agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2010, 18:41   #1
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Hobi Serası

Demir kontriksiyon plastik örtülü 5,5X3,30 m. genişliğinde, yan yükseklikler 2m. orta yükseklik 3 m. olan bir sera yapıyorum.

Yer topoğrafik yapısı düz olmadığı için zemin tesviyesi yaptım. Bu arada çevre toprak kontrolü ve zemin düzlenmesi, çevre direk zemini için biriket duvar ördüm. 150 adet biriket kullandım. 2,5 Torba çimento kullandım.

İskelet için köşebent demir aldım. 6.00 mt boyunda 10 adet, 3 tane de lama demiri aldım.

Bugün iskelet demirlerini montaja başladım. Duvarları kendim yaptım. Demir kaynak işlerini de ben yapıyorum. (Gözlerime gece kum dolmaya başlamaz sa-kaynak yaparken acemi olunca maskeyi zamanında tutamıyoruz. Hem yüzüm cilt olarak etkileniyor. Hem de gözler etkileniyor ve kum doldurulmuş gibi batıyor.) Bakalım gece belli olur.

Name:  100_2801.jpg
Views: 3391
Size:  57.0 KB
Name:  100_2802.jpg
Views: 3257
Size:  71.1 KB
Name:  100_2803.jpg
Views: 3289
Size:  70.7 KB

Alattin Akova beğendi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 19:33   #2
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Demir iskelet montajı

Bunu eksiklerini tamamlayınca antipas ile boyayacağım.
Name:  100_2820.jpg
Views: 3326
Size:  71.7 KB
Name:  100_2821.jpg
Views: 3267
Size:  70.9 KB

Alattin Akova beğendi.
Eski 28-06-2010, 19:45   #3
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Güzel görünüyor ama sera sanki biraz gölgede kalmış gibi. Yeterli güneş alıyor mu acaba?

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 19:51   #4
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ben güneşten kaçmaya çalışıyorum zaten. Sabah ve öğle vakti güneş alıyor. İkindiden itibaren güneş almaz. Ağaç gölgeleri gelir. Günortası güneşi iyi gelir.

Eski 29-06-2010, 09:08   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Yeni hobi seranız hayırlı olsun sn nariçi..
Naylon gerdirme ve havalandırma için bir planınız var mı? Özellikle ön yüzeyin alanı(3,30 m olan taraf) engebeli ve geniş olduğu için naylonla kaplamada biraz başınızı ağrıtacak gibi görünüyor. Bunun yanısıra çektiğini duvarın 1-2 cm yukarısına enlemesine demir kuşak çekme şansınız varsa naylonu daha rahat tutturabilirsiniz.
Bu arada burada ne/neler yetiştirmeye düşünüyorsunuz?

nbugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 09:29   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Merhaba. Sayın nariçi. Seranız çok güzel olacak gibi görünüyor. Yalnız arazi meyii ile sera meyili ters durumda.
Yağmurlu havalarda seranın duvarına aşırı nem yapacaktır.
Tedbir olarak seranın iki tarafına kanal yapıp kanalın bittiği yere bir çukur açarak gömün.
Böylece hem serayı korumuş hem de bir miktar su ihtiyacınızı toplamış olursunuz.

Eklenen Resimler

Alattin Akova beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 09:31   #7
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim Sayın nbugay,
Havalandırma iki baştan üst tarafa yapılacak pencerelerden ve yanlardan yapılacak örtü kaldırma ile yapılacak.
Örtü sorunu olmaz. Çok geniş plastik örtüler var.Sera örtüsü olsa daha iyi ama bakalım.

Yanlara lama demiri yapacağım. Bu demir iskelet üstüne ahşap çıta monte edip naylonu onun üstüne gerip üzerine tekrar çıta çakacağım. Plastik tutturucu kullanmayacağım.

Burada genel olarak ekzotik tropikal bitkileri yetiştirip kışın da korunması gerekenleri koyacağım. Yan tarafa da keçi besleme yeri yapacağım. Denemesini bu yarım işaat keçi ahırında geçen kış denedim.

