agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2011, 20:42   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Bu işin pil gücü ile kayda değer bir sonuç vereceğini sanmam.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 21:19   #32
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Buzdolabı gibi küçük hacimlerin kokusunu gidermek için yeterli oluyor herhalde. Kullanan arkadaşım ve eşi çok memnundular. Bende bakındım ama bulamadım. Ozon kapasitesi oldukça düşük olması lazım.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 21:33   #33
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
hımm konu almış başını gitmiş ama ben yeni farkettim.Derin mevzuu.
Konuya nasıl gireceğimi kestiremediğimden daldım kusura bakmayın. Mevcutta 2 adet ozon jeneratörü çalıştırmaktayım.Biri yerli diğeri avrupalı.Ürettikleri ozon değerleri çok yüksek, sanayi kullanımı.Tahliye kısmında 10 sn. durun bir daha çocuklarınızı göremezsiniz. Bu işi yıllardır yapmaktayım.Ehh az biraz tecrübe kazandım.

Şimdi geçmiş mesajları okuduğumda kimine göre çok zararlı, kimine göre çok faydalı, kimi ise ilk defa duymuş.Merak edenlere genişçe anlatırım ama ilk tavsiyem, o şekilde akvaryum pompası ile üreteceğiniz ozon değeri 0,001ppm değerleri civarında olur ki bunu nerede kullanacaksınız ve ne işinize yarayacak? hiç.Bahsettiğiniz elektrik, 220V dalgaya gelmez, bilmeyeni exctacy ektisi yapar, fazla dalarsan affetmez, yüksek dozdan götürür. Ozon üretimi için kıvılcım (ark) lazımdır ki iyi yalıtamazsanız yangından patlamaya kadar yolu mevcut.Hava üretimi için pompayı büyütelim derken ebatlar büyür, buzdolabı ekovat motoruna geçilir, küçük dimmer anahtarlar büyür varyak olur, ürettiğiniz ozon değeri kullanılacak konuma gelir.Maliyet hesabı yaparken parçalanan hortumları görünce "ana ben bu ozonu içime çektiğimde nefes borumda bu halemi geliyor" sorusunu sorduğunuzda töbe dersiniz.Çok derin mevzuu bunlar.Kimine göre "ben hayatta kullanmam" ibaresi yanlıştır sakın söylemeyin, o kadar çok kullanıyor ve vucudunuza alıyorsunuz ki inanamazsınız.Heralde bizim ülkemizde herkes hergün alıyordur (bazı gıda maddelerinin içinde).Ama ben yinede bunu denemek ve kullanmak istiyorum derseniz, size istediğiniz detayı sunarım.Ama bu yola çıkmadan kesin olarak tehlikeleri ve ozonun zarar-fayda kısmını iyi inceleyin derim.Diğer sorduğunuz "ben ürettiğimi nasıl anlarım, kokusu nasıl, nasıl ölçülür, vs. kısımıları basit ama yüksek ozonun diğer bir tehlikesi ki ana kanser etkenidir ve tüm avrupa ülkelerinde yasaklanmış olan "bromat" tır ki bizim sağlık bakanlığı bile gizliden bu iş üzerine eğilmiş ve yeni düzenlemeler/yasaklamalar getirmiştir.Uzun zamandır organik tarımdan bahsederken şimdi ise tekrar eskici dükkanına mı döneceğiz... iyi düşünelim ve araştıralım arkadaşlar, emin olmadan sakın girmeyelim.Detay isteyene yardımcı olurum.

Mehmet

nabolant beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 21:48   #34
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Aman tanrım, okurken (yalan olmasın okuyamazken diyeyim zira okumak bir yana paragraf bile olmadığı için takip bile edemezken) nefesim kesildi.

Sayın V for Vendetta arkadaş; muhtemelen konu hakkında forumda hiç kimsenin olmadığı kadar!!! geniş bir bilgiye sahipsiniz. Okuya(madığım)bildiğim kadarıyla bu bilgiyi paylaşmayı da istiyorsunuz. Ama bunu bu kadar karmaşık, inci sözlük tarzında yaparsanız, pek çoğumuz okuyamayız. Bu nedenle, sizden ricamız, mesajlarınızı paragraflar şeklinde yazmanızdır ki biz de okurken devamını getirmek isteyelim.

