agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2011, 10:19   #31
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Sn Sercan1969 dahiyane bir fikir.Ben bunu nasıl düşünemedim.Teşekkürler.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 23:45   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2011
sayın nicea; straforlar için drenaja gerek yok çünki içine naylon sermezseniz zaten doğal olarak su sızdırıyor. Öyle eklenti yerlerinden filan değil , strafor yapı itibariyle sıvıyı geçirgen zaten.
Öte yandan perlitin uçuşmaması için doyuncaya kadar su vereceksiniz. Öyleki perlitler suyun içinde yüzecek hale gelecek. Bir kere doydumu suya ondan sonra besin eriyiği ile devam edersiniz ve bir dahada ne kurur nede uçuşur.

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 23:03   #33
Ağaç Dostu

İyi mi yaptım , kötü mü ? bilmiyorum. 100 kök domatesim vardı bu hafta başı ektiğim. Havalar çok soğuyunca tarladaki karpuz ve kavunların soğuktan çürüdüğünü görünce bende fideleri perlitlerden toplayarak leğene koydum. 20 derecelik ısıttığım su ile bitki besinini verip sıcak ortama aldım. Bir iki gün orda kalsınlar . Dışarda kalsalar nasıl olsa bu soğuğa dayanamayacaklardı diye düşündüm.

Eski 06-05-2011, 02:00   #34
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

sayın muallimayhan , sizin strafor saksılarınızdan esinlenerek pazarcıların kullandığı plastik sepetlerin kenarlarına göre straforları kestim.sepetlerin içinden kenarlarına dayadım ve perlit doldurdum.zeminde strafor yerine sineklik kullandım.sizden cevap gelmeyince kendimce yeteri kadar drenaj olmayacağını düşündüm ve böyle yaptım.Perlitler suya doyuncaya kadar su verin dediniz.Peki perlitler suya doyunca besin eriyiğini nasıl tutucaklar?Akıp gitmez mi?

Eski 06-05-2011, 03:00   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2011
İyi geceler,bu sitede yeniyim ve doğru yere sorduğumdan da emin değilim aslında.Ben kudret narı yetiştirmek istiyorum ve yaklaşık 1.5 ay önce çekirdeklerini alıp toprağa ektim fakat filiz vermedi.10 tane çekirdeğin biri bile vermedi.Bu süre normal mi ya da değilse ben nerede yanlış yapıyorum ? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

snmkry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 00:34   #36
Ağaç Dostu

Sayın nicea ; Keşke zeminede bir tabaka halinde strafor kullansaydın. Strafor suyu tutmuyor ,tabanından sızdırıyor ama öyle şarıl şarılda değil. Sepetlerin altınada naylon serer ve küçük bir kanal yaparsan sızan suyu bir yerde toplar tekrar sisteme dahil edersin. Ya bu şekilde yap **** en az sızdıracak şekilde dengeli sula...

Eski 07-05-2011, 10:12   #37
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Sayın muallimayhan , sızan suyu toplamak için resimlerde görüldüğü gibi iki tahtanın arasına naylon gerdim.naylonun bitiş yerine suyun toplanması için toprağı eşerek bir kap koydum.şimdilik işe yarıyor gibi görünüyor.

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2011, 00:16   #38
Ağaç Dostu

Sayın Nicea ; Sistem harika olmuş. Kasaların altınada 2 cm lik strafor korsan daha rahat edersin. Perlit suyu daha dengeli ve daha uzun zamanda drene eder. Anladığım kadarıyla sende elle sulayacaksın. Tabandaki sineklik suyu döktüğün anda anında drene eder sende çok kısa zaman sonra usanırsın. Oysa plaka strafor koyarsan günde 2 defa sulaman yeterli olur. Soğan dikeceksin değil mi?

Eski 08-05-2011, 00:20   #39
Ağaç Dostu

İznik'temi yaşıyorsun. Burda yaşıyorsan yarın gel yanıma . Osmaneli / Bilecik'ten arkadaşlar gelecek ve tam otomatik domates ve soğan sistemlerini kurup faaliyete geçireceğiz. Tecrübe kazanırsın ve de bize yardımcı olursun.(Nickin nicea=İznik) olduğu için yazdım.

Eski 08-05-2011, 02:24   #40
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Sayın muallimayhan iznik boyalıca köyünde oturuyorum.resimlerde görülen yeşil kasalara domates çeşitleri , üstteki kasalarada biber çeşitleri deniyorum.daha bu akşam ektim.kudret beyden(yardımlarından dolayı kendisine çok teşekkür ederim) temin ettiğim besin eriyikleriyle damla sulama sistemiyle sulamamı yaptım.resimlerinide yüklüyorum.altta sineklik olunca drenaj çok hızlı.bunda ekimden önce perliti sulamamında nedeni olduğunu düşünüyorum.ilerleyen günlerde daha net görebiliriz.tam otomatik domates ve soğan sistemlerinizi bende görmek isterim.adres ve zamanı bildirirseniz çok sevinirim.iyi çalışmalar.

