agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-01-2011, 21:30   #1
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2010
UV lambaları sterilizatör olarak kullanmak

Merhaba,

Arkadaşlar bildiğiniz gibi besin sıvısı olarak kullandığımız sulama suyu bir müddet (1-2 hafta) sistem içerisinde sürekli olarak duruyor. Ancak bir müddet sonra ortamda kötü kokular oluşmaya başlıyor. Bu da bağzı bakterilerin sistem içerisinde çoğalmaya başladığının bir göstergesi diye düşünüyorum. Şuan ben taş yünü içerisinde marul fidesi yetiştirmeye çalışıyorum. Mini plastik seralardan kullanıyorum ve 2 hafta oldu tohumları ekeli ufak ufak kötü kokular oluşmaya başladı.

Biraz araştırma yaptım bu kokuları engellemek için değişik dezenfekte yöntemlerinin kullanıldığını öğrendim. Bizim gibi ev kullanıcıları için en uygun yöntemin UV lambalar kullanmak olduğunu gördüm. Ancak bu lambaların besin sıvısı içerisinde yer alan özellikle mikro elementlerin bağzıları ile tepkimeye girdiğini öğrendim.

ebay de satılan 10$ civarında pratik uv lambaları var. Bunlardan kullanmak ne kadar doğru olur veya ne kadar sağlıklı ve yararlı olur?

Konu ile ilgili deneyim sahibi olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

oxygene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 11:07   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Ultraviyole dalga boyundaki ışığın bazı bakterileri öldürdüğü doğrudur. Fakat bir diğer sterilazyon yöntemi olarak kullanılan yüksek sıcaklık kadar kesin bir sonucu yoktur. Ultraviyole ışık tüm mikropları mutlak bir kesinlikle öldürmez. Bu tip lambalar bize kolay ve basit şekilde bir çok mikroptan kurtulmamızı sağladığı için tavsiye edilir. Sudaki koku yapıcı baktrilerin üreme hızına bu tür ışıkla imha ederek yetişmek epey zordur.

Dezenfektan sıvıları da her yerde kullanamayız. Örneğin koku yapacak olan sulama suyuna dezenfektan karıştırarak sterilazyon sağlamak çok aykırı olur. Hem kimyasal denge bozulur hem de ölmesini istemediğimiz mikro canlılar da ölür. Sulama suyunu yüksek sıcaklıkta tutarak da steril hale getiremeyiz. Zira gene tüm bakterileri imha etmiş ve kimyasal dengeyi de sıcaklığın getireceği farklı kimyasal katalizör etkileri yüzünden bozmuş oluruz. Suyu ısıtmanın maliyetide ayrı bir dezavantaj olarak karşımıza çıkar.

Sulama suyu nisbeten calılığı korunması gereken bir mineral sudur. Canlı yapısına da ihtiyaç vardır. Sulama suyunun kokusunu engellemenin en azından olabildiğince geciktirmenin en sağlıklı yolu suya bolca oksijen vermek olabilir. Bu da basit bir hava motoru ile mümkün olabilir. İçine bolca hava verilen bir suda kokuyu yapacak olan bakterilerin oluşumunu geciktirmiş oluruz. Koku olmaz ve suyun sağlıklı yapısı da muhafaza edilmiş olur.

Lağım sularının sulama suyu haline dönüştürülmesi bir çok yerde bu yöntemle yapılır. Büyük su pompaları lağım suyunu ve içindeki parçacıkları kanatları yardımıyla hem atomize hale sokar hem de içine gene atomize halde hava karıştırır. Parçacıkları ve havayı atomize halde bir araya getirmek temas yüzeyini çok arttıracağından kimyasal parçalanma veya çözünme çok daha hızlı olacaktır. Yüksek seviyedeki kimyasal yapı element seviyesine daha kolay inecektir. Lağım sularını kendi haline bıraktığımızda içindeki zengin besinsel yapı yüzünden insan ve bitki sağlığı açısından işimize yaramayan hatta zararlı olan çok fazla sayıda bakteri türü çok hızlı biçimde ürer. Suya verilen yeteri kadar hava içindeki oksijen yüzünden bu zararlıların yok olmasını ama bize ve bitkiye zararlı olamayan mikro organizmaların canlı kalmasını sağlar. Aynı yöntemin saksı sulama suyunda da kullanılması bir akvaryum hava motoru ile mümkün olur.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 11:32   #3
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. akınselcuk,

