alarak, su ile 1'e 1 oranında seyreltip, 7 lt.'lik suya 10 cc ilave ettim. pH değerini 6'ya çektim ancak dediğim gibi ec değeri sabit duruyor. Yaprak rengi ve köklerin durumu gayet iyi, bir problem var mı sizce?
Teşekkür ederim.

İşte domatesimin durumu;
Name:  IMG_1137.jpg
Views: 532
Size:  60.2 KB

Topraktaki domateslerim;
Name:  IMG_1140.jpg
Views: 561
Size:  72.4 KB

Hıyarların genel görüntüsü (Öndekiler güneşi engellediği için arkadakiler (sol sıra) biraz bodur kaldı sanırım) )
Name:  IMG_1136.jpg
Views: 568
Size:  71.7 KB

Heryer dişi çiçek dolu ama hıyarlar bitki kadar hızlı gelişim göstermiyor
Name:  IMG_1138.jpg
Views: 1190
Size:  70.8 KB

Name:  IMG_1139.jpg
Views: 587
Size:  58.5 KB

Eski 17-06-2011, 14:38   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Bence güzel görünüyorlar.
Olabildiğince güneşe koyun.
Güne gelişimini ciddi oranda etkiliyor.

Domates inize giden hava hortumu arada sıkışmış gibi duruyor.
Hava vermesinde bir sorun yoktur onun dimi.

İyi günler.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 15:26   #52
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Teşekkürler Sn. Hakan Öncü, hortumda herhangi bir problem yok gayet güzel hava veriyor. Bitkilerimi güneşe koymaya çalışıyorum ancak balkonun olduğu cephe biraz sıkıntılı, sadece sabah 2 saat kadar güneş alabiliyorlar. Onunla da bu kadar gelişebildiler işte

Eski 03-07-2011, 11:00   #53
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Arkadaşlar iyi günler;
Bu sabah kalktığımda şok edici bir manzarayla karşılaştım balkonumda. Hıyarlarım resimlerde de göreceğiniz gibi boyunlarını bükmüşlerdi.
Hemen besin tankını kontrol ettim, işin gerçeği yaklaşık 10 gündür besin tankındaki su seviyesini kontrol etmediğim için içerisindeki tüm su bitmiş.
Az evvel, yeni besin eriyiğini hazırlayarak sistemi yeniden aktive ettim. Susuz kalmalarının üzerinden yaklaşık 15 saat falan geçti.
Sizce salatalıklarımın kurtulma ihtimalim var mı? Tam da kornişonlarımın hasat zamanı geliyordu
Teşekkürler...
Name:  IMG_1143.jpg
Views: 1104
Size:  74.9 KB

Name:  IMG_1144.jpg
Views: 475
Size:  72.6 KB

Name:  IMG_1145.jpg
Views: 500
Size:  52.6 KB

Name:  IMG_1146.jpg
Views: 501
Size:  32.8 KB

Eski 03-07-2011, 15:34   #54
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Benimde başıma domateslerimde buna benzer bi durum gelmişti.Tıkanan bir damlama deliği yüzünden bütün gün susuz kalmış ve boynunu bükmüştü.Tabi ben erken farkettiğimden sadece üst yapraklar bayılmıştı.Sulamaya başlar başlamazda kendine geldi.Resimlerinizden gördüğüm kadarıyla sizin suyunuz biteli birkaç gün olmuş.Ama endişe etmeyin eminim sizinkilerde yarına düzelmiş olurlar.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 20:27   #55
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Merhabalar, dün akşamüstü kontrol ettiğimde bitkilerin durumu oldukça iyiydi, herhangi bir problem yoktu yani su biteli 15 saat bile olmadı belki, bundan eminim. Neyse ki ben de suya koyar koymaz toparladılar, şu an durumları iyi, biraz budama yaptım çok kendinden geçmiş yaprakları, ancak şimdi her şey normal.
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Eski 09-07-2011, 18:23   #56
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Durgun sudaki salatalık ve domateslerin son hali. Tatlarına bakmak için sabırsızlanıyorum

Name:  IMG_1147.jpg
Views: 480
Size:  70.4 KB

Name:  IMG_1148.jpg
Views: 484
Size:  72.0 KB

Name:  IMG_1149.jpg
Views: 469
Size:  71.3 KB

Name:  IMG_1150.jpg
Views: 460
Size:  71.0 KB

Name:  IMG_1151.jpg
Views: 504
Size:  59.5 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024