Sevgilerimle

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 22:16   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2011
Unhappy Iyi cevap

))))):::: Gerçekten güzeldi

supermen666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 20:08   #36
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Tamam sustum

O zaman sırayla yazın, ne istiyorsunuz ? Nerede kullanacaksınız ve değeri ne kadar olacak. Gereken tüm detayları ileteyim.

Sayın malbman yazarken farketmemişim, bi daha dikkatli olurum )

Mehmet

Eski 16-02-2011, 20:59   #37
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın merlict, öncelikle eleştirimi olgunlukla karşılayıp, eleştirinin gereğini yaptığınız için çok teşekkür ederim. Bu günlerde böyle olgunlukları çok görmediğimiz için, hakikaten içim umut doldu.

Sonrasına gelince:Burada ozon konusunda yazışan üyelerin, ozonu ne amaçla kullanmak istedikleri üç aşağı- beş yukarı belli. Bu nedenle siz ortaya karışık babında, ama karmaşık olmadan; örneğin diş çürüğü için kullanacak arkadaşın da, buzdolabını dezenfekte etmek isteyen arkadaşın da, ve hatta benim gibi besin eriyiğini sterilize etmek isteyen arkadaşların da sorularına cevap olacak, genel mahiyette bir şeyler yazarsanız, hiç merak etmeyiniz, biz sonradan coşar, sorularımızla bunalıma girmenize bile neden oluruz

Şimdiden teşekkür ederim.

Sevgilerimle

Eski 16-02-2011, 21:25   #38
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

hımm.O zaman şöyle kısaca bişeyler yazalım )

Sağlam ve uzun ömürlü bir devre.Belki maliyeti artabilir haberiniz olsun.Giriş voltajı olarak 220V kullanalım.Yani evimize gelen elektriğin kendisi.

İlk olarak yakın çevrenizde tv tamircisi veya benzeri işlerle uğraşan birileri varsa onlara yükseltme trafosu (transformatör) sorun, genelde bulunur.Ek bilgi eski tüplü televizyonların içinde yükseltme bobinleri olur düşük voltajı 20.000 volt seviyesine çıkartırlar.Bunlardan bir tane edinin.

Ardından ayar anahtarı, dimmer anahtar tarzı düğmeyi çevirdikçe voltaj değerini ayarlayacak anahtar edinin.Genelde elektrik malzemesi satan toptancılarda ve eski elektronikçilerde olur.Alırken anma akımı yüksek olacakmış, akım düşük olsada yüksek voltaj altında çalışacak diyin, anlarlar.

Devam edersek paslanmazdan küçük bir tank edinin.Kapaklı olup (vidalı-somunlu) conta takılabilir olsun.Ebat olarak 20x20x50h cm. boyutları orta kullanım için yeter.Hazır bulmanız zor, sanayiide yaptırısanız olur.Saç ve demir aksamlılar uzun ömürlü olmaz, ozon parçalar.

devam edecek...

Eski 17-02-2011, 01:07   #39
Ağaç Dostu

TV bobinlerinin girişleri direk 220 almıyor. Farklı voltajlar şebeke frekansından farklı olarak giriyor. Yani önüne bir 50 Hz trafosu bağlanarak tam performans alınması zor. Aslında en güzeli hesabını yapıp 220 den yüksek voltaja çıkan trafo sarmak ama anlayanların bile elinin altında tezgah olmadan yapması mümkün değil.

Araba bobininin uygulaması kolay. 2 vidalı uç ve bir yalıtımlı kule başı. Bana göre en acemi kişinin bile bir jeneratör yapmaya kalkışmasını sağlayacak basitlikte bir düzen. Ama kapasitesi mutlaka ki düşük olacak.

Eski 17-02-2011, 06:48   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ben ilk günden beri fırın çakmaklarını düşünmüştüm küçük yıldırımlar üretmek için.
Hani şu düğmesini çevirince ocak gazını ateşleyen parçalar.
Şu linktekiler gibi.