Ozon ile dezenfekte hangi durumlarda kullanılıyor. Kudret Bey' in ürettiği bir ozon cihazı var. Ben henüz topraksız tarımda kullanmadım. Sağlık amaçlı kullanıyorum. Havanın temizlenmesi ve koku giderme için. Ama ozon cihazını besin eriyiğini dezenfekte etmek için ve kökü kokuların giderilmesi için rahatlıkla kullanabiliriz diye düşünüyorum. Ben lavabo altı dolaplarda oluşan rutbet kokusunu gidermek için kullandım. Bayağı etkili oluyor. Hatta gardroplarda uzun süre bekleyen giysilerde oluşan dolap kokusunu bile gideriyor. Kirli suda veya besin eriyiğinde denemedim çünki sistemde gerekli havalanmayı sağladığım için ihtiyacım olmadı.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 14:19   #4
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Sn. Akın Selçuk,

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Ben geçen yaz denediğim sistemimde sürekli olarak bir hava motoru çalıştırdım ancak o sistemimde de bu kötü kokular bir süre sonra oluşmaya başladı. Ancak kullandığım hava motoru oldukça güçsüz bir motordu ve yazın havalarda oldukça sıcak tı. Sanırım benim kullandığım hava motoru yetersiz geldi.

Eski 20-01-2011, 14:24   #5
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın oksijen, denediğiniz sistemi biraz anlatabilir misiniz? 2008 yılı yazında Çeşme'de bir durgun su sistemi denemesi yaptım ve hiç bir şekilde kötü bir koku duymadım. Üstelik hava motoru da kullanmadım.

Acaba siz bir yerde bir hata mı yaptınız? Biraz bilgi verebilir misiniz?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 14:43   #6
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Benim sistemim Aeroponic sistemdi ancak kullandığım besin ise organik besinlerdi. Hazır olarak satılan kitlerden. http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=21066 bu adreste sistemimin resimleri de mevcut.

50 Litrelik bir kap içerisinden sistemimi besliyordum. Ancak çok kısa bir süre sonra kötü kokular oluşmaya başlıyordu. Şuan evimde marul fidelerim var ve onları henüz sisteme almadım ve mini plastik seramın içerisinde taş yünü bloklarda durmasına rağmen ve henüz hiç bir besin maddesi vermeme rağmen kötü kokular oluşmaya başladı.

Eski 20-01-2011, 15:22   #7
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın oxygene, fotoğraflardan görebildiğim kadarıyla sisteminiz tamamen kapalıymış. Yani dışarıdan hava girişi yok gibi. Eğer böyleyse, koku olması normaldir zira aeroponic sistemde su dolaşmadığı için havalanmaz. Yani neredeyse tamamen durgundur. Bu suyun 10-12 gün boyunca kapalı kaldığını da düşünürsek koku kaçınılmaz olur.

Sanırım sayın akınselçuk'un bahsettiği gibi basit bir düzenekle suyu havalandırmak sorunu çözecektir.

Ama plastik seranızda daha besin bile verilmeden kokan marullar çok ilginç.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 15:44   #8
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oxygene Mesajı Göster
kullandığım besin ise organik besinlerdi.
Sayın oxygene, besin organik cümlesini biraz açabilir misiniz? Behsettiğiniz besin kiti mi acaba? Besin kiti ise organik besin kiti topraksız tarımda kullanılıyor mu diye sorasım geldi? Ben mi yanlış anladım?

