agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2011, 22:30   #1
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2011
Zairsuzrik / Durgun su denemelerim

Arkadaşlar herkese merhaba..
Yaklaşık 10 gün boyunca yazılanları takip ettim, anladığım ve Kudret Bey'in anlattıkları sayesinde bugün durgun suda ilk denememe başladım.
Umarım herşey yolunda gider, adım adım yaptıklarımı resim ve yazılarımla anlatmaya çalışacağım. İşin çook çok başında olduğum için üstadların da yardımına ihtiyacım olacak.
Lütfen aklınıza takılanları, eleştirilerinizi vs. yazın ki hep birlikte tecrübelerimizi arttıralım.

Name:  IMG_1043.jpg
Views: 1478
Size:  64.8 KB

Foam Board (strafor), Uzatma Kablosu, yaklaşık 15 lt.lik saksı, hava motoru, havayı vermek için hortum, zaman ayarlı priz ve sırık domates fidemizin yeni yuvası (içindekiler çakıl taşı)

Name:  IMG_1044.jpg
Views: 1455
Size:  55.8 KB

Arkadaşımın "Sen kesin bunu öldürürsün, birkaç tane daha al" demesiyle, kendime olan güvenimi kaybederek aldığım 4 adet Ayaş ve 1 adet Sırık domates fidelerim (Durgun sudaki domatesin gelişimine göre bunların akıbeti belli olacak) Sistemi kurdum ve çalıştırmaya başladım. Havayı akşam 9, sabah 7 ve öğleden sonra 2'de yarım saat (günde 1,5 saat) çalışacak şekilde ayarladım.

Name:  IMG_1045.jpg
Views: 1222
Size:  61.0 KB

Fidemin yakından görünüşü ve besin tanklarım. (Kudret Bey'in başını çok ağrıttım, sağolsun bir kere bile of demeden her şeyi sabırla anlattı)

Name:  IMG_1046.jpg
Views: 1232
Size:  64.6 KB
Name:  IMG_1047.jpg
Views: 1152
Size:  65.4 KB

Renkleri, şekilleri, görüntüleri ayrıntılı bir şekilde belli olsun ki, sağlığı veya bugüne kadarki gelişimi açısından değerli yorumlarınızı alabileyim diye çektiklerim.

Sistemi çalıştırdıktan sonra EC ve pH ölçümü yaptım.
EC değeri 1,8 pH değeri 6 çıktı.
EC'yi artırmak için 14 lt suya, A ve B tanklarından yaklaşık 30'ar cc besin eriyiği ilave ettim, ancak tekrar EC değerini ölçmedim.
Her akşam rutin olarak kontrolleri yapmayı ve anormal bir durumla karşılaşmadığım takdirde, haftada bir bitkinin gelişimini fotoğraflayarak sizlerle paylaşmayı planlıyorum.

Saygılar.

Dipnot: Paylaşımlarıyla bizleri bilgilendiren Sn. Envor ve Sn. Todor'a, serasını ziyaret ettiğim ve incelemelerde bulunduğum Sn. İbrahim Doğan'a, ileride sisteme entegre etmeyi düşündüğüm otomasyon sisteminin detaylı anlatımları için Sn. Elektronik'e ve her zaman aynı sevecenlik, aynı sıcaklık, aynı özveriyle sorularımı bıkmadan cevaplayan, olmasaydı bu işi yapamayacağımı düşündüğüm Sn. Kudret Tezel'e ve adlarını unuttuğum ancak yazıları/soruları/yorumlarıyla bizi aydınlatan/düşündüren/düşünmeye sevk eden diğer tüm arkadaşlara, sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Zairsuzrik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 09:28   #2
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Sn. Zairsuzrik sisteminiz hayırlı olsun bol domatesler yemenizi dilerim. Bazı önerilerim olacak siz siz olun her ilaveden sonra mutlaka ec ve ph değerini ölçün. Hata payınızı düşürür ve pratiklik kazanırsınız. Bir de havayı daha fazla verebilirsiniz. Ne kadar hava o kadar iyi gelişim. Kolay gelsin.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 13:05   #3
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Zairsuzrik domates fidelerini ulustan mı aldın? hemen toprağa diktim benim ki zor zar kendini toparlayabildi.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 13:30   #4
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Yok Ulus değil, Karşıyaka'dan bir tanıdığım aracılığı ile aldım. Hatta kendisi seçti fideleri, 3-4 fide de bir arkadaşım aldı. 5 tanesini bugün ya da yarın toprağa almayı düşünüyorum, hala aldığım şekilde balkonda durmalarına rağmen gayet sağlıklı görünüyorlar.