Ne kadar verimli olur bilmem. Fakat ucuz, kurulumu kolay, fazla risk içermeyen parçalar diye tahmin ediyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 10:53   #41
Ağaç Dostu

Çok iyi fikir. Piyasada bir arayalım, çıkması varmı sıfırı kaça ?

Düzenleyen akinselcuk : 17-02-2011 saat 17:00 Neden: Telefonun yazdığı İngilizce karakterleri düzeltme.
Eski 17-02-2011, 12:41   #42
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Tek çakıştan çok çakıp, ozon üreten çakmak

Todor'un 'quartz çakmak' fikrinden sonra ben de bu linki buldum; optimum verim eldesini yakalama konusunda, diğer yöntemlere alternatif oluşturup, fikir verebilecek açıklama da eklemişler.

Linkteki sayfanın en altında, aynı sitedeki ozon ile ilgili diğer alet edavat için ek linkler de var. Oradaki bilgilerden de yararlanılabilir.

gece
herkes ozon tabakasını delerken üretmek için yol yordam aranılan forumun forum kişisi

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 13:25   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Name:  elektroşok-cihazı-285x300.jpg
Views: 6045
Size:  17.2 KB

amaç manyeto şeklinde akım yaptırmak olunca benimde aklıma elektro şok cihazı geldi ucuz 50-100tl ve çok fazla akım sağlar hatta sürekli şarjda tutulunca pil derdi de ortadan kalkar nası fikir

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 15:23   #44
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Alet sürekli çalışmak için üretilmediğinden, oluşan sürekli ark muhtemelen bir süre sonra uçları eritir.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 17:03   #45
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Akın hocama katılıyorum, tv bobinleri direkt 220V altında çalışmazlar.Dediği gibi bir trafoya ihtiyaç var ama herkes buna ulaşamaz.En kestirmesi tv tamircisinin size sunacağı regüle devresidir.Mantık şu şekilde
220V -->Regüle devresi-->24 veya 12V-->Yükseltme bobini-->10.000 veya daha farklı ama yüksek voltaj (ölçmek çok zordur sakın bi aletle denemeyin)

Ardından bazı cam tüplere ihtiyacımız olacak.Paslanmaz kapaklı tankımızın içine bu tüpleri yerleştirip, oynamamasını sağlamalıyız.Cam tüpü yakınlarınızda labaratuvar falan varsa onlardan atıl durumda beher tipli cam tüp alabilirsiniz.Örneğin cam tüp bulamadık ama fazlaca rakı bardağımız var, kesin iş görür.

Bardakları tankın içinde sabitlemek için köpük olarak tabir edilen strafor bulup bardakların tabanı köpük içinde kalacak şekilde falçata ile keselim ve sıkıca bardakları içine oturtalım.

Bardakların içine sığacak şekilde bardaklar boyunda veya biraz büyük demir alaşımlı borular bulalım.Bardakların veya cam tüplerin içine girmeli, kenarlarda fazla boşluk kalmamalı, mümkünse bardağı elinizle salladığınızda demir boru sarsıntı yapıp camı kırmamalı.

Boruların üst kısmına bağlantı için delikler olmalı.

Soğutma suyu amacıyla paslanmaz tankımızın içine sığabilecek ebatlarda herhangi bir boş kabımız olmalı

Pnömatik sistemlerde kullanılan pvc hortum, bağlantı jakları, rekorlar ve ek parçaları olmalı.Satın alacağınız yere ozona dayanıklı istiyorum demeniz lazım, aksi halde diğerleri parçalanır.Fazla para tutmaz.

devam edecek... (karnım acıktı, yemek zamanı)

karsen beğendi.
Eski 17-02-2011, 18:59   #46
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Sıra geldi pompa kısmına.Bu sisteme en uygun pompa yaklaşık olarak buzdolabı ekovat motorunun yarısı gibi olmalı.Bunun için damacana soğutma suyu cooler makinası ekovat motoru olur.Ortalama buzdolabı ekovat motorunun yarısıdır.Hurdacılarda nerdeyse bedavaya bulursunuz.Para isteseler 5 tl. bile fazla gelir.

