agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2011, 11:35   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Merhaba,

Sisteminiz ile ilgili 1 - 2 şey söylemek isterim izin verirseniz.
Bana sanki fideler biraz aşağıda kalmış gibi geldi. Yüzeye daha yakın olsalardı sanırım güneşten daha iyi yararlanır kanaatindeyim.
Perlitinizi yıkayıp eledik ten sonra mı kullanıyorsunuz. Benim kullandığım pelit kum gibi çok çok ince bir tabaka oluşturdu en alta. Buda drenajı ve sirkülasyonu olumsuz etkiledi.
Fidelerinizin ilk ekim boyu ne kadardı bilmiyorum ama sanki çok büyümemişler gibi geldi bana. Tabi bunda bulunduğunuz bölgenin hava durumu da önemli. Perlitteki domateslerinizin sulamasını aşağıdan fideye yakın yarden yaparsanız sanırım daha iyi olur. Benim de yaptığım bir yanlış suyu direk domatesin gövdesine verdim Gövdede deformasyonlar oluşuyor sonrasında ayırdım. 2 3 cm uzağına su veriyorum sıçrama yaptırmadan. Perlitleriniz üzerini örtmez seniz sanırım yosunlanma sorunu yaşayabilirsiniz. Umarım yanlış bir şeyler söylememişimdir.

Kolay gelsin.

scaly beğendi.
Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 12:11   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Bahçenin iki yanında yerden bir metre yüksek yarım kanal vardı. Bizde çıtalarla kanal haline getiriverdik. İçini naylon ile kapladık ve perliti doldurduk. Yüksek ama başka müsait yerimiz yoktu. Domatesler bahsedildiği gibi büyürlerse evin üstündeki balkonlara uzatırız.
Resimler ilk çalışmalardı Sayın Hakan. Sizinde bahsettiğiniz gibi sulamayı aşağıya perlitin üstüne yerleştirdim. Perlitleride siyah naylon ile kapattım. Dün bende ipe aldım domatesleri. Sık dikim yaptım ama tek sıra olduğu için sanırım fazla sorun olmayacak. Son hallerini ***. bu akşam paylaşırız. Sebgilerimle

scaly beğendi.
muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 19:22   #63
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
havuz sistemindeki dometesler ilgimi çekti
bende durgun su havuz sistemi ile ilgili çalışmalar yapıyorum
pılastik bardaklara dometesler dikilse straforlarda delikler açılıp o şekilde oturtulsa daha sağlam olur kanatindeyim sizin görüşünüz nedir?

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 23:46   #64
Ağaç Dostu

Bardakta marul oluyor denedim ama domates çok zor be dostum.

Eski 30-05-2011, 23:47   #65
Ağaç Dostu

bugün tam 2 hafta oldu , ilk haftaki fotoğrafları yüklemiştim. Bakalım son duurm hakkında yorumlarınız nasıl olacak. İşte bahçemizin son hali

Eski 30-05-2011, 23:50   #66
Ağaç Dostu

Havuzda durgun sudaki domatesler

Eklenen Resimler

sevoş ve scaly beğendi.
Eski 30-05-2011, 23:54   #67
Ağaç Dostu

Tavşanlarımız , Domateslerimiz ve Muhteşem İznik Gölü... Seyretmeye doyum olmuyor.

Eklenen Resimler

sevoş ve scaly beğendi.
Eski 30-05-2011, 23:59   #68
Ağaç Dostu

Sevgili Hakan Öncü'nün dediği gibi sulamayı aşağıya aldım. Perliti siyah naylon ile kapattım. Ancak son bir haftadır sulama motoru arıza yaptığ için günde dört beş defa el ile bolca suluyorum. Dünkü yağan bereketli yağmurlar fayda etti. Bugün pekçoğu çiçeklendi. Demek ki perlitte besin eriyikleri kalıyor. yağmur suyu ile tekrar devreye giriyorlar olabilir. Havuzdaki suyu değiştirmedim. Ama EC'sini ölçüyorum. 2.0'ın altına düştüğünde takviye yapıyorum. şimdilik bir sıkıntı gözükmüyor. Haydi hayırlısı..

