agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2011, 22:42   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2011
muallimayhan / Topraksız Tarım Günlüğüm

Sevgideğer forum üyeleri ; Yaklaşık 6 aydır bu forum ile tanıştığım topraksız tarımla ilgili çalışmalarımı sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü , gördümkü bu iş sadece okumakla , forumu okuyucu olarak takip ederek öğrenilmiyor.
Öte yandan tecrübe sahibi olmakta küçük rakamlarla başlayarak büyük maliyetlere neden oluyor.
Siz eğer bu mesajlarımı okuyorsanız gerçekten şanslı kişilerdensiniz.
Neden mi ?
6 ay boyunca öğrendiğimiz bilgileri birlikte tatbik edeceğiz. Her türlü emek ve harcama benden , dilek öneri ve eleştiriler sizden olacacak şekilde şu gizemli topraksız tarım alemine girmeye ne dersiniz.
Hadi vira Bismillah...

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 22:48   #2
Ağaç Dostu

Çoğu kişi gibi bende yeşil soğan ile ilk denemeyi yaptım. 5 cm kalınlığında strafor tabakalarını birleştirip üsttekinin içini oyarak yaptığım 5 adet strafor havuzuna perlit doldurdum. olabildiğince sık olarak ( ne kadar fazla yaparsam kardır mantığı ile) havuzların içine hava taşı yerleştirdim. akvaryum motoruna bağlayarak ara sıra hava verdim. Kudret Tezel beyden edindiğim besin eriyiklerini hazırlayarak perlitleri suladım. Güneş gören bir yere bu havuzcukları yerleştirdim.

Eski 01-05-2011, 22:54   #3
Ağaç Dostu

Name:  Fotoğraf0013.jpg
Views: 2070
Size:  70.6 KB

Name:  Fotoğraf0014.jpg
Views: 2065
Size:  60.8 KB

Eski 01-05-2011, 23:03   #4
Ağaç Dostu

Kışın evin içinde akvaryumda durgun su içinde yaptığımız denemelerde 17-18 günde kıska dediğimiz soğanlar hasad edilecek hale gelirken , dışarıya ektiğimiz soğanlar 4 haftada ancak yenilecek hale geldiler. Yetiştirdiğimiz ilk soğanları yemeğe kıyamazken , şimdi soğanları dağıatacak yer arıyoruz. Çocuklarım ve ben hayatımda hiç bu kadar yeşil soğan yememiştik. Kişi başı abartısız hergün bir bağ soğan yiyoruz.

Eklenen Resimler

sevoş ve scaly beğendi.
Eski 01-05-2011, 23:08   #5
Ağaç Dostu

Elma gibi tatlı soğanlar hızla tüketiliyor

Toprağa ektiğim soğanlara göre daha erkenci ve çooook daha lezzetli soğanlarımız hızla tüketilmeye başlandı. Bugün havuzcuğun birini boşaltarak Hendek'deki abime götürdüm.

Eski 01-05-2011, 23:12   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Ayhan Bey deneye deneye kimbilir belkide tiacari üretim aşamasına kadar gelirsiniz....Haydi hayırlısı...

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 23:12   #7
Ağaç Dostu

soğanlarımız bir yandan hızla büyüyor , bir yandan hızla tüketiliyor..

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2011, 23:16   #8
Ağaç Dostu

Sevgideğer Sercan ; En iyi öğrenme metodu deneme - yanılma metodur. Ancak riskli ve pahalı olduğuda bir gerçektir. Başarı olursa kazançta olur İnş. İlgin için teşekkürler. Dün itibari ile domates üretimi için otomatik sulama sistemine geçtim. İnş. yarın akşamda onları sizlerle paylaşacağım.

