agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen temelfusion
  • 1 Gönderen temelfusion
  • 1 Gönderen temelfusion

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2012, 21:17   #1
/

Giriş Tarihi: 26-03-2012
Aeroponik- fogponik çalışmalarım

Degerli Dostlar MART ayında görüşmek üzere ara verdigim sunumlarıma devam etmekteyim. Çalışmalarım Aeroponik-fogponik uygulama deneyimleri ile ilgili oldugundan ve de bu konuda yerli-yabancı benzer sunum olmadıgından paylaşmayı uygun gördüm. Bilgi paylaştıkça büyür diyerek bizleri topraksız tarımla buluşturan,bilgilendiren Degerli KUDRET TEZEL Hocama ve tüm diger paylaşabilen dostlara Saygılarımla...........

Eklenen Resimler

zenfree beğendi.
temelfusion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 18:26   #2
/

resimlerde görüldügü gibi bolca emek harcandı. Öncelikle evin az kullanılan bir odası bu işe ayrıldı tüm duvarlar ve pencere yansıtıcı malzeme ile kaplandı tavana 2 adet 250 kw metal halide aydınlatıcı yerleştirildi . ARKA PLANDA KALAN ALANLAR İÇİNDE 4 ADET 1.5 m uzunlugunda mavi beyaz kırmızı renklerde led çubuklar üretildi. aşagıdaki linkde konu ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz . true aeroponic - YouTube

selis beğendi.
Eski 27-03-2012, 18:36   #3
/

çalışmam öncelikle aeroponic denemesi olarak başladı. Bu amaçla NORMİST firmasından 70-100 bar larda çalışan özel nozul ve dagıtım sistemi ile gelen bir sistem alındı . Her nekadar benzerlerinin en sessizi olsada 68 desibel özellikle gece apartman koşullarında tolare edilebilir degildi. http://www.normist-tr.com/turkce.htm

Düzenleyen temelfusion : 27-03-2012 saat 19:16 Neden: ..
Eski 27-03-2012, 18:39   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Hakikaten inanamıyorum.. Tebrik ederim.. Gelişmeleri merakla bekleyeceğim
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi temelfusion Mesajı Göster
Öncelikle evin az kullanılan bir odası bu işe ayrıldı tüm duvarlar ve pencere yansıtıcı malzeme ile kaplandı tavana 2 adet 250 kw metal halide aydınlatıcı yerleştirildi.................. vs.
Bitki delileri başlığına da uğrayın lütfen..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 18:46   #5
/

http://www.youtube.com/watch?v=bLYWz-AbEwM bir başka video

Eski 27-03-2012, 19:14   #6
/

Degerli Selis inan lütfen deliligin sonu yok arkasında çok başka deneyimler gelecek. Çocukların düşe kalka ögrendigi gibi bizlerde deneye yanıla ögrenecegiz....

selis beğendi.
Eski 28-03-2012, 17:09   #7
/

sonrasında daha sessiz ve amatörler için bakımı daha kolay olan fogponik sisteme geçiş yapmak zorunda kaldım. çalışmada temel amaçlanan güneşe alternatif aydınlatma ile bitki büyütebilirmiyizi irdelemek. Aşagıda ki videoda fogponik ile ilgili özet görüntü mevcut dilerim faydalı bir sunum olmuştur. SAYGILARIMLA..........IMG_0696.MOV - YouTube

Düzenleyen temelfusion : 31-03-2012 saat 21:12
Eski 31-03-2012, 21:16   #8
/

Fogponic sisteme geçişte kullandıgım FOG saglayıcı sistem YAVAŞ İNDS.sistem tarafından üretilen profosyonellere yönelik sistemdir. http://www.yavas.com.tr/ daha basit ametörlere yönelik sistemler mevcut önceligim profosyonellige geçiş oldugundan tercih ettigim bir yöntem.. Benzerleri yurt dışından daha ucuza temin edilebilir......... yurdum insanı en az 1500 ödemeli derler. SADECE BİZ satıyoruz tek fiyat veririz de derler............. saygı_sevgi sizlerle olsun............

Eski 31-03-2012, 22:43   #9
/

geriye döndürebilmek kaldı aparatları AAAAAAA gerçekten dönüyor DÜNYA dedirtebilmek için.. kimbilir belki başka bahara.. HOŞÇAKALIN.........