Eski 07-06-2011, 00:06   #69
Ağaç Dostu

Exclamation Durgun suda 3. hafta

Havuzdaki domateslerim 3. hafta sonunda kendilerini ayakta tutabilecek kadar kök yapısını elde ederken , boylarıda strafordan sonra 60 cm'ye kadar çıktı. İlk salkımlarda domatesler oluşmaya başlarken ikinci ve üçüncü salkımlarda çiçeklenmeler devam ediyor. Döllemeyi sabah erken saatlerde parmaklarımla çiçeğe yakın dallara vurduğum' fiske'lerle sağlıyorum.Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2011, 00:10   #70
Ağaç Dostu

Perlittekiler ise adeta çoştular. Zaten yerden yarım yaklaşık 1 metre yüksekte idiler. sanırım 2 hafta sonra merdivene ihtiyaç duyacağım. Resimlerini oğluma çektirmiştim ama ellerini titretmiş pek iyi çıkmamışlar .İnş. onlarıda yarın yeniden çekip paylaşırız.

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2011, 10:20   #71
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-05-2011
hocam *** ben de domates fidesi yetiştiriyorum durgn su yöntemi ile fideleri yerleştirdiğim pet bardağa sigara ateşiyle delikler açtım fideyi de bu bardağın içine yerleştirdim ve fidenin dik durabilmesi için bardağı çakıl taşı ile doldurdum
bardağın tamamı na yakını besin eriyiğne temas ediyor acaba bu sorun yaratır mı
bir de fidenin dik durması için bardağa yerleştirdiğim çakıllar bir sorun yaratır mı
çok teşekkür ederim

mehmetrifat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 10:52   #72
Ağaç Dostu

Sevgili Mehmetrifat ; çakıl taşları sanırım sorun yaratmaz . Bardağın tamamına yakını suda ise fidenin gövdesininde suya değen kısımlarından kökler çıkacaktır. Oda sorun değil. Ancak bardağa üç beş tane delik açtıysan sorun olacaktır. Bol miktarda ve büyük büyük delik açtıysan oda sorun olmaz diye düşünüyorum. Çünkü bir kaç hafta sonra kökler irileşip çoğaldığı zaman delikler küçük ve az miktarda ise şitiller boğulabilirler. Ben bu riski göze almamk için straforu delerek fideleri yerleştirdim. Başarılar

Eski 07-06-2011, 11:25   #73
Ağaçsever

HOCAM İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜRLER İÇİME SU SERPTİNİZ PEt BaRDAĞAĞA DEDİĞM GİBi SİGARA İLE DELİKLER AÇTIM SIK VE GENİŞ OLAcAK ŞEKİLDE
HOCAM SİZİ SIKmAK İSTEMeM AMA BESİN ERİYİĞNİN ÖLÇÜMLERİNİ YAPACAK EC METREYİ KUDRE BEY DEN SİPARİŞ ETTİM AMA GELeNe KADAR ÖLÇÜMLERİ YAPaBİLECEĞİM PRATİK BİR YOL VAr MI YOKSA SUYU MU DEĞİŞTİRMELİYİM VE NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRMEm GeREKİYO ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Eski 07-06-2011, 11:49   #74
Ağaç Dostu

EC metre olmadan benim bildiğim başka bir şeyle ölçüm yapamazsın Ancak besin eriyiklerini Kudret beyden aldıysan ve tarif üzerine ölçülü olarak besin eriyiklerini suyla karıştırdıysan EC diye bir sıkıntın yok demektir. Mesela 10 litre suya 2 ölçek a- iki ölçek b eriyiği katıyorsan EC VE PH zaten ayarlıdır.