Eski 01-05-2011, 23:25   #9
Ağaç Dostu

Bu arada çeri domateslerim oluşmaya başladı. İri pembe domates ve İri salkım kırmızı domateslerimin bir kısmı çiçek açtı. Patateslerimi ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Osmaneli Alaca karpuzu tam yol almaya devam ediyor. Bunlarla ilgili çalışmlarımı kısmet olursa yarından itibaren sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.
Buraya kadar okuyan arkadaşlarıma çok önemli bir tavsiyem , tek bir fide bile yetiştirecek olsanız topraksız tarımda en önce ve en önemli olarak sulama ve tahliyeye dikkat ediniz. Amatör aç gözlü olur derler ya , elimizdeki fideyi bir an önce yetişeceği ortamıyla buluşturmak için çok önemli hatalar ediyor ve malesef başarısızlıkla sonuçlandırıyoruz. Topraksız tarımda en kolay ve en son iş fideyi ortamıyla buluşturmaktır. Önce sulama ve tahliye işi...

Eski 01-05-2011, 23:31   #10
Ağaç Dostu

perlitte ilk domates

Perlitte ilk domates yetişti. Bana da süpriz oldu. EC ve PH operatörü yardımcım Aykız buldu. Ne zaman çiçek açmış ne zaman domates vermiş bizde anlayamadık.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 02-05-2011, 03:05   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Merhaba sayın muallimayhan,

Ben resimlerde seraya rastlamadım ancak domatesin mevcut hava şartlarında nasıl o hale geldiğini de anlayamadım. Benim Mart ayının sonuna doğru toprakla buluşturduğum domateslerim bile dondu. Üstelik benzer iklim şartlarında yaşıyoruz.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 08:58   #12
Ağaç Dostu

Bilecikle İzniğe benzer iklim şartları demek coğrafya hocanıza haksızlık olmuyor mu? İznik'te bahçesinde portakal limon yetiştirenler bile var.Ancak Bilecik'te hiç böyle bir şeye şahit olmadım.....

Eski 02-05-2011, 09:56   #13
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. muallimayhan,

Birde şu resimleri 90 derece çevirsen tadından yenmeyecek. Soğanlar ve ayakkabısı görünen kimse yerçekimi ile savaş halinde.

Eline sağlık ama sistemle ilgili biraz daha bilgi versen diyorum. Sulama, drenaj, sulama peryodu. Mesela perlit üzerinde hiç yosun oluşmamış, bunu nasıl becerdin?

Bu arada şunu söyliyeyim. Istanbul Hal' inde yeşil soğan fiyatları taban yaptı sayende.

scaly beğendi.
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 12:17   #14
Ağaç Dostu

Sera yapmadım ancak akşamları gün batımıyla beraber her zaman olmasada soğuk gecelerde sera naylonu ile kapatıyorum. Dün akşam naylonları filan hepten kaldırdım. Hıdırellez yaklaştı artık yaz geldi diye düşünüyorum. Ama çok soğuk olursa kapatırım yine.
Domateslerin bir kısmını kışın ektiğim tohumlardan elde ettim. Bir kısmınıda pazardan aldım. Çeşit olsun diye.
Sayın Sarıcan : Fotoğrafları eğdir döndür demişsin. Haklısın da acemilik var. Yeni konu açmayı bile ancak bir haftada keşfedebildim. Zamanla güzel bir çalışma olacak sanırım.

Eski 02-05-2011, 12:18   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
Bilecikle İzniğe benzer iklim şartları demek coğrafya hocanıza haksızlık olmuyor mu? İznik'te bahçesinde portakal limon yetiştirenler bile var.Ancak Bilecik'te hiç böyle bir şeye şahit olmadım.....
Sayın sercan1969,

Coğrafyayla aramın iyi olmadığını kabul edebilirim belki ama İznik'te açık alanda domatesin bahsi geçen resimdeki gibi olması mümkün mü sizce?

Bu konuda iddialı değilim ama bana bir seranın sözkonusu olduğu izlenimi verdi. Kaldı ki sera içinde dahi ısıtma yoksa eğer, zor ihtimal.