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2011, 03:27   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sayın nicea,

Bence domates kasalarının arasını mümkün olduğu kadar açın. Bu yavrucaklar büyüdüğü zaman aralarına girmek kolay olmayacaktır. Üstelik yeterli güneş ve hava alması için de daha uygun olur.

Çalışmalarınızda bol verim dilerim ve tabi ağız tadıyla yemeyi.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 17:09   #42
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicea Mesajı Göster
Sayın muallimayhan iznik boyalıca köyünde oturuyorum.resimlerde görülen yeşil kasalara domates çeşitleri , üstteki kasalarada biber çeşitleri deniyorum.daha bu akşam ektim.kudret beyden(yardımlarından dolayı kendisine çok teşekkür ederim) temin ettiğim besin eriyikleriyle damla sulama sistemiyle sulamamı yaptım.resimlerinide yüklüyorum.altta sineklik olunca drenaj çok hızlı.bunda ekimden önce perliti sulamamında nedeni olduğunu düşünüyorum.ilerleyen günlerde daha net görebiliriz.tam otomatik domates ve soğan sistemlerinizi bende görmek isterim.adres ve zamanı bildirirseniz çok sevinirim.iyi çalışmalar.
damacanadan suyu nasıl pompalıyorsun borulara? havalar hala soguk gidiyor az daha ısınıncaya kadar içeride büyütseydin.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 19:13   #43
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

sayın the mc , damacananın içine attığım akvaryum(dalgıç) motoruyla suluyorum.1200/lt saatlik bi motor sözde ama 10 litrelik eriyiği bitirmesi bile yarım saat kadar sürüyor.borulardan olsa gerek.üsttekiler 33lük alttlakiler 40lık.gerçi yavaş yavaş damlarken seyretmesi çok zevkli oluyor.tarlalarda kullandığımız sistemin minyatürü.evet dediğiniz gibi havalar hala soğuk ama ilk denemem olduğundan sabredemedim.biran önce başlamak istedim.umarım benim küçükler dayanabilir.

Eski 08-05-2011, 19:20   #44
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

sayın farukmagat , haklısınız.yürüyecek yeri bile zor buluyorum.ama bahçemizde her yer meyve ağaçları ve çiçeklerle dolu.bulabildiğim tek boş yer asmalarımızı bağladığımız çardağımız(resimlerde).bakalım tutturabilirsek bu işi birkaç ağacın yerini değiştirerek daha geniş biyere geçebiliriz.

Eski 08-05-2011, 23:03   #45
Ağaç Dostu

Sayın Nicea; bana sorarsan hemen zaman geçirmeden o domates fidelerini perlitlerden sök. Kudret bey her zaman diyor acemi aç gözlü olur diye. Sende benim düştüğüm hataya düşmüşsün. Öncelikle fideleri sök. Sonra kasalardaki perlitleri siyah çöp poşeti ile kapat. Güneş gören perlit çok geçmeden yosunlaşıyor. Yonunlaşıncada Sevgideğer Kudert Bey'in gönderdiği besinleri afiyetle o yosunlar yiyor. Fideler ise ne büyüyor nede ölüyor. Ben bugün 3 arkadaşımla beraber bu işlemi yapmaya çalıştık. Ancak moturda bir parça kırık olduğu için otomasyonu sağlayamadık. Sipariş ettiğimiz parça salı günü gelecek. İnş. Salı günü akşamı sistem faaliyete geçecek. Fotoları yarın yüklemeye çalışacağım.

Eski 09-05-2011, 00:53   #46
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Kasanın hertarafını straforle kaplamışsınız. Fidelerin etrafında 50 mm x 50 mm boşluk kalacak şekilde kasanın üstünüde straforla kaplayın olsun bitsin. Bir daha sök boşaltla uğraşmayın.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 17:39   #47
Ağaç Dostu

Akıl akıldan üstündür diye işte buna derler. Sayın Sarıcan siz bu fikirle sevgili Nicea'nın değilde benim sorunumu çözmüş oldunuz. Bende 30 metre uzunluğunda oluklar yapmıştım. Üzerini kapatmamıştım. Kapatmak gerektiğini tecrübe ve Sayın Kudret beyin önerisiyle anladım . Ancak siyah poşet geçirmek bayağı bir sıkıntılı idi bu önerinizi bende deneyeceğim. Neden olmasın.

Eski 09-05-2011, 20:21   #48
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Alüminyum folyoyla kapatsak avantajı/dezavantajı ne olur ?

