agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni83Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-07-2011, 10:00   #31
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
sn.demirkaya;
gelişmeler gayet iyi görünüyor,inşlallah böyle devam eder...domatesleri diktiğiniz torbaların içinde ne var ve torbaları nereden aldınız bende 6-7 tane almak istiyorum bu konuda yardımlarınızı rica ederim adres veya telefon varsa...selamlar.....

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 09:18   #32
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Sayın İbrahim Bey,

Öncelikle sizin domateslerinizin durumu için çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Domatesleri bu seviyelere getirirken onlara ne kadar sevgi ile bağlandığınızı hissediyorum. O nedenle bu duruma düştüklerinde üzüntünüzün ve çaresizliğinizin hangi boyutlarda olduğunu düşünebiliyorum.
Bu durumla ilgili benim de bir tahminim var ve bunu sizin sayfanızda paylaşmak istiyorum...

Bu arada beyaz torbaların içerisinde cocopeat var. bu torbaların ebatları 100 cm X 20 cm X 15 cm.... Herbirinin üzerinde 4 adet delik var.
Fiyatı ise adedi 5 TL... Aldığım yerin web adresini veriyorum. www.yurtser.com

Sevgi ve Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Aydın Demirkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 12:11   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Küçük bir deneme gibi başlayıp seri üretime geçmiş gibisiniz. İlerlemeye bakınca.. yakında serayıda görürüz sanırım diye geçiriyor insan içinden. Çalışmalarınızda özellikle gösterdiğin özen / düzenden dolayı tebrik ederim. Emeklerinizin karşılığını almanız dileğiyle.. Sevgiler, sayglar..

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 16:14   #34
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Teşekkürler Sayın HuYSuz,

Gerçekten haklısınız, küçük bir deneme ile başladım. Şu anda "akan su", "durgun su" ve "katı ortam" dan oluşan topraksız tarım üçlemesi deniyorum. Hemen yanı başında bulunan ve topraksızdan 1,5 ay daha önce dikmeye başladığım bahçedeki, domates, biber, hıyar ve patlıcanlar ile aralarındaki farkı görünce, oyumu kesinlikle topraksız tarımdan yana kullanmaya karar verdim.

Bu arada benim sistem için övgülerinize teşekkürlerimle...

Sevgi ve Saygılarımla.

Düzenleyen Aydın Demirkaya : 02-07-2011 saat 17:40
Eski 03-07-2011, 21:58   #35
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Patlıcanlar, bugüne kadar domatesler ile aynı depoda bulunan besin eriyiği ile beslendiler. Ancak artık meyve vermeye başladığından Patlıcan deposunu ayırarak, Kudret Beyden aldığım patlıcan besin kiti ile beslemeye devam edeceğim. Sanırım patlıcanın, domatese göre daha fazla azot ihtiyacı var. Domateslerde 5. salkıma ait çiçekler çıkmaya başladı. Meyveleri şimdilik çok sağlıklı görünüyor. EC 2.85 pH 6.50.

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2011, 22:07   #36
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Durgun suda denemelerden pek memnun değilim. Hıyar ve Kabak bir hayli boylanmasına ve çiçeklenmesina karşın meyve vermiyor. Aşağıdaki ilk resimde cılız ve cansız hıyar meyveleri yaklaşık 3-4 cm. Ve 3-4 gündür bu büyüklükte. Bir türlü gelişmediler. pH 5 cıvarında EC ise 2,5 - 3,0 arasında tutmaya çalışıyorum. Hava motoru 24 saat çalışıyor. 2. resimde de hıyar çiçekleri görülüyor.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2011, 13:53   #37
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aydın Demirkaya Mesajı Göster
Sayın İbrahim Bey,

Öncelikle sizin domateslerinizin durumu için çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Domatesleri bu seviyelere getirirken onlara ne kadar sevgi ile bağlandığınızı hissediyorum. O nedenle bu duruma düştüklerinde üzüntünüzün ve çaresizliğinizin hangi boyutlarda olduğunu düşünebiliyorum.
Bu durumla ilgili benim de bir tahminim var ve bunu sizin sayfanızda paylaşmak istiyorum...

Bu arada beyaz torbaların içerisinde cocopeat var. bu torbaların ebatları 100 cm X 20 cm X 15 cm.... Herbirinin üzerinde 4 adet delik var.

Sevgi ve Saygılarımla.
Biraz önce telefon ettim "yurtser" e fiyat ı 5 TL den 5 $ a çıkartmışlar...ilgililere duyurulur.

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 14:07   #38
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Sayın İbrahim Bey,

Sevgi ve Saygılarımla.
Aydın bey elinize sağlık çok güzel bir düzenek kurmuşsunuz fakat fotograflarda drenaj ı nasıl sağladığınızı göremedim. Torbaların altında borular, **** oluklar mı var. Drene olan besinli suyu bir depoda topluyormusunuz ?