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 16:18   #9
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 Mesajı Göster
Sayın oxygene, besin organik cümlesini biraz açabilir misiniz? Behsettiğiniz besin kiti mi acaba? Besin kiti ise organik besin kiti topraksız tarımda kullanılıyor mu diye sorasım geldi? Ben mi yanlış anladım?
Evet kullanılıyor "General Hydroponics" adlı firmanın geliştirdiği besinler (http://www.generalhydroponics.com/ge...floranova.html) var ancak benim kullandığım besin şuan Türkiyede yok bi ara satan yerler vardı ama şuan bitmiş sanırım.

Eski 21-01-2011, 11:16   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. akınselcuk,

Ozon ile dezenfekte hangi durumlarda kullanılıyor. Kudret Bey' in ürettiği bir ozon cihazı var. Ben henüz topraksız tarımda kullanmadım. Sağlık amaçlı kullanıyorum. Havanın temizlenmesi ve koku giderme için. Ama ozon cihazını besin eriyiğini dezenfekte etmek için ve kökü kokuların giderilmesi için rahatlıkla kullanabiliriz diye düşünüyorum. Ben lavabo altı dolaplarda oluşan rutbet kokusunu gidermek için kullandım. Bayağı etkili oluyor. Hatta gardroplarda uzun süre bekleyen giysilerde oluşan dolap kokusunu bile gideriyor. Kirli suda veya besin eriyiğinde denemedim çünki sistemde gerekli havalanmayı sağladığım için ihtiyacım olmadı.

Bu konuda pratiğe dökülmüş bir tecrübem henüz yok. Fakat suya hava vermek ozon gazı vermenin ilkel hali diyebiliriz. Ozon gazı (O3) ile piyasada satılan ticari isim Ozon' u (HCl veya Hipoclorit asit) karıştırmamak gerek. Burada konuştuğumuz ozon gazı oksijen atomunun 3 lü bağı olması lazım. Stabil değildir ve hemen parçalanıp bir şeylerle bağ yapmaya çalışır. O2 olarak havaya karışır. yani suya hava verilmişte olur. Dğer tek kalan oksijen atomu ise bir şeylerle bağ yapıp yapıyı bozmuş olur. Bu yapı bir bakterinin dış zarı olabilir.

Ozon gazı bir çok bakımdan insanlığa yararlı bir gaz. Atmosferin üst katmanlarından birisi de ozon gazı tabakası halinde. Ultraviyole ışınları süzüyor. Aşağıdan gelen radyo dalgalarını yere geri yansıtarak uzak mesafelerle uydu olmadan haberleşebilmemizi sağlar.

Fransızların içme suları klorla değil ozon gazı ile dezenfente ediliyormuş mesela. Ozon gazı sonuçta geride bize zararlı bir artık bırakmıyor. Artık maddesi hava.

Ama O3 üretmek ve onu kullanana kadar muhafaza etmek bir masraf gerektiriyor olmalı . . . .

Siz bir cihaz kullandığınıza göre benden daha çok tecrübelisiniz bu konuda hem üstelik kimya konusundaki doğru ve hızlı algınızla da benden iyi durumdasınız. : )

Saygılar.

Eski 21-01-2011, 13:10   #11
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. akınselcuk,

Kudret abi sağolsun. Sohbet esnasında soluduğum havayı temizlemek için ozon cihazı almak istiyorum. Bildiğiniz bir yer var mı? Diye sorunca ben senin için bir adet yapayım dedi. İki üç aydır kullanıyorum. Çok memnunum. İster su ozonlayın, isterseniz havadaki mikrop ve kötü kokuları temizleyin. Fazla bir enerji sarfiyatı yok. Bir akvaryum hava motorunun çektiği güç kadar. Zaten ozonu dışarı üfleyebilmek için akvaryum hava motoru kullanılıyor.

Topraksız tarımda besini havalandırmak için kullandığımız hava pompasından bir farkı yok. Benim tek düşündüğüm oksijen çok kuvvetli bir oksitlemeyle besin eriyiğindeki elementleri oksitleyerek çökelmesine sebep olur mu? Seralarda dezenfektan olarak ozon kullanıldığını okudum ama nasıl uyguluyorlar bilemiyorum. Serada kullanan arkadaşlar varsa paylaşımda bulunurlarsa memnun olurum.

