agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2010, 01:32   #1
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sarıcan / Durgun Suda Yeşil Soğan

Geçen hafta Kudret Bey' le konuşurken "Hiç taze soğan denemeyi düşündün mü?" diye sordu. Bende "Olur mu?" dedim? "Tabii ki olur, hem de tadına doyamazsın" dedi. Bende "Tüh, saat 22.00' yi geçti açık markette bulamayız, evde de arpacık soğan yok, yarın sabahı nasıl beklerim" diye şakalaştık.

Fakat gerçekten denemeye değer bir çalışmaydı. Özellikle balkonda yapılabilecek en güzel topraksız tarım denemesi idi. Ertesi gün hemen markete gidip arpacık soğan aldım ve evdeki malzemelerden hemen bir durgun su kültürü hazırladım. Neyseki şu yoğurt kovaları var, evde bir iki plaka da straforum var, hemen kesip biçip bir şeyler yaptım. Bakalım beğenecekmisiniz?

195x280 mm boyutundaki bostana 40 adet arpacık ektim. Belki de daha fazla bile dikebilirmişim. Düşünsenize bir karışlık bir bahçe ve elinizde arpacık soğanınız var ise her mevsim yetiştirebileceğiniz sonsuz bir düzenek. Toprak yok, çamur yok. Bugün iki kök söktüğünüz deliğe, yeni iki tane arpacık soğanı koyun, söktüklerinizi afiyetle yiyin.

Bir delik boş bırakıp oradan da durgun suya hava vermek ve besin takviyesi yapmak için boşluk bıraktım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 08:37
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 01:35   #2
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bir hafta sonra

Soğanlar uçlarını göstermeye başladı. bakalım lezzetleri ve performansları nasıl olacak. Beğenirsem belki sistemi akan suya dönüştürürüm.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 09:00
Eski 14-02-2010, 01:57   #3
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Sn.Sarıcan, soğanların özel bir besin reçetesi var mı?

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 09:54   #4
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Kudret Bey' de soğan için bir reçete mutlaka vardır ama ben elimdeki domates besininden kullandım.

Eski 14-02-2010, 10:51   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bence soğanların filiz yapmaları yeterli gösterge değil. Benim mutfakta, poşetde duran bütün soğanlar öyle yeşermiş halde.

Kökler ne durumda acaba? Bence önemli olan köklerin durumu? Kökler konusunda bilgi verebilir misiniz?

Çünkü yazın ben de denemeyi planlıyorum. Fakat tohumdan ekeceğim ve yeşil yapraklılar için bir formüle az miktar daha kükürt katarak kullancağım.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 13:57   #6
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Soğanlar hızla büyüyor

Sn. Todor,

Soğanlar çok hızlı büyüyor, siz ikaz ettikten sonra bir iki köke de baktım. Kökler de aynı sağlıklı büyüme içindeler. Bence çok verimli bir üretim olacakmış gibi görünüyor. Lezzet testinden sonra sistemi bile büyütebilirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 09:09
Eski 14-02-2010, 14:16   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Evet, çok sağlıklı duruyorlar. Gövdede de gevşeme ve pörsüme görülmediğine göre, gayet başarılı olduğunuzu düşünüyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 14:20   #8
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Gerçekten çok güzel olmuş. Soğanlar ilk koyulduğunda suyla temas etmeleri gerekiyor mu yoksa su seviyesinin biraz üstünde kalmaları mı gerekiyor?

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 14:23   #9
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Starforun alt yüzeyi suyla temas halinde başladım. Soğanla ilk teması sağlamak için, fakat şu anda kökler uzadıktan sonra köklerin su ile teması yeterli, soğan temas etmesede olur.

Eski 14-02-2010, 14:42   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Fakat gerçekten denemeye değer bir çalışmaydı. Özellikle balkonda yapılabilecek en güzel topraksız tarım denemesi idi. Ertesi gün hemen markete gidip arpacık soğan aldım ve evdeki malzemelerden hemen bir durgun su kültürü hazırladım. Neyseki şu yoğurt kovaları var, evde bir iki plaka da straforum var, hemen kesip biçip bir şeyler yaptım.

durgun su kültürünü nasıl hazırlıyorsunuz ? straforum nereden alabilirim ?
hemen aklıma kısır geldi genelde evde taze soğan yokken çarşıya çıkmak zor gelir ,ne güzel tazecik soğanlarınız olacak

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 15:18   #11
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Yapı marketlerin hemen hemen hepsinde bulabilirsiniz. Isı yalıtım ve izolasyon bölümünde pembe renkli, ince taneli "foamboard" levhalar en ideali. Keserken fazla dağılmıyor.