Eski 07-06-2011, 15:23   #75
Ağaçsever

hocam teşekkürler inşallah sizin gibi abiler sayesinde bu işi kıvıracağız forumdaki herkese bilgi paylaşımı konusundaki hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ederim

Eski 18-06-2011, 23:05   #76
Yeni Üye

erbasaran's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
fotolar harika
merak ettiğim bi kaç sorum olacak
besin eriyiği nedir nasıl ayarlanır
suyun ec si nedir nasıl ayarlanır ölçüm aleti tavsiye ettiğiniz varmı
bu besin eriyiği ec ayarını değiştirmek için ne yapmamız gerekiyor anlıyacağınız tam anlamıyla bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
iyi çalışmalar

erbasaran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 09:22   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sayın erbasaran,

Soru sormakta acele etmeyip aşağıdaki linkteki konu başlıklarını incelerseniz aradığınız birçok sorunun (hatta belki tamamının) cevabını bulabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/

scaly beğendi.
farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 00:19   #78
Ağaç Dostu

havuzdakiler hastalandı

köklerde sararmalar başladı. yapraklarda benekler oluştu ve renkler açılmaya başladı.

Eklenen Resimler

Eski 29-06-2011, 00:25   #79
Ağaç Dostu

buda sınıfımdaki domates ağacım

Perlit poşeti içinde tek bir fide şimdilik 8 salkım var boyu 3 metreye yaklaştı. her salkımda 10 domates var. kapalı alan olduğu için sıkıntısız büyüyor.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 09-07-2011, 00:18   #80
Ağaç Dostu

bugün okula gittim. sınıfımdaki domatesler kızarmaya başlamışlar. Bahçedekiler hala yeşil ve büyümeye devam ediyorlar .Birazdan fotoları paylaşırız.

Eski 13-07-2011, 13:41   #81
Ağaç Dostu

Sınıftaki domates ağacım

Sınıftaki domates ağacım ilk ürünlerini vermeye başladı

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 15-07-2011, 01:35   #82
Ağaç Dostu

bunlarda perlitteki domatesler

Dün ilk domatesi törenle kopartarak yedik. İri Pembe domates idi. Tadı sulanmış saman gibi idi. Ne domates tadı ne de domates aroması vardı. Herhalde cinsinden diye düşünüyorum.
Yoksa Kudret Beye müracat edecem , Bişiyi eksik ama neyi tamda anlayamadık. Yarın Meşhur İznik Boyalıca yerli domatesini kopartacam. Bakalım onun tadı aroması nasıl.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 20-08-2011, 19:25   #83
Ağaç Dostu

Hedef bir fideden yıl boyu domates almak

Bu gün okuldaki domatesimi görmeye gittim. Çok düzensiz sulanmasına rağmen 3 ayrı kola ayrılmış ve sınıfın yarısını sarmış vaziyette ve üzerinde olgunlaşmış domateslerin yanısıra yüze yakın çiçek var.

Eklenen Resimler

scaly ve moznaneci beğendi.
Eski 05-01-2012, 20:30   #84
Ağaç Dostu

Sevgideğer form üyesi topraksız tarım gönüllüsü arkadaşlar , elektriğe gerek kalmadan otomatik sulama sistemi geliştirmeye çalışıyorum. Çalışmalar yüz güldürücü şekilde deavm ediyor. İnş. bir aksilik olmazsa bu konudaki tecrübelerimi önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağım.

Eski 01-01-2013, 13:42   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Teşekürler muallim abi; herşey için ..Senin le tanıştığıma memnun oldum.BEN GEBZEDEN SERDAR FORUMA YENİ ÜYE OLDUM... BURADAN DA MÜSAİT ZAMANLARDA PASLAŞIRIZ **** TELEFONDAN TEŞEKKÜRLER KENDİNE İYİ BAK... YENİ YILDA SAĞLIK MUTLULUK VE BOL BEREKETLİ KAZANÇLAR DİLİYORUM KAL SAĞLICAKLA

serdar_akten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 22:58   #86
Ağaç Dostu

Beni buradan arayıpta bulamadıklarını dile getiren arkadaşlar. Bu seneki sayfa başlığım. 'Yeşil soğan üretimhanesi' dir . Topraksız tarım bölümüne girdiğinizde 'Evde topraksız tarım uygulamaları' bölümü dışındaki topraksız tarım uygulamaları bölümünde yazışıyoruz. Uzuzn zamandır bende bu sayfayı açmıyorum. Saygılarımla

scaly beğendi.
Eski 03-08-2013, 13:02   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Ayhan bey, keşke diğer domatesin tadını da yazsaydınız, aklım orada kaldı

scaly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
2011 yılı topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024