Bütün malzemeleri hemen hemen tamamladık.Geldi iş sistemi kurmaya.Bu sistemi kuracak arkadaşın kesinlikle elektrik bilgisi olmalı.Bilmeyen biri hiç düşünmeden bu işi bıraksın. Sakın!!! bu işin şakası olmaz.

Bundan sonraki sistem kurulumunu bir dosyaya çizeyim, buraya ekleyeyim.Anlatmak zor olacak.

Mehmet

Eski 18-02-2011, 20:09   #47
Ağaçsever

mumunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Tv deki yükseltme trafosu ya da araç indüksiyon bobini ile yapılan ozon üreteçlerinin ürettiği ozon miktarı aşağı yukarı nedir acaba?

Bu şekilde üretilen ozonun kullanımı, kullanım şekline göre hangi hallerde zararlı olabilir? Ya da hangi kullanım şekline göre neye ne kadar faydası vardır?

Sanırım oldukça kapsamlı cevabı olan bir soru oldu. Bu konu farklı sitelerde farklı şekillerde ele alınmış. Örnek olarak ciddi sayılabilecek bir sitede "Bir gramın iki yüzde biri miktarda ozon almak öldürücü olabilir." şeklindeki bilgi gerçekten ciddiye alınmalı mıdır?

mumunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 20:57   #48
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mumunal Mesajı Göster
Bu şekilde üretilen ozonun kullanımı, kullanım şekline göre hangi hallerde zararlı olabilir? Ya da hangi kullanım şekline göre neye ne kadar faydası vardır?

Sanırım oldukça kapsamlı cevabı olan bir soru oldu. Bu konu farklı sitelerde farklı şekillerde ele alınmış. Örnek olarak ciddi sayılabilecek bir sitede "Bir gramın iki yüzde biri miktarda ozon almak öldürücü olabilir." şeklindeki bilgi gerçekten ciddiye alınmalı mıdır?
Ozonun faydası veya zararı olaya nasıl baktığınıza bağlı. İnsanlar ozon alabilmek için seansına 150 TL gibi para ödüyorlar ve en azından 10 seans gidiyorlar. Burada kullanımı zikredilen ozon mikrogramlar seviyesinde. Bilerek kullandıktan sonra ozon bir yaşam kaynağı olarak kullanılabilir.

Ozon bugün marketlerde hava temizleme cihazı olarak her yerde kullanılıyor ama siz Sn. merlict' in yaptığı gibi yüksek kapasiteli bir ozon cihazı yaparsanız ozonun direkt solunması ölüme yol açabilir. Bu yüzden dozajını bilmediğiniz ozonla direkt temastan kaçınmalısınız.

Ozonun tıbbi olarak kullanımı ile ilgili bir site. İncelerseniz iyi olur.
http://www.ozon.com.tr/basindaozon.php

Eski 18-02-2011, 22:10   #49
Ağaçsever

mumunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Teşekkürler sayın Sarıcan, sağlık konusunda oldukça kapsamlı bir kullanım alanı söz konusu. İzninizle size bir sorum olacak; kullandığınız ozonlu suyun farkedilebilir herhangi bir etkisi oldu mu acaba?
...

Bir sitede;

"Hava veya oksijen kurutulduktan sonra aralarında birkaç milimetre mesâfe bulunan cam duvarlar arasından geçerken ozonlaşırsa da bir kısmı bozulacağından elde edilen verim ancak hacimce % 12’ye kadar çıkar. Oksijenle çalışırsa verim hava ile elde edilenden daha büyüktür. Buna sebep, hava azotunun ozonla kısmen oksitlenmesidir."

şeklinde bir anlatım var. Kastedilen saf oksijen mi acaba?. Eğer saf oksijen ise verimin daha yüksek olabileceği mantıklı geliyor ama buna sebep sadece oksijenin olduğu bir ortamda hava azotunun ozonla kısmen oksitlenmesi nasıl sebep olabilir ki?

