agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni83Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2011, 23:24   #1
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Aydın Demirkaya / Hydroponic Sistemde Domates ve Patlıcan Yetiştirme

Merhaba Arkadaşlar.

Bu forumdaki ilk mesajım. Uzun süredir izliyorum. Çok güzel paylaşımlar olduğunu görüyorum. Ben de kendime bir hidroponik sistem kurdum.
Ve bugün domateslerimi suya verdim. Resimleri de eklemek istiyorum.
Kudret Bey yarın besin kitlerimi ulaştıracak. Ben de gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

Herkese sevgi ve saygılarımı sunarım.

Aydın Demirkaya

Eklenen Resimler

Aydın Demirkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 00:06   #2
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Bugün Sayın Kudret Tezel'in göndermiş olduğu Besin Kitlerini aldım. Çok teşekkür ederim. O kadar güzel paketlenmiş ki, aynı bu sayfalarda vermiş olduğu bilgiler kadar özenli olarak hazırlanmış.

Bugün öncelikle kullandığım suyun değerlerini ölçtüm. EC 0.52 Ph 8.23... 60 lt. suya 600 ml (A) eriyiği, 600 ml (B) eriyiği koydum. Sonuç EC 1.87 Ph 6.89... Besin miktarını az buldum ve 10 lt su ile 50 ml (A), 50 ml (B) besin eriyiği ilave ettim. Sonuç EC 2.36 Ph 6.97... Bir miktar Ph düşürücü ile besin deposu son şeklini almış oldu. 70 lt su, EC 2.50 Ph 6.40

12 adet sırık domates fidanı yetiştirmek için adayım...

Sevgilerimle....

Eski 24-05-2011, 09:51   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sayın daydin,

Sanki hesaplamalarınızda bir yanlışlık var gibi:

Örneğin 60 lt suya 600'ar ml A-B stoğundan koyduktan sonra EC 1.87 olmuş; bu anlaşılabilir. Ancak 10 lt suya 50 şer ml stok koyduğunuzda ve bunu besin deposuna aktardığınızda EC nin artması değil düşmesi gerekmez mi.

İlk 60 lt'de oran diğer 10 lt'deki oranın iki katı.

Ayrıca sisteminizle ilgili de bir-iki şey söylemek isterim:

1-Sanki domatesler çok sık olmuş gibi. Bunlar azmanlaştığı zaman sorun yaşarsınız gibi geliyor bana.

2-Anladığım kadarıyla domateslerin altındaki depo besin eriyiği ile dolu. Böyleyken ayrıca üstten besin vermenin gereği var mıydı?

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 10:51   #4
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Sayın farukmagat,

Hesaplamalarda bir yanlışlık olabilir mi diye bu durumu bir orantı kurarak hesaplamaya çalıştım, sonuç:

60 lt.su - 1200 ml besin (600 A+600 B) 1,87 EC
70 lt.su - 1300 ml besin (1200 +50A+50B) ? EC

70 lt x 1300 ml x 1,87 EC
--------------------------- =
60 lt x 1200 ml

170170
-------- = 2,36 EC
72000

umarım hesaplama doğrudur.

1- Domateslerin bir sırasını geriye, diğer sırasını öne doğru asmak niyetim vardı. Umarım sıkıntı yaratmaz. Ya da bir sıra domates bir sıra biber mi yapsam daha iyi olurdu acaba?

2- Alttaki hazne besin eriyiği ile dolu , ancak su seviyesi ile bitki kökleri arasında yaklaşık 20 cm boşluk var. Yani suya değmiyor.

İlginize teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eski 24-05-2011, 11:17   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sayın daydin,

Bu hesaptan pek anlamadım ancak şu bir gerçek ki, EC'si düşük bir suyu Ec'si kendisinden daha yüksek bir suya katarsanız yüksek Ec aşağıya doğru çekilir. Nitekim besin stoğundaki besinli suyun başına gelen de bu oluyor. Yani ona su katarak (onu suya katarak veya) Çok yüksek olan Ec'yi istediğimiz orana getiriyoruz.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 11:46   #6
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. daydin,

Korkarım farukmagat tereddütlerinde haklı. Siz 60 litre (6000 cm3) suya 600 ml(cm3) A + 600 ml(cm3) B solüsyonu kattığınızı ve sonuçta EC=1,87 ölçtüğünüzü söylüyorsunuz. Yani 600/6000=1/10 oranında A + 1/10 oranında B ilave ediyorsunuz.

Daha sonra 10 litre su ve 50 ml A + 50 ml B katarsanız sistemdeki karışım 70 litre (7000 cm3) su, 650 ml (cm3) A + 650 ml (cm3) B olacaktır ve karışım oranı 650/7000= 1/10,77 olacaktır. Bu da EC oranınızı artırmaz tersine düşürür. Yani yaptığınız orantı hesabına benzer bir yaklaşımla EC=1,74 civarında çıkması lazım.