Besin sıvısı içinde Sn. Kudret Tezel' e müracaat ediyorsunuz. Başka hiç bir şeye gerek yoktur. Tabi birde straforu kesip delmek için maket bıçağı ve yukardaki resimde gördüğünüz gibi uygun çapta delik delmek için silindirik bir metal malzeme. Belki gülünç olacak ama evde bir zamanlardan kalma havana purosunun metal tüp kutusu benim işimi gördü. Hiç bir şey bulamazsanız maket bıçağı ile soğanlar suyun içine düşmeyecek sıkılıkta delik açacaksınız.

Eski 14-02-2010, 21:58   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Soğanlarınız hayırlı olsun sevgili sarıcan. gecen sene denedim 40*60 cm lik platforma 150 adet kadar arpacık soğan ekmiştim ve gerçekten inanılmaz lezzetli hoş bir topraksız tarım denemesi olmuştu. resimleri vardı ama bilgisayarımın başına gelen kazada maalesef yokoldular. Demenek istiyen arkadaşlara tavsiye ederim. başarılar dilerim.İzlemeye devam ediyoruz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 18:12   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Kudret Hocam ec değeri ne olacak. Belli bir büyümeden sonra değiştircekmiyiz ec değerlerini teşekkürler.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 18:24   #14
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ticari amaçlı nasıl bir sistem seçmeli karar veremedim , Envor hocamız gibi alttan püskürtme yönteminden durgun su tekniği daha risksiz fakat gübre maliyeti yüksek olur gibime geliyor.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 18:39   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Akar su tekniği ve boş tekniği, belli bir zamanla içindeki su boşaltılacak tanka çekilecek kökler yüksek nem içinde kalacak sadece 1 cm kadar kalacak ve havalanıp küçük bir fan ayrıcalığı ile sonra tekrar su dolacak bence teknik bu gerçi bunun denemelerini net yapmadım ama kesinlikle doğru teknik gözüküyor.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 21:28   #16
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Ticari anlamda düşünüyorsanız en uygun teknik bence arpa çimlendirme tavalarına benzer tavalarda Sn. Wıskhy' nin yaptığı katlı sisteme benzer bir çalışma yapıp çok dar alanda iyi bir üretim yapılabilir.

Sistem olarakta katlı marul sisteminde olduğu gibi akan su düzeneği uygulanabilir. PVC boru yerine Sn. akınselcuk' un kendi imal ettiği polykarbonat kanallar veya benzeri bir düzenek oldukça verimli olur diye düşünüyorum.

Dört katlı raf sistemi yapılsa, raflar arası mesafenin fotosentez için gerekli ışığı alabilmesi için soğanın hasat uzunluğunun 1.5 katı gibi düşünülmesinde fayda var. Kanal ebadı olarak taşıyıcı plaka olan straforu hiç paçalamamak için ya aynı ende veya tam ortadan ikiye bölündüğünde yarısı eninde olabilir. Kanal boylarıda strafor boyutu veya katları şeklinde düşünülebilir.

Eski 17-02-2010, 07:54   #17
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

işte pvc borulara yerleştirmek zor arpaların enleri sabit değil ve çok uğraştırır,Acaba 300 lük viyollere yerleştirip sırf üstten suladığımızda ne gibi sorunlar yaşarız.
Jubitinin çilekte kullandığı torbaları yan yatırıp mı yapsak ?

Topraksız tarım ile yapmaya çalıştıklarım

Eski 17-02-2010, 09:22   #18
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
işte pvc borulara yerleştirmek zor arpaların enleri sabit değil ve çok uğraştırır,
Ben PVC boruda yapın demedim ki. Benim bahsettiğim bu mesajda ki kanallarla veya benzeri kanallarla yapılmış bir raflı sistemdi.

Düzenleyen Sarıcan : 17-02-2010 saat 13:52
Eski 17-02-2010, 13:23   #19
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Sarıcan ben daha uynamamışım o vakitlerde belli (Bugün (07:54 ) Kusuruma bakma
Kanallarda sulamayı nasıl yapıcaz damlama şeklide mi ?

Eski 17-02-2010, 20:05   #20
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Sayın Sarıcan,

Misafir sanatçı kabul ediyor musunuz?

Soruyu sordum, anında cevap alamayınca da tarlaya girdim. Patavatsızlığım affola.

Sizden aldığım ilhamla bugün 25 x 39 cm ebadındaki bir kaba tam 96 arpacık soğanı diktim. Amaç ticari olunca adedi arttırmak gerekiyordu değil mi? Strafora delik açmak için, mutfak ocağında ısıttığım, fide dikmek için kullanılan saç'tan yapılmış aletten yararlandım.

Besin olarak sevgili envor'un "Dev Bal Kabağı Yarışması" ödülü olarak getirdiği eriyiği kullanıyorum.