Yanlış mı değerlendiriyorum acaba?

mumunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 22:55   #50
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. mumunal,

Ozon üretiminde medikal ozon olarak tanımlanan ozon, bizim akvaryum pompası veya başka bir hava pompası ile bastığımız hava yerine %99 saflıkta oksijen tüpünden basılan oksijenin ozona dönüşmesidir. Bu tip üretilen ozon gazının içinde azot gazı bulunmaz ve üretilen ozon miktarı çok yüksek olduğu için gerek üretirken gerek kullanırken çok titiz olarak koruyucu önlemler alınmalıdır. Yoksa insan sağlığına zarar verecek bir çok riskler içerir.

Bizim şu anada tartıştığımız amatör ozon üretimi havanın içinde bulunan bütün gazları içerir ve bir miktar azotta bu işlem sırasında oksitlenebilir ama bu bileşimin insan sağlığı üzerindeki etkisini açıklayacak bilgi ve ehliyete sahip değilim. Şu an en yoğun kullanım şekli havadaki mikropların öldürülmesi için dezenfektan olarak kullanılmasıdır. Ben ozonladığım su ile daha çok gargara yapıyorum ve kontrollü olarakta bir miktar içiyorum. Ozonlu yağın içilebileceğinden bahsediliyor, bundan esinlenerek içiyorum ama henüz su ile ilgili kaynak gösterebilecek durumda değilim. Bu sadece benim deneyimim.

Eski 19-02-2011, 08:51   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Arkadaşlar yüksek üretim yapan ozon cihazlarınla çalıştım. Bu cihazlar gerçekten solunum yapılacak ne bileyim suyu zenginleştirerek o su içilecek. Bu tarz şeyler gerçekten çok zararlı ozon gazını kullanabileceğiniz tek yöntem bence evinizi içinde siz yokken ozanlayıp siz eve girmeden 1 saat önce cihazın kapatılması. Lütfen daha öncede uyardığım gibi bunu sakın içmeyin ve solumayın. Çok kısa süreli solunum eğer üst solunum yolu rahatsızlığınız varsa tüketin. Ozonun tamemen ilk amacı oksitleyici olarak kullanmak ve gerçekten çok iyi bir oksitleyicidir.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 08:39   #52
Ağaç Dostu

Şimdi öncelikle Todor' un 5 numaralı mesajda kısayolunu verdiği düzeneği yapalım. Buradaki malzemeleri bulması çok kolay ve hepsi aşırı ucuz. Bütün iş de bir kaç kabloyu bir leştirmekten ibaret. Tek özenilmesi gereken şey Cam lamele folyo yapıştırma işi.

Bu düzenekte kıvılcımı elde etmesi epey zor.

Ama Sistem yalan değil sonuçta çalışıyor. Todor kısayolu yazınca bana da çok kolay göründü malzemelerde bulunur ucuz şeyler olunca bir de biz yapalım diye düşündüm.

En azından bu işi yapmak öğrenmek isteyene iyi bir başlangıç düzeneği . . .

Malzeme olarak yüksek voltajı alacağımız ürün elektrikcilerde bulunan flerosan elektronik balastı (birçok elektrikci buna balans diyor, yanlış ama öyle biliyorlar). Fiyatı 5 ila 7,5 lira arasında watına kılıfına göre değişken, ama 10 lira değil. Resimdeki 6 lira.

Ben Horoz marka 36 wat olduğunu iddia eden 2 tane aldım.

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2011, 08:55   #53
Ağaç Dostu

Bilgisayar fanı 5 lira ,

Lamel birkaç tane lazım, tanesi 10 kuruş gibi 100 lük kutusu 7-8 lira. 2 lamel işinizi görecek.

Fanı çalıştırmak için 12 volt gerekli bunun içinde küçük boyutlu hafif elektronik adaptörler var. Asıl amacı asma tavanlardaki 50 wat 12 volt mini çanaklı spotları yakmak, araken böyle tarif edilebilir. Fiyatı 5 lira. 220 voltu 12 volt yapar.

Fanın bu adaptörle çalışması için bir adette köprü diyot lazım. En çok 1 lira diyebilirler. Satış yeri elektronik parça satıcıları, malzemeciler. TV tamircilerinde de bulunabilir küçük bir şey olduğundan satabilirler.