Kullandığımız damacana suları şişelenirken hemen hepsi ozonla dezenfekte ediliyor. Çünki klor ve kokusu içme suyunda istenilmeyen bir şey. Yüzme havuzlarında da havuz suyunun dezenfeksiyonu ozon gazı ile yapılıyor. Ozonun mikrop ve bakteri öldürme özelliği çok kuvvetli. Tek riski direkt olarak solunmamalı ama o da bildiğim kadarı ile gaz konsantrasyonuna bağlı olarak değişiyor.

Saygılar

Eski 21-01-2011, 20:39   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hydroponic sistemlerde ozon cihazını tavsiye etmiyorlar çünkü besin dengesini bozuyormuş. Demir ve manganeze olumsuz etkisi varmış.

En doğru yöntemin, suyu kullanımdan önce dezenfekte etmek olduğu söyleniyor.

1,5 ppm değerindeki ozon 8 dakika içinde Phytophthora, Pythium ve Fusarium üzerinde etkiliymiş. Diğer mantar sporları için bir müddet daha dezenfektasyon gerekir. Bakteriler için ise 1 ppm 15 dakika yeterlidir diyorlar.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 22:42   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar ozon konusunda çok açık bilgiler yok ancak çok kuvvetli bir dezenfektan olduğu biliniyor. Yine kuvvetli bir dezenfektan olarak bilinem hipoklorite ( çamaşır suyu) kıyasla 3900 defa etkin bir dezenfektan. İçmiş olduğumuz sular özellikle damacana suları kesinlikle ozonla dezenfekte ediliyor. Önceki bilgilerimizde içme suyu güneşte bırakılmaz çünkü yosun oluşur su kısa zamanda yosun kokar ve bakteriler üzere. güneşte beklemiş suyu içmek tehlikelidir. Ama mutlaka dikkatinizi çekmiştir. İçme suyu satıcılarının dükkan önlerine sular ışıkta günlerce durur. Çünkü içme sularının ozonla dezenfekte olması mecburidir.
Şöyle bir deney yapmıştım. kendi yapım olan ozonatörle 19 litrelik çeşme suyunu doldurduğum bir damacana suyu bir hava taşı ve akvaryum hava pomoası ile yarım saat muamele ettim ve ağzını kapatıp balkonda güneşe koydum ve 4 ay beklemesine rağmen en küçük bir yosunlanma olmadı.
Ozon dezenfektan olarak mükemmel bir gazdır, ancak kullanılması maalesef zorluklar arz eder . Zira oksijen gazının üç atomlu bir şekli olan bu gaz asla depolanamaz ortam sıcaklığına bağlı olarak hemen oksijene dönüşür, Onun için mutlaka ve mutlaka kullanılacağı mahalde elde edilmesi gerekir suda veya havada çok kısa zamanda bozunur.
Bu kısa ömürlü gaz tıpta yaygın bir biçimde kullanılıyor. 50 ml kadar alınan kan bir tüpte ozolanıyor ve tekrar vücuda zerk ediliyor böylece kan dezenfekte edilerek bir çok hastalığa deva oluyor. ve kısa bir süre sonra hiçbir kalıntı, artık, bırakmadan bozunuyor. suya verildiğinde bazı elementleri suda erimez hala getiriyor, doğrudur ancak bu okadar az bir miktardırki besin eriyiğinden bu kadar miktarın çıkması hiç ama hiç önemli değildir. Zira konsantrasyonları ppm değil, mili ppm ,yani mikrogram çinsinden ifade edilir.
http://tr-tr.facebook.com/note.php?n...25166894167818
Bu kaynakta Almanyada yapılan bir araştırma var. Beşmilyon beş yüz yetmiş dokuz bin ikiyüz otuz sekiz kişiye ozon terapisi uygulanmış sadece kırk kişide hafif yan etki görülmüş. Ancak müsaade edilen konsantrasyon 72 mikro gram / cc yani 72 mili ppm.
En büyük özelliği çok kısa zamanda bozunduğu için büyük konsantrasyonlara çıkmak ancak ve ancak çok büyük çihazlarla mümkün olabilir.Onun için sterilizasyonda kullanılan küçük çihazların hiçbir tehlikesi yoktur.Akvaryumlarda yaygın bir biçimde kullanılmaktadaır.
Sebze meyve nin dezenfekte edilmesinde , buzdolaplarında yiyeceklerin tazeliğini muhafaza etmesinde, iyileşmiyen yaraların iyileşmesinde çürüyen dişlerin tekrar kazanılmasında ( bu konuyu kanal D doktorum programında bizzat setrettim) kötü kokuların giderilmesinde ( sayın Mehmet Sarıcan yukarıda anlatmış) bunungibi daha birçok konuda kullanım alanı bulan ozon hidroponik sistemlerdede kullanılıyor.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 17:10   #14
Ağaç Dostu