Gelişmeler haftaya, hasat 10-12 gün sonraya.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 14-03-2010 saat 11:14 Neden: Görünmeyen resimleri tekrar yüklemek
indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 20:48   #21
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. İndomie;

Gecenin assolisti olmuşsunuz, misafir ne demek? Bize bu saatten sonra seyretmek düşer. Besine oksijen vereceksiniz değil mi?

Bu arada bende yeni resimleri ekleyeyim bari.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 09:15
Eski 17-02-2010, 21:23   #22
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Destursuz başkasının tarlasına girince zarar göreceğim belli idi zaten.

Geçen yıl topraksızda kullandığım akvaryum hava pompası arızalanmıştı. Soğan fazla oksijen istemez idare eder demiştim, ama bu sefer de, tarlanın sahibi Sayın Sarıcan'ın bitmez-tükenmez dikkatine yakalandık.

Yeni bir hava pompası satınalmak şart oldu artık.

Eski 17-02-2010, 21:29   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster

Gelişmeler haftaya, hasat 10-12 gün sonraya.
12 gün sonra hasat mı? bu kadar erken oluyor mu gerçekten? İlgiyle izliyorum gerçekten

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 21:30   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
herşeyin fiatı artarken soğan fiatları düşecek anlaşılan:

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 21:58   #25
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Sayın katsu,

Sizin yazınız üzerine, geçen yıl ilk topraksız tarım denememde biber fideleri küçük iken, araları boş kalmasın diye diktiğim ve Sayın Kudret Tezel hocamızın besin eriyiği ile beslediğim soğanlarımı tekrar ziyaret ettim ve gördüm ki 15 günde hasat etmişim. Bu yıl da aynı performansı yakalayacağımı ümit ediyorum, 12 gün olmasa da 15 günde hasat ederim inşallah.

Sonucu bekleyip göreceğiz artık.

Topraksız Tarım'da yapmaya çalıştıklarım

Eski 17-02-2010, 22:12   #26
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. İndomie,

Bulmuşsunuz Ege iklimini hava atıyorsunuz. Birde resimlere baktım Haziran ayında. Şimdi Ocak' tayız, birde Istanbul iklimini düşünürseniz bizde süre biraz daha uzun olacak gibi. Şu anda 12 gün oldu gibi ama sizin resimlerin yarısına bile gelmemiş. Bizde 30 günde hasat olursa memnun olacağım.

Eski 17-02-2010, 22:17   #27
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Sayın Kudret hocamız,

Evimin 30-40 metre ilerisinde Çarşamba günleri pazar kuruluyor. Hanım bugün pazara gidip bir demet taze soğanın 1,5 TL olduğunu görünce 1,5 TL verip yarım kilo arpacık soğanı alıp gelmiş ve "göster marifetini" dedi. Ben de Sayın Sarıcan'dan ilham alarak hemen aynı düzeneği hazırladım ve arpacıkları topraksıza diktim.

Taze soğan piyasasını etkiler mi bilmem ama bizim bütçemizi etkileyeceği muhakkak.

Saygılarımla.

Eski 17-02-2010, 22:46   #28
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Cool

Sayın Sarıcan,

Benim çocuklarımdan biri İstanbul Avrupa yakası Bahçelievler İstanbul Evleri'nde, diğeri de Anadolu yakası İdealtepe'de oturuyor. Ben üç yıl önce emekli olup yeni bir yerleşim yeri aradığımda ikisi de İstanbul'a yerleşmemi ısrarla istemişlerdi. Ben eski toprağıma yakın (Manisalıyım) İzmir/Urla Çeşmealtı'yı seçtim. Ve de çok memnunum. Bütün dostlarıma, tabii bu arada sizlere de "bırakın kalabalığı-gürültüyü gelin buralarda hayatın güzelliklerini yaşayın" derim.

Havalar böyle giderse (hiç de hayra alamet değil, zira bademler çiçek açtı, erikler çiçek açmağa hazırlanıyor) 5 Mart günü hasadı yapacağımı tahmin ediyorum.

Bakalım bekleyip göreceğiz.

Saygılarımla.

Eski 17-02-2010, 23:22   #29
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bende yaz tatili için iki yıldır Altınoluk' a gidiyorum. Hayal etmesi bile güzel ama nasıl yapmalı bilemiyorum? Istanbul' da komşu sayılırız.

Eski 17-02-2010, 23:38   #30
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Yazamayayım, yazmayayım diyorum ama artık dayanamayacağım. İşi gücü bıraktım kaç gündür melül melül sevgili Sarıcan'ın yeşilleri seyrederken, bir de Güner abininkiler çıktı başıma Başımı alıp nerelere kaçayım ben

Şaka bir yana, vallaha tebrikler abiler. Elinize kolunuza sağlık. Bu ne enerji, bu ne hevestir. Biraz da bana bulaşsa da şu miskinliği üzerimden atıp faaliyete geçsem ne iyi olacak

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024