Eski 29-06-2010, 09:44   #8
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın Tekin, üst taraftan aşırı yağışlarda selinti suları bile gelir. Geçen kış bitişikteki yarım ***. içine duvarın altından süzme şeklinde su girmiş ve verimli bir toprak getirmişti. Aslında biraz su almasının fazla zararı olmaz. Arazi toprak yapısı kumlu olduğundan çok geçirgen bu seranında altından su geleceği kesin. Çok rahatsız ederse sizin önerinizi yapıp selinti sularına savak yaparım. Yazları zaten kurak, rutubet olmaz.

Buranın esnafı iş yaptırmak için insanı canından bezdiriyor. Bende kaynak makinası aldım, 200 liraya, 85 liraya matkap, 100 lira civarında kesici, Kendim yapıyorum ama bu gece gözlerim kum doldu yandı durdu. Kaynak acamiliği çok zor. Kaynağa bakmak gözü tahriş edip gece çok rahatsız ettiği gibi yüzün cildini de yakıyor. İlk puntoları yaparken bakmadan da olmuyor.

Eski 29-06-2010, 09:56   #9
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Kaynak yaparken kesinlikle kaynak camı kullanın ayrıcı dumanından uzak durmaya çalışın.
Gözünüzü yakan aşırı ışık suratınızı yakan ise çıkan gazlı dumanı dır.
Puntaları yaparken bakmadan da yapabilirsiniz. Elektrotu yaklaştrna kadar bakın değdirmeden gözlerinizi kapatın. Camınız varsa bu sorunlar olmaz.

Eski 29-06-2010, 10:05   #10
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Yüz kapatan kaynakcı camı var, ama amper mi ayarlanmıyor ne oluyor elektrot kaynak yerine yapışma yapıyor. Bazan 1 bazan 2 ampere çeviriyorum, tam öğrenemedim. Bir yandan da düzgün tutmak gerekiyor. Çoğu gitti azı kaldı.

Eski 29-06-2010, 10:10   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Yapışması genellikle ilk değdirmeler de olur. Önce elktrotun ucunu demire çekerek değidirirseniz ucu temizlenip alışmış olur.
Ozaman yapışmaz ve çok hefif değidirin elktrotu bastırmayın yanaştrınca zaten bir elektrik çekimi olacaktır. Elektrotun ucu kenar çapakları dökülü ise sürekli yapışır. O kısmı temizlerseniz sorun olmaz.
Temizleme yukarda tarif ettiğim çekerek şasede kaynak yapargibi eriterek olur.

Eski 29-06-2010, 10:30   #12
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim, kalan işlerde bu önerilerden faydalanacağımı umuyorum.

Bugün 2 köşebent demir daha alacağım. Daha önce 10 köşebent 3 lama demiri almıştım. Bunları yaparken biraz daha bilinçli olacağız.

Eski 29-06-2010, 12:08   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Kolaygelsin sayın nariçi, hoby seranız güzel olacağa benziyor. Kurda sormuşlar ensen niye kalın diye, kendi işimi kendim yaparım demiş. Kötü komşu ev aldırır, kötü usta da iş öğretir. Kaynak makinanızı ve diğer alet edavatınızı gülegüle kullanınız.Yanlız aman dikkat kaynak ışığı tehlikeli bir ultraviyole kaynağıdır, özellikle gözlerinizi koruyunuz.Tahmin ediyorum makinanız 150-160 Amper civarında bir güçtedir ince elektrotlar kullanmanızı tavsiye ederim. Birkaçgün içinde kaynakçılık mesleğinizde olacak hayırlı olsun. Merakla takip ediyorum. Başarılar dilerim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 12:26   #14
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
İnce elektrot kullanın, Kaynak yapışması acemiliğinizden oluyor Kesinlikle bastırmadan ve devamlı gezdirerek kaynak yapın ne yazıkki gözde kamışmalar olucak çünki biz acemiler hedefi tutturmakta zorlanıyoruz ve o kara camdan bişey gözükmüyor .
Yan duvarlar çok yüksek olmuş fakat arazi şartlarınıza bakıldığında fark etmiyor.

Hayırlı olsun ...

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 16:08   #15
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Tezel, ve Sayın Delimus,
Kaynak makinası küçük olmasını isterdim ama tesadüf oldu, üzerinde profesyonel yazıyor. Hayli de ağır ve büyük. 5 kademe amper yükseltme var. Ben 1 veya 2 de kullanıyorum pek fark etmiyor. Zaten alırken bir paket kalın elektot verdiler, ben sonradan incesini aldım.