Sarıcan Hocam,

Seralarda belli dönemlerde toprak sterilizasyonu gerekli hale geliyor. Bu zamanlarda genellikle güneşten, sıcak su buharından ve bazı kimyasallardan yararlanılıyor.

Örneğin toprağın üzeri bir naylonla örtülüp güneşe maruz bırakılıyor toprak aşırı ısınıyor mikroplar ölüyor. Gene toprak bir örtü malzemesi ile örtülüp üzerine ve içine sıcak su buharı enjekte ediliyor mikroplar ölüyor. Ya da metil bromid gibi bir kimyasal 20 cm derinliğe metrekareye 50gr şeklinde uygulanıyor ve gene mikroplar ölüyor.

Bu işlerin hepsi uygulaması emek isteyen hatalı yapıldığında bütün işi yapılmamış gibi sıfırlayabilen masraf gerektiren işler. Bitkiler kaldırılacak toprak işlenecek bu uygulamalardan biri yapılacak belli bir süre geçecek tekrardan toprak işlenip ekim dikim yapılacak.

Oysa ki ozon gazını bitkiler serada iken uygulama imkanı var. Serayı hep temiz tutma imkanı var. Yan etki olarak sera toprağına fazladan oksijen (O2) sağlanması sözkonusu. Köklere takviye.

Seralarda uygulanması sulama suyunda ozon eritmek şeklinde yapılıyor. Düşük sıcaklık yüksek basınç altında ozonun suda ertilmesi ve toprağa yavaş yavaş verilmesi hiç bir zararlı kalıntı bırakmadan toprağın agregat yapısına O3 vererek zararlılar yok edilirken ilave olarak oksijence zenginleştirilmiş olunuyor.

Ozon gazını biraz ihmal etmişiz anlaşılan. 95 yılında bir makine yapmıştım. İki metal levha arasından havayı bir fan yardımıyla akıtmış ve levhalara da yüksek voltaj vermiştim. Ben bir hafta öncesine kadar o zaman yaptığım bu aletin havadaki partikülleri statik elektrik yardımıyla çekerek temizlediğini sanıyordum. Ancak aslında bu bir ozon jeneratörü imiş. Hem oda havasını O2 bakımından zenginleştiriyor hem de tek kalan oksijen atomlarının küçük partiküllere yapışarak ağırlaşıp çökmesini bakteri türü partiküllerinde parçalanmasını sağlıyormuşum. Ben bu durumu yenice idrak ettim !?

Bir haftadır ozonla ilgili dökümanlar okuyorum pekte yabancı olmadığımız bir konu imiş aslında. Markette görüp duruyordum çaydanlık gibi aletler ucundan su buharı çıkıyor ama soğuk. Ben bunları su buharı aleti sanıyordum. Suyu titreşimle falan atomize edip havaya üflüyorlar herhalde diye düşünmekte idim. Deposu falan da yok nasıl oluyor acaba demekte idim. Bunların aslında küçük ozon jeneratörleri olduğunu da yenice anladım.