Eski 25-05-2011, 07:45   #5
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Arkadaşlar merhaba.
Dün yeni aldığım salatalık fidelerim için de yeni bir sistem kurdum.
Resimler aşağıdadır.
Salatalıkların ph'ı 6 EC değeri ise 2.
Gelişmeleri rutin olarak resimleyip fikirlerinizi de alarak ilerlemeye devam edeceğim.

Domateste aklıma takılan birşey oldu.
2. gün yaptığım EC ve pH ölçümünde değerler 2,3 ve 6 çıktı.
21.05.2011'den bu yana yaptığım ölçümlerde ise bu değerlerde herhangi bir değişiklik olmadığını gördüm. Yani bitkinin beslenmediğini düşünüyorum, ancak çakıllardan bir ikisini kaldırdığımda kökün geliştiğini gözlemledim.

Acaba EC'yi kullanması için çok mu erken bugün 6. gün.

Teşekkürler, saygılar.

Ölmesin diye toprağa diktiğim fidelerim

Name:  IMG_1052.jpg
Views: 1025
Size:  71.0 KB

Name:  IMG_1053.jpg
Views: 1022
Size:  70.0 KB

Domates ve salatalıklar...

Name:  IMG_1054.jpg
Views: 1008
Size:  63.6 KB

Name:  IMG_1055.jpg
Views: 1055
Size:  66.5 KB

Name:  IMG_1056.jpg
Views: 1041
Size:  70.5 KB

Eski 25-05-2011, 09:45   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Merhaba,

Valla hoşgeldiniz mi desem geçmiş olsun mu desem karar veremedim.
Topraksız tarım bir hastalık ve biraz da bulaşıcı.

Çevrenizde görenler önce olmaz öyle şey diyecek, sonra hormonlu sağlık lı değil diyecekler. Sonra etrafında dolanıp anlamaya çalışacak. Sonrasında da bana da bir sistem kuralım diyecekler.

Öncelikle 1-2 hatırlatma yapmak isterim. Havayı 7/24 kesintisiz verin hiç zararı yoktur aksine yararlı ve verimi artırır.
Hava hortumun önüne bir hava taşı koyun ki daha güzel hava karışsın suya. Hava taşını saksının dibine plastik vantuzlarla sabitlerseniz kompresör çalıştıkça hava taşınız dolaşmaz.

Benim geçen sene yaşadığım bir sıkıntıdır. Domates kökleri o kadar uzadı ki hava taşının etrafını ve deliklerini sardı. Kompresör çalışıyor ama hiç hava çıkmıyordu. Bu besin dağılımını ve oksijen miktarını ciddi oranda etkiliyor.

Besinlerinizi karanlık bir ortamda muhafaza edebilirseniz daha iyi olur..
Domates fidenizi bağlamak için düzeneğinizi şimdiden hazırlayın ki uzamak için daha iyi fırsat bulsun ,hatta yavaş yavaş bağlayın.

Ölçümlerinizi haftada en az 1-2 kez yaparasanız sıkıntı yaşamazsınız.
Plastik bardağın altında kökler için yeterli miktarda delik vardır muhtemelen ama sık sık kontrol ederseniz iyi olur.
Fideler küçük iken besin kullanımı çok fazla olmuyor. Ama ileride su ve bein kullanımı artacaktır.
Şimdilik aklıma gelenler bu kadar , Aklınıza bir şeyler takıldıkça sormaktan çekinmeyin lütfen.