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2011, 09:17   #54
Ağaç Dostu

Gövdeleri bir birine cam silikonu ile tuttutrdum. 2 adet balast kullanmamın tek sebebi estetik ve fazladan bir kıvılcım daha. Lamele folya yapıştıracağımız zaman da 2 tane yapacağız fanın önünde 2 lamel durmuş olacak.

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2011, 09:39   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Ellerine sağlık böyle bir anlatım teknik kitaplarında dahi bulunmuyor. Tekrar emeğine sağlık.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 10:02   #56
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Dersi en ön sıradan izliyorum sevgili akınselçuk.

Eski 20-02-2011, 13:47   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2011
Merhaba

Bir kac haftadir ozon gazi uretimini arastirmaktayim.Cok basit bir sistemle ozon gazinin uretimi mumkunken fiyatlari 600-1200 euro arasi degisen cihazlarin arti ozelliklerininin ne oldugunu arastiriyorum.

Oksijen yanici bir gaz iken %99 safliktaki oksijen yuksek gerilim arkina geldiginde direk olarak yanmazmi? O ark zaten bir nevi kivilcim.

Birde otolarda kullanilan induksiyon bobini ozon gazi icin pek uygun degil.Nedeni ise o induksiyon bobini yuksek frekansta calismaya uygun bir trafo olarak kullanilamamasi.

Calisma frekansi 200hz olsun saniyede 200 kerz ark yapacak vede her arktan sonra ozon gazi uretilecek.Tv trafosu bu is icin bence ideal cunku 30-50khz arasi calisabilir yani bu saniyede 30000-50000 kes ark yapmasi demek oluyor.

Ozon gazi uretiminin anlasilir olmasi icin

http://www.youtube.com/watch?v=7Pay8arcvls

burayi segredebilirsiniz.

Tv yuksek gerilim trafosunan bence o kadar korkmayin.Kucuk carpilmalarin haricinde parmaginizi cok hizli bir nokta seklinde yakabilir ama oldurmez.

remz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 13:55   #58
Ağaç Dostu

Sayın Remz,

TV trafosundan korkmasak bile altındaki 6 bacağın hangisine kaç volt vereceğiz ? Hiç birinde 12 volt okunmuyor. Yani TV trafosuna ne tür bir adaptörle kaç volt vermeliyiz. Mesela bacağın birinde 68 volt 120 hz var. Kendi içinde bu elektriği üretip trofosuna veriyor televizyon devreleri. Biz Bu trafoyu harici kullandığımızda besleme için piyasada bulunur bir kaynak olmayacak hem frekansı hem voltajı standart dışı.

Bilinen yaygın bir yüksek gerilim kaynağı olsada amatör kullanıma uygun değil. yani çarpılmaktan öte sorunlar var. yapılacak işin bağırsağı yaptığı işten çok olmamalı . . .

Oto bobini arabanın devrine göre çok değişik frekanslarda çalışır. yani 10 hertde de, 100 hertzde de yüksek gerilim yaratabilir. Düşünün bir murat 124 saatte 140 km yapabilir bunun için motorunun maksimum devri olan 5000 devir dakikalara çıkamanız gerekir. Krankın bir devrinde 4 silindirin birinde ateşleme olur. Yani her devirde bir ateşleme, öyleyse 5000 devirde, dakikada 5000 ateşleme yani saniyede 84 ateşleme, buda 84 hert demektir. Şebeke gerilimi 50 hertz. Bobin kullanan 12000 devirli benzinli araçlarda var. Yani200 hertz.

Eski bir 124 bobini şebeke trafosuna bağlanıp kule başına sokulacak bir tornavidanın metal yeri elle tutulup diğer elin parmağı duvara yaklaştırıldığında parmaktan duvara kesintisiz bir ark oluştuğu görülür. Parmağınızın ucu yanar vücudunuz çarpılır. Ben ölmedim ama başkası ölebilir. Arkın gücünü, bobine bağladığınız besleme trafosunun gücü belirler. Biz genelde 12 voltta 30-40 watlık bir trafo ile beslerdik. Oysa bu bobinlerin watı daha fazladır. Ozon için kullanacaksak epey güçlü bir trafo ile besleyip maksimum kıvılcımı çıkartmaya çalışmalıyız.