Eski 24-01-2011, 18:04   #15
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Alıntı:
Ya da metil bromid gibi bir kimyasal 20 cm derinliğe metrekareye 50gr şeklinde uygulanıyor ve gene mikroplar ölüyor.
Metil bromid yasaklandı diye biliyorum , satılıyorsada kaçaktır.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 18:09   #16
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sevgili akınselcuk,

Elektronik bilginizle ozon jeneratörü ile tanışmamanız düşünülemezdi zaten. Ozon sadece seralar da değil, insan sağlığı içinde çok önemli olmaya başladı. Ya da zaten önemli idi de biz yeniden farkına vardık. Tavsiye ederim.

Yalnız soğuk buhar üreten cihazlarda yüksek gerilim yerine yüksek frekans kullanılıyor bildiğim kadarıyla ve su depoları var. Suyu ultrasonik sistemle kaynatmadan buharlaştırdığı için soğuk buhar makinası diyorlar. Bu cihazların ozon ürettiğini sanmıyorum. Deposu yok dediğinize göre başka bir cihazdan mı bahsediyorsunuz. Gördüğünüz cihazla ilgili bilgi bulursanız paylaşırsanız sevinirim.

Eski 25-01-2011, 03:35   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Metil bromid yasaklandı diye biliyorum , satılıyorsada kaçaktır.
Çocuklara öğretelim diye bu senebaşında güncellenmiş Milli Eğitimin Modüllerinde halen duruyor. Yasaklandı ise hemen bir eposta gönderelim yazan hocalara. Benim de kesin bir bilgim yok. Uyarınız üzerine araştırayım.

Eski 25-01-2011, 07:54   #18
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
-METİL BROMİD'İN ZARARLARI-

Metil Bromid'in kısa sürede ve yüksek oranda solunumla vücuda alınması, boğaz, akciğerler, beyin ve sinirlerin ciddi şekilde zarar görmesine ve böbreklerde tahribata neden oluyor. Bu kimyasalın deriyle direk temas halinde kaşıntı, kızarma, su toplama gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Metil bromidin ozon tabakasını incelterek, yeryüzüne ulaşan zararlı ışınların artmasına neden olduğu, bu ışınların ciltte güneş yanıkları, cilt kanseri, gözde katarakt oluşumu, bağışıklık sisteminin bozulması gibi ciddi rahatsızlıklara neden olduğu da belirtiliyor. Metil bromid toprak, su ve çevre kirliliğine de neden olduğu için kullanımı tamamen yasaklanarak, yerine solarizasyon, biofumigasyon, topraksız yetiştiricilik ve buharla solarizasyon gibi alternatif yöntemlerin uygulanması öneriliyor.
Dünya’da Methyl bromid uygulaması pek çok alanda yasaklanmış veya kısıtlanmıştır. Ülkemizde de methyl bromidin pek çok alanda kullanımı yasaklanmıştır

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 19:28   #19
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Bende yaklaşık iki haftadır, ozon jenaratörünü kullanıyorum. Sağolsun Kudret bey benim için bir ozon jenaratörü yaptı ve sorunsuzca çalışıyor. Doku kültürü denemelerim için hem hava, hem materyel dezenfektanı olarak kullanıyorum. Bir çok deneme yaptım, mantar oluşumu yaşadığım tüplere, 10 saniye kadar ozon gazı basıyorum ve mantarların yok olduğunu gördüm. Oda, lavoba, gardolap ve otomobil içerisinde ki kokuların da yok olduğunu gözlemledim. Akvaryum suyunun berraklaştığını da. Yani kısaca, çok kullanışlı bir makine. Buradan Kudret beye tekrar teşekkür ediyorum.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 21:11   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Konunun yeri burası değil ama, önemi dolayisiyle buraya alıntılıyorum.

Metil Bromür’ün Tarımda Kullanımının Azaltılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (08.04.2004 tarihli Resmi Gazete)

Giriş

Metil Bromür (MeBr) 1940 yılından beri tarım alanlarında yaygın olarak kullanılan geniş etkili, uygulaması kolay, toprağa kolay nüfuz eden, bekleme süresi kısa, düşük fitotoksiteye sahip ve uygulandığı sahada nemotodlara, böceklere, funguslara bakterilere ve yabancı otlara karşı etkili olan bir pestisittir. Normal şartlarda gaz halinde bulunan Metil Bromür renksiz ve kokusuz olup insanlar, hayvanlar ve çevre için zehirli bir maddedir.