Kolay gelsin.
Keyifli günler dilerim.

Düzenleyen Hakan Öncü : 25-05-2011 saat 09:58 Neden: Yazım hatası
Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 12:00   #7
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Ben bu işi öğrenmek için tek fide alarak başlamayı düşünmüştüm. Ama işte dediğiniz gibi bu bir hastalık
Salatalıkların olduğu tankta hava taşı var ve bunu sabitledim, ancak domatesin bulunduğu tankta da dediğiniz şekilde bi uygulamam olacak.
Bununla beraber diğer uyarılarınızı da dikkate alacağım, teşekkürler.

Eski 27-05-2011, 19:34   #8
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Herkese selam..
Arkadaşlar herşey güzel giderken bu akşam eve döndüğümde bitkimi boynu bükük buldum
Hemen EC ve pH ölçümü yaptım.
EC:2,2 pH:6 çıktı.
Yaprakların renklerinde bir gariplik söz konusu değil, ancak bitkim çok halsiz gözüküyor.
Beslediğim ortam cam balkon ile kapalı ve en üst katta oturuyoruz.
Acaba çok sıcak oldu da bu yüzden mi bu hale geldi diye düşünüyorum.
Güneş sürekli tepesinde değil, sadece sabah bir kaç saat güneş görüyor ama cam balkon olduğu için içerideki sıcaklık mı etkiledi bilemiyorum dediğim gibi ?
Ayrıca üzerindeki çiçekler de ayın 19'undan bu yana açmadı.
Kök gelişmeye devam ediyor, dipteki çakılların yanından dışarı bile çıkmaya başladılar, güneş görmesin diye ben üstünü kapattıkça başka bir yandan çıkıyor.
Resimlere bir göz atıp değerli düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar..

Emrah'tan, domatesim için gelsin "Boynu bükükler"
Name:  IMG_1058.jpg
Views: 1007
Size:  64.0 KB

Name:  IMG_1059.jpg
Views: 967
Size:  64.9 KB

Name:  IMG_1060.jpg
Views: 971
Size:  52.8 KB

Name:  IMG_1061.jpg
Views: 971
Size:  69.6 KB

Eski 27-05-2011, 21:05   #9
Ağaç Dostu

Gerçekten kötü görünüyorlar.
İçerisinin sıcaklığı ne kadar oluyordur gündüzleri size göre.
Sorun bu ec be ph değerlerine göre sıcaklık gibi görünüyor.
ustalar sanırım daha mantıklı bir yorum yaparlar.

Eski 27-05-2011, 22:33   #10
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Gündüzleri sıcaklık 26-30 derece arasında değişiyor, bugün ise 22:45 itibariyle sıcaklık 20 derece..

Eski 27-05-2011, 23:15   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın zairsuzrik birincisi besinlerle ilgili bir problem olmadığını düşünerek söylüyorum öncelikle havalandırmada bir hata olablir mi? ikincisi çakıl taşları çok sıkıştırmışsa bitkiyi o da yapabilir.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 12:38   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın Zairsuzrik,böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen kontrol edilmesi gereken bir şey var bence, bu durumu yaşadım tecrübemdir. Bitkilerde kökboğazı çürüklüğü diye tabir edilen bir hastalık var. Bitkiye bakıyorsunuz sapasağlam , ancak bir gün sonra baktığınızda bitki kendinden geçmiş can çekişiyor.Bir kaç kere başıma geldi.
Yapacağınız iş bitki sapının hemen toprak üstünü elinizle hafifçe sıkarak kontrol etmek, sap sağlammı , yoksa içi boşalmış sıkıldığında esneyen bir halmi almış. dilerim böyle değildir ancak ani değişmelerede ilk aklıma gelen bu oluyor. Eğer böyle ise bildiğim kadarıyla çaresi yok gerçi ziraat mühendisi arkadaşlarımız daha iyi bilirler ama diğer fidelere bulaşmadan hemen söküp atmak. Asla böyle olmasını dilemem ama kontrol etmekte fayda var.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 14:20   #13
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Kudret Hocam'ın dediği testi yaptım ancak gövde sapasağlam duruyor. Kök gelişimi de güzel ama bu akut bitkinlik nerden çıktı bilemiyorum.
Az sonra Kudret Hocam'ın söylediği gibi, tanktaki tüm suyu yenileyip, bitkiyi de süngere saracağım. (Kudret Hocam'a da her zamanki gibi teşekkürü bir borç bilirim.) Gelişmeleri tekrar fotoğraflayarak aktarırım.