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 20:27   #39
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Çok teşekkür ederim Sayın Garlangufa,

Henüz drenaj yapmadım. Drenaj için bir malzeme siparişi verdim. Yeni geldi, sanırım hafta sonu drenajı yapacağım. Malzeme olarak boy 2 metre en 25 cm derinlik 7 cm olan plastik kablo kanalı kullanacağım. Drene olacak besinli su bu kanallardan akarak ayrı bir depoda daha sonra tekrar kullanılmak üzere birikecek.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eski 05-07-2011, 20:34   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
ya arkadaş ne zaman geldin foruma , ne zaman başladın topraksız tarıma, Arap yarış atı gibisin maşallah... Biz aylardır uğraşırken Allah nazarlardan saklasın bir iki ay içinde on numara bir çalışma başlattın. Kıskanmadım desem yalan olur. Tebrikler

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 20:35   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Benim durgun sudaki domateslerim öldüler. Perlitteki domateslerim ise süper hızla gelişmeye devam ediyorlar.

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 20:44   #42
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Sayın Muallimayhan

Her akşam eve girmeden önce bahçeye giriyorum... Ve orası sanki bana huzur veriyor... Birşeyler üretmenin zevkine doyum olmuyor. Benim de durgun suda yetişenler şimdilik solmadı ama meyve falan da yok... Sabırsızlıkla bekliyorum...

Eski 06-07-2011, 11:21   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi garlangufa Mesajı Göster
Biraz önce telefon ettim "yurtser" e fiyat ı 5 TL den 5 $ a çıkartmışlar...ilgililere duyurulur.
evet bende aradım malesef oyle olmus yoksa hemen 10 tane seneye hazırlık ıcın alacaktım.[/I]

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 00:19   #44
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

evet bende aradım malesef oyle olmus yoksa hemen 10 tane seneye hazırlık ıcın alacaktım.[/I]

En iyisi ben şunlarla bir konuşayım. Sizin reklamınızı yaptım diyeyim. Ağaçlar.net üyelerine özel fiyat yapmalarını sağlamak için uğraşayım. Sonuç alabilirsem sizlere bildiririm.

Eski 07-07-2011, 11:44   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Alıntı:

En iyisi ben şunlarla bir konuşayım. Sizin reklamınızı yaptım diyeyim. Ağaçlar.net üyelerine özel fiyat yapmalarını sağlamak için uğraşayım. Sonuç alabilirsem sizlere bildiririm.
ınsallah kabul ederler...

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 22:17   #46
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Sevgili Arkadaşlar,

Bugün www.yurtser.com yetkilileri ile görüştüm. Aslında onlar toptan satıyorlarmış. Perakende satışları yokmuş. Ancak ben biraz bu forumdan bahsederek, amatör topraksız tarım sevdalılarını anlatınca onları ikna ettim. Bundan böyle cocopeat growbag almak isteyen arkadaşlar bu siteden yetkili Ünal Bey'i arayarak, ağaçlar.net üyesi olduğunu söyleyip, tanesini 5 TL den alabilecekler.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eski 08-07-2011, 21:12   #47
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Bahçeden son manzaralar; Son fotoğraf durgun suda kabak...

Eklenen Resimler

Eski 08-07-2011, 21:28   #48
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Bunlar da 20 gün sonunda cocopeat'te yetişen domates ve hıyarlar...

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2011, 13:26   #49
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Domates ve Patlıcandan sonra Hıyarlar da meyve vermeye başladı. 27 gün önce cocopeate diktiğim hıyar fidanlarının üzeri büyümek için yarış halinde meyveleri ile dolu. Faklı sistemlerde üretmeye çalıştığım tüm sebzeleri toplarken tartarak sezon boyunca liste tutmayı düşünüyorum. Fidan başına ortalama üretim miktarını tespit edeceğim. Bu gün 3.kez neemazal uyguladım. Bitkiler çok sağlıklı görünüyor. Hiçbir hastalık ve zararlı belirtisi gözükmüyor.

Sevgi ve saygılarımla.

Not: Komşularım da hayret ve hayranlıkla üretimi izlemeye başladılar.

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2011, 21:02   #50
Ağaçsever

sans43's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sayın Aydın Bey,

Gerçekten az zamanda çok büyük işler başardınız, sizi, kutlarım. Bitkilernizin durumu çok güzel, drenajınızın olmadığını ama yapacağınızı yazmışsınız eğer yaptınızsa bir foto ekleyebilir misiniz?

Kolay gelsin bol hasadlı çalışmalar olsun.

sans43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 21:28   #51
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Sayın Sans43,

Öncelikle teşekkürlerimi sunarım. Ama bu arada o kadar yoğun işlerim var ki, henüz drenajı yapmak için fırsat bulamadım... Yapınca hemen resimlerini koyacağım. Bu arada birşey sormak istiyorum... Forumdaki tüm arkadaşlara... Cocopet'te yetiştirdiğim fidanlar için sabah ve akşam saatlerinde 1 er saat süreyle damla sulama yapıyorum. Bu süre sonunda cocopeat torbalarının altından drenaj deliği olmasına rağmen fazla su akmıyor. Bu durumda tuzlanmayı önlemek için geçen hafta bol su ile iyice suladım. Bu durumda devam mı etmeliyim? Yoksa drenaj kanallarını yaparak, sulamadaki damlama ünitelerini çıkarıp, daha fazla besinli su vererek fazla besinli suyu drenaj kanallarından mı toplamak daha mantıklı. Bu konudaki görüşlere ihtiyacım var...