Metil Bromür tarım sektöründe;
• Tarımsal alanlarda toprak kökenli hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı,
• Depolanmış ürünlerin fumigasyonunda,
• Karantina amacıyla, (tarımsal ürünlerin ve taşıma araçlarının steril edilmesi kullanılmaktadır).

Bunların yanısıra MeBr kullanımının aşağıda belirtilen olumsuz etkileri vardır.

• Tüm mikroorganizmaları öldürür
• İnsan sağlığı açısından risklidir
• Bazı bitkilerde (karanfil vb) brom kalıntısı zehir etkisi yapmaktadır
• En önemlisi OZON TABAKASI’nı inceltir
• ğ • l • ç • ğ • ü • o

1980’li yıllarda MeBr ve Karbon içeren gazların ozon tabakasına zarar vermesi nedeniyle bunların kullanımının sonlandırılması gündeme gelmiştir. 160 ülkenin katıldığı Montreal Sözleşmesi çerçevesinde tüm dünyada MeBr kullanımının yasaklanmasına karar verilmiştir. Bu seneki Montreal toplantısına Türkiye’yi temsilen Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü katılmıştır.

MeBr Tüketimi Gelişmiş Ülkelerde
1999’da % 25
2001’de % 50
2003’de % 70
2005’de % 100

Gelişmekte Olan Ülkelerde
2005’de % 20
2015’de % 100
azaltılacaktır.

Ülkemizde 2015 yılında MeBr’in tamamen ortadan kaldırılması taahhüt edilirken, konunun önemi nedeniyle bu tarih 2008 yılına çekilmiştir.

1998-2001 yılları arasında Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinatörlüğünde alternatif yöntemlerin araştırıldığı bir proje yürütülmüştür. Proje kapsamında hem çevre dostu hem de ekonomik olabilecek alternatifler belirlenmiştir.

BUNLAR
- Solarizasyon
- Biofumigasyon
- Topraksız yetiştiricilik
- Buharla sterilizasyon
Altenatif kimyasal kullanımı
MeBr uygulamalarının yasaklanması ile özellikle kesme çiçek sektöründe yaz aylarında sera ürünle kaplı olduğu için solarizasyon imkanı olmaması nedeniyle sıkıntı yaşanacaktır. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili araştırma çalışmaları yapılmıştır. Şu anda MeBr’e %100 alternatif diyebileceğimiz bir ürün bulunmamaktadır. Değişik alternatifler mevcuttur ancak bunların bir kısmının maliyeti yüksek olup, bir kısmının da uygulanabilirliğinin tartışılması gerekmektedir.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü buharla sterilizasyon için makine getirme girişiminde bulunmuş ancak, dünyadaki çelik krizinden dolayı fabrika ilk ürünü en erken Temmuz ayında diğer ürünleri ise birer ay ara ile teslim edebileceğini ifade etmiştir.