Bitkimin bugün 14:20 itibariyle son durumu. Eşimle sürekli başında duruyoruz, ölmesini istemiyoruz

Name:  IMG_1062.jpg
Views: 1459
Size:  57.3 KB

Name:  IMG_1063.jpg
Views: 965
Size:  63.0 KB

Name:  IMG_1064.jpg
Views: 950
Size:  57.6 KB

Name:  IMG_1065.jpg
Views: 980
Size:  63.2 KB

Eski 28-05-2011, 14:42   #14
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Köklerin durumu;
Name:  IMG_1066.jpg
Views: 976
Size:  46.7 KB

Name:  IMG_1067.jpg
Views: 985
Size:  49.7 KB

Gövdede oluşmaya başlayan köklerin, straforun kalınlığından ötürü suya değmediğini farkettim, sadece alttaki köklerden besleniyor, az sonra süngere yerleştirmemi müteakip tüm kökler suya girecek inşallah.

Name:  IMG_1068.jpg
Views: 953
Size:  45.6 KB

Name:  IMG_1069.jpg
Views: 943
Size:  48.3 KB

Eski 28-05-2011, 17:26   #15
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Az önce tankın suyunu değiştirdim, bitkimi süngere aldım, şimdi tüm kökler (gövdeden çıkanlar dahil) suyun içerisinde.
Besin eriyiklerini koydum ve EC:2 pH: 6,5 olarak ölçtüm..
Bakalım neler olacak, umarım kurtulur...

Eski 28-05-2011, 18:52   #16
Ağaç Dostu

Bitkinin kökü bana pekte sağlıklı görünmedi. Ben nedense beyaz ve gür bir kök bekliyordum. Sizinkisi koyu sarı ve cılız geldi bana.
Ben geçen sene direk suya ekmiştim. Belki içine ektiğin taşların bir problemi vardır.

Umarım düzelir.

Eski 28-05-2011, 19:40   #17
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Evet kökler çok sağlıklı değil gibi. Yeni su ve besinlerle toparlayacağını umarak beklemekten başka bir şey şu anda elimden gelmiyor malesef. İçine ektiğim taşları da çıkarttım ve bitkiyi süngere koydum. Teşekkürler.

Eski 29-05-2011, 10:23   #18
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Zairsuzrik, köklerinizin rengi kullandığınız besin eriyiğindeki demirden kaynaklanmıyorsa, çok sağlıklı görünmüyorlar. Ana kökten gövdedeki köklere kadar olan bölümdeki kahverengilik bu linkte anlatılanlara bir parça uyuyormuş gibime geldi. Siz bitkiyi birebir gördüğünüz için karşılaştırmanız daha kolay olur.

Ama yine de ustalar daha kesin bilgiler verecektir. Geçmiş olsun.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 09:46   #19
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Sn. Malbman verdiğiniz linki inceledim. Evet sizin de söylediğiniz gibi orada tarif edilenlere uyuyor bitkimdeki durum. Ama suyu değiştirdikten, EC ve pH'ı tekrar ayarladıktan sonra bitkide gözle görülür bir canlanma oldu. Belki de iyiye gidiyordur. Şu anda iş yerinde olduğum için fotoğraflayamadım ama akşam eve geçtiğimde ilk işim fotoğraflayarak sizlere göstermek olacak.

Bilgi için teşekkür ederim.
Saygılar.