Sevgi ve Saygılarımla.

Eski 14-07-2011, 22:24   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Uykulu halde ne kadar mantık yürütülebilir bilmiyorum ama.. fazla besinli suyun içerisindeki eksik minerealleri ve npk değerlerini istediğiniz orana yeniden getirme şansınızın olmadığını düşünürsek.. bunu yapmak çokta iyi bir seçim olmaz gibi geliyor bana.

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 18:53   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar sayın Aydın Demirkaya arkadaşımız gerçekten çok güzel bir soru sormuş. Ama cevap alamıyor. Huysuz arkadaşımızdan başka cevaplıyan yok.
Sorusunda açık slsteme devammı edeyim yoksa kapalı sisteme mi geçeyim diyor. Bu tartışmalar daha öncede yapıldı. Ama buraya kadar gelmiş başarılı bir çalışma varken bundan sonrası için lütfen fikirlerinizi söyleyin. Bilginin doğrusu paylaşmak kadar yanlışınıda paylaşmak meziyettir. Tartışalım , fikirlerimizi söyliyelimki doğruları ve yanlışları ayıra bilelim. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 08:52   #54
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Not: Komşularım da hayret ve hayranlıkla üretimi izlemeye başladılar
sağdece komşularmı!! bende hayranlıkla çalışmalrınızı izliyorum,durmak yok resimlerinizi bekliyorum,,,,eksik olmayın

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 09:11   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
aydın demirkaya bitkilerinizi süper yetiştirmişsiniz, hayran kaldım .ben de patlıcan, domates,biber papaya beyaz sinekler kaynıyor nasıl yok edebilirim.ilaç ismi alabilir miyim?

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 11:01   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Sayın Demirkaya
Gercekten cok güzel bir bahçe kurmuşsunuz, ellerinize sağlık.
Verdiğim linkte cocopeat ile yetiştiricilikte püf noktalarını sunan bir döküman var.
http://ul.to/kawvbu43
umarım işinize yarar.Bu sıcaklarda EC değerini kacta tutuyorsunuz.

mustak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 13:59   #57
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
Alıntı:
Not: Komşularım da hayret ve hayranlıkla üretimi izlemeye başladılar
sağdece komşularmı!! bende hayranlıkla çalışmalrınızı izliyorum,durmak yok resimlerinizi bekliyorum,,,,eksik olmayın

Çok teşekkür ederim İdris Bey,

Sizlerden gelen bu olumlu tepkiler, beni daha çok motive ediyor. Daha fazla araştırarak bu işin sonunu başarıya ulaşılmış bir şekilde tamamlamak istiyorum.

Eski 17-07-2011, 14:10   #58
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dünyam1 Mesajı Göster
aydın demirkaya bitkilerinizi süper yetiştirmişsiniz, hayran kaldım .ben de patlıcan, domates,biber papaya beyaz sinekler kaynıyor nasıl yok edebilirim.ilaç ismi alabilir miyim?

Sevgili Dünyam1,

İlginize teşekkür ederim. Sizin de ürünlerinizin güzel ve verimli olacağına inanarak zararlılıar için yaptığım uygulamaları anlatmak istiyorum. Öncelikle beyaz sinekler vb. için sarı yapışkan levhalar kullandım. Ayrıca diğer zararlı ve özellikle domates düşmanı tuta kelebeğine önlem almak için Neemazal isimli bir ilaç kullandım. Bu ilacı uyguladıktan 7 gün sonra tekrar uygulayarak kesin çözüm elde edebilirsiniz. Ben bunun koruyucu özelliği olduğuna da inanmaya başladım. Çünkü bende hiçbir zararlı belirtisi görünmüyor. Bu ilaç hakkında araştırma yaptığınızda tamamen doğal olduğunu siz de göreceksiniz.

Sevgi ve saygılarımla.

Eski 17-07-2011, 14:16   #59
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustak Mesajı Göster
Sayın Demirkaya
Gercekten cok güzel bir bahçe kurmuşsunuz, ellerinize sağlık.
Verdiğim linkte cocopeat ile yetiştiricilikte püf noktalarını sunan bir döküman var.
http://ul.to/kawvbu43
umarım işinize yarar.Bu sıcaklarda EC değerini kacta tutuyorsunuz.
Sayın Mustak,
İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Cocopeat içinde yetişen domatesler henüz meyve vermeye yeni başladığından onların EC değeri 2.85 hydroponic sistemdeki domatesler için ise EC değerini 3.15 cıvarında tutuyorum.

Eski 17-07-2011, 18:16   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Sayin Demirkaya
EC degerleri bence cok, sicakta bitkiler daha fazla suya ihtiyac duyacaklari icin kok bolgesinde tuzluluk artacaktir.Drenaj suyunun EC degerini olcup ona gore ayarlama yapin. Dokumani dikkatle incelerseniz, en azindan saatte bir sulama (~130ml) ve en az %30 drene olacak sekilde sulama yapmaniz gerekecektir.

mustak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024