Eğer fiili olarak ölçmedi isen orantıyı ters kurmuşsun herhalde. Ölçümde 2,36 bulduysanda iki eriyiğin homojen olarak birbirine karışmasını beklemeden ölçüm yapmış olmalısın. Tekrar bir ölçüm yapmanız mümkün mü?

Birde ölçtüğünüz andakı sıcaklık çok önemli. Birini akşam serinliğinde, birini öğlen sıcağında ölçerseniz çok farklı sonuçlar ölçersiniz. Bu yüzden ölçülen değerleri sıcaklığa göre düzeltmek lazım ama üşengeçlikten bunu kimse yapmıyor. Digital cihazlar bu ayarlamayı yapıyor mu? Ya da yapan cihaz var mı bilmiyorum.

Düzenleyen Sarıcan : 24-05-2011 saat 12:15 Neden: Ek
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 11:48   #7
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Aslında, bu ölçüm değerleri tamamen deneme yanılma yöntemiyle bulunmuş değerlerdir.
Sadece Kudret Beyin verdiği oranlara göre yaptığımda çıkan sonucu denemelerle son haline getirmiş oldum... Bu akşam eve gittiğimde tekrar ölçüm yapıp son değerleri burada paylaşacağım.

Eski 24-05-2011, 20:37   #8
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Bu akşam besin deposunda tekrar ölçüm yaptım... Sonuç; EC 2.50 pH 6.50
Sanırım yukarıda 60 lt. karşılığındaki 1.87 olarak açıkladığım EC değerinin neden hatalı olduğunu tahmin ediyorum. İki ayrı depodan oluşan hazne alttan 32 lik boru ile birbirine bağlı. Besin eriyiğini koyduğum hazneden diğer hazneye tam olarak eşit şekilde dağılmadığı bir süre sonunda ölçüm yaptım ve sonuç doğal olarak hatalı çıktı. Sayın Farukmagat ve Sayın Sarıcan'ın uyarıları doğru. Kendilerine teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2011, 20:57   #9
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Aydın Bey,

Bu Fıstık kafanızın karışmasına sebep olmuştur.
İkili depolarda besin eriyiğinin homojen olarak karışması için pompanın debisine bağlı olarak belirli bir süre beklemek veya ölçümü bir iki saat sonra yapmak gerekiyor. Başka türlü yanılmalar olabiliyor.

Birde daha öncede söylediğim gibi ölçüm anındaki sıcaklığa göre düzeltme katsayısı ile çarpmak gerekiyor ama ben dahil kimse dikkat etmiyor buna. Aynı depodan bir sabah serinliğinde ölçüm yapın birde öğlen sıcağında ölçüm yapın farkı göreceksiniz.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 21:26   #10
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Acaba EC 2.50 pH 6.50 değerlerini, EC 2.00 pH 6.00 seviyesine düşürsem daha mı iyi olur?

Eski 24-05-2011, 22:20   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar,hani derler ya yanlış hesap Bağdat'tan dönermiş, doğru söylemişler sayın sarıcan ve sayın Farukmağat arkadaşlarımız hatayı düzeltmişler. Sayın Aydın Demirkayada birinci ölçmenin hataslı olmasının sebebini açıklamış.
Ancak bu konuda bende birşeyler söylemek istiyorum. Hazırlanan birinci besin eriyiğinin gerçek EC değeri2,042, görülen ise 0,53 lük kullanmasuyu ECsi ile 02,572 olmuş.
10 litreye ilave edilen 50+50 stoktan sonra gerçek EC 1,869 a ve görünür EC 1,869+0,53
=2,426 olmuş. EC nin 2,5 okunması gayet normaldir. Teorik olarak hesaplamalar yapılırken EC değeri kullanılan besin eriyiği miktarıyla doğru orantılı ve lineer dir. ancak EC metrenin gösterdiği değer görünür EC değeridir. Yani gerçek EC + kullanmasuyu EC si dir. Bu nu gözönüne almadan görünür EC değeri üzerinden orantı yapmak hataya sebep olur. Hatırlatmak istedim.

scaly ve culsuz gezgin beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 09:53   #12
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Forumun içerisinde dolaşanlar mutlaka okumuştur. Bu işi Amatörce yapanlar daha aç gözlü oluyorlarmış. Ben de bu sözü doğrularcasına yapmış olduğum sisteme ilave yapmak istiyorum. Şöyle ki, mevcutta iki hazneden oluşan bir sistemim var. Bu sisteme iki hazne daha ilave edersem, aynı motor (4000 l/h) ve aynı besin ile kapasiteyi iki kat arttırmış olacağım. Besin miktarını biraz arttırmam gerekse de, bir taşla iki kuş vurmuş gibi olacağım.