Yeniden meslek edinecek değiliz de burada bir esnafa iş yaptıracaksanız gider gider gelirsiniz. Bir ufak iş yaparlar başka bir işi bahane edip gider; artık peşi sıra takiptesiniz. Bir de böyle küçük iş ve kendiniz yönlendirince çenesinden durulmaz.

Bu konuda bir de Home TV de kendi işini kendi yapan proğramlar vardı, onlarında bu çabalarda rolü var.

Bu vesileyle aklıma geldi, Nevşehir'de çalışırken lojmanın karşısına karı-koca öğretmen bir çift tribleks bir ev yapıyorlardı Herşeyini kendileri yapıyorlardı, bende uzaktan seyrederdim. Onlarında motivasyon etkisi olabilir.

Kaynak konusunda uyarılarınızı dikkate alacağım, saygılar.

Eski 30-06-2010, 23:00   #16
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Yeni seranız hayırlı olsun

Küçük çam ağacının akıbeti ne oldu, onu çok merak ediyorum. Umarım halen daha yaşıyordur

Name:  küçük çam.jpg
Views: 3316
Size:  64.0 KB

hsnsdt beğendi.
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 10:41   #17
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Küçük çam ağacı ilk mesajdaki fotoğraflarda var ama, sonraki mesajlarda görünmüyor. Umarım köklenerek çıkartılmış ve başka bir yere dikilmiştir.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 16:12   #18
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sağ olun, küçük çam malesef, bunlar kendiliğinden bitenler; daha güzelleri başka nedenlerle önceden de kesildiler. Halen buna benzer birkaç tane daha var. Zorunlu olursa kesiyorum. Köklenerek başka yerde tutmaz.

Name:  100_2825.jpg
Views: 3166
Size:  70.2 KB
Name:  100_2826.jpg
Views: 3143
Size:  67.9 KB
Name:  100_2827.jpg
Views: 3136
Size:  70.5 KB
Name:  100_2828.jpg
Views: 3233
Size:  60.4 KB

(Endaze olacak el öğüne.)

Kaynak işleri yeni bitti. Sn. Envor'unkiler gibi portatif değil uğraştırıyor. Ama çok sağlam oldu.

Eski 06-07-2010, 12:21   #19
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Wink

Seranın demir işi bitti.
Name:  100_2843.jpg
Views: 3330
Size:  64.6 KB

Antipas ve boya işi de yapıldı. Gölgeleme filesi Adapazarı'ndan aldım, 10X4 m. 55 lira. Dün de Gaziantep'den plastik örtü-film aldım, 10X7 m.45 lira.

Plastik örtü üzerinde UV yazıyor, bu seraya uygunmudur.? UV ultra viyole demek herhalde.

Eski 06-07-2010, 14:25   #20
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Ben fileyi 6m eni 1msini 2.5tl filan olması lazım alıyorum , kaç m istersem ölçüp kesiyorlar,3m. eni 1 m side 1.5 tl , 10X4 m. 55 lira çok geldi bana .

Uv katkılı plastikte (damlama borusu,alt örtü vs..)güneşe danayanıklı demek oluyor ,Mor ötesi (UV) ışınları plastiğin organik yapısını bozduğu için ömrünü kısaltmaktadır, yıpranmayıp daha uzun ömürlü oluyor.
(Bitkiler içinde (UV(Ultraviole) KATKI MADDESİ Bu katkı maddesi; Güneşten gelen, bitkilerde renk oluşumunu ve büyümeyi engelleyen kısa dalga boylu(mor ötesi) ışınları tutarak PE filmin ömrünün daha uzun olmasını sağlar ve ürünün güneş ışınlarından zarar görmesini önleyerek daha kaliteli ürün yetiştirilmesine imkan verir.)

Eski 06-07-2010, 21:09   #21
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Hemşerim Sayın Delimus, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Gölgelik banada pahalı geldi. Bir defa sipariş yapıldı ve geldi. Yarısını hemen gerdim. yarısıda yedekte bekleyecek daha sonra öğreniriz inşallah.

Eski 06-07-2010, 23:03   #22
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Epey kazıklanmışsınız ozaman Neyse hayırlısı olsun bu aşamaya gelmeniz önemli az kaldı ekip dikmeye sanırım.