Eski 02-05-2011, 12:21   #16
Ağaç Dostu

Sayın Faruk ben haftada 4 gün Bilecik'e gidiş geliş yapıyorum. Bilecik'te Mart ayında kar yağışı nedeniyle okullar tatil olduğunda biz İznik'te bahçede mangal yakmıştık. Mesafe yakın ancak iklimler farklı. Burası akdeniz iklimi Bilecik Karasal iklim... Açık alanda yapacaksanız Haziran ayını bekleyin derim.

Eski 02-05-2011, 12:23   #17
Ağaç Dostu

Beni aydınlattığınız için teşekkür ederim.

Ancak şaşırdığımı da itiraf etmeliyim.

Eski 02-05-2011, 12:24   #18
Ağaç Dostu

Bizde 'duldalamak' diye bir tabir vardır. Domateslerimi duldaladım. Yani rüzgardan korunaklı bir yere yerleştirdim. Ama dediğim gibi akşamları sera naylonu ile kapatıyorum.

Eski 02-05-2011, 12:26   #19
Ağaç Dostu

R.Ederim. Akşam resimlerle çalışmalarımı anlatmaya çalışacağım. Şimdi öğle paydosu herkese afiyet olsun.

Eski 02-05-2011, 19:07   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
Sayın ayhan birşey sormak istiyorum izninizle.perlitlerde olacak olan yosun,u nasıl halledeceksiniz?

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 21:20   #21
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muallimayhan Mesajı Göster
Sayın Sarıcan : Fotoğrafları eğdir döndür demişsin. Haklısın da acemilik var.
Bunu yapmak için usta olmaya gerek yok. Resimleri foruma koymadan önce bilgisayarında düzelteceksin. Bunu windows resimleri aktardığın klasörde kendisi bile yapabiliyor. Senin yapacağın sadece döndür simgesini tıklamak. Foruma sonra koyacaksın. Kolay gelsin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 00:05   #22
Ağaç Dostu

Sevgideğer Akçay ; mart ayından beri perlitlrede soğanlar açık alanda ve yosunla tanışmadım. Ne domateslerde nede soğanlarda yosun olmadı . Şimdilik. Ancak ilginç bir gelişme oldu ; Geçtiğimiz hafta sonu perlit havuzlarının yerini değiştirdim. Havuzcukların altları solucandan geçilmiyordu. 5 adet havuzcuğun altından yüzlerce belki bine yakın solucan topladım ve hepsinide perlit toprak torf karışımı yer fıstığı ekeceğim yere taşıdım. Bolca sulayarak yeni yuvalarına yerleştirdim. Solucanların gübrelerinide hanım saksılara doldurdu.

Eski 03-05-2011, 00:07   #23
Ağaç Dostu

Perlitlerde havalandırma sağladığım için olmuyordur belkide yosunlanma şimdi aklıma geldi.

Eski 03-05-2011, 09:34   #24
Ağaç Dostu

sayın muallimayhan drenaj varmı yaptığınız havuzlarda,birde soğanlar tam olarak kaç günde kesime geliyor,kalınlıkları nasıl? suda soğanlar biraz ince oluyor onun için sordum.sulamayı perlitin içine gizleseniz olmazmı acaba.

Eski 03-05-2011, 09:35   #25
Ağaç Dostu

perlit zaten en iyi hava alan malzemedir havaya gerek varmı? sorularımla sizi sıkmadım inşallah.