Eski 30-05-2011, 19:36   #20
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Arkadaşlar merhaba,
Cumartesi günü süngere yerleştirerek, yeni besin hazırladığım bitkimi Pazar sabahı dimdik ayakta buldum ve çok sevindim.
Pazar gününü de güzelce atlattıktan sonra bu sabah kendisini yeniden balkondaki eski yerine koydum.
Öğleden sonra eşime bitkinin durumunu sorduğumda bana "Cumartesi sabahki boynu bükük hali ile aynı olduğunu söyledi."
Az önce eve geldim, ph ve EC ölçümü yaptım, değerler 7 ve 1.9 çıktı. Yani Cumartesi gününden bu yana EC azalmış, pH ise artmış.
Gövdenin su içinde kalan kısmında köklenme başlamış ancak eski köklerin durumu aynı (Renkler kahverengimsi ve cılız). Sizce bitkimin kurtulma ihtimali var mıdır? 11 gündür bırakın gelişmeyi, koparttığım dal ile birlikte geriye gitme var diyebiliriz. Eğer kurtulma ihtimali yok denirse yeni bir fide alarak çalışmaya tekrar başlamayı düşünüyorum.
Konu ile ilgili şahsi fikrim, balkon evin içinden daha sıcak olduğu ve saksı koyu renk olduğu için (sıcaklığı muhafaza ediyor) bitkinin kökleri sıcaktan zarar gördüğü yönünde.
Sizin de değerli fikirlerinizi almak istiyorum.
Bununla beraber, pH değerini düşürmek için her yerde asit aramama rağmen bulamıyorum, çıldırmak üzereyim. Evde bulunan herhangi bir madde ile pH'ı düşürmeyi deneyen ve başarılı olan var mı bunu da öğrenirsem sevinirim. Hoş bu konuda Kudret Bey beni asite yönlendirdi ancak bir türlü bulamadım yukarıda da belirttiğim gibi.

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Koparttığım dal;
Name:  IMG_1063_Kopartılan.jpg
Views: 889
Size:  65.2 KB

Yeni çıkan köklerin durumu;
Name:  IMG_1070.jpg
Views: 879
Size:  39.8 KB

Eski köklerin durumu;
Name:  IMG_1071.jpg
Views: 901
Size:  41.5 KB
Name:  IMG_1072.jpg
Views: 896
Size:  52.4 KB

Eski 30-05-2011, 20:50   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın zairsuzrik inanın bana sizin için çok zor olduğunu biliyorum ama bence yeni fideyle yolunuza devam edin ve kesinlikle bu kullandığınız aletleri güzel dezenfekte ederek yeni fidelerle yola devam edin. Artık bunlar size sadece üzüntü yapacak, güzel bir gelişimde gösteremeyecekler.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 21:47   #22
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Anlıyorum, yeni fide almam bir kaç günü bulabilecek zaten en azından o süre zarfında belki de son bir şansı olur

Eski 30-05-2011, 22:05   #23
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Zairsuzrik,

Biz amatörler için fide belirli bir süre sonra çoçuğumuz gibi oluyor. Yeni fide alsanız bile bu fidenizi atmayın ve kurtarmaya çalışın. Göreceksiniz ki sizin için büyük bir tecrübe olacaktır. Fidede yeni kökler çıkararak kurtulmak yolunda zaten. Bir süre sonra yeni kökler çıkınca hasta kökleri uygun bir yerden keserek fideden ayırın ve fideniz sapasağlam olsun. belirli bir süre sonra koltuk alma işlemine başlayacaksınız, göreceksiniz ki koltuklar biraz büyüyünce atmaya kıyamayacak onlarıda kopardıktan sonra köklendireceksiniz ve bir sürü genç fideleriniz olacak. Siz bu işi ticari olarak yapmıyorsunuz, bir fideyi yaşatmayı öğrenmek bile ilginç bir deneyim. Kolay gelsin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 08:32   #24
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Evde bulunan herhangi bir madde ile pH'ı düşürmeyi deneyen ve başarılı olan var mı bunu da öğrenirsem sevinirim.
Sayın Zairsuzrik,

Limon tuzunu deneyin. Ama forumda bir yerlerde fazla kullanılması halinde besin eriyiğindeki elementlerden bazılarının çökmesine neden olduğunu okumuştum. Yine de, az miktarda ve bir kaç defa kullanılması durumunda çok ta zararı olacağını sanmıyorum.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 20:04   #25
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Sn. malbman, limon tuzunu denedim ve pH'ı aşşağı çekmeyi başardım. Çok teşekkür ederim.