Arabada iken kule başı ceryanı elle tutulmaz çünkü araba 12 voltu çok watajlıdır, bobinin yüksek voltaj amperi oldukça fazladır.

Yani Şebekeden bir ev tipi (in door yazan cinsler) trafo ile beslediğiniz endüksiyon bobininin yüksek voltajını elle tutabilirken araba üzerinde çalışırken tutamazsınız. Artık bir öldürme oranı vardır. % 3-5 olsa da 100 kişiden 3-5 i olmamak için araba üzerinde tutulmaz.

Düzenleyen akinselcuk : 20-02-2011 saat 14:25 Neden: Pragraf ve harf düzeltmeleri
Eski 20-02-2011, 15:04   #59
Ağaç Dostu

Todor un internetten gösterdiği basit jeneratörümüzü agaclar.net versiyonu olarak yapmaya devam edelim.

Aliminyum folyo her mutfakta vardır. Bir parça alıyoruz.

Lamele yapıştırmak için ben çift taraflı bant kullandım. Lamele çift taraflı bantımızı yapıştırıp kenarlarını traşlıyoruz.

İnce yapılı içi çok telli 5-10 cm lik iki parça kablo temin ediyoruz. Bu tür kibar kablolar çocukların bozulmuş uzaktan kumandalı arabaları içinden bolca çıkar. Çin malı pilli tüm oyuncakları parçalayıp kablolarını alabilirsiniz. Her evde işi bitmiş atılmayı bekleyen oyuncak vardır herhalde.

Bu kabloların bir ucunu düzgünce maket bıçağıyla kesip 2 cm kadar kablo yalıtkanını sıyırıp atıyoruz. Ucunu soyuyoruz yani.

Bir yüzünde çift taraflı bant bulunan lamelin bir kenarına bu kablonun birini yapıştırıyoruz. Üzerine düzgünce folyoyu bastırıp yapışmasını sağlıyoruz. Anot ucumuz tamam oldu. Aynı şeyleri tam yanına tekrar yapıyoruz. İki folyo birbirine mümkün olan en fazla şekilde yaklaşmalı. Resimde gördüğünüz aralık çok fazla. Bu işi tekrar yapacağım. Ama resimleyip anlatmak için koydum. İki folya arasındaki açıklık mikronlarla ölçülmeli ! Milimetrenin binde biri bir mikron ise 100 mikrondan az bir aralık lazım ! Yani milimetrenin 10 da biri kadar bir mesafe. Hadi sıkıysa yapabilin. Zor ama beş on deneme ile mümkün olabilir. Bende ilkinde beceremedim.

Bu düzenekte kullanılan balastaların çıkışında 1250 voltluk kondansatörler kullanılmış. Demek ki çıkışı en çok 1000 volt kadar. Frekansı oluşturan transistörlerde çok güçlü değil. Kısacası Voltajı çok da yüksek olmayan çok cılız miliamperli bir devremiz var. Folyo açıklığı bu yüzden önemli. Fazladan açıklığı tolere edecek elektrik gücü yok ortada. Ayrıca folyo kenarları tam paralel olmalı. Resimdeki yeterince paralel değil.

Eklenen Resimler

Düzenleyen akinselcuk : 20-02-2011 saat 22:09 Neden: Bir sürü yanlışlık vardı Hangi birini sayayım ? Harf, kelime, ifade yanlışları vs.
Eski 20-02-2011, 15:06   #60
Ağaç Dostu

Anod ve katot oluşmuş hali burada bir üstteki yazıda folyo açıklığı hangisi diye aramayın.

Lamelin arkadan görüntüsünde kabloların nasıl duruduğu görünüyor. Bir tarafları banta yapışmış giğer tarafları folyoya temas ediyor. Yumuşak, kibar, narin yapılı bir kablo olduklarından ince aliminyum folyo ile daha geçimli duruyorlar.

Eklenen Resimler

Etiketler
jeneratör yapmak, ozon, sterilizatör

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024