Eski 03-05-2011, 10:32   #26
Ağaç Dostu

Est. Forumun amacı bilgilerimizi tecrübelerimizi paylaşmaktır. Sıkmak , Sıkılmak yok . 5 cm kalınlığında iki tabaka straforu üst üste koydum. Gemici tutkalı ile dış kenarlarından yapıştırdım. Üsttaki tabakayı dışında küçük bir çerçeve kalacak şekilde boşalttım. Suyu doldurdum havuz yaptım. Allah'tanki evin içinde denememişim. Straforda biriken sular 5 dakika içinde tabandan boşalıverdi. Bende bu sefer havuzun içini naylon ile kapladım. suyu doldurdum. 1 cmlik straforuda tabakada yaklaşık 150 tane olacak şekilde deldim. sıska soğanları buraya yerleştirip havuzun üstüne kapak gibi kapattım. Suyun içine besini katıp akvaryum moturu ile hava taşıyla aralıksız hava verdim. Bu benim ilk denememdi. Bu şekildeki ilk deneme ile sıska soğanlar 18. günde hasad olacak hale geldiler.

Eski 03-05-2011, 10:57   #27
Ağaç Dostu

Straforu delerek soğanları yerleştirmek hem uğraş veriyor hemde çok fazla yerleştiremiyordum. Bunun için Perlitte denemeye karar verdim. Orhangazi'den aldığım perliti 4 havuza doldurdum. olabildiğince sık şekilde sıska soğanları perlite ektim. Perlittekiler sudakilere nazaran daha yeşil , daha canlı ve dik kaldılar. Kökleri daha belirginleşti. Havalandırma vermeye gerek kalmadı. Ha ! bu arada perlit koyduğum havuzların 2 tanesinde naylon serili 2 tanesinde ise naylonsuz olarak direkt strafor havuzcuklarıma doldurmuştum. havuzcuklara drenaj yapmadım. Açıkta olduğu için zaten buharlaşma oluyor. Altlarında naylonlu olanları haftada 2 kez sulamak yetiyor. Naylon olmayanları ise hergün suluyorum. Bir sulamada 4 havuzcuğa 5 litrelik eriyik veriyorum. Birisi hala suda devam ediyor.
Geçen seneden kalan ve yeşillenen soğanlarımıda ektim. Onların her birinden 10 taneden fazla yeşil soğan çıkıyor.

scaly beğendi.
Eski 03-05-2011, 11:00   #28
Ağaç Dostu

Denemek için aynı sıskaları toprağada dikmiştim. Topraktakiler perlittekilere göre çok cılız kaldılar. En öenmli fark ise topraktaki soğanlar acı ve içlerinde çok sulamadan kaynaklandığını düşündüğüm süllemsi bir sıvı oluyor. Perlitteki soğanlar ise elma gibi tatlı ve süllemlenme yok. Öğle arası karşılaştırmalı olarak fotoğraflarını yüklemeye çalışacağım.

scaly beğendi.
Eski 04-05-2011, 02:03   #29
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Sayın muallimayhan , müsadenizle bende size birkaç şey sormak istiyorum.Bende perlitlerimi Orhangazide dediğiniz yerden aldım.Bir sepeti ağzına kadar doldurdum.Daha doldururken bile en ufak rüzgarda uçuşmaya başladılar.Sepetin içindede biraz esinti olduğunda aynı durum söz konusu.Resimlerinizden anladığım kadarıyla sizde açık alanda çalışıyorsunuz.Sizdede aynı durum var mı? ne önerirsiniz?Straforlardan yaptığınız havuzlar çok güzel olmuş.Ben sepetlere düşünüyordum ama bunuda merak ettim.Az suladığınız için drenaja gerek görmemişsiniz.Daha sık sulanmak istense straforun altına delik delerek havuzun sağlamlığına ve bütünlüğüne zarar vermeden yapılabilirmi?Sizin böyle bi çalışmanız var mı?Şimdilik sorularım bu kadar.İyi çalışmalar.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 10:04   #30
Ağaç Dostu

Sn Nicea perlitin üzerinde, iyice yıkadığınız çakıl taşlarından 1-2 cm lik bir tabaka oluşturursanız perlitin uçma sorununu halletmiş olursunuz...

Etiketler
2011 yılı topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024