Eski 09-05-2011, 20:35   #49
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alüminyum folyo çabuk yırtılıp deforme olur. Ama yaz sıcağında kasadaki köklerin fazla ısınmasını engellemek için güneş ışığını yansıtsın diye straforun kapağın üstüne kılıf olarak kaplayabilirsiniz.

Eski 10-05-2011, 19:54   #50
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Peki perlitin üstüne güneş görmeyecek şelide kum dökersem yosun yapar mı?

Eski 10-05-2011, 20:06   #51
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Strafor' un tek faydası güneşi kesmek değil, aynı zamanda sıcak yaz günlerinde izolasyon malzemesi olarakta gerekli. Ayrıca bitkinin köklerine bakmal isterseniz mekanik bir kapak gibi açar, tekrar kapatırsınız. Yani birden çok faydasını görürsünüz.

Eski 11-05-2011, 23:11   #52
Ağaç Dostu

'Oynayacağımda yerim dar' misali Maşallah hava şartları bir müsade etmediki çalışmalarımızın az da olsa neticelerini görebilelim. Mevsimler bir ay geri attı gibi. Hayırlısı Allah'tan

Eski 12-05-2011, 07:28   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Evet ama büyük bir ihtimal kışta bir ay geç gelecektir. Ona göre planlamak lazım. Kolay gelsin Muallimayhan.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 12:07   #54
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

evet iznikte bugünde yağışlı.hergün olduğu gibi.güneşe hasret kaldı sebzelerim.

Eski 14-05-2011, 23:43   #55
Ağaç Dostu

Evet arkadaşlar bugün bahçeye yaptığım 2*1,80 metrekarelik havuzumuzda durgun suda domateslerimizi ektik. Bana göre işçilik harika. Sabah erken saatlerde başladık ve az önce bitirdik. Onun için fotoğrafları yarın ekleyeceğim. Öte yandan kanallar içindeki perlitte domateslerimizie yerlerine yerleştirdik. Artan fideleride klasik yöntemle toprakla buluşturdukç Hepside aynı gün oldu. Böylece hem durgun suda , hem perlitte hemde toprakta domates yetiştirmeyi karşılaştırma imkanı bulabileceğiz. Yarın detaylı olarak resimleri paylaşırım. Saygılarımla

Eski 15-05-2011, 19:48   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Hadi hayırlısı olsun.
Kazasız belasız bol ürünlü bir sezon dilerim.
Ben 2 hafta önce ekimi mi yaptım. havalardan dolayı büyüme çok hızlı değil ama artık havalar ısındı ve büyüme dahada iyi olacaktır.

Bol bol resim bekliyoruz.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 22:31   #57
Ağaç Dostu

domates denememiz

Bugün itibariyle iki hafta oldu domatesleri ekeli. resimleri bira geç ekledim. kusura bakmayın bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağım. Saygılarımla

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 29-05-2011, 22:37   #58
Ağaç Dostu

Ali , Müjdat ve Fatih sayesinde domates sistemini kurduk. Aslında soğan üretim sistemi geliştirecektik ama o kadar soğanı ne yapacağız diye düşündük son anda domatese çevirdik işi

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 29-05-2011, 22:43   #59
Ağaç Dostu

hafta sonu aralıksız yağmur yağdı. Domateslerdeki son durumu ***. yarın sizlerle paylaşacağım.. İki hafta önce aynı anda hem toprağa hem suya hemde perlite ektiğim domates fidelerini bir karşılaştıralım değil mi :?

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 30-05-2011, 11:11   #60
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Sayın muallimayhan ;
yeni düzenekleriniz hayırlı olsun.gördüğüm kadarıyla baya uğraşmışsınız.havuzunuzda kanalınızda güzel olmuş.özellikle kanalınız bizim burdaki dsi sulama kanallarına benzemiş.ama keşke domates yerine daha küçük bitkiler tercih etseydiniz.zira benim 20 gün önce ektiğim domatesler daha şimdiden baya boylandırlar , geliştiler ipe almak durumunda kaldım.30 cm arayla ekmeme rağmen içiçe geçmiş vaziyetteler.Havuzun kenarlarında kalanlar neyse , biraz büyüdüklerinde ortadakilerle nasıl çalışmayı düşünüyorsunuz?Kanallarınızda sanki biraz yüksek olmuş.aynı havuzda olduğu gibi bunlarda büyüdüklerinde koltuk alma , budama , ipe alma durumunda zorluk çıkaracak , merdivene ihtiyacınız olacakmış gibi görünüyor.keşke biber , marul tarzı birşeyler ekseydiniz.Birde gördüğüm kadarıyla açık alanda yapıyorsunuz , yağmur suyunun eriyiğinize karışması bir problem oluşturmuyor mu?

Etiketler
2011 yılı topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024