Eski 25-05-2011, 22:23   #13
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Kurduğum sisteme rakip olarak bahçeye ektiğim fidelere ait resimlerin bir kısmını görüntülüyorum. Topraksız fidelerden bir ay önce ekilmişlerdir. Burada her iki sistemin karşılaştırılmasını yapmak istiyorum. Bahçede Pepino, Kavun, Karpuz, Pembe Domates, Cherry Domates, Dolmalık Biber, Çarliston Biber, Sivri Biber, Cin Biber, Kapya, Hıyar, Nane ve Altın Çilek var.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 27-05-2011, 09:40   #14
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Yukarıda gördüğünüz ve Domates yetiştirdiğim sisteme ilave olarak yaptığım yetiştirme ortamında Patlıcan dikmek istiyorum. Kudret Bey'in vermiş olduğu EC değerleri Domates için 2,0 2,5 Patlıcan için 2,5 3,5 Bu durumda düşük değerde olan Domates EC sine göre yetişen Patlıcanlarda ne gibi etkiler görülür.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eski 28-05-2011, 17:59   #15
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,
Sisteme yaptığım ilavelerle 24 fidanlık küçük bir açık seram oldu. 12 kök sırık domates, 8 kök patlıcan, 2 kök hıyar, 2 kök kabak. Bu sebze bahçesinin üstünü ve tüm çevresini %55 gölgeleme tülü ile kapattım. Artık gelişme devrelerini birlikte izleyeceğiz...

Sevgi ve Saygılarımla.

Eklenen Resimler

swort5392 beğendi.
Eski 28-05-2011, 18:08   #16
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Sevgili Arkadaşlar,

Bugün Antalya yağmurlu bir günü yaşıyor. Ve Benim yeni diktiğim patlıcan fidelerinin üzerlerinde aşağıda fotoğrafta görülen ve ne olduğunu bilemediğim şeyler vardı. Tırnaklarımın arasında ezemediğim sertlikte, pirinç tanesinin yarısı büyüklüğündeki bu nesnelerin ne olduğu konusundaki görüşlerinizi bekliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2011, 09:59   #17
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Domateslerimin 9. günündeki gelişimi beni etkiledi. 1,5 ay önce toprağa diktiğim fidelere yaklaştılar. Bu arada durgun suda salatalık denemelerine de başladım.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2011, 20:16   #18
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Sistemdeki domatesler gelişmeye devam ediyor. Ancak aşağıdaki resimlerde de görüldüğü gibi yapraklarda beyaz lekeler oluştu. Bu lekeler yaprakları inceltip şeffaf bir hal görünümüne dönüştürüyor. Acaba bunun anlamı nedir. EC 2.20 pH 6.40

Sevgi ve Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2011, 20:39   #19
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Resimlerdeki beyaz lekeler hakkında bilgisi olan var mı acaba...

Eski 05-06-2011, 20:47   #20
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Besin Tanklarımı boşalttım. Bitkilerimin köklerini temiz su ile yıkadıktan sonra yeniden besin eriyiğini hazırladım. EC 2.50 pH 6.50 ... Domates kökleri bir hayli gelişti. Bu nedenle saksılara açtığım delikler yetersiz gelmeye başladı. Yarın verdiğim Hydroton siparişlerim gelecek. Onlar gelince delikleri biraz daha genişleteceğim. Kökler de daha rahat bir ortamda gelişmeye devam edecek. Bu arada domatesleri ipe aldım. Şimdilik hoşçakalın.

Sevgi ve saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2011, 20:49   #21
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

bu da bahçeye ektiğim pembe domates....

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2011, 10:58   #22
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Yetiştirme saksıları içerisindeki perlitleri çıkardım. Kökler geliştikce içeride sımsıkı bir yumak oluşturmuşlardı. Onların yerine hydroton koydum. Sanırım kökler biraz daha rahat bir ortam bulacaklar. 3x3=9 m2 olan minik topraksız bahçemin üstü ve tüm çevresi %55 gülgeleme tülü ile kaplı. Domateslerdeki çiçeklenme başlamış durumda. Döllenmeyi sağlamak için bu bahçenin içerisine 10 kadar arı koymayı düşünüyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

scaly beğendi.
Eski 07-06-2011, 12:32   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aydın Demirkaya Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