Eski 13-04-2012, 23:29   #10
/

bu linkler you tube da en büyük balon şişirme yarışması açmıştır. Eger balon şişirme konusunda iddalıysanız buyurun. degilse topraklı topraksız balonunu uçurmaya devam edin......... en büyük balonu ben UÇURACAGIM.. izleyin...........

Eski 13-04-2012, 23:36   #11
/

nedense çöktü bir anda baglantım... yok sorun olmayacak.da..ne idi ise sorun çözüldü çözülcek .. ilgili linkler kök gelişimi aydınlanma bilgilenme konularında devrede olacaktır..Hoşçakalın..

Düzenleyen temelfusion : 14-04-2012 saat 00:51
Eski 14-04-2012, 01:00   #12
/

sorun balon çok şişirildiginden kaynaklandı . çözüldü fog ile bir ilgisi yoktu......... FOG İLE EN KÜÇÜK BİTKİ YETİŞTİRME yarışması yakında başlıyacak..........öncelikli katılımcı avantaj saglayacak............ AEROPONİK yarışması çok yakında..........

Eski 23-04-2012, 21:26   #13
/

yarışmayı ben kazandım !! duyurulur . BAŞKA KATILAN OLMADIGINDAN . ,,, çok güneşin şehri İstanbulu ziyaret etmesinden kaynaklandı. Herkese başarılı bol yeşilli az haşereli sezon dileklerimle..

Eski 25-04-2012, 17:27   #14
/

Şakası bir yana 1 aydır güneşşiz yaşamaya mahkum ederek yapay aydınlatıp,aeroponikle başlayıp fogponikle devam ettigim işkence sürecini sonlandırmış bulunmaktayım.
1- Sitede 2 aydır süren mantolama bitti .Ben balkonuma kavuştum.
2 -İstanbul ve Ülkeme bahar geldi ,güneş yüzünü gösterdi. Artık bitkilerimi güneşden daha fazla saklayamazdım.
3- Deneyimin kısaca sonuçlarını özetlersek... Yapay aydınlatma ile bitki yetiştirmek mümkün. METAL HALİDE lambalar ucuz olmasına ragmen oldukça fazla ısı üretmekde 10 derecede bile 1,5-2 metre yakınlarında bitki yaşatmamakda. LED AYDINLATMA oldukça pahallı kurulum maliyetlerine karşın bitkilerinizi 30-50- cm öteden öldürmeden aydınlatmakda .(aslında neredeyse ısı üretmeden ) Zaten bu iki aydınlatmanın elektirik tüketim farklılıklarıda biliniyor.

Eski 25-04-2012, 17:33   #15
/

yeri geniş ve ısınma sorunu olan arkadaşlar metal halide lambaları bitkilerinin vegatatif gelişimleri için kullanabilirlar. Unutmayın MİNUMUM MESAFE 150 CM uzakdan aydınlatabilir yoksa her zaman yakabilir. LED teknolojisi neredeyse ısıtmadan sadece cüzdanınızı kurulumda yakan bir başka alternatif. BİTKİLER balkona taşındıgından bundan böyle sadece aeroponik- fogponik sistemle gelişimleri izlenecek.

Düzenleyen temelfusion : 25-04-2012 saat 18:05
Eski 25-04-2012, 18:03   #16
/

4 - aeroponic ve fogponic denemelerimin ikisinden de sorun yaşamadım diyemem . Bu sistemler HİGH-TECH denilen yüksek teknoloji gereksinimlerinin yanı sıra oldukça yakın ilgi gözlem gerektiriyorlar . Kısaca kedi gibi sırtını okşa yemini ver yetmiyor.3-5 saatlik elektrik kesintileri besin eriyigi düzeylerinin yakın takibi , izlemi gerekiyor. .
5- Sonuç olarak kıvırcık,pazı,feslegen güneş görmeyen, yapay olarak aydınlatılan ,aeroponic sonrası fogponikle beslenen ortamda 1 ay süreyle kök ve vegatatif gelişimlerini sürdürebildiler. Hedefim hasat sürecini en azından fideden hasada 1-1,5 aya çekebilip deney ve gözlemlerinden yararlanarak daha iyisini PAYLAŞABİLMEK.

Eski 01-07-2012, 23:23   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Çalışmalarınız ne alemde acaba? Keşke büyümüş hallerinin de resmini koysaydınız. Ben de ledlerle bitki yetiştirmek istiyorum.

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024