Eski 02-06-2011, 22:47   #26
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Arkadaşlar selam,
Bugün domatesimin köklenmesine baktım, Sn. Sarıcan'ın tavsiyesine uyup sağlıksız kökleri keseceğim ancak yeni çıkan köklerin biraz daha büyümesini beklemeli miyim diye sormak istedim, yoksa işaretlediğim yerden şimdi kesmem bir sorun teşkil eder mi?
Bu arada güzel haber, EC değerinin azaldığını gözlemledim, demek ki yeni köklerden beslenme başlamış

Name:  IMG_1073.jpg
Views: 855
Size:  54.6 KB

Yeni kökler...
Name:  IMG_1074.jpg
Views: 838
Size:  47.7 KB

Genel görünüm...
Name:  IMG_1075.jpg
Views: 854
Size:  57.9 KB

Ve hıyarlarım...
Name:  IMG_1077.jpg
Views: 823
Size:  55.4 KB

Name:  IMG_1078.jpg
Views: 838
Size:  59.4 KB

Eski 02-06-2011, 22:52   #27
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bence kesebilirsin. Çünki ben koltuk almadan çıkan dalları defalarca köklendirip yeni fideler yaptım. Fideniz kurtulmuş gibi görünüyor. Hastalıklı kısım boşuna gövdenin ve suyun içinde kalmasın.

Gerçi köklerdeki eski sarılık kaybolmuş, sanki hasta köklerde düzelmiş gibi. Daha dikkatli bakınca farkettim. İsterseniz biraz daha beklesin. Kesersenizde fideniz yeniden köklenerek büyümeye devam eder.

Eski 03-06-2011, 11:55   #28
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Sn. Sarıcan, hafta sonu şehir dışında olacağım ve köklerin durumuna Pazar günü döndüğümde bakacağım. Kesip kesmemeye o zaman karar vereceğim. Olmazsa yine resim çeker yollarım, hep birlikte değerlendiririz.

Eski 07-06-2011, 10:40   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-05-2011
hocam *** ben de domates fidesi yetiştiriyorum durgn su yöntemi ile fideleri yerleştirdiğim pet bardağa sigara ateşiyle delikler açtım fideyi de bu bardağın içine yerleştirdim ve fidenin dik durabilmesi için bardağı çakıl taşı ile doldurdum
bardağın tamamı na yakını besin eriyiğne temas ediyor acaba bu sorun yaratır mı
bir de fidenin dik durması için bardağa yerleştirdiğim çakıllar bir sorun yaratır mı

bir de şu anda elimde ec metre yok acaba ölçümleri nasıl yapabilirim çok teşekkür ederim

mehmetrifat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 10:59   #30
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. mehmetrifat,

1- Yaptığın işlemler bitkiye bir zarar vermez ama pet bardaklara sigara ateşi ile delik açmaya karar verirsen yakında akciğerlerinden olursun.

2- EC metre olmadan nasıl ölçüm yapabilirsin? Sen bir cevap ver bakalım.

3- Aynı mesajı dört ayrı başlıkta tekrarlayan arkadaşlara biz çok kızıyoruz ve genellikle sorularına cevap vermiyoruz. Bu yüzden tekrarlı mesajlarını silersen çok iyi olur.

Ekleme:

Sevgili Mehmet,
Ben sana akciğerin için mesaj yazarken sen aynı mesajı beşinci başlığada eklemişsin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024