Tartışma:
SORU : MeBr’e alternatif olarak uygulanabilecek Metham Sodium uygulaması hakkında bilgi verebilir misiniz? MeBr’nin yasaklanması ile piyasada MeBr fiyatları arttı ve çok farklı fiyatlar var. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz?
CEVAP: Bizim çalışmalarımızda Metham Sodium uygulaması da alternatiflerin içindeydi. Yapılan çalışmalar sonucunda Dazomet ve DD uygulamalarının daha etkin olması nedeniyle bu maddeler alternatif olarak alındı. Metham Sodium da alternatif olarak kullanılabilir, ancak kullanım esnasında bazı zorluklar vardır. Metham Sodium uygulamasında karıklar oluşturulur ve sulama suyu ile uygulama yapılır. Metham Sodium gaz haline geçtiği için naylonla karıkların kapatılması gerekmektedir aksi taktirde uygulamanın etkinliği azalacaktır.
CEVAP: Piyasa fiyatları arz talep dengesi ile oluşmaktadır. Bizim fiyatlar üzerinde herhangi bir etkimiz yoktur. Geçiş dönemlerinde bu tip sorunlar bütün ülkelerde yaşanmaktadır. Bu sadece bizim ülkemize has bir sorun değildir. Aynı şekilde İtalya’da da fiyatlar tavana
vurmuştur. MeBr’e alternatif farklı uygulamalar mevcuttur. Ancak bunun bir standardı yok. Her bir metodun avantaj ve dezavantajları vardır. Bu uygulamalar; işletme kapasitesi, mali durumu, işçilik durumuna göre değişmektedir. Eğer doğalgaz Antalya’ya gelirse buhar uygulaması muazzam bir alternatif olabilir. Buhar makinası çok pahalı. Yurt dışından birkaç adet buhar makinesi getirirsek 100.000-200.000 $ maliyetinde olan makinayı 5.000-10.000$’a ülkemizde üretebiliriz.
SORU: MeBr’ün 100% alternatifi yok denildi. Yıllardır MeBr’e alternatifler için teorik çalışmalar yapılıyor. Önümüzde kısa bir süre var. Kısa vadede ne yapmamızı önerirsiniz. Sizin tavsiyeniz hangi alternatif? Ayrıca bahsedilen alternatiflerin deneme sonuçları nedir? Yabancı ota, Nematoda vs. karşı etkileri nedir? Bu konuda veriler var mı?
CEVAP: Demonstrasyon projemizin uygulama sonuçları hakkında detaylı bilgi şu anda yanımızda yok. Ancak bunları isteyen arkadaşlarla paylaşabiliriz. Alternatiflerin toprak kökenli patojenlere karşı etkinliği çok fazla olmadığı için kesin bir alternatif sunamıyoruz. Kullanılan alternatifin etkinliği kişiye ve uygulanan işletmeye göre değişir. Karanfil için kesin alternatif şudur diyemeyiz. Önemli olan seradaki sorunu bilmek. Seranın sorununu bilirsek çözüm o kadar kolay olur.
SORU: Dün internette araştırma yaparken şöyle bir bilgiye ulaştım. Dünya çevre örgütü web sitesi, Amerika, Avustralya, Yeni Zellanda, Kanada gibi ülkelerin MeBr’e alternatif bulunmadığı sürece yasaklanmasına şerh koyduğunu bildiriyor. Bu doğru mu?
CEVAP: Amerika üst düzey yetkilileri ve 50’ye yakın sivil toplum kuruluşu yetkilileri ile toplantıya katıldı. MeBr hem tüketim hem de üretim açısından Amerika’da büyük bir sektör. Bu işten büyük paralar kazanıyor. Amerika’da kimse bırakmak istemiyor. Amerika da bırakma kararı almak zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler aksi karar almadığı sürece alınan karar tüm ülkeleri bağlamaktadır.
SORU: Biz neden MeBr’ün kaldırılmasını 2008’e çektik. Dünyada MeBr’ün alternatifi yok. Mal kotalanırsa arz talep dengesinden dolayı gerçek olmayan fiyat spekülasyonları oluşacak. Üretici zarar görecek.
CEVAP: MeBr’ün alternatifi yok diye bir şey yok. MeBr’ün kaldırılmasının 2008 yılına çekilmesi Tarım Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı’nın ortaklaşa verdiği bir
karar. Bu imzaları biz atmış değiliz. Ülkemizin çıkarları bunu gerektiriyor. Bu devlet politikası. Ülkemizin verdiği taahhüt 2008 yılıdır. Amerika uzatılsın diye uğraşıyor. Biz ekstra bir yük istemiyoruz. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız. Bunu belirleyen T.C. Hükümeti. Biz sadece bu geçişi uygulayan kurumuz.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 23:49   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ozon jeneratörünü güle güle kullan sevgili envor. Doku kültürü konusunda yaptığınız çalışmalardan bilgi verirseniz çok mutlu olurum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024