Eski 07-07-2010, 06:13   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Sayın nariçi sizi tebrik ediyorum çalışmalarınızdan dolayı. Sizin feyz aldığınız nevşehirli çift gibi siz de eminim pek çok kişiye motivasyon sağlıyorsunuz. Size çok imrendim doğrusu.
Devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.

ozgur0ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 15:00   #24
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim, sizinde bana motivasyan desteğiniz için. Bugün demir aksamın dış yüzeyine, (plastik örtünün temas edeceği yüzey) 3X5 cm kalınlığında çıta monte ediyorum. Çıtaları galvenizli telle tutturuyorum. Onun üzerine de örtü gelecek.

Sera genel amacı kışın ve yazın tropikal bitkilerin korunması için ama küçük örnek denemeler olabilir. Şimdilik, papaya, muz, avakado, mango, çokoberry, feijo, natal eriği, likapa, şeker elma, guava, meyveli saat çiçeği,gojjiberry, pepino, kivi ve narenciye var.

Eski 07-07-2010, 15:16   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Şimdilik, papaya, muz, avakado, mango, çokoberry, feijo, natal eriği, likapa, şeker elma, guava, meyveli saat çiçeği,gojjiberry, pepino, kivi ve narenciye var.
Benim hesabıma göre sera 16,5 metrekare ve burada 15 çeşit var ( tabii narenciyeleri tek sayarsak). Seranın içini daha çok merak ediyorum şimdi.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 23:15   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Çok güzel oldu. Hayırlı olsun seranız. Sizin seraya mühendislik açısından takılan olmadı. Hobi serası olarak kabul gördü anlaşılan zihinlerde.

Güle güle kullanın.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 10:25   #27
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim sayın hocam. Ben yıllar önce bu tip sera kurulumunu Hatay Arsuz-Ulupınar Hüyük köyünde uygulatmıştım. Proje ve montaj tekniğini Manavgat'a giderek uygulamalardan esinlenip geliştirmiştim.

Bugün demir aksam üzerine çam çıtaların montajını bitirdim. Galvenizli telle bağladım. Ancak burada bir konuyu ihmal ettim, ahşap çıtaları pnotex-ahşap koruyucu ile boyamadım.

Sayın katsu, ilginize teşekkür ederim. Herhalde sizinde dediğiniz gibi sera dar gelecek gibi. Ancak kardeşçe yaşasınlar. Hemen yanında ki açık alanda 6x15 metrede 35 tane ağaç var. Boyları 1-15 mere arasında değişiyor, 17 tanesi 10 metrenin üstünde orman ağacı. Zaruret olmadıkça kesmek yok.

Eski 09-07-2010, 11:36   #28
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili nariçi. Uzuzn zamandır siteyi takip edemediğimiçin çalışmanızı yeni gördüm. Emeğinize sağlık, ortaya çok güzel bir çalışma çıkarmışsınız. Umarım arzu ettiğiniz işlevi de yerine getirecektir.

Bir de kabaca da olsa bir maliyet hesabı verebilirseniz, yapmayı düşünecek olanlara da rehberlik etmiş olursunuz.

Çalışmalarınızda başarılar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 15:00   #29
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sevgili malbman teşekkür ederim. evet sizi bu ara göremiyoruz.
Sera yapıldı ama ihtiyaca yeterli olmayacak herhalde. Şimdiden doldu, muzların yaprakları da büyürse nereye sığar bilemem. Bu arada burada topraksız denemeleri yapmaya da yer olmayacak.

Malzeme ;
2 Torba çimento,15 lira
300 adet biriket. 240 lira
12 adet köşebent demir tanesi 18 lira, 3 adet lama demir 5 lira.
Elektrot 20 adet. Elektrik ev saatından karşılandı.
Kaynak makinası demirbaş
Kesme aleti demirbaş.
Demir boyası 20 lira.
90 metre 3x5 çıta 70 lira , galvenizli tel 5 lira.
Malzemelerin nakliyatı 60 lira.
Gölgelik file 55 lira +17 lira kargo.
Plastik film-örtü 45 lira.
İşçilik benden

Eski 24-07-2010, 00:12   #30
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Wink

Arkadaşlar, sera örtüsünde delinme veya küçük yırtılmalar olunca neyle yapıştırılıyor? Yapıştırıcı adını yazarsanız şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
demirkonriksiyorn, habi, hobi serası, sera

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024