Yetiştirme saksıları içerisindeki perlitleri çıkardım. Kökler geliştikce içeride sımsıkı bir yumak oluşturmuşlardı. Onların yerine hydroton koydum. Sanırım kökler biraz daha rahat bir ortam bulacaklar. 3x3=9 m2 olan minik topraksız bahçemin üstü ve tüm çevresi %55 gülgeleme tülü ile kaplı. Domateslerdeki çiçeklenme başlamış durumda. Döllenmeyi sağlamak için bu bahçenin içerisine 10 kadar arı koymayı düşünüyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.
Merhaba,

Gördüğüm kadarı ile bitkileriniz açık ortamda.
Ben geçen senede bu sende döllenme için extra bir şey yapmadım.
Rüzgara bırakıyorum bu işi. Bir sorun yaşamadım.
Sadece sizin yaptığınız gölgeleme rüzgar ve börtü böcek girmesini engeller mi ona emin olamadım.

iyi günler.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 13:42   #24
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Hakan Bey,
Aslında yaptığım gölgeleme rüzgara engel olmuyor. Ama olası dölleme yapmak isteyen arılara engel teşkil ediyor. Sadece rüzgar ile dölleme olacaksa sorun olmaz sanırım.
Size de iyi günler dilerim.

Eski 11-06-2011, 21:52   #25
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

3.hafta sonunda domateslerimde 2.sıra çiçekler de açtı. Bitkilerin gelişmeleri çok düzenli devam ediyor. Bu arada patlıcanlardaki gelişmeler de beni mutlu ediyor. Onlar da çiçek açtı. EC 2.50 pH 6.50 seviyelerinde kalmaya çalışıyorum.

Bu arada durgun suda yetişen hıyarlar da çiçeklenme seviyesine geldi. EC 2.30 pH 6.00. Sabahtan akşama kadar hava motoru sürekli çalışıyor. Gece 21 den sabah 7 ye kadar 2 saatte bir 15 dk. çalışıyor.

Ve son olarak 4 adet daha durgun su düzeneği yaptım. Bunlarda da kabak yetiştiriyorum. EC 2.30 pH 6.50. Bugün diktim. Gelişmeleri paylaşmak üzere...

Sevgi ve Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2011, 21:38   #26
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Name:  19062011246.jpg
Views: 5558
Size:  70.2 KB

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün domates ve patlıcanların son halini gösteren fotoları yayınlıyorum. Gelişimleri iyi durumda. Domatesler meyve vermeye de başladı. Patlıcanlar çiçeklenme döneminde. EC 2.50 pH 6.50 seviyesini sabit tutmaya çalışıyorum.

Eklenen Resimler

gürcan_keskin ve scaly beğendi.
Eski 19-06-2011, 21:55   #27
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Cocopeat'te domates ve hıyar yetiştirmek için düzenek hazırladım. Drenaj yapmadım. Şu anda manuel olarak damla sulama yapıyorum. EC 2.50 pH 6.50 Ancak sulamanın süresi ve ne sıklıkta olması gerektiği konusunda yardıma ihtiyacım var.

Sevgi ve saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2011, 23:21   #28
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Aşağıdaki resimlerde görülen canavarları hallettim. Bu aralar beyaz sineklerde görülen artışlardan dolayı 2 lt suya 5 ml Neemazal karıştırarak ilaçlama yaptım. 6 gün sonra aynı şekilde tekrarlıyacağım. Neemazal organik tarımda da kabul görmüş ve zehirsiz bir ilaç olduğu için gönül rahatlığıyla kullandım. Başta kırmızı örümcek olmak üzere bir çok zararlıya karşı etkili olmasından dolayı domates için önemli bir koruyucu olduğunu düşünüyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 24-06-2011, 22:23   #29
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Domateslerim sistemdeki 30. güne ulaştılar. Meyveler 1 hafta önce boy göstermeye başladılar. Şu anda 3. sıra salkımın çiçekleri çıktı. Bu arada patlıcanlar çiçeklenmesine rağmen henüz meyve oluşumu gerçekleşmedi. Acaba bir yerde sorun mu var? Ayrıca durgun suda yetiştirmeye çalıştığım hıyarlarda çiçeklenme çok iyi olmasına rağmen henüz onlarda da meyve tutumu gerçekleşmedi. Bu arada bugün besin tankını boşaltarak, su ile kökleri 1 saat kadar yıkadım. Daha sonra besin eriyiği EC sini 3'e çıkattım. pH 6.50.
Hastalık ve zararlı belirtisi hiç yok.

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2011, 21:52   #30
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Durgun suda yetişen Hıyar ve Kabaklar bir hayli boylandı. Domateslerde ise 4. salkıma ait çiçekler çıkmaya başladı. Ve Patlıcanlar... Bu gün ilk patlıcan meyvesi görüldü... İnanılmaz bir heyecan... Sanki yeniden başlamış gibiyim...